Podany adres email jest błędny
Pole wymagane

Nie masz konta? Zarejestruj się za darmo!

Dzieci i domowe zwierzę

Tworzenie więzi, zabawa, nauka odpowiedzialności - oto niektóre korzyści, jakie dzieci mogą zyskać z opieki nad zwierzęciem domowym. Jak wskazują psychologowie, kontakt ze zwierzętami, pomaga dzieciom pokonać strach, nieśmiałość i negatywne emocje oraz przynieść, w razie potrzeby, wymierne efekty terapeutyczne.

 

Dziewczynka z pieskiem

 

Jak przygotować dziecko do opieki nad zwierzęciem?

Rodzice często stykają się z sytuacją, gdy dziecko prosi ich o kupienie psa lub kota. Pragnienie posiadania zwierzęcia domowego samo w sobie jest pozytywnym bodźcem i nie należy od razu się zniechęcać i odrzucać prośby dziecka. Zanim jednak do rodziny dołączy zwierzę, trzeba uświadomić podopiecznym, że posiadanie zwierzątka, począwszy od rybek, a na psie skończywszy, wiąże się z pewnymi obowiązkami. Taka domowa szkoła odpowiedzialności dla najmłodszych niesie jednak bardzo wiele korzyści, na które warto zwrócić uwagę przy podejmowaniu decyzji o zakupie zwierzęcia. Opieka, której podejmuje się dziecko, choćby w formie niewielkich obowiązków wobec pupila, np. dawania mu wody czy pokarmu, może nauczyć je odpowiedzialności i sprawnej organizacji czasu, jak również podejmowania dodatkowych wysiłków oraz małych wyrzeczeń niezbędnych w  opiekowaniu się żywą istotą. Taka postawa polegająca na empatii i troskliwości, ma ogromną wartość dla rozwoju dziecka.

 

Chłopczyk tulący kotka
Opieka nad zwierzęciem to doskonała nauka empatii i troskliwości

 

Jakie zwierzę wybrać?

Psy i koty to najczęściej wybierane zwierzęta domowe. Popularnością cieszą się również króliki miniaturowe, chomiki czy rybki. Co ciekawe, posiadanie zwierzęcia włącza dzieci do  pewnej społeczności - grupy osób o podobnych zainteresowaniach. Spacer z czworonogiem może znacznie ułatwiać nawiązywanie nowych kontaktów w grupie rówieśniczej, co jest szczególnie istotne dla jedynaków i dzieci nieśmiałych. Opieka nad zwierzętami takimi jak kot czy pies jest z pewnością prostsza dla dziecka, niż np. zajmowanie się zwierzątkiem klatkowym (np. królikiem) lub rybkami, ponieważ nie niesie konieczności czyszczenia klatek czy terrariów, co może być dla małych dzieci skomplikowane. Nie znaczy to jednak, że nie powinno się kupić dziecku żółwia, rybek czy chomika. Należy jednak liczyć się z tym, że pewne obowiązki związane z opieką nad takim zwierzęciem mogą być dla dziecka zbyt trudne lub zniechęcające.

 

Jeżeli chcesz zafascynować swoje dziecko pięknym światem zwierząt, skorzystaj z wyszukiwarki miejsc dla dzieci w serwisie Pozytywka. Znajdziesz u nasz liczne propozycje miejsc, do których warto się wybrać razem z dzieckiem, aby podziwiać zwierzaki - zarówno te egzotyczne, jak i te tradycyjnie występujące w naszym klimacie. 

 

Obowiązki i przyjemności

Obcowanie ze zwierzęciem domowym jest przede wszystkim, ogromną przyjemnością. Dzieci zyskują w domowym pupilu wiernego przyjaciela i poczucie, że nie są same, zwłaszcza w przypadku maluchów, którzy mają ograniczone kontakty z równieśnikami. Zwierzęta, zwłaszcza skore do zabawy psy, to również doskonali towarzysze, dzięki którym dziecko z pewnością pokona nudę czy zniechęcenie. Obecność zwierzęcia, które potrzebuje uwagi i troski, jest samo w sobie bardzo motywujące i może zachęcać do podejmowania aktywności. Poczucie, że zwierzak oczekuje uwagi, pozwala zbudować poczucie własnej wartości oraz uczy wrażliwości na potrzeby drugiej istoty, która nie potrafi komunikować się z nami za pomocą ludzkiej mowy. Obecność zwierząt domowych przy dziecku zachęca do przyjmowania otwartej i przyjaznej postawy wobec otoczenia.

 

 

Zobacz również

Dzieci i kontakt z przyrodą

Dzieci i kontakt z przyrodą

Dziecięcy psychologowie i lekarze podkreślają, że regularne obcowanie z naturą ma szereg zalet i jest jak najbardziej wskazane w okresie dzieciństwa. Przebywanie na świeżym powietrzu, choćby w formie spaceru, to...

czytaj więcej

Pies przyjacielem Twojego dziecka

Pies przyjacielem Twojego dziecka

Wiele mówi się na temat dobroczynnego wpływu płynącego z obecności zwierzaka w domu. Psy, koty i inni domowi pupile mogą być doskonałymi towarzyszami zabaw i przyjaciółmi na co dzień. Choć trudno byłoby zaprzeczać...

czytaj więcej