Dlaczego warto zadbać o kontakt dziecka z Naturą?
Dziecięcy psychologowie i lekarze podkreślają, że regularne obcowanie z naturą ma szereg zalet i jest jak najbardziej wskazane w okresie dzieciństwa. Przebywanie na świeżym powietrzu, choćby w formie spaceru, to najprostsza forma korzystania z dobroczynnego wpływu przyrody. Istnieje także wiele innych, ciekawych form spędzania czasu na świeżym powietrzu, które mogą dać najmłodszym wiele korzyści zdrowotnych i radości.
Wycieczka z dziećmi
Rozpoczęcie nauki, zarówno przedszkolnej, jak i w szkole podstawowej, to często trudny okres dla maluchów. Wprowadza je w zorganizowany, uporządkowany rytm życia, w którym dzieciom może brakować naturalności i spontaniczności, czyli tego, co najbardziej typowe dla najmłodszych. Mieszkańcy miast borykają się także z poważnym problemem -zanieczyszczone środowisko miejskie nie jest najzdrowsze. Dlatego warto urozmaicić monotonny, codzienny rytm przedszkolny lub szkolny np. wycieczką za miasto. Dopóki pogoda w naszym dość kapryśnym klimacie pozwala na zorganizowanie małej rodzinnej wyprawy, warto rozejrzeć się po najbliższym otoczeniu i skorzystać z piękna otaczającej nas natury.
Wycieczki z rodzicami do lasu to wspaniała przygoda i wartościowe wspomnienia na lata. Podobnie pikniki i wyprawy nad jezioro czy w góry. Warto docenić zalety płynące z przebywania na świeżym powietrzu. Jak podkreślają specjaliści od rozwoju dzieci, ruch i zabawa na świeżym powietrzu pomagają najmłodszym uodpornić się na tak częste w okresie jesienno-zimowym przeziębienia, jak również wzmocnić i zahartować cały organizm. Są to także proste sposoby na podniesienie wydolności fizycznej i ogólnej sprawności. Dlatego należy zadbać o to, by najmłodsi mieli szansę na zabawę w plenerze, a nie tylko w domu lub na sali gimnastycznej w szkole. Korzyści płynące z beztroskiego spędzania czasu na łonie natury dotyczą także sfery umysłowej dziecka, gdyż pobudzają jego naturalną ciekawość i wyobraźnię.
Szukasz pomysłów, gdzie warto wybrać się z dzieckiem na wycieczkę? Skorzystaj z pomysłów Pozytywki ;) W naszej wyszukiwarce atrakcji dla dzieci, znajdziesz liczne obiekty przyrodnicze, które z pewnością zachwycą Twoje dziecko.
Nauka i zabawa na świeżym powietrzu
Liczne elementy krajobrazu, które dla dorosłych nie stanowią żadnej nowości ani zaskoczenia, mogą być jednak niezwykle interesujące dla dzieci. Wysokość drzewa, szum i kształty liści, kolory ziemi i nieba, rozmaitość kwiatów - wszystkie te wytwory natury są dla dziecka nie tylko nowe i nieznane, ale także fascynujące. Pobudzają ciekawość i skłaniają do samodzielnych poszukiwań. Obcowanie z przyrodą pozwala również uwrażliwić najmłodszych na kwestie dbałości o naszą planetę.
Natura jest nieskończenie bogatym źródłem inspiracji, które najmłodsi często wyrażają poprzez różne formy artystyczne, przedstawiając niebo, słońce, zieloną trawę czy też kolorowe kwiaty. Obserwacja zjawisk przyrodniczych uczy rozumowania w kategoriach przyczyn i skutków oraz orientacji w kierunkach geograficznych. Obcowanie z przyrodą to także szansa na rozwój sfery emocjonalnej i uczuciowej dziecka. Obserwacja zmieniających się kolorów nieba czy liści, jak i innych procesów zachodzących w naturze uzmysławia młodemu człowiekowi pewne niezmienne prawa, którym podlegają także najmłodsi.
Wyruszmy w plener!
Obcowanie dziecka z naturą jest wyjątkowo cenne dla jego prawidłowego, harmonijnego i bogatego rozwoju wewnętrznego. Przyroda w całej swojej złożoności pobudza ciekawość i wyobraźnię najmłodszych, uczy obserwacji i rozumienia pewnych praw oraz kształci wrażliwość. Dobroczynny wpływ przyrody na dzieci dotyczy zarówno sfery cielesnej, jak i umysłowej, dlatego warto tak zaplanować czas, aby regularnie przebywać z najmłodszymi na świeżym powietrzu.
Najnowsze artykuły
- Inspirowane klasyką poezji dziecięcej - Aleksander Fredro
- Inspirowane klasyką poezji dziecięcej - Julian Tuwim
- Inspirowane klasyką poezji dziecięcej - Jan Brzechwa
- Inspirowane klasyką poezji dziecięcej - Maria Konopnicka
- Jak rozbudzić w dziecku pasję? Poradnik w pięciu krokach
- Odporność w czasach pandemii