Podany adres email jest błędny
Pole wymagane

Nie masz konta? Zarejestruj się za darmo!

Ogrody zoologiczne w Polsce - gdzie warto się wybrać z dziećmi?

 

Prawie każde dziecko uwielbia zwierzaki - kotki, pieski, ptaszki. Gdy tylko je zobaczą, śmieją się od ucha do ucha i od razu widać, że ich świat stał się lepszy za sprawą jakiegoś czworonoga. Jeśli chcesz, aby Twoja pociecha była radosna cały dzień, to warto wybrać się do zoo. Dzięki takiej wycieczce zarówno dzieci, jak i rodzice poznają różne gatunki zwierząt oraz zgłębią tajniki świata fauny. Obiekty przyrodnicze to fantastyczna atrakcja dla dzieci.

 

Najciekawsze ogrody zoologiczne w Polsce

Poniżej znajdziesz propozycje zaledwie kilku ogrodów zoologicznych znajdujących się w Polsce. Może ten sposób spędzania wolnego czasu spodoba się Twojej rodzinie tak bardzo, że będziecie chcieli odwiedzić wszystkie zoo w Polsce?

 

Tuzinka, Shikari i Gortat, czyli mieszkańcy zoo w Warszawie

Zoo w Warszawie powstało w 1928 roku. Początkowo zajmowało 12 hektarów, dzisiaj rozciąga się na 39 hektarach. To tutaj przyszedł na świat w 1937 roku pierwszy słoń w Polsce - Tuzinka, a w 1970 roku pojawiły się pierwsze żyrafy w powojennej Polsce - Iskra i Płomyk. Również tutaj, w 1975 roku, urodziły się jedyne do dziś odchowane w stolicy niedźwiedzie polarne - Wars i Sawa. W zoo funkcjonuje także ptaszarnia z Ptasim Azylem, czyli Ośrodkiem Rehabilitacji Dzikich Ptaków. W warszawskim zoo można podziwiać jedyną w naszym kraju parę nosorożców pancernych - Jacoba i Shikari.

 

 

Słoń na wybiegu w ZOO
Słoń na wybiegu w ZOO

 

W ogrodzie zoologicznym znajduje się m.in. małpiarnia, słoniarnia, żyrafiarnia, herpetarium - budynek dla gadów i płazów, hipopotamiarnia, rekinarium, wybieg nosorożców i wiele innych interesujących wybiegów ze zwierzętami. Warto dodać, że ogród zoologiczny wraz z Parkiem Praskim jest wpisany do rejestru zabytków.

 

Ponadto można tutaj zobaczyć Gortata, czyli młodego samca żyrafy, który urodził się pod koniec listopada 2015 roku. Początkowo żyrafa miała problemy ze zdrowiem, dlatego jej losem zainteresował się koszykarz NBA Marcin Gortat. Kupił dla zwierzaka 213 litrów mleka, gdy ten osiągnął 213 centymetrów, czyli tyle ile mierzy sam sportowiec. W ramach podziękowań za pomoc, nazwano "malucha" Gortatem.

 

Godziny otwarcia (codziennie):

grudzień - styczeń     9:00 - 15:30 (do 16:00 w soboty i święta)
luty i listopad 9:00 - 16:00
marzec i październik 9:00 - 17:00
kwiecień - wrzesień 9:00 - 18:00
maj - wrzesień 9:00 - 19:00 (w soboty i święta)

                             

 

Cennik biletów:

bilet ulgowy czerwiec/lipiec/sierpień - 16 zł
  marzec/kwiecień/maj/wrzesień/październik - 15 zł
  listopad/grudzień/styczeń/luty - 10 zł
bilet normalny czerwiec/lipiec/sierpień - 26 zł
  marzec/kwiecień/maj/wrzesień/październik - 25 zł
  listopad/grudzień/styczeń/luty - 15 zł

 

Dzieci do 3 lat mogą zwiedzać zoo za darmo.                                            

 

 

Afrykarium - podwodny świat Afryki we Wrocławiu

Ogród zoologiczny we Wrocławiu otwarto w 1865 roku, jest więc najstarszym zoo w Polsce. Zajmuje powierzchnię 33 hektarów. W 1897 roku przyszedł tutaj na świat tapir malajski, był to pierwszy w całej historii ogrodów zoologicznych tapir narodzony w zoo.

 

W zwierzyńcu na Dolnym Śląsku można spotkać takie okazy jak: żubr, żyrafa siatkowana, zebra Chapmana, kangur rudy, wielbłąd jednogarbny, lew angolski, tygrys sumatrzański, niedźwiedź brunatny, ryś i wiele innych stworzeń.

