Zajęcia dla dzieci na śląskich uniwersytetach
Każdy z uniwersytetów dla dzieci oferuje naukę poprzez zabawę, nowe technologie i eksperymenty, które nie są dostępne w domu czy też szkole. Możliwość spotkania z niecodziennymi doświadczeniami i wiedzą, rozwój kreatywności, inteligencji, i myślenia analitycznego, stanowią fundament działalności wymienionych poniżej uczelni. Każda z nich oferuje szeroki wachlarz zajęć prowadzonych w formie wykładów, warsztatów, a ponadto zajęć dodatkowych. Dostosowane są one do wieku oraz zainteresowań dziecka, a ponadto, to ty i twoje dziecko wybieracie zajęcia! Organizatorzy pamiętają także o rodzicach: podczas, gdy twoje pociechy spędzają czas pod czujnym okiem wykładowców, ty możesz uczestniczyć w specjalnym bloku zajęć. Ich tematyka dotyczy psychologicznych aspektów nauki oraz komunikacji z dzieckiem. Pamiętaj, że aby dziecko zostało studentem, musisz zapisać je przez formularz elektroniczny. W wybranych uniwersytetach istnieje także opcja zapisu telefonicznego.
Oferta uniwersytetów dla dzieci oraz młodzieży na Śląsku
Sprawdź ofertę uniwersytetów dla dzieci i młodzieży w woj. śląskim i wybierz idealne zajęcia dla swojej pociechy.
Uniwersytet Śląski Dzieci w Katowicach
Uniwersytet Śląski Dzieci w Katowicach istnieje od 2009 roku. Zajęcia dla uczniów prowadzone są w budynkach Uniwersytetu Śląskiego, a także w Cieszyńskim Wydziale Zamiejscowym, co daje studentom możliwość nauki w nowoczesnych i komfortowych warunkach. Dzieci i młodzież w wieku od 5 do 15 lat uczą się na różnych programach: Poszukiwacze, Odkrywcy, Młodzi Naukowcy, Eksperci. Jeśli chcesz, aby twoja pociecha uczestniczyła w programie innym, niż przewidziany dla jej grupy wiekowej, możesz złożyć w dziekanacie odpowiednio uzasadniony wniosek. Tematyka zajęć dla dzieci jest szeroka: od nauk humanistycznych po ścisłe, np. warsztaty archeologiczne, zajęcia z biologii i ochrony środowiska dla dzieci, warsztatów młodego filmowca, spotkania z ekspertami w danej dziedzinie.
Oprócz podstawowej oferty, Uniwersytet powadzi Małą Akademię Teatru i Tańca oraz Laboratorium Ekspresji Dziecięcej - Modeling i Autokreacja. MATT to zajęcia z dziedziny teatru, tańca i muzyki, a ich celem jest rozwijanie zdolności motorycznych dziecka, nabycie umiejętności autoprezentacji i poczucia estetyki. Program daje dzieciom szansę spot kania z inną kulturą, uczestniczy bowiem w międzynarodowym projekcie "From Here to Here". Program edukacyjny LED wspiera psychologiczny rozwój dziecka oraz zapewnia niezapomnianą zabawę- dzieci projektują własne pokazy mody, reżyserują je, oraz uczestniczą w sesjach zdjęciowych. Dbając o pasję muzyczną dziecka, możesz zapisać je do chóru GIOIA. Uwaga! W wymienionych programach: LED, MATT, chór GIOIA, mogą brać udział mogą dzieci niebędące studentami UŚD. Zazwyczaj 45. minutowe zajęcia odbywają się sobotnimi popołudniami, a rodzice i prawni opiekunowie nie mogą uczestniczyć w wykładach, chyba, że należą do Grupy Opieki Rodzicielskiej.
Studiowanie na UŚD jest płatne. Co roku wysokość kwoty podawana jest na stronie UŚD. Przykładowo w poprzednich latach, opłata za pierwszy semestr nauki wynosiła 290 złotych, zaś za każdy kolejny - 250. Za zwłokę w wysłaniu formularza musisz liczyć się z dodatkowym kosztem 10 złotych. Jeśli dziecko ma rodzeństwo studiujące na UŚD, przysługuje mu 10% zniżka. Możesz także złożyć wniosek do dziekana, o przyznanie dziecku stypendium.
Pamiętaj!
- Zapisy na zajęcia odbywają się drogą elektroniczną.
- Na stronie UŚD dostępne są plany zajęć- jesteś zobowiązany do ich śledzenia; aktualności pojawiają się także na facebooku UŚD.
- Dziecko otrzymuje imienny identyfikator, który jest płatny: 5 złotych przy odbiorze, oraz zobowiązane jest do noszenia go na każde zajęcia.2. Uniwersytet Śląski Młodzieży.
