Podany adres email jest błędny
Pole wymagane

Nie masz konta? Zarejestruj się za darmo!

9 najlepszych teatrów dla dzieci na Śląsku

Aglomeracja Górnośląska ma wiele do zaoferowania swoim najmłodszym mieszkańcom. Obok rozmaitych zajęć sportowych i edukacyjnych, dzieci i młodzież zapraszane są do udziału w wydarzeniach kulturalnych, odbywających się w dużej mierze w śląskich teatrach. Przygotowaliśmy dla was kilka propozycji instytucji teatralnych, które zapraszają do siebie małych miłośników sztuki.

 

1. Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum w Katowicach

To miejsce jest stworzone dla dzieci. Katowicki teatr należy do najstarszych teatrów lalkowych w Polsce, od kilkudziesięciu lat przygotowując cieszące się dużą popularnością przedstawienia i warsztaty dla dzieci i młodzieży. W repertuarze Teatru Ateneum znajdziemy propozycje dla widzów w każdym wieku - aktorom z powodzeniem udaje się przyciągnąć uwagę nawet rocznych maluchów! Tej wymagającej części publiczności teatr proponuje "Afrykańską przygodę", pantomimiczne przedstawienie wypełnione piękną muzyką i kolorową scenografią. Spektakle dla starszych dzieci zawsze stają się okazją do rozmowy na tematy istotne i wartościowe; teatr poszerzył także swój repertuar o propozycje dla dorosłych widzów. Teatr Ateneum od wielu lat jest organizatorem wysoko cenionego przez twórców i publiczność Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Lalek Katowice - Dzieciom.

 

2. Bytomski Teatr Tańca i Ruchu Rozbark

Teatr 'Rozbark' to miejsce wyjątkowe pod wieloma względami. Po pierwsze na uwagę zasługuje fakt, że jest to teatr tańca, który swoją działalność skupia wokół tej dziedziny sztuki. Po drugie należy zwrócić uwagę na unikatową siedzibę, którą jest cechownia kopalni Rozbark. Teatr w Bytomiu pełni trzy funkcje: artystyczną, edukacyjną i społeczną. Placówka prowadzi zajęcia poświęcone nauce rozmaitych stylów tanecznych. Lekcje są dedykowane różnym grupom wiekowym, począwszy od najmłodszych dzieci aż po seniorów. 'Rozbark' jest również zaangażowany w projekty społeczne, które zaowocowały współpracą z Zakładami Opiekuńczymi oraz Domami Pomocy Społecznej. Inicjatywy mają na celu pokazanie, że taniec jest idealną formą terapii w walce z wieloma zaburzeniami oraz chorobami.

 

3. Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach

Teatr Śląski jest prawdziwą chlubą sceny dramatycznej Górnego Śląska oraz miejscem, które odgrywa dużą rolę w rozwoju kulturalnym całego regionu. To właśnie w tym miejscu zostały po raz pierwszy wystawione dramaty pisane gwarą śląską. Obecnie na scenie teatru możemy oglądać adaptacje prawdziwych 'perełek' polskiej oraz światowej literatury. W trakcie wieloletniej historii teatru gościli tu najznamienitsi artyści tacy jak: Gustaw Holoubek, Tadeusz Łomnicki, Krzysztof Kolberg czy Marek Kondrat. Zespół miał okazję nie tylko występować na terenie Polski, ale również na wielu scenach międzynarodowych. Teatr im. Wyspiańskiego to placówka, która stara się pielęgnować pojęcie kultury w jej szerokim znaczeniu. Dlatego organizuje również wystawy, koncerty oraz wykłady poświęcone sztuce. Dla młodszej części widowni, Teatr Śląski proponuje m.in. "Przygody Sindbada Żeglarza" i spektakl "W 80 dni dookoła świata. Tam i z powrotem" na podstawie powieści Juliusza Verne’a. Reżyserem tej sztuki jest Robert Górski, znany z kabaretu Kabaretu Moralnego Niepokoju, co gwarantuje dużą dawkę humoru zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych.  Inną ciekawą propozycją teatru skierowaną do dzieci dzieci jest spektakl "Ogród pełen bajek", zrealizowany w ramach projektu "Z bajką bezpieczniej"; przedstawienie przeznaczone jest dla dzieci w wieku przedszkolnym oraz wczesnoszkolnym, stwarzając okazję do rozmowy o bezpieczeństwie najmłodszych w dzisiejszych czasach. Od 2004 roku przy Scenie Teatru działa również Studium Aktorskie obecnie funkcjonujące jako Szkoła Aktorska Teatru Śląskiego.

