Podany adres email jest błędny
Pole wymagane

Nie masz konta? Zarejestruj się za darmo!

Ranking 10 najlepszych atrakcji dla najmłodszych w woj. śląskim

 

Polska jest zróżnicowanym krajem, gdzie każdy region ma coś fascynującego do zaoferowania mieszkańcom i turystom. Górny Śląsk słynie z przemysłu ciężkiego, górnictwa oraz hutnictwa. Nie oznacza to jednak, że w tych okolicach nie znajdziemy ciekawych miejsc do aktywnego spędzania czasu z dziećmi czy terenów zielonych cieszących oczy.

 

Stwórz wspólnie ze swoim dzieckiem listę miejsc, które warto odwiedzić. Oto lista ciekawych atrakcji na Górnym Śląsku dla dzieci i rodziców, które gwarantują niezapomniane wrażenia.

Mama i dziecko planują wycieczkę z mapą
Wspólne planowanie wycieczki przez mamę i dziecko

 

1. Muzeum Zamkowe w Pszczynie

Zamek w Pszczynie razem z zabytkowym parkiem o powierzchni 156 hektarów tworzy zespół pałacowo-parkowy. Zamek w swoich progach gościł m.in. ród Promnitzów, książęcy ród Anhalt-Kothen-Pless, a od 1847 roku książąt Hochberg von Pless z Książa. Jedną z najbardziej interesujących osób z tego ostatniego rodu była księżna Daisy pochodząca z Anglii, czyli żona Jana Henryka XV Hochberga. Muzeum zamkowe w Pszczynie może poszczycić się wspaniałymi wnętrzami, a także stajniami książęcymi, które są udostępnione do zwiedzania.

 

Zamek w Pszczynie
Lew w bramie Zamku Pszczyńskiego

 

2. Pokazowa zagroda żubrów w Pszczynie

Nieopodal wcześniej wspominanego zamku w Pszczynie znajduje się ciekawe miejsce dla małych miłośników zwierząt i nie tylko, w którym można zobaczyć oraz zapoznać się ze zwyczajami jednego z większych ssaków występujących w Polsce. Prawie 10-hektarowa zagroda znajduje się w zabytkowym parku w części zwanej Zwierzyńcem. Oprócz żubra, dzieci mogą tutaj spotkać daniele, jelenie, sarny, muflony oraz wiele gatunków ptaków. W zagrodzie żubrów w Pszczynie realizowane są również warsztaty edukacyjne "Tropem żubra". Więcej ciekawych miejsc dla młodych miłośników przyrody znajdziesz w artykule: Najciekawsze obiekty przyrodnicze w Polsce.

 

zagroda żubrów
Możliwość zobaczenia żubrów z bliska to żywa lekcja biologii

 

3. Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie

Ten obiekt przypadnie do gustu dzieciom zainteresowanym historią oraz codziennym życiem ludzi w minionych epokach. W Górnośląskim Parku Etnograficznym w Chorzowie znajduje się prawie 70 zabytkowych drewnianych budynków architektury wiejskiej oraz małych miasteczek z terenów Górnego Śląska. Skansen organizuje rozmaite zajęcia dla dzieci, które przybliżają zainteresowanym rzemiosło artystyczne: rzeźbę w drewnie, wikliniarstwo czy wytwarzanie naczyń z gliny.

 

4. Palmiarnia Miejska w Gliwicach

Pasjonaci zieleni będą zachwyceni Palmiarnią Miejską w Gliwicach, która powstała w 1924 roku. Nowoczesny budynek palmiarni podzielony jest na pięć pawilonów o różnej tematyce: pawilon roślin użytkowych, pawilon tropiku, pawilon historyczny, pawilon sukulentów oraz pawilon akwarystyczny. W Palmiarni Miejskiej można podziwiać nie tylko mnóstwo gatunków roślin, ale również gady, płaszczki, ryby oraz egzotyczne ptactwo.

 

Jaszczurka w gliwickiej palmiarnii
Palmiarnia Gliwicka jest pełna wyjątkowych okazów gadów

 

5. Park Miniatur Ogrodzieniec

Park miniatur znajduje się w miejscowości Podzamcze nieopodal ruin Zamku Ogrodzieniec. Można tutaj podziwiać odwzorowany z najdrobniejszymi detalami Szlak Orlich Gniazd, który rozciąga się od Krakowa po Częstochowę, w skali 1:25. Miniatury obiektów zostały usytuowane na otwartej przestrzeni z racji tego, że oprócz budynków odtworzone zostało ukształtowanie terenu wokół nich. W Parku Miniatur Ogrodzieniec dzieci mogą także zapoznać się z replikami średniowiecznych maszyn oblężniczych wykonanych w skali 1:1. Młodych miłośników historii z pewnością zainteresuje szlak polskich zamków, które opisaliśmy w artykule Muzea w Polsce, które warto zwiedzić z dzieckiem.

 

6. Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej

Studio powstało w 1947 roku jako Eksperymentalne Studio Filmów Rysunkowych i działało przy redakcji "Trybuny Rolniczej". Bajkami, które powstały w tym studiu są m.in. znany chyba wszystkim "Reksio", "Bolek i Lolek" czy "Porwanie Baltazara Gąbki". Magicznym przeżyciem będzie zagłębienie się dzieci w świat bajek, które w dzieciństwie oglądali ich rodzice. Zwiedzanie Studia Filmów Rysunkowych pociechy poznają proces produkcji, etapy powstawania filmu rysunkowego oraz pogłębią swoją wiedzę o zwroty związane ze sztuką filmową.

