Podany adres email jest błędny
Pole wymagane

Nie masz konta? Zarejestruj się za darmo!

Wycieczka do zamku z dzieckiem

 

Dziecięce marzenia często dotyczą zamków. Chłopcy widzą siebie jako dzielnych rycerzy, a dziewczynki jako piękne księżniczki. Rodzice powinni wiedzieć, że wycieczka do fascynującego zamku może być dla malucha nie lada przygodą. Oto ranking kilku zamków i pałaców w Polsce, które warto zwiedzić z dzieckiem. Oczywiście, w naszym kraju takich budowli jest całe mnóstwo, a obfituje w nie zwłaszcza Dolny Śląsk.

 

1. Zamek Książ w Wałbrzychu

Książ jest trzecim pod względem wielkości zamkiem w Polsce po twierdzy w Malborku i zamku na Wawelu. Wielokrotnie przebudowywany przez kolejnych właścicieli jest istną mieszanką stylów, ale dzięki temu jest on wyjątkowy. Oprócz legendy związanej ze Złotym Pociągiem, Książ szczyci się także postacią Księżnej Daisy, dla której to została wybudowana słynna wałbrzyska Palmiarnia. W XX wieku rezydencja ucierpiała z powodu działań hitlerowców, a później przez wojska radzieckie. Jednak obecnie zamek Książ jest po wielu odbudowach i pracach konserwatorskich, dzięki czemu coraz większe rzesze turystów mogą się cieszyć jego pięknem.

Dla dzieci Książ oferuje lekcje zamkowe składające się z dwóch modułów: wykładu i prezentacji oraz zwiedzania. Najpierw najmłodsi poznają legendy związane z twierdzą, uczą się zasad kodeksu rycerskiego, a także dowiadują się jak żyli mieszkańcy zamku na co dzień.

 

2. Zamek w Mosznej

Ta budowla jest jak wyjęta z bajki o księżniczce i znajduje się 35 kilometrów od Opola. Zamek posiada aż 99 wież! Dodatkowo ma 365 pomieszczeń, a położony jest w malowniczej okolicy - zamek otacza ponad 200-hektarowy park, nieopodal znajduje się niewielkie jezioro oraz stadnina koni. Ofertą, która może zainteresować zarówno dzieci, jak i rodziców jest możliwość wyjazdu na kolonię. Zielona szkoła "Bajkowa Akademia" związana jest z bohaterami i miejscami znanymi z bajek i książek. Z kolei "Akademia Pana Hrabiego" dotyczy historii miejsca, jego dawnych mieszkańców i ich zwyczajów oraz legend. Ciekