Najciekawsze obiekty przyrodnicze w Polsce
Muzea przyrodnicze stanowią znaczny procent obiektów muzealnych w Polsce. Odwiedzenie tych wyjątkowych miejsc pozwala bliżej poznać otaczający nas świat i pogłębić wiedzę na temat fauny i flory. Poniżej znajduje się lista najciekawszych obiektów muzealnych:
1. Muzeum Motyli Arthropoda w Bochni
Zestawienie otwiera muzeum posiadające największą w Polsce ekspozycję motyli z całego świata. Kolekcja liczy około 5 tysięcy okazów różnych gatunków motyli dziennych oraz nocnych, pochodzących ze wszystkich kontynentów świata. Wizyta w muzeum zadowoli nie tylko fascynatów motyli, ale również fanów stawonogów i owadów. Ekspozycja jest oparta o klasyfikację Linneusza. Muzeum proponuje niestandardową ofertę edukacyjną dla dzieci i młodzieży. Oprowadzenie po ekspozycji to tylko jeden z punktów programu lekcji. Oprócz tego program zawiera bal przebierańców pod tytułem 'Jak kamuflują się owady?' Scenariusz lekcji ma interaktywny charakter, a dzięki ciekawostkom takim jak: największy motyl świata czy motyl, który imituje błysk drapieżnego oka, wiedza pozostaje w pamięci młodych słuchaczy na długi czas.
2. Zagroda Żubrów w Pszczynie
To miejsce wyjątkowe, bo pozwalające obserwować żywe zwierzęta w ich naturalnym środowisku. Jakie zwierzęta znajdują się w zagrodzie ? Oprócz 'tytułowych' żubrów, zobaczymy tu daniele, bażanty, jelenie, pawie indyjskie, dziki, łosie oraz różne gatunki gęsi. Zagroda oferuje lekcje edukacyjne, które opierają się na obserwacji i analizie zachowań zwierząt. Podczas warsztatów dzieci mają kontakt z naturą. Na terenie obiektu znajdują się dwie zagrody do których prowadzi ścieżka edukacyjna oraz ekspozycje prezentujące faunę i florę. Dodatkowo teren obiektu posiada salę kinową, gdzie można obejrzeć film o historii żubra. Na miejscu jest również dostępna restauracja.
3. Muzeum Ewolucji Instytutu Paleobiologii PAN w Warszawie
Muzeum znajdujące się w samym sercu Warszawy, czyli w Pałacu Kultury, mieści w sobie historię ewolucji. Dzięki wizycie w muzeum możemy zdobyć wiedzę na temat historii człowieka oraz poznać tajemnice dotyczące dinozaurów. W muzeum można podziwiać ekspozycję paleontologiczną, na którą składają się szkielety dinozaurów znalezione na pustyni Gobi w XX wieku. Oprócz szkieletów, ekspozycja zawiera również skamieniałe jaja dinozaurów oraz czaszki innych ssaków żyjących równolegle w czasach dinozaurów. Poprzez swoje liczne działania w obszarze edukacji, muzeum skupia w jednym miejscu ludzi z pasją. Tutaj odbyły się liczne sympozja i debaty na temat paleontologii i ewolucji. Na miejscu można zakupić także literaturę specjalistyczną. Jednak co najważniejsze, nie brakuje tu miejsca dla najmłodszych. Dzieci w wieku od 6 do 10 lat mogą uczestniczyć w cyklu spotkań dla paleontologów. Muzeum organizuje również urodziny ' wśród dinozaurów'.
4. Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie
Ośrodek znajduje się na terenie XIX-wiecznego zespołu zamkowo-parkowego. Placówka prowadzi szeroko pojętą edukację na temat leśnictwa, czego jednym z przejawów jest stworzenie Muzeum Leśnictwa. Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie to idealne miejsce dla tych, którzy chcą się poszerzyć swoją wiedzę o lasach. W jednym z budynków wchodzących w skład obiektu, tak zwanej "Oficynie', znajduje się stała ekspozycja zatytułowana: 'Dzieje leśnictwa w Polsce'. Na obiekt składa się nie tylko kompleks budynków, ale również Park Arboretum, który jest zaprojektowany w stylu angielskim. Znajdują się w nim różne gatunki roślin, ale również dwa stawy widokowe, szkółka drzew i krzewów, zabytkowe winnice oraz woliera z pawiami.