 

4. Teatr Zagłębia w Sosnowcu

Teatr Zagłębia jest laureatem wielu festiwali. Warto w tym miejscu wymienić chociażby nagrodę  w kategorii najlepszego przedstawienia Telewizyjnego Festiwalu Teatrów Polski w sezonie 2015/2016 podczas Plebiscytu TVP Kultura. Dorosła część publiczności ma szansę obejrzeć klasykę, jak również dzieła współczesne. W 'Zagłębiu' także najmłodsi z pewnością wybiorą coś dla siebie. W stałym repertuarze teatru znajdują się znane tytuły literatury dziecięcej takie jak: "Pyza na polskich dróżkach", "Wakacje z duchami" na podstawie powieści Adama Bahdaja, "Najmniejszy bal świata" - laureata 20. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej, a także "Królewna Śnieżka", "Ania z Zielonego Wzgórza" i "Alicja w Krainie Czarów". 

 

Przedstawienie teatralne dla dzieci
Przedstawienie dla dzieci

 

5. Teatr im. Adama Mickiewicza w Cieszynie

Teatr im. Adama Mickiewicza w Cieszynie powstał w 1910 roku. Budynek został wzniesiony w stylu secesyjnym według projektu wiedeńskiej spółki Fellner i Helmer. Teatr w Cieszynie jest usytuowany na szlaku tak zwanej 'trasy bałtyckiej'. Wyróżniającą cechą obiektu jest obecność sceny obrotowej, którą posiada kilka teatrów w Polsce! Wyjątkowe wnętrze sprawiło, że tutaj kręcono sceny znanych filmów takich jak 'Ziemia obiecana' Andrzeja Wajdy. W teatrze oprócz przedstawień teatralnych odbywają się również występy kabaretowe i operowe, koncerty, przeglądy amatorskich zespołów teatralnych oraz pokazy charakteryzacji teatralnej i filmowej. Organizowane przez cieszyński teatr przeglądy dziecięcych chórów i amatorskich zespołów teatralnych umożliwiają dzieciom i młodzieży zaprezentowanie swoich osiągnięć i umiejętności.

 

6. Teatr Dzieci Zagłębia w Będzinie

To teatr, który w centrum uwagi stawia przede wszystkim oczekiwania i potrzeby młodego widza. Powstanie teatru poprzedził cykl edukacyjny pod nazwą "Międzyszkolny Teatr Dziecka" w 1945 roku powstały z inicjatywy Jana Dormana. Następnie wyreżyserował on spektakl 'Krawiec Niteczka' Kornela Makuszyńskiego, które zostało dostrzeżone przez krytyków, co spowodowało wzmożone zainteresowania działalnością teatru. W 2007 roku teatr za spektakl 'Pan Twardowski' zdobył prestiżową 'Złotą Maskę.'

 

7. Teatr Mały w Tychach

Teatr Mały w Tychach to miejsce, w którym każdy niezależnie od wieku oraz zainteresowań może znaleźć coś dla siebie. Placówka prowadzi szeroko pojętą edukację teatralną, która jest realizowana   w ramach tak zwanej Dziecięcej i Młodzieżowej Akademii Teatralnej. Zwiedzanie teatru oraz Galerii 'Obok' jest bezpłatne. Tutaj swoją siedzibę mają Amatorski Teatr Ruchu i Pantomimy MIGRESKA. Również w tym miejscu powstał Teatr Karola Wojtyły, którego spektakle poruszają problemy związane z systemem wartości we współczesnym świecie. Częścią Teatu Małego są także wnętrza Pasażu Kultury 'Andromeda". W jej skład wchodzą Artoteka, która gromadzi literaturę poświęconą sztuce oraz Laboratorium Sztuki, gdzie można oglądać spektakle teatralne oraz projekcje filmowe. Teatr prężnie działa również w okresie ferii zimowych oraz wakacji. Oprócz szeroko pojętej działalności kulturalnej i edukacyjnej Teatr Mały wydaje czasopisma, a wśród nich 'Tyski Magazyn Kulturalny.'

