Pies i dziecko - z czego rodzic musi sobie zdawać sprawę
Wiele mówi się na temat dobroczynnego wpływu płynącego z obecności zwierzaka w domu. Psy, koty i inni domowi pupile mogą być doskonałymi towarzyszami zabaw i przyjaciółmi na co dzień. Choć trudno byłoby zaprzeczać, że dzieci najczęściej uwielbiają swoich zwierzęcych kompanów, należy jednak pamiętać o kilku podstawowych kwestiach związanych z posiadaniem zwierząt domowych.
Gdy do rodziny dołącza pies
Pies i dziecko to przeważnie dobrana para. Dlaczego nie jest tak zawsze? Jednym z powodów może być rasa psa. Rodzice mający jeszcze bardzo małe dzieci powinni wiedzieć o tym, że pewne rasy psów mogą być z racji swojego przeznaczenia (rasa obronna, stróżująca itp.) mniej cierpliwe wobec małych dzieci oraz nieco bardziej skłonne do nagłego wybuchu agresji (choćby w obronie własnej). Zwłaszcza, gdy dziecko niechcący zaskoczy psa, podczas gdy ten je lub śpi, albo zanadto zbliży się do zwierzęcia. Również dziecięce pieszczoty mogą być nieraz irytujące dla zwierzaka, na co trzeba zawsze zwracać uwagę (ciągnięcie za uszy, sierść itd.). Dotyczy to wszystkich ras, także małych piesków do towarzystwa. Statystyki pokazują, że większość ugryzień zdarza się w domach, ze strony psów, które dobrze znane są dzieciom. Bardzo wielu przypadkom można zapobiec, jeśli w pobliżu znajdują się również rodzice dziecka. Do rodziców należy więc bardzo odpowiedzialna rola - już sama ich obecność i zwracanie uwagi na kontakt dziecka z psem może uchronić wszystkich przed niechcianymi, nieprzyjemnymi sytuacjami (ugryzienia, poturbowanie, zadrapania itd.). Dzieci mogą postrzegać psy jak duże zabawki i zachowywać się zupełnie "nieodpowiedzialnie", ale to w ich wieku zupełnie normalne i usprawiedliwione, o czym rodzice powinni zawsze pamiętać.
Mimo pewnego ryzyka (nieznacznego, o ile zachowuje się należytą czujność i rozwagę), relacja dziecka i zwierzęcia jest unikalna i niezwykle istotna. Bezpieczne kontakty z psem dostarczają dzieciom dużo radości, uczą je wrażliwości i odpowiedzialności. Zapewniają również optymalny rozwój emocjonalny i społeczny. Kontakt z psem może działać kojąco i dawać dodatkowe poczucie bezpieczeństwa, którego potrzebują wszystkie dzieci. Dzięki obecności psa w domu, dzieci mogą nauczyć się szacunku do innych istot żywych i czerpać z relacji z czworonogiem wiele pozytywnych emocji.
Zachowywanie porządku w domu
Znajomość zasad bezpiecznego zachowania w obecności psa może ustrzec przed nieprzyjemnymi sytuacjami i wypadkami domowymi. Uwagę należy jednak zwracać także na zachowywanie porządku i czystości w domu, przede wszystkim po to, aby nie narażać zdrowia dziecka. Utrzymywanie czystości w domu nabiera innego charakteru, gdy mieszka z nami czworonóg. Pies wnosi do wnętrza brud i zarazki, które powinno się z dokładnością sprzątać, by nie narazić najmłodszych na choroby. Podobnie należy postępować z sierścią - nie powinniśmy lekceważyć walających się dookoła psich włosów, bo może to mieć drażniący wpływ na układ oddechowy, zwłaszcza u bardziej podatnych na alergię dzieci. Żeby zwierzę czuło się u nas komfortowo, należy szanować miejsce psa w domu i uczyć dzieci szacunku względem pupila i jego przestrzeni.
Najnowsze artykuły
- Inspirowane klasyką poezji dziecięcej - Aleksander Fredro
- Inspirowane klasyką poezji dziecięcej - Julian Tuwim
- Inspirowane klasyką poezji dziecięcej - Jan Brzechwa
- Inspirowane klasyką poezji dziecięcej - Maria Konopnicka
- Jak rozbudzić w dziecku pasję? Poradnik w pięciu krokach
- Odporność w czasach pandemii