Podany adres email jest błędny
Pole wymagane

Nie masz konta? Zarejestruj się za darmo!

10 Atrakcji dla dzieci na Górnym Śląsku

Górny Śląsk jest znany jako jeden z najbardziej uprzemysłowionych terenów naszego kraju. Wiele tutaj przedsiębiorstw, kopalni, fabryk, a nawet uzdrowisk. Jednak nie dajcie się zwieść! Na Górnym Śląsku także znajdziecie wiele ciekawych miejsc i atrakcji dla swoich pociech. Poniższe zestawienie z pewnością pomoże wam zapewnić rozrywkę całej rodzinie w ciepłe, wiosenne dni.

 

1. Zagroda Żubrów w Pszczynie

Czy wiecie, że największym żyjącym ssakiem w Europie jest pochodzący z Polski żubr? To zwierzę może ważyć od 500 do 1000 kg, a jego wzrost może sięgać nawet dwóch metrów. W Pokazowej Zagrodzie Żubrów położonej w Parku Pszczyńskim macie niepowtarzalną okazję do spotkania się oko w oko z tym ogromnym ssakiem! Jeśli traficie na odpowiednią porę, będziecie mieli możliwość przyjrzenia się z bliska karmieniu żubrów. Oczywiście nie są one jedyną atrakcją tego miejsca. W Zagrodzie możecie poznać również wiele innych zwierząt zamieszkujących tereny południowej Polski m.in.: daniele, muflony, łosie oraz dziki.

 

Ponadto specjalnie dla najmłodszych zwiedzających organizowane są warsztaty edukacyjne 'Tropem żubra'. Ich celem jest zaznajomienie dzieci z tematem ekologii, ochrony środowiska i przede wszystkim poznaniem historii żubrów na ziemiach polskich. Ciekawą formą zajęć dla maluchów są również lekcje przyrodnicze, których zadaniem jest przekazanie informacji o mieszkańcach Zagrody w jak najbardziej interesujący sposób.

 

Bilet normalny kupicie w cenie 12 zł, a ulgowy - 9 zł. Płacąc dodatkowe 5 zł, możecie obejrzeć projekcję filmu 'Historia pszczyńskich żubrów'.

 

Żubr w Pszczyńskiej Zagrodzie
Zagroda żubrów to żywa lekcja biologii dla dzieci

 

2. Miasteczko Westernowe Twinpigs w Żorach

Tutaj przeniesiecie się w czasie do XIX wieku i wylądujecie w samym sercu Teksasu. Biuro Szeryfa, przechadzający się po placu kowboje i niesamowicie realistyczne inscenizacje sprawiają, że przez chwilę możemy poczuć się jak na Dzikim Zachodzie. Jest to idealnie odwzorowane westernowe miasteczko, w którym nasza pociecha oprócz dobrej zabawy może poznać świat szeryfów, Indian i rewolwerowców. Na dzieci czeka wiele różnorodnych atrakcji: kino 5D, park rozrywki z karuzelami i zjeżdżalniami, strzelnice, małe zoo, a nawet wioska indiańska, w której maluchy mogą nauczyć się strzelania z łuku. Dodatkowo możecie wspólnie obejrzeć pokazy iluzji i inscenizacje: 'Napad na bank', 'Pojedynek rewolwerowców'.

 

W kasie możecie nabyć bilety jednodniowe w cenach: 49 zł za normalny i 42 zł za ulgowy lub bilety jednodniowe premium w cenach: 65 zł za normalny i 57 zł za ulgowy. Koszt jednorazowego skorzystania z atrakcji premium wynosi 10 zł.

 

3. Leśny Park Niespodzianek w Ustroniu

Tutaj możecie spotkać przechadzające się po parku muflony oraz daniele. Zwierzęta te są bardzo gościnne i sympatyczne - bez problemu pozwolą się pogłaskać. Na terenie Leśnego Parku NIespodzianek mieszkają również inne gatunki dzikiej zwierzyny m.in.: żubry, jelenie i sarny. Trzy razy dziennie można obejrzeć pokaz lotów najbardziej drapieżnych ptaków na świecie np. orła przedniego, sokoła indyjskiego, czy jedynej w Polsce aguli (występującej w Ameryce Południowej). Jeśli odwiedzicie park w okolicach godziny 12:00 lub 15:00, koniecznie zajrzyjcie do sowiarni! W tych godzinach jest możliwość przyjrzenia się, jak te nocne ptaki radzą sobie z lataniem w ciągu dnia. Może dzięki temu dowiecie się, dlaczego sowy uznawane są za symbol mądrości? Najmłodsi zwiedzający mogą spędzić czas w Alei Bajkowej lub na ogromnym placu zabaw, który posiada pokaźną ilość ciekawych atrakcji dla dzieci. Są tu zarówno huśtawki, batuty, zjeżdżalnie, jak i trampoliny, karuzele oraz liny do trenowania wspinaczki.