 

żyrafy w zoo
Żyrafy w ZOO

 

Wrocławskie zoo wyróżnia się tym, że posiada Afrykarium, którego nazwa postała z połączenia słów Afryka i Akwarium. W środku tego budynku prezentowane są różnorodne ekosystemy związane ze środowiskiem wodnym Afryki. Znaleźć można tam na przykład Rafy koralowe Morza Czerwonego, Jeziora Wielkich Rowów Afrykańskich - Tanganika i Malawi, Kanał Mozambicki czy Dżunglę nad rzeką Kongo. Znajdziemy tam takie zwierzęta jak: rekiny, hipopotamy, manaty, krokodyle, kotiki i pingwiny. Z ciekawostek warto powiedzieć, że w Afrykarium jest tyle wody, co w sześciu basenach olimpijskich, czyli 15 000 metrów sześciennych.

 

Godziny otwarcia:

Od listopada do lutego obiekt otwarty jest w godzinach 9:00 - 16:00

 

Cennik biletów:

bilet ulgowy 30 zł
bilet normalny 40 zł
bilet studencki  35 zł

                     

Dzieci do 3 lat oraz osoby, które ukończyły 75 lat mogą zwiedzać zoo za darmo.

 

Stare i Nowe Zoo w Poznaniu

Stare Zoo zostało założone w 1874 roku przy ulicy Zwierzynieckiej. Jest to jedyne zoo w Polsce, które od powstania działa bez przerwy. Razem z Nowym Zoo mieszczącym się w okolicy Jeziora Maltańskiego, które otwarto w setną rocznicę powstania Starego Zoo, tworzą Ogród Zoologiczny w Poznaniu. Planowano połączyć obydwa zwierzyńce przenosząc Stare Zoo, jednak w 1976 roku zostało one wpisane do rejestru zabytków i musiało zostać zachowane. Warto dodać, że wstęp do Starego Zoo jest bezpłatny.

 

Nowy zwierzyniec jest drugim pod względem powierzchni w Polsce - zajmuje ponad 120 hektarów. Można tutaj oglądać tygrysy syberyjskie, słonie, wielbłądy, bizony leśne, żubry, nosorożce białe, żyrafy, kangury czy niedźwiedzie brunatne. Oczywiście w zoo jest jeszcze wielu innych dzikich mieszkańców. Ostatnio największą atrakcją zoo jest mała samica niedźwiedzia, którą znaleziono w Bieszczadach w okolicy miejscowości Cisna - stąd imię niedźwiadka. Podbija ona serca gości, gdy bawi się na swoim wybiegu. Opiekunowie zoo
w określonych godzinach opowiadają o Cisnej i innych niedźwiedziach zamieszkujących poznański zwierzyniec. Atrakcją dla najmłodszych może być także alternatywny sposób zwiedzania zoo za pomocą kolejki, która obwozi chętnych po terenie zoo.

 

Godziny otwarcia (codziennie)

kwiecień - wrzesień   9:00 - 19:00
marzec i październik 9:00 - 17:00
listopad - luty   9:00 - 16:00

                        

                                                      

Cennik biletów

bilet ulgowy marzec - październik
  poniedziałek - piątek - 8 zł
  sobota, niedziela i święta - 10 zł
  listopad - luty - 8zł
bilet normalny marzec - październik
  poniedziałek - piątek - 15 zł
  sobota, niedziela i święta - 20 zł
  listopad - luty - 8 zł

                                  

 

Największy zwierzyniec w Polsce - ogród zoologiczny w Gdańsku

 

Ogród zoologiczny w Oliwie, dzielnicy Gdańska, założono w 1954 roku. Zwierzyniec zajmuje 125 hektarów w Dolinie Leśnych Młynów nad Potokiem Rymaszewskim, co oznacza, że jest największym pod względem powierzchni zoo w Polsce. Można śmiało powiedzieć, że zwierzyniec nad morzem powstał w ramach czynu społecznego. Gdy w latach 50-tych zabrakło środków na jego rozbudowę, mieszkańcy Gdańska - w dużej mierze uczniowie - wspomogli budowę pomieszczeń dla zwierząt siłą swoich mięśni oraz drobnymi datkami.

 

W tutejszym zoo można spotkać - z gadów: anakondę żółtą, boa kubańskiego, kajmana szerokopyskiego, krokodyla nilowego, pytona tygrysiego czy żółwia czerwonolicego;
z ptaków: arę zieloną dzioborożca kafryjskiego, kondora wielkiego, łabędzia czarnego, pelikana, puchacza czy sowę śnieżną; i wreszcie z ssaków: geparda, hipopotama karłowatego i nilowego, jeżozwierza, kapibarę, lamę, lwa angolskiego, łosia, orangutana, panterę perską, pumę, słonia afrykańskiego, surykatkę, szympansa, tygrysa amurskiego, wielbłąda jednogarbnego, żbika, żyrafę i wiele innych przedstawicieli fauny. Pod koniec 2015 roku, zoo w Gdańsku posiadało 193 gatunki zwierząt.

