Podany adres email jest błędny
Pole wymagane

Nie masz konta? Zarejestruj się za darmo!

Jesienne wydarzenia dla dzieci na Śląsku

Po wakacjach zostały już tylko wspomnienia, a głowy dzieci na dobre pochłonęły szkolne sprawy i obowiązki. Żeby nieco osłodzić i urozmaicić jesienną codzienność, warto rozejrzeć się za wydarzeniami przygotowanymi specjalnie dla najmłodszych. Rzućcie okiem na poniższe propozycje - ułatwią wam wybór!

 

Muzyka

Jeśli muzyka, to oczywiście NOSPR, czyli Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach z bogatą ofertą koncertów dla dzieci. Z rezerwacją miejsc na tutejsze wydarzenia trzeba się naprawdę spieszyć, bo bilety na spotkania z cyklu "Koncerty dla najmłodszych" rozchodzą się w błyskawicznym tempie. Nic dziwnego - podróże z Bajkomisiem i koncerty wciągające małych gości do aktywnego udziału w muzycznej przygodzie cieszą się zasłużoną popularnością.

 

Terminy koncertów:

 • Koncert dla najmłodszych: 07 października, 18 listopada,
 • Muzyczne podróże w czasie i przestrzeni: 10 i 24 października, 28 listopada,
 • Mała Akademia Jazzu: 23 października, 20 listopada.

 

A może Filharmonia? Brzmi bardzo poważnie, ale muzycy Filharmonii Śląskiej w Katowicach doskonale wiedzą, jak zainteresować swoich najmłodszych gości. "Dźwiękowy domek emocji", czyli comiesięczny cykl dla przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych proponuje w październiku i listopadzie spotkania zatytułowane "Presto / Adagio - Kraina szybka i Wolna" oraz "Molowa / Durowa - Kraina Smutna i Wesoła". Grupy szkolne może zainteresować seria koncertów "Młoda Filharmonia". Dla prawdziwych maluszków - również tych w brzuszkach - doskonałą propozycją będzie koncert z cyklu lubianej "Filharmonii Malucha".

 

Terminy koncertów:

 • Dźwiękowy domek emocji: 17 października, 14 listopada,
 • Młoda Filharmonia: 10 i 11 października, 07 i 08 listopada,
 • Filharmonia Malucha - 25 listopada.

 

O przyszłych mamach i brzdącach pamięta również Miejskie Centrum Kultury w Rudzie Śląskiej. Kolejny sezon koncertów 'Maluchy w krainie dźwięku' startuje w połowie października, zapraszając najmłodszych widzów i rodziców do muzycznej zabawy - na wygodnych poduszkach, w towarzystwie wyśmienitych muzyków, uczestnicy odbędą podróż dookoła świata i spotkają się Murzynkiem Bambo.

 

Terminy koncertów:

 • Maluchy w krainie dźwięku: 14 października i 04 listopada.

 

plakat koncertu Maluchy w krainie dźwięku
Koncert Maluchy w krainie dźwięku w Miejskim Centrum Kultury im. H. Bisty w Rudzie Śląskiej

 

Teatr

Mali fani świata teatru mają w czym wybierać. Teatr Miejski w Gliwicach zaprasza na premierę "Malutkiej czarownicy", która ma dopiero 127 lat i, jak na czarownicę przystało, stara się być bardzo zła… Co z tego wyniknie? Zajrzyjcie do gliwickiego teatru i przekonajcie się na własne oczy. W listopadzie na afiszu znajdziemy rewelacyjne "Dzieci z Bullerbyn" i propozycję dla najnajów, czyli interaktywny spektakl "W kole".

 

Terminy przedstawień:

 • Malutka czarownica: 12, 13, 14, 16, 17 i 18 października,
 • Dzieci z Bullerbyn: 06, 07, 08, 09 i 10 listopada,
 • W kole: 24 i 25 listopada.

 

plakat przedstawienia Malutka czarownica
Spektakl Malutka Czarownica w Teatrze Miejskim w Gliwicach

 

 

W jesiennym repertuarze Teatru Zagłębia w Sosnowcu zobaczymy przygody Ani z Zielonego Wzgórza i Szewczyka Dratewki. Na otarcie łez po wakacjach proponujemy "Wakacje z duchami" na podstawie popularnej powieści Adama Bahdaja o tym samym tytule.

 

Terminy przedstawień:

 • Ania z Zielonego Wzgórza: 23, 24 i 30 października, 06 i 07 listopada,
 • Szewczyk Dratewka: 10 i 11 października,
 • Wakacje z duchami: 20, 21 i 22 listopada.

