Ogród botaniczny to nie tylko kolekcja ładnych roślin
Rosnące zainteresowanie ogrodami botanicznymi i bogata oferta tych instytucji są dowodem na to, że nasze myślenie o nich się zmienia. Zmieniają się także same ogrody, kładąc nacisk nie tylko na rozwój kolekcji i rozwój naukowy, lecz także na funkcję edukacyjną i rekreacyjną. Celem istnienia wielu ogrodów jest uświadamianie społeczeństwa o tym, jak ważny w życiu ludzi jest kontakt z przyrodą oraz jak bardzo tego kontaktu potrzebujemy w dzisiejszym elektronicznym świecie. Cel ten jest szlachetny i wartościowy - wzrost poziomu świadomości społecznej przełoży się na większą dbałość o matkę naturę. Najlepszym zaś momentem na przyswojenie sobie istotnych lekcji z przyrody, jest czas beztroskiego dzieciństwa. Ogrody botaniczne wychodzą naprzeciw tym potrzebom i pokazują nam przebogatą ofertę warsztatów, zabaw i wycieczek z przewodnikiem, które doskonale uzupełniają szkolną edukację. Ogrody botaniczne z reguły czynne są przez cały rok, oferując nam inne możliwości i widoki w sezonie letnim oraz w zimowym. Zainteresowani? Poniżej najciekawsze propozycje ogród z całego kraju.
parki przyrodnicze dla dzieci
Zastanawiasz się, gdzie się wybrać, żeby było ciekawie? Poniżej proponujemy zestawienie najciekawszych naszym zdaniem ogrodów botanicznych dla dzieci i młodzieży.
Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego
Niemal każdy większy uniwersytet w naszym kraju może się poszczycić własnym ogrodem botanicznym. Ogród taki spełnia funkcje dydaktyczne, ale nie tylko. Bardzo często jest on oazą spokoju i miejscem wypoczynku. Ogród Botaniczny UW jest, zaraz za ogrodem krakowskim, najstarszym tego typu ogrodem w naszym kraju (działa od 1811 roku!), a co więcej znalazł się on na liście zabytków województwa dolnośląskiego. Ogród UW jest organizatorem wielu interesujących wydarzeń. W kalendarium imprez mijającego roku znaleźć możemy między innymi zajęcia ornitologiczne dla dorosłych i dzieci, polegające na obserwowaniu i łapaniu ptaków w celu ich zaobrączkowania. We wcześniejszych latach, Ogród organizował również wystawę roślin mięsożernych. W arboretum w Wojsławicach, będącym filią ogrodu, poza spacerem i pięknem, dzieci mają do wyboru kilka placów zabaw oraz plac piknikowy, na którym przyjemnie można spędzić czas z rodziną.
Toruński Ogród Zoobotaniczny
Jeśli Twoje dziecko kocha zwierzęta, koniecznie powinniście odwiedzić Ogród Zoobotaniczny w Toruniu. Na jego terenie można zobaczyć nie tylko ciekawe pomniki przyrody, ale również wiele gatunków zwierząt takich jak: emu, żubr, lemur, surykatka czy niedźwiedź himalajski. Mieści się tutaj też ptaszarnia z wieloma gatunkami ptaków oraz plac zabaw, na którym można spożytkować nadmiar energii. Jeśli dzieci zmęczą się spacerem, mogą spróbować swoich sił w przejażdżce konnej, która z pewnością będzie niesamowitym przeżyciem i pięknym wspomnieniem.
Leśny Park Kultury i Wypoczynku 'Myślęcinek' w Bydgoszczy
Przejeżdżając przez Bydgoszcz, warto poświęcić nieco czasu na odwiedzenie największego parku miejskiego w Polsce. Myślęcinek słynie ze stawów i pięknego ogrodu botanicznego, będącego ogrodem miejskim, lecz nie są to jedyne atrakcje, jakich można zaznać odwiedzając to urocze miejsce. W południowej części parku mieści się myślęcińskie zoo, w którym można przyjrzeć się bliżej rodzimym gatunkom zwierząt. Twoje dziecko będzie miało również możliwość bezpośredniego kontaktu ze zwierzętami w specjalnie wydzielonej części, tzw. zoo-dziecięcym. Wiosną odwiedzić można także pobliski park rozrywki "Zaginiony Świat", by na chwilę przenieść się w czasy prehistoryczne. Na dzieci czeka również park liniowy ze specjalną trasą dla najmłodszych. A gdybyście chcieli przekonać się wraz z pociechami, jak wyglądałby świat wywrócony do góry nogami, na terenie Myślęcinka w sezonie wiosennym odwiedzić można odwrócony dom! Zmęczone nogi mogą odpocząć, gdy skorzystacie z wycieczki kolejką parową. W ten wygodny sposób da się okrążyć ogromny 800-hektarowy park.