 

Jednodniowy bilet normalny kosztuje 28 zł, a ulgowy - 22.

 

4. Legendia - Śląskie Wesołe Miasteczko w Chorzowie

Legendia funkcjonuje w Polsce od 57 lat i tym samym jest najstarszym wesołym miasteczkiem w Polsce. Lunapark mieści się na terenie Parku Śląskiego, a po przebudowie stał się parkiem tematycznym, wprowadzającym swoich gości w świat  magicznych historii i opowiadań. Jest to niezwykła atrakcja zarówno dla dzieci, jak i ich rodziców. Oprócz dobrej zabawy, park zapewnia edukację maluchów w zakresie legend, baśni i podań. Dla najmłodszych czekają takie rozrywki jak: przeróżne karuzele, trampoliny, samochodziki elektryczne, podróż w balonach, suche baseny z kulkami oraz dmuchane zjeżdżalnie. Starsze dzieci i dorośli mają do dyspozycji m.in.: diabelski młyn (będący największą karuzelą w Polsce), zamki strachu, strzelnice, wodne zjeżdżalnie, rollercoaster. Łasuchy z pewnością odnajdą się w położonych na terenie miasteczka kawiarniach i barach z jedzeniem. Lunapark daje tyle różnorodnych możliwości zabawy, że każdy znajdzie coś dla siebie.

 

Bilety kosztują: dla dzieci poniżej 6 roku życia - 35 zł, dla dzieci poniżej 12 roku życia - 45 zł, dla dorosłych - 59 zł. Wejściówka dla rodziny (rodzice + dziecko do 12. roku życia) jest w cenie 149 zł. Jeżeli kupisz bilety przez Internet zapłacisz o 10 zł mniej.

 

Karuzela w wesołym miasteczku Legendia w Chorzowie
Phoenix, jedna z wirujących karuzel w Legendii  

 

5. JuraPark Krasiejów

Krasiejów co prawda leży poza granicami województwa śląskiego, na Opolszczyźnie; jednak szkoda byłoby o nim nie wspomnieć - mieszczący się w tej miejscowości Park Nauki i Rozrywki JuraPark jest miejscem bardzo atrakcyjnym dla małych odkrywców. Jest to największy park dinozaurów w całej Europie! Jego zbiory obejmują ponad 200 modeli tych pradawnych stworzeń. Wystawę możecie zwiedzić spacerując wzdłuż głównej alei parku mierzącej aż 1,5 km. Ciekawą atrakcją jest Tunel Czasu, w którym dowiecie się, jak powstawało życie na Ziemi - opowieść rozpocznie się już w momencie powstania Układu Słonecznego i pierwszych galaktyk. Na terenie parku znajduje się również Prehistoryczne Oceanarium. Tutaj poznacie wodne gatunki dinozaurów w ich naturalnym środowisku i co więcej - w prawdziwej wielkości! JuraPark wychodzi naprzeciw oczekiwaniom swoich najmłodszych odwiedzających. Specjalnie dla nich stworzył park rozrywki oraz plac zabaw, gdzie maluchy mogą do woli korzystać z karuzeli, zjeżdżalni i trampolin.

 

Bilet normalny kosztuje 39 zł, a ulgowy - 32 zł. Istnieje również możliwość zakupu biletu rodzinnego - cena zależy od liczby osób.

 

6. Śląski Ogród Zoologiczny w Chorzowie

Na naszej liście nie mogło oczywiście zabraknąć Zoo - miejsca, które maluchy odwiedzają najchętniej i zwiedzają z zapartym tchem. Śląski Ogród Zoologiczny zamieszkuje ponad 3 tysiące zwierząt! Z pewnością każde dziecko znajdzie tutaj swojego ulubieńca. W tym zwierzyńcu mieszkają zarówno zwierzęta rodzime, jak i te z najdalszych stron świata. W Mini-ZOO będziecie mieli możliwość dotknąć i pobawić się z niektórymi zwierzakami - oczywiście pod opieką ich opiekunów. Interesująca do obejrzenia jest także Kotlina Dinozaurów, w której poznacie kilkunastu przedstawicieli tych wymarłych stworzeń. Dla najodważniejszych maluchów jest możliwość pokonania Mini Parku Linowego. Przeszkody znajdują się od 1,5 do 3 m nad ziemią. Niezapomniana przygoda dla każdego dziecka gwarantowana!