 

7. Szyndzielnia i kolejka gondolowa

Masyw Szyndzielnia ma 1028 metrów nad poziomem morza, można dostać się na niego za pomocą kolei gondolowej. Na szczycie znajduje się wieża widokowa o wysokości 18 metrów, z której przy dobrej widoczności można ujrzeć nawet Tatry. Pod szczytem znajduje się schronisko turystyczne wybudowane w 1897 roku - to pierwsze schronisko w Beskidach. Budynek schroniska wzniesiono z kamienia, a architekturą nawiązuje do schronisk alpejskich z rozpoznawalną wieżyczką.

 

Dzieci spacerujące w górach
Wycieczka w góry to doskonała atrakcja dla dzieci

 

8. Park Trampolin JumpCity w Katowicach

Park trampolin to świetna rozrywka nie tylko dla dzieci, ale także dla rodziców. Maluchy mogą tutaj zaznać zabawy i ruchu pod okiem profesjonalnych trenerów. Rodzice mają pewność, że ich pociechy są bezpieczne, aktywnie spędzają czas i nie obciążają przy tym stawów. Odważniejsze i czujące się pewniej na trampolinach dzieci mogą uczyć się ewolucji akrobatycznych, które rozwijają gibkość oraz koordynacją ruchową małego sportowca.

 

9. Park Linowy Granda w Bielsku-Białej

Park linowy jest dobrym pomysłem na aktywne spędzenie czasu z dzieckiem, pod warunkiem, że ani maluch, ani rodzic nie ma lęku wysokości. Park składa się z 22 przeszkód i zawieszony jest na wysokości od 5 do 9 metrów. Konstrukcja stalowych lin jest gwarancją bezpieczeństwa. Nad użytkownikami przez cały czas czuwa także wykwalifikowany personel, który dogląda czy zabawa przebiega prawidłowo i bez problemów.

 

10. Park Wodny Tarnowskie Góry

To pierwszy na Śląsku i jeden z najbardziej nowoczesnych aquaparków w Polsce. W obiekcie znajduje się basen sportowy o długości 25 metrów, rwąca rzeka, fala morska, jacuzzi, basen zewnętrzny. Ponadto zabawy dostarczają trzy zjeżdżalnie: czarna, niebieska i żółta. Zjazd na żółtej zjeżdżalni dozwolony jest dla dzieci od 7 lat, a na niebieskiej i czarnej od 10 lat. Park Wodny w Tarnowskich Górach pamięta również o najmniejszych pływakach, dla których przeznaczono brodzik dla dzieci oraz basen do nauki pływania. Relaks i odpoczynek od zabawy można znaleźć w basenie z masażem i grotą solną.

 

Jeżeli chcesz znaleźć jeszcze większą liczbę atrakcji i wydarzeń dla dzieci na śląsku, warto skorzystać z naszej wyszukiwarki. Znajdziesz w niej wiele ciekawych pomysłów do wspólnego spędzenia czasu ze swoim dzieckiem oraz całą rodziną.

 

Zobacz również

Uniwersytety dzieci i młodzieży na Śląsku

Uniwersytety dzieci i młodzieży na Śląsku

Zastanawiasz się, jak rozbudzić w dziecku chęć i motywację do nauki? Pomoże ci w tym jeden z wielu uniwersytetów dziecięcych na Śląsku. W uniwersytetach dzieci, studenci mają do czynienia przede wszystkim z ciekawą...

czytaj więcej

Warsztaty kulinarne dla dzieci na Śląsku

Warsztaty kulinarne dla dzieci na Śląsku

Zapewne niejeden rodzic, oglądając program 'Master Chef: Junior', zastanawiał się, skąd w tak małych dzieciach tak duży talent kulinarny? Jeśli przy okazji, w głowie pojawiło się marzenie, by z jego pociechy...

czytaj więcej

10 najciekawszych zajęć edukacyjnych dla dzieci na Śląsku

10 najciekawszych zajęć edukacyjnych dla dzieci na Śląsku

Na ogół wielu dzieciom słowo nauka kojarzy się negatywnie. Jednak uczenie się poprzez zabawę wcale nie musi być nudne. Poznaj ofertę warsztatów edukacyjnych na Śląsku i zachęć swoje dziecko do kreatywnego uczenia...

czytaj więcej

Najlepsze sale zabaw dla dzieci na Górnym Śląsku

Najlepsze sale zabaw dla dzieci na Górnym Śląsku

W aglomeracji górnośląskiej znajdziemy mnóstwo sal zabaw, które kuszą atrakcjami maluchy. Wybraliśmy 9 propozycji, które na pewno warto wziąć pod uwagę przy planowaniu czasu wolnego dzieciom.

czytaj więcej

Atrakcje dla dzieci na Górnym Śląsku

Atrakcje dla dzieci na Górnym Śląsku

Górny Śląsk jest znany jako jeden z najbardziej uprzemysłowionych terenów naszego kraju. Wiele tutaj przedsiębiorstw, kopalni, fabryk, a nawet uzdrowisk. Jednak nie dajcie się zwieść! Na Górnym Śląsku także...

czytaj więcej

9 najlepszych miejsc do zabawy dla dzieci na Górnym Śląsku

9 najlepszych miejsc do zabawy dla dzieci na Górnym Śląsku

Nawet najlepsza zabawa w domu może się znudzić. Dlatego warto od czasu do czasu zabierać nasze pociechy do miejsc, w których mogą poznać swoich rówieśników, rozwinąć kreatywność i porządnie się wyszaleć. Poniżej...

czytaj więcej