Ranking 10 najlepszych atrakcji dla najmłodszych w woj. śląskim
Polska jest zróżnicowanym krajem, gdzie każdy region ma coś fascynującego do zaoferowania mieszkańcom i turystom. Górny Śląsk słynie z przemysłu ciężkiego, górnictwa oraz hutnictwa. Nie oznacza to jednak, że w tych okolicach nie znajdziemy ciekawych miejsc do aktywnego spędzania czasu z dziećmi czy terenów zielonych cieszących oczy.
Stwórz wspólnie ze swoim dzieckiem listę miejsc, które warto odwiedzić. Oto lista ciekawych atrakcji na Górnym Śląsku dla dzieci i rodziców, które gwarantują niezapomniane wrażenia.
1. Muzeum Zamkowe w Pszczynie
Zamek w Pszczynie razem z zabytkowym parkiem o powierzchni 156 hektarów tworzy zespół pałacowo-parkowy. Zamek w swoich progach gościł m.in. ród Promnitzów, książęcy ród Anhalt-Kothen-Pless, a od 1847 roku książąt Hochberg von Pless z Książa. Jedną z najbardziej interesujących osób z tego ostatniego rodu była księżna Daisy pochodząca z Anglii, czyli żona Jana Henryka XV Hochberga. Muzeum zamkowe w Pszczynie może poszczycić się wspaniałymi wnętrzami, a także stajniami książęcymi, które są udostępnione do zwiedzania.
2. Pokazowa zagroda żubrów w Pszczynie
Nieopodal wcześniej wspominanego zamku w Pszczynie znajduje się ciekawe miejsce dla małych miłośników zwierząt i nie tylko, w którym można zobaczyć oraz zapoznać się ze zwyczajami jednego z większych ssaków występujących w Polsce. Prawie 10-hektarowa zagroda znajduje się w zabytkowym parku w części zwanej Zwierzyńcem. Oprócz żubra, dzieci mogą tutaj spotkać daniele, jelenie, sarny, muflony oraz wiele gatunków ptaków. W zagrodzie żubrów w Pszczynie realizowane są również warsztaty edukacyjne "Tropem żubra". Więcej ciekawych miejsc dla młodych miłośników przyrody znajdziesz w artykule: Najciekawsze obiekty przyrodnicze w Polsce.
3. Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie
Ten obiekt przypadnie do gustu dzieciom zainteresowanym historią oraz codziennym życiem ludzi w minionych epokach. W Górnośląskim Parku Etnograficznym w Chorzowie znajduje się prawie 70 zabytkowych drewnianych budynków architektury wiejskiej oraz małych miasteczek z terenów Górnego Śląska. Skansen organizuje rozmaite zajęcia dla dzieci, które przybliżają zainteresowanym rzemiosło artystyczne: rzeźbę w drewnie, wikliniarstwo czy wytwarzanie naczyń z gliny.
4. Palmiarnia Miejska w Gliwicach
Pasjonaci zieleni będą zachwyceni Palmiarnią Miejską w Gliwicach, która powstała w 1924 roku. Nowoczesny budynek palmiarni podzielony jest na pięć pawilonów o różnej tematyce: pawilon roślin użytkowych, pawilon tropiku, pawilon historyczny, pawilon sukulentów oraz pawilon akwarystyczny. W Palmiarni Miejskiej można podziwiać nie tylko mnóstwo gatunków roślin, ale również gady, płaszczki, ryby oraz egzotyczne ptactwo.
5. Park Miniatur Ogrodzieniec
Park miniatur znajduje się w miejscowości Podzamcze nieopodal ruin Zamku Ogrodzieniec. Można tutaj podziwiać odwzorowany z najdrobniejszymi detalami Szlak Orlich Gniazd, który rozciąga się od Krakowa po Częstochowę, w skali 1:25. Miniatury obiektów zostały usytuowane na otwartej przestrzeni z racji tego, że oprócz budynków odtworzone zostało ukształtowanie terenu wokół nich. W Parku Miniatur Ogrodzieniec dzieci mogą także zapoznać się z replikami średniowiecznych maszyn oblężniczych wykonanych w skali 1:1. Młodych miłośników historii z pewnością zainteresuje szlak polskich zamków, które opisaliśmy w artykule Muzea w Polsce, które warto zwiedzić z dzieckiem.
6. Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej
Studio powstało w 1947 roku jako Eksperymentalne Studio Filmów Rysunkowych i działało przy redakcji "Trybuny Rolniczej". Bajkami, które powstały w tym studiu są m.in. znany chyba wszystkim "Reksio", "Bolek i Lolek" czy "Porwanie Baltazara Gąbki". Magicznym przeżyciem będzie zagłębienie się dzieci w świat bajek, które w dzieciństwie oglądali ich rodzice. Zwiedzanie Studia Filmów Rysunkowych pociechy poznają proces produkcji, etapy powstawania filmu rysunkowego oraz pogłębią swoją wiedzę o zwroty związane ze sztuką filmową.
7. Szyndzielnia i kolejka gondolowa
Masyw Szyndzielnia ma 1028 metrów nad poziomem morza, można dostać się na niego za pomocą kolei gondolowej. Na szczycie znajduje się wieża widokowa o wysokości 18 metrów, z której przy dobrej widoczności można ujrzeć nawet Tatry. Pod szczytem znajduje się schronisko turystyczne wybudowane w 1897 roku - to pierwsze schronisko w Beskidach. Budynek schroniska wzniesiono z kamienia, a architekturą nawiązuje do schronisk alpejskich z rozpoznawalną wieżyczką.
8. Park Trampolin JumpCity w Katowicach
Park trampolin to świetna rozrywka nie tylko dla dzieci, ale także dla rodziców. Maluchy mogą tutaj zaznać zabawy i ruchu pod okiem profesjonalnych trenerów. Rodzice mają pewność, że ich pociechy są bezpieczne, aktywnie spędzają czas i nie obciążają przy tym stawów. Odważniejsze i czujące się pewniej na trampolinach dzieci mogą uczyć się ewolucji akrobatycznych, które rozwijają gibkość oraz koordynacją ruchową małego sportowca.
9. Park Linowy Granda w Bielsku-Białej
Park linowy jest dobrym pomysłem na aktywne spędzenie czasu z dzieckiem, pod warunkiem, że ani maluch, ani rodzic nie ma lęku wysokości. Park składa się z 22 przeszkód i zawieszony jest na wysokości od 5 do 9 metrów. Konstrukcja stalowych lin jest gwarancją bezpieczeństwa. Nad użytkownikami przez cały czas czuwa także wykwalifikowany personel, który dogląda czy zabawa przebiega prawidłowo i bez problemów.
10. Park Wodny Tarnowskie Góry
To pierwszy na Śląsku i jeden z najbardziej nowoczesnych aquaparków w Polsce. W obiekcie znajduje się basen sportowy o długości 25 metrów, rwąca rzeka, fala morska, jacuzzi, basen zewnętrzny. Ponadto zabawy dostarczają trzy zjeżdżalnie: czarna, niebieska i żółta. Zjazd na żółtej zjeżdżalni dozwolony jest dla dzieci od 7 lat, a na niebieskiej i czarnej od 10 lat. Park Wodny w Tarnowskich Górach pamięta również o najmniejszych pływakach, dla których przeznaczono brodzik dla dzieci oraz basen do nauki pływania. Relaks i odpoczynek od zabawy można znaleźć w basenie z masażem i grotą solną.
Jeżeli chcesz znaleźć jeszcze większą liczbę atrakcji i wydarzeń dla dzieci na śląsku, warto skorzystać z naszej wyszukiwarki. Znajdziesz w niej wiele ciekawych pomysłów do wspólnego spędzenia czasu ze swoim dzieckiem oraz całą rodziną.
Najnowsze artykuły
- Inspirowane klasyką poezji dziecięcej - Aleksander Fredro
- Inspirowane klasyką poezji dziecięcej - Julian Tuwim
- Inspirowane klasyką poezji dziecięcej - Jan Brzechwa
- Inspirowane klasyką poezji dziecięcej - Maria Konopnicka
- Jak rozbudzić w dziecku pasję? Poradnik w pięciu krokach
- Odporność w czasach pandemii