 

Bilet normalny jest w cenie 20 zł, a ulgowy - 10. Wstęp do Mini Parku Linowego jest dodatkowo płatny 16 zł.

 

dinozaur
Okazy dinozaurów to fantastyczna atrakcja dla dzieci

 

7. Europark Żory

Europark nosi miano Rodzinnego Parku Rozrywki. Jest to rodzinna działalność, od początku stworzona przez lokalnych artystów i fachowców. Ośrodek posiada ogrom atrakcji dla najmłodszych: karuzele, zjeżdżalnie, trampoliny, huśtawki, kule wodne, auta elektryczne. Dzieci mogą również zaprzyjaźnić się z chadzającymi zwierzętami - kozami, końmi i różnorodnym ptactwem albo wyruszyć w krótką podróż na koniu. Dla odważnych jest możliwość przejażdżki kolejką wokół parku.  Europark oferuje także spędzenie rodzinnego dnia na grze w mini golfa. Gwarantujemy, że jest to niezwykle wciągająca zabawa zarówno dla dzieci, jak i ich rodziców!

 

Bilety normalne kosztują 19 zł, a ulgowe - 16. Niektóre atrakcje są dodatkowo płatne.

 

Uwaga - Europark Żory został tymczasowo zamknięty.  

 

8. Eko Park w Deche w Bielsku-Białej

Jest to ekologiczny park rozrywki - został w całości zbudowany z drewna oraz innych materiałów będących przyjaznymi dla środowiska. Na maluchów czeka wiele interesujących atrakcji! Pierwszą z nich jest 23-metrowy krokodyl. W jego paszczy możecie przejść przez labirynt luster, udać się na ściankę wspinaczkową, a na koniec zjechać po jego ogonie z powrotem na ziemię. Kilka kroków dalej spotkacie trzynastometrowego goryla będącego punktem widokowym na całą okolicę parku. Chcąc opuścić jego głowę, możecie wybrać jedną z rurowych zjeżdżalni. Kolejnym wyzwaniem dla dzieci jest znalezienie wyjścia z 74-metrowego rurowego tunelu kreta. Dodatkowymi atrakcjami są: park linowy, ogromna dmuchana poducha do skakania, interaktywna piaskownica, tor przeszkód oraz różnego rodzaju gry kreatywne. Po całodziennej zabawie odpocznijcie w strefie MaTaJa przy pysznym jedzeniu.

 

Dostępne są bilety bez limitu czasowego oraz ilości wejść na każdą atrakcję. Dorosły płaci 5 zł, a dziecko, w zależności czy jest to weekend, czy tydzień pracujący - 20 lub 24 zł. Na trzecie i każde kolejne dziecko otrzymacie 50% rabatu.

 

9. Park Ogrodzieniec w Podzamczu

Atrakcje Parku w Ogrodzieńcu skierowane są do całej rodziny - zarówno mali, jak i duzi znajdą tutaj zajęcie dla siebie. Dzieci ciekawe świata zachęcamy do odwiedzenia Parku Doświadczeń Fizycznych. Tutaj dzięki pomocy ponad 30 urządzeń dowiecie się, jak w dzisiejszym świecie działają podstawowe prawa fizyki. Niektórymi ze znajdujących się tam maszyn gotowych do sprawdzenia są: symulator lotów, wózki na szynach, kalejdoskop, pryzmat, wir wodny, telegraf akustyczny… W Parku Miniatur obejrzycie idealnie odwzorowanie makiety zamków, warowni i innych budowli. Wszystko zgodnie z ich prawdziwą historią! Całoroczny Tor Saneczkowy jest doskonałą atrakcją dla każdego. Musicie się tylko wygodnie usadzić w specjalnie przygotowanych wózkach i rozpocząć przygodę. Zjeżdżalnia jest dość kręta, ale jest na tyle dobrze wyprofilowana, że nie musisz obawiać się o wypadek. Oczywiście na terenie obiektu nie mogło zabraknąć miejsca dla najmłodszych gości - Park Rozrywki posiada wiele karuzeli, zjeżdżali oraz innych urządzeń do zabawy, a wszystko utrzymane jest w średniowiecznym klimacie. Rodzicom i nastolatkom polecamy wejście do Domu Legend i Strachów. Tam oko w oko spotkacie się z najstraszniejszymi stworzeniami świata, jednak mimo wszystko zapewniamy porządną dawkę śmiechu!

 

Każda atrakcja znajdująca się na terenie Parku Ogrodzieniec jest płatna osobno. Ceny wahają się w granicach kilkunastu złotych. Możecie również kupić bilet rodzinny.

 

10. Stajnia miejska i Mini Zoo w Żywcu

Atrakcje te położone są na terenie Parku Habsburgów - jest to park krajobrazowy w stylu angielskim. W Stajni Miejskiej możecie spotkać się z końmi oraz kucykami, które chętnie zabierają dzieci na przejażdżki. Na terenie zoo mieszkają takie zwierzęta jak: kozy, pawie, kury, kanarki, papugi, krowy, osiołki i daniele. Maluchy mogą z bliska przyjrzeć się tym stworzeniom i zaobserwować ich naturalny sposób życia. Wielu tutejszych mieszkańców zostało podarowanych zoo przez byłą parę prezydencką - Bronisława i Annę Komorowskich.

 

Wstęp na teren parku jest bezpłatny.

 

Przejażdżka na koniu
Jazda na kucyku

 

Zobacz również

Uniwersytety dzieci i młodzieży na Śląsku

Uniwersytety dzieci i młodzieży na Śląsku

Zastanawiasz się, jak rozbudzić w dziecku chęć i motywację do nauki? Pomoże ci w tym jeden z wielu uniwersytetów dziecięcych na Śląsku. W uniwersytetach dzieci, studenci mają do czynienia przede wszystkim z ciekawą...

czytaj więcej

Najlepsze sale zabaw dla dzieci na Górnym Śląsku

Najlepsze sale zabaw dla dzieci na Górnym Śląsku

W aglomeracji górnośląskiej znajdziemy mnóstwo sal zabaw, które kuszą atrakcjami maluchy. Wybraliśmy 9 propozycji, które na pewno warto wziąć pod uwagę przy planowaniu czasu wolnego dzieciom.

czytaj więcej

10 najlepszych atrakcji dla dzieci na Śląsku

10 najlepszych atrakcji dla dzieci na Śląsku

Park Miniatur, Studio Filmów Rysunkowych, zagroda żubrów, a może park trampolin... Sprawdź zestawienie najlepszych atrakcji na Górnym Śląsku dla dzieci i rodziców, które gwarantują niezapomniane wrażenia.

czytaj więcej

9 najlepszych miejsc do zabawy dla dzieci na Górnym Śląsku

9 najlepszych miejsc do zabawy dla dzieci na Górnym Śląsku

Nawet najlepsza zabawa w domu może się znudzić. Dlatego warto od czasu do czasu zabierać nasze pociechy do miejsc, w których mogą poznać swoich rówieśników, rozwinąć kreatywność i porządnie się wyszaleć. Poniżej...

czytaj więcej

Warsztaty kulinarne dla dzieci na Śląsku

Warsztaty kulinarne dla dzieci na Śląsku

Zapewne niejeden rodzic, oglądając program 'Master Chef: Junior', zastanawiał się, skąd w tak małych dzieciach tak duży talent kulinarny? Jeśli przy okazji, w głowie pojawiło się marzenie, by z jego pociechy...

czytaj więcej

10 najciekawszych zajęć edukacyjnych dla dzieci na Śląsku

10 najciekawszych zajęć edukacyjnych dla dzieci na Śląsku

Na ogół wielu dzieciom słowo nauka kojarzy się negatywnie. Jednak uczenie się poprzez zabawę wcale nie musi być nudne. Poznaj ofertę warsztatów edukacyjnych na Śląsku i zachęć swoje dziecko do kreatywnego uczenia...

czytaj więcej

Jesienne wydarzenia dla dzieci na Śląsku

Jesienne wydarzenia dla dzieci na Śląsku

Po wakacjach zostały już tylko wspomnienia, a głowy dzieci na dobre pochłonęły szkolne sprawy i obowiązki. Żeby nieco osłodzić i urozmaicić jesienną codzienność, warto rozejrzeć się za wydarzeniami przygotowanymi...

czytaj więcej