Uniwersytet Śląski Młodzieży w Katowicach
Uniwersytet Śląski organizuje również zajęcia dla uczniów w ramach Uniwersytetu Młodzieży. UŚM składa się z dwóch wydziałów. Wydział Teorii i Doświadczeń, którego tematyka dotyczy nauk ścisłych, np.: weterynaria, robotyka, medycyna. Zajęcia dla uczniów odbywają się w miejscach stosownych do tematyki, np. w Instytucie Stomatologii, klinikach weterynaryjnych czy Śląskim Międzyuczelnianym Centrum Edukacji i Badań Interdyscyplinarnych. Studenci Wydziału Mediów i Kultury studiują w budynku Wydziału Nauk Społecznych, w pracowniach filmu, fotografii i teatru. Poznają zagadnienia związane z nowymi mediami, dziennikarstwem, komunikacją społeczną. Działa także oddział interdyscyplinarny.
Koszt studiów to 230 złotych, a za przyprowadzenie osoby, która także zapisze się na UŚM, przysługuje zniżka w wysokości 30 złotych.
Śląski Uniwersytet Dziecięcy Gaudeamus
Śląski Uniwersytet Dziecięcy Gaudeamus, mający swoją siedzibę w Katowicach, jest oddziałem Śląskiej Wyższej Szkoły Zarządzania im. Gen Jerzego Ziętka. Zajęcia dla dzieci odbywają się w dwóch grupach wiekowych: dzieci w wieku od 6 do 9 lat, oraz od 10 do 12 lat. Na program składają się wykłady oraz warsztaty rozwojowe dla dzieci, na których uczniowie mają dostęp do wiedzy interdyscyplinarnej: od podróży w głąb ziemi i ciało człowieka, przez historyczne podróże w przeszłość, po kulturoznawcze wycieczki do Indii. Uniwersytet dzieci organizuje wycieczki, których koszt ustalany jest z rodzicami. Uwaga! Jeśli zapiszesz dziecko na wycieczkę, zobowiązany jesteś w niej uczestniczyć, organizator zapewnia jedynie opiekę merytoryczną. Wykłady trwają 30 minut, natomiast warsztaty od 60 do 90. Podczas nich, możesz brać udział w panelu dyskusyjnym rodziców, gdzie zapraszani są różni goście: od psycholodzy, trenerzy rozwoju, lekarze itd. Opiekunowie dostają wydrukowany plan zajęć, jest on także dostępny na stronie Uniwersytetu. O zmianach rodzice informowani są drogą mailową, lub w nagłych przypadkach, telefonicznie, co z pewnością jest sporym ułatwieniem.
Pobieranie nauki w Uniwersytecie Dziecięcym jest płatne: w pierwszym roku semestr kosztuje 150zł, w kolejnych 140zł.
Pamiętaj!
- Zapisy na zajęcia dla dzieci odbywają się drogą elektroniczną oraz w siedzibie organizatora.
- Dziecko otrzymuje identyfikator oraz indeks, w którym otrzymuje pieczątki za obecność na zajęciach; jest zobowiązane do posiadania ich na każdych zajęciach.
- Jeśli zapiszesz dziecko na wycieczkę, musisz w niej brać udział.
Ekonomiczny Uniwersytet Dziecięcy
Ekonomiczny Uniwersytet Dziecięcy jest miejscem szczególnym w naszym zestawieniu- jest całkowicie bezpłatny. Zajęcia prowadzone są w gmachu Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Patronatami darmowej nauki dla uczniów klas 5. i 6. szkoły podstawowej realizowanej w EUD, są Minister Edukacji Narodowej i Narodowy Bank Polski.
EUD oferuje naukę z dziedzin ekonomicznych. Zajęcia podane w przystępnej i ciekawej formie, pomagają przezwyciężyć niechęć do trudnej nauki. Bloki tematyczne zajęć to np.: otoczenie gospodarcze, finanse przedsiębiorcy, efektywne doskonalenie się, praktyka biznesu i zarządzanie. Rodzice mogą brać udział w tym samym czasie w spotkaniach, podczas których zdobywają wiedzę na temat kształtowania postaw dziecka. Zajęcia dla dzieci odbywają się popołudniami, a ich plan podawany jest na stronie Ekonomicznego Uniwersytetu Dziecięcego.
Pamiętaj!
- Zapisy na zajęcia odbywają się drogą elektroniczną na stronie organizatora.
- Dziecko otrzymuje indeks oraz identyfikator, które musi mieć na każdych zajęciach
- Nieusprawiedliwiona nieobecność na pierwszych zajęciach w semestrze skutkuje skreśleniem z listy studentów EUD!
UE w Katowicach jest także partnerem Uniwersytetu Dziecięcego organizowanego przez Wyższą Szkołę Biznesu w Dąbrowie Górniczej. Uniwersytet WSB prowadzi zajęcia aż w 17 miastach! Między innymi w: Bobrownikach, Cieszynie, Sławkowie, Chorzowie, Czeladzi, Dąbrowie Górniczej, Łazach, Mierzęcicach, Myszkowie, Ożarowicach, Psarach, Siemianowicach Śląskich, Świętochłowicach, Wolbromiu, Zawierciu i Żywcu. Konkretne miejsce odbywania zajęć zależy od miejscowości.