Ogród Botaniczny w Rogowie
Stosunkowo niedużym, ale wartym uwagi ogrodem jest ogród botaniczny w gminie Rogów. Arboretum poszczycić się może największą i najcenniejszą kolekcją dendrologiczną w Polsce. Po spacerze w ogrodzie, można umilić sobie czas i odwiedzić Muzeum Lasu i Drewna lub wybrać się na przejażdżkę zabytkową kolejką wąskotorową, posiadającą najdłuższą czynną linię wąskotorową w Polsce. Ogród botaniczny w Rogowie prowadzi też działalność edukacyjną dla grup szkolnych i przedszkolnych. W ich ofercie mieszczą się tzw. "lekcje w lesie", podczas których dzieci nabywają cenną wiedzę przyrodniczą w bezpośrednim kontakcie z naturą.
Ogród Botaniczny w Powsinie
Prawdziwie magicznym miejscem w Warszawie jest Ogród Botaniczny w Powsinie, znany z szerokiej skali swojej działalności, od utrzymywania kolekcji roślin po działalność wydawniczą. W podległym mu Centrum Edukacji Przyrodniczo-Ekologicznej prowadzone są interesujące zajęcia z biologii dla dzieci i młodzieży, na które składają się prezentacje multimedialne, warsztaty i wycieczki terenowe do ogrodu. Młodych pasjonatów nauki z pewnością zainteresuje stoisko Ogrodu Botanicznego w Powsinie, pojawiające się co roku na pikniku naukowym. Odwiedzając je, maluchy poznają ciekawe aspekty flory, będą mogły obejrzeć niezwykłe animacje, a także wziąć udział w konkursie z nagrodami.
Ziołowy zakątek na Podlasiu
Niezwykłym i czarującym miejscem okazuje się być ogród ziołowy ulokowany w sercu Podlasia, jednym z najczystszych miejsc naszego kraju. Jego opiekunowie, na niedużej przestrzeni zaledwie piętnastu hektarów, hodują największą w Polsce kolekcję roślin leczniczych i aromatycznych. Zioła i tradycja są tutaj najważniejsze. Zakątek przyciąga zwiedzających niezwykle bogatą ofertą zajęć dla dzieci. Wśród nich znalazły się warsztaty ziołowe, wycieczki do lasu, zajęcia laboratoryjne i zwiedzanie ogrodu utrzymane w gawędziarskim duchu. Na terenie obiektu można wziąć udział w przeróżnych grach i zabawach, takich jak: podchody, dyskoteka i seanse filmowe. W ziołowym zakątku poza ogrodem do dyspozycji zwiedzających znajduje się plac zabaw, boisko do siatkówki oraz basen. W tym miejscu po prostu nie sposób się nudzić!
Pamiętajcie o ogrodach, jak śpiewali Marek Grechuta i Łucja Prus
Ogrody biologiczne idą w duchem czasów. Na terenie tych placówek każdy znajdzie coś dla siebie. Nawet najwybredniejsi będą musieli zmienić zdanie! Warto więc następnym razem zamiast kina, zaplanować wycieczkę do ogrodu botanicznego i spędzić czas na świeżym powietrzu w bliskości matki natury.
Najnowsze artykuły
- Inspirowane klasyką poezji dziecięcej - Aleksander Fredro
- Inspirowane klasyką poezji dziecięcej - Julian Tuwim
- Inspirowane klasyką poezji dziecięcej - Jan Brzechwa
- Inspirowane klasyką poezji dziecięcej - Maria Konopnicka
- Jak rozbudzić w dziecku pasję? Poradnik w pięciu krokach
- Odporność w czasach pandemii