5. Muzeum Narodowe Rolnictwa oraz Przemysłu Rolno - Spożywczego w Szreniawie
W muzeum można podziwiać zarówno ekspozycje stałe, jak i tymczasowe. W skład ekspozycji stałych wchodzą Mauzoleum Bierbaumów, Pałac, gdzie można zobaczyć życie ziemiaństwa polskiego na początku XX wieku, wystawa prezentująca dzieje rolnictwa do XVIII wieku. Oferta muzeum jest naprawdę szeroka i prezentuje wszystkie aspekty rolnictwa polskiego. Znajdziemy tu pawilony: pszczelarstwa, gleboznawstwa i ogrodnictwa, piwowarstwa, paszoznawstwa czy kiszonkarstwa ! Najmłodsi mogą podziwiać zwierzęta użytkowe w przyjaznych im warunkach. Rezydują tu zwierzęta najczęściej spotykane w gospodarstwach polskich takie jak: kozy, konie, owce i świnki. Muzeum pielęgnuje również tradycje hodowlane zapoczątkowane już w średniowieczu. Dowodem na to jest funkcjonowanie sadu z 21 odmianami polskich starych gatunków jabłoni. Podobną inicjatywą jest uprawa ogródka zielarskiego. Oferta edukacyjna nie ogranicza się jedynie do biernego zwiedzania, ale uwzględnia również wiele programów lekcyjnych i warsztatów dla dzieci. Ostatnie z nich odbyły się w okresie Bożonarodzeniowym, kiedy dzieci piekły pierniki, wykonywały ozdoby i malowały bombki oraz oglądały świąteczne przedstawienia. Muzeum w Szreniawie podejmuje wiele innowacyjnych działań, czego przykładem jest 'Wystawa Świętych patronów wsi polskiej' przystosowana do zwiedzania dla osób z dysfunkcjami narządu wzroku. Specjalne zaprojektowane ścieżki ruchu oraz interaktywne ekrany umożliwiają zwiedzanie osobom słabowidzącym i niewidomym.
6. Muzeum Przyrodnicze imienia Krystyny i Włodzimierza Tomków w Ciężkowicach
Ciężkowice to miejscowość położona w województwie małopolskim nad rzeką Białą. Założycielami muzeum było małżeństwo państwa Tomków, którzy przez całe życie pasjonowali się przyrodą i działali na rzecz jej ochrony. Ze względu na zły stan techniczny budynku, w 2007 roku muzeum zostało gruntownie zmodernizowane, co przyczyniło się do zmiany jakościowej ekspozycji. Wprowadzono stanowiska interaktywne, przestrzenne dioramy oraz salę konferencyjno - edukacyjną. Ekspozycja zawiera 200 gatunków ptaków, uwzględniając również gatunki wymarłe, a także 300 sztuk owadów, trofea łowieckie, modele roślin naczyniowych oraz skamieniałości. Interaktywna podłoga odtwarza fragmenty siedlisk oraz polskie gatunki płazów i gadów. Muzeum zawiera liczne projekcje multimedialne, zbiory fotografii oraz odtwarzacze z dźwiękami ptaków występujących w Polsce.
7. Muzeum Bursztynu w Gdańsku
Muzeum Bursztynu jest jednym z najmłodszych oddziałów Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. Powstało w 2006 roku w gotycko-renesansowym Zespole Przedbramia, który stanowił element fortyfikacji Gdańska w średniowieczu. Strona muzeum jest nowoczesna i oferuje również możliwość wirtualnego zwiedzania w języku polskim i angielskim. Bursztyn gdański to przykład naturalnego bogactwa, który w dawnych czasach posiadał wiele zastosowań - różnym aspektom użycia bursztynu odpowiadają poszczególne piętra. Muzeum w swoich szerokich zbiorach gromadzi wyjątkowe eksponaty. Wśród nich warto wymienić Nagrodę Bursztynowego Słowika wręczaną podczas Festiwalu Muzycznego w Sopocie, kolie paciorków z bursztynu z okresu wpływów rzymskich czy jedyną w Polsce Jaszczurkę Gierłowską zatopioną w bursztynie.
Gdzie znaleźć ofertę obiektów przyrodniczych dla dzieci?
Jeżeli Twoje dziecko fascynuje się pięknym światem roślin, mamy dla Ciebie szereg propozycji w serwisie Pozytywka.com. Poznaj ofertę parków roślinnych, ogrodów botanicznych oraz innych obiektów świata roślin. Mamy także szereg propozycji dla dzieci, które szczególnie interesują się światem zwierząt. Liczne parki przyrodnicze, ogrody zoologiczne oraz muzea przyrodnicze w Polsce przygotowały całą masę atrakcji zarówno dla dzieci, jak i młodzieży. Zafascynuj swoje dziecko niezwykle bogatym światem roślin oraz zwierząt i wybierzcie się wspólnie na żywą lekcję biologii.
Aleksandra Kowalczyk
Najnowsze artykuły
- Inspirowane klasyką poezji dziecięcej - Aleksander Fredro
- Inspirowane klasyką poezji dziecięcej - Julian Tuwim
- Inspirowane klasyką poezji dziecięcej - Jan Brzechwa
- Inspirowane klasyką poezji dziecięcej - Maria Konopnicka
- Jak rozbudzić w dziecku pasję? Poradnik w pięciu krokach
- Odporność w czasach pandemii