Studentem może zostać każde dziecko w wieku od 6 do 12 lat, a więc uczniowie zerówek oraz szkół podstawowych. Wypełniając formularz elektroniczny zapisujesz dziecko na wykłady, których w cyklu roku akademickiego jest minimum 10. Zakres takich dodatkowych, pozaszkolnych zajęć jest różnorodny: instrumentoznawstwo, przyroda, biologia, fizyka, krajoznawstwo, kultura - wiedza o mitologii i folklorystyce regionu. Długość wykładu to 60 minut. Twoja pociecha może uczestniczyć w Akademii Młodego Wykładowcy, a także brać udział w Konferencjach Dzieci i Młodzieży, podczas których ma poznać charakter pracy naukowej. Rodzice mogą brać udział w Akademii Rozwoju Rodzica. Oprócz wykładów, Uniwersytet Dzieci WSB prowadzi warsztaty, w których udział jest dodatkowo płatny. Terminarz aktualizowany jest na stronie organizatora. O zmianach w terminarzu, rodzice powiadamiani są drogą mailową lub przez sms (pamiętaj zatem, aby w przypadku zmian numeru, aktualizować dane).
Opłata roczna, w zależności od miasta, wynosi od 100 do 150 złotych. WSB oferuje atrakcyjne promocje- każdy kolejny student płaci 30 złotych mniej. Jeśli zapiszesz dziecko odpowiednio wcześniej, przysługuje ci ulga w wysokości 50 złotych. Obydwie promocje nie łączą się.
Pamiętaj!
- Student otrzymuje identyfikator oraz indeks, które przynosi na wszystkie wykłady
- Na dodatkowe warsztaty obowiązują odrębne zapisy; są one płatne (około 25 złotych).
Sosnowiecki Uniwersytet Dziecięcy
Sosnowiecki Uniwersytet Dziecięcy pod skrzydłami Wyższej Szkoły Humanitas także ma swoje siedziby w wielu miastach, m.in.: Pszczynie, Godowie, Krzyżanowicach, Tychach, Siewierzu, Porębą, Bytomiu, Piekarach Śląskich Michałowicach czy Będzinie. Na zajęcia mogą chodzić dzieci w wieku od 6 do 12 lat.
Zajęcia w formie wykładów, wycieczek i warsztatów są różnorodne- dziecko ma szansę poznać tajniki wiedzy z takich obszarów, jak biologia, geografia, chemia, oraz szeroko pojęta kultura. Dla opiekunów otwarto Akademię Rozwoju Rodzica, gdzie możesz poznać aspekty prawne i psychologiczne opieki nad dzieckiem. WSH otwarte jest na inicjatywę rodziców, dzięki której w tym roku utworzono dodatkowe zajęcia, tj. młody technik- programista, grafika 3D, przedsiębiorczy dzieciak, warsztaty kulturowo- językowe oraz teatralne. Udział w nich jest płatny, a wysokość kwoty zależy od zajęć. Oprócz tego w ofercie WSH znajdują się zajęcia dodatkowe - Letnia oraz Zimowa Akademia. Zajęcia dla dzieci odbywają się w soboty, ale ich konkretne daty i godziny musisz śledzić na bieżąco na stronie WSH.
Opłata za rok akademicki nauki wynosi 100 złotych.
Pamiętaj!
- Zapisy na zajęcia odbywają się drogą elektroniczną.
- Harmonogram zajęć udostępniany i aktualizowany jest na stronie WSH.
- Dziecko otrzymuje indeks oraz na każdych zajęciach naklejki, które może wklejać do indeksu.
Zajęcia dla dzieci i dla dorosłych na Śląsku
Dodatkowe, pozalekcyjne zajęcia dla dzieci o szerokiej tematyce, z pewnością zaspokoją potrzeby i ciekawość każdego dziecka. Żaden z uniwersytetów dla dzieci nie zapomniał także o Tobie. Masz szansę zdobycia niezbędnej wiedzy, aby wspomóc swoją pociechę w drodze do sukcesu życiowego, a ponadto sam się rozwijasz. W naszym artykule nie wyczerpaliśmy wszystkich uniwersytetów. Mimo, że idea uczelni wyższych dla dzieci i młodzieży jest świeża, to ciągle przybywa lokalnych inicjatyw tego typu.
Najnowsze artykuły
- Inspirowane klasyką poezji dziecięcej - Aleksander Fredro
- Inspirowane klasyką poezji dziecięcej - Julian Tuwim
- Inspirowane klasyką poezji dziecięcej - Jan Brzechwa
- Inspirowane klasyką poezji dziecięcej - Maria Konopnicka
- Jak rozbudzić w dziecku pasję? Poradnik w pięciu krokach
- Odporność w czasach pandemii