 

Jeżeli wycieczka po ogrodzie zoologicznym nie zajmie całego wolnego czasu, to warto wstąpić do Archikatedry w Oliwie, gdzie znajdują się organy słynne na cały świat. Szczycą się one przepięknym brzmieniem, ale także wyglądem. Przy odrobinie szczęścia można się załapać na demonstrację organową dla turystów.

 

Godziny otwarcia (codziennie)

styczeń - marzec 9:00 - 15:00
kwiecień 9:00 - 17:00
maj - wrzesień  9:00 - 19:00
październik  9:00 - 17:00
listopad - grudzień   9:00 - 15:00

                        

Cennik biletów

bilet ulgowy   od 1 IV do 29 IV - 10 zł
  od 30 IV do 30 X - 15 zł
  od 31 X do 31 XII - 10 zł
bilet normalny  od 1 IV do 29 IV - 15 zł
  od 30 IV do 30 X - 25 zł
  od 31 X do 31 XII - 15 zł

Dzieci do 4 lat oraz osoby powyżej 70 roku życia mogą zwiedzać zoo za darmo.

 

Ogród Fauny Polskiej, czyli kilka słów o zoo w Bydgoszczy

Zwierzyniec w Bydgoszczy powstał w 1978 roku jako Ogród Fauny Polskiej, gdyż miał się specjalizować w hodowli rodzimych gatunków zwierząt. Obecnie znajdują się w nim gatunki występujące również poza granicami Polski. Zoo zajmuje 14 hektarów w Leśnym Parku Kultury i Wypoczynku, który jest największym parkiem w Polsce - ma aż 800 hektarów!

W bydgoskim zoo można zobaczyć m.in. bobra, wydrę, żbika, rysia, skunksa, lisa, wilka, dzika, łosia, żubra, niedźwiedzia brunatnego, tygrysa amurskiego, strusia, emu, bociana białego i czarnego, łabędzia czarnego i niemego, jastrzębia, myszołowa, bielika, sępa płowego, orła przedniego i stepowego, kruka, krokodyla kameruńskiego, różne gatunki żółwi, węży oraz jaszczurek.

 

 

Strusie w ogrodzie zoologicznym
Strusie w ogrodzie zoologicznym

 

Dużo gatunków ptactwa, głównie wodnego, mieszka wokół stawu poza klatkami. W tym zwierzyńcu można także usłyszeć i zobaczyć latające nad głowami kruki, których część żyje na wolności. Ich krakanie jest specyficzne i nie da się go pomylić z odgłosami wydawanymi przez kawkę czy gawrona, często błędnie utożsamianymi z krukami.

 

Godziny otwarcia

listopad - luty     10:00 - 16:00 oprócz poniedziałków
marzec i październik  10:00 - 17:00 oprócz poniedziałków
kwiecień i wrzesień   10:00 - 18:00 (w kwietniu oprócz poniedziałków)
maj - sierpień   10:00 - 19:00

                                   

Cennik biletów

bilet ulgowy    od 1 I do 26 III - 8 zł
  od 27 III do 31 X - 10 zł
  od 1 XI do 31 XII - 8   zł
bilet normalny  od 1 I do 26 III - 12 zł
  od 27 III do 31 X - 15 zł
  od 1 XI do 31 XII - 12 zł

                                   

Dzieci do 3 lat mogą zwiedzać zoo za darmo.

 

Zobacz również

Domowy zwierzak najlepszym przyjacielem dziecka

Domowy zwierzak najlepszym przyjacielem dziecka

Tworzenie więzi, zabawa, nauka odpowiedzialności - oto niektóre korzyści, jakie dzieci mogą zyskać z opieki nad zwierzęciem domowym. Jak wskazują psychologowie, kontakt ze zwierzętami, pomaga dzieciom pokonać strach...

czytaj więcej

Ogrody botaniczne - daj się wciągnąć w naturę!

Ogrody botaniczne - daj się wciągnąć w naturę!

Kto powiedział, że wyjście do ogrodu botanicznego musi być nudne? Czy właśnie nie takie myślenie sprawia, że dzieci nie są chętne do przebywania na łonie przyrody i oglądania roślin? W takim razie co powiecie na...

czytaj więcej