 

8. Teatr Lalek 'Banialuka' w Bielsku - Białej

Teatr Lalek 'Banialuka' jest jednym z najstarszych, a zarazem najbardziej rozpoznawalnych teatrów w Polsce. Został założony w 1947 roku przez dwóch artystów plastyków. Natomiast od 1966 roku placówka jest organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Lalek, który zalicza się do grona najbardziej prestiżowych przeglądów sztuki lalkarskiej na świecie. W repertuarze teatru znajdziemy popularne tytuły takie jak: 'Król Maciuś pierwszy', 'Księga Dżungli', 'Kopciuszek', 'Calineczka', 'Koziołek Matołek' oraz wiele innych. Poza możliwością obejrzenia różnorodnych spektakli, teatr w Bielsku - Białej prowadzi szereg warsztatów artystycznych. Są to zajęcia aktorskie, animacyjne, teatralno - muzyczne czy nawet ekologiczno - teatralne.

 

Aktorzy teatralni
Aktorzy teatralni

 

 

 

9. Teatr imienia Adama Mickiewicza w Częstochowie

Jest to wyjątkowe miejsce w Częstochowie, oowstałe w 1926 roku. Gościły tu takie sławy jak Eugeniusz Bodo czy Hanka Ordonówna. W historii teatru nie brakuje wzlotów i upadków, jednak pomimo wielu zawiłości przetrwał i funkcjonuje do dziś. Na repertuar teatru współczesnego składają się propozycje skierowane do dzieci oraz dorosłych. Najmłodsi znajdą tutaj m.in. "Trzy świnki", "Kometę w Dolinie Muminków", "Roszpunkę" i "Tajemniczy Ogród". Częstochowski teatr organizuje także lekcje i warsztaty teatralne, skierowane do odbiorców indywidualnych i grupowych.

 

Aleksandra Kowalczyk

Zobacz również

Uniwersytety dzieci i młodzieży na Śląsku

Uniwersytety dzieci i młodzieży na Śląsku

Zastanawiasz się, jak rozbudzić w dziecku chęć i motywację do nauki? Pomoże ci w tym jeden z wielu uniwersytetów dziecięcych na Śląsku. W uniwersytetach dzieci, studenci mają do czynienia przede wszystkim z ciekawą...

czytaj więcej

Warsztaty kulinarne dla dzieci na Śląsku

Warsztaty kulinarne dla dzieci na Śląsku

Zapewne niejeden rodzic, oglądając program 'Master Chef: Junior', zastanawiał się, skąd w tak małych dzieciach tak duży talent kulinarny? Jeśli przy okazji, w głowie pojawiło się marzenie, by z jego pociechy...

czytaj więcej

10 najlepszych atrakcji dla dzieci na Śląsku

10 najlepszych atrakcji dla dzieci na Śląsku

Park Miniatur, Studio Filmów Rysunkowych, zagroda żubrów, a może park trampolin... Sprawdź zestawienie najlepszych atrakcji na Górnym Śląsku dla dzieci i rodziców, które gwarantują niezapomniane wrażenia.

czytaj więcej

Najlepsze sale zabaw dla dzieci na Górnym Śląsku

Najlepsze sale zabaw dla dzieci na Górnym Śląsku

W aglomeracji górnośląskiej znajdziemy mnóstwo sal zabaw, które kuszą atrakcjami maluchy. Wybraliśmy 9 propozycji, które na pewno warto wziąć pod uwagę przy planowaniu czasu wolnego dzieciom.

czytaj więcej

9 najlepszych miejsc do zabawy dla dzieci na Górnym Śląsku

9 najlepszych miejsc do zabawy dla dzieci na Górnym Śląsku

Nawet najlepsza zabawa w domu może się znudzić. Dlatego warto od czasu do czasu zabierać nasze pociechy do miejsc, w których mogą poznać swoich rówieśników, rozwinąć kreatywność i porządnie się wyszaleć. Poniżej...

czytaj więcej

Najciekawsze zajęcia kreatywne dla dzieci w Katowicach

Najciekawsze zajęcia kreatywne dla dzieci w Katowicach

Zastanawiasz się, jak urozmaicić czas wolny swojej pociechy? Przedstawiamy 10 propozycji dla mieszkańców Katowic i całego woj. śląskiego, dzięki którym Twoje dziecko na pewno nie będzie się nudzić!

czytaj więcej