 

Dla małych widzów w Częstochowie, Teatr im. Adama Mickiewicza przygotował "Tajemniczy Ogród", który od kilkunastu lat gości na stałe w repertuarze teatru; doskonałą propozycją dla całych rodzin będzie również "Roszpunka" - spektakl inspirowany lubianą baśnią barci Grimm, z muzyką graną na żywo.

 

Terminy przedstawień:

 • Tajemniczy Ogród: 02, 03, 04, 05, 23 i 24 października,
 • Roszpunka: 18 i 19 listopada.

 

 

Kino

Kino Amok w Gliwicach zaprasza na październikowe spotkanie z Wielkim Złym Lisem, czyli seans cyklu Dziecięcy Salonik Filmowy. Wydarzenie zapowiada się rewelacyjnie - na ekranie zobaczymy bajkę twórcy nominowanego do Oscara filmu Ernest i Celestyna, a przed seansem, w holu kina, na dzieci będą czekać Bozen Dynga i Hapijama Fun Art z cyrkowymi sztuczkami i grami.

 

Termin seansu:

 • Dziecięcy Salonik Filmowy w Wielkim Złym Lisem: 14 października.

 

plakat filmowego poradnika dla całej rodziny
Dziecięcy Salonik Filmowy w Gliwicach

 

 

Stałą propozycją dla małych widzów są Filmowe Popołudnia dla dzieci w kinie Kosmos; w październikowe niedziele katowickie kino zaprasza na spotkania z ulubionymi postaciami dziecięcych bajek.

 

Terminy seansów:

 • Filmowe Popołudnia dla dzieci: 07, 14 i 28 października.

 

A poza tym…

Bytomskie Centrum Kultury, czyli szeroko znany BECEK, kojarzy nam się między innymi z Klubem Zielonej Żyrafy, czyli cyklem kreatywnych zajęć dla dzieci i opiekunów. Jesienne spotkanie, którego tematem będą warsztaty pantominy, zapowiada się intrygująco… Oprócz tego, co miesiąc odbywa się Becekowy Pokój Gier - prawdziwy raj dla fanów planszówek w każdym wieku.

 

Terminy:

 • Klub Zielonej Żyrafy - 17 listopada,
 • Becekowy Pokój Gier - 27 października i 24 listopada.

 

Wróćmy jeszcze do katowickiego NOSPR-u, gdzie mieści się kameralna księgarnia Bookiestra; w najbliższych miesiącach odbędą się tutaj artystyczne zajęcia dla dzieci -  przed nami spotkania z cyklu "Warsztaty czytania muzyki" oraz "Akademii Ilustracji". Nie dość, że fajne propozycje, to jeszcze bezpłatne - nie zapomnijcie zarezerwować sobie miejsca.

 

Terminy:

 • Warsztaty czytania muzyki - 08, 15, 22 i 29 października, 19 i 26 listopada,
 • Akademia Ilustracji - 06, 13 i 20 października, 03, 10 i 17 listopada.

 

Z niecodzienną propozycją dla dzieci wychodzi Muzeum Górnośląskie w Bytomiu, które zresztą nie po raz pierwszy pozytywnie zaskakuje swoich gości. Rozpoczynającej się w październiku wystawie "Jego Wysokość But" towarzyszyć będą warsztaty, które przeniosą małych uczestników do czasów Średniowiecza.

 

Termin:

 • Warsztaty "Zanim założysz trzewik": 13 października.

 

Zobacz również

Najciekawsze zajęcia kreatywne dla dzieci w Gliwicach

Najciekawsze zajęcia kreatywne dla dzieci w Gliwicach

Zastanawiasz się, gdzie i jak Twoje dziecko mogłoby kreatywnie spędzić czas? Gliwice to miasto pełne interesujących miejsc dla dzieci i młodzieży. Poniżej znajdują się ciekawe i oryginalne...

czytaj więcej

9 najlepszych teatrów dla dzieci na Śląsku

9 najlepszych teatrów dla dzieci na Śląsku

Sprawdź ofertę śląskich teatrów, które przygotowały specjalne przedstawienia dla dzieci. Polecamy 9 najciekawszych teatrów w woj. śląskim.

czytaj więcej

Atrakcje dla dzieci na Górnym Śląsku

Atrakcje dla dzieci na Górnym Śląsku

Górny Śląsk jest znany jako jeden z najbardziej uprzemysłowionych terenów naszego kraju. Wiele tutaj przedsiębiorstw, kopalni, fabryk, a nawet uzdrowisk. Jednak nie dajcie się zwieść! Na Górnym Śląsku także...

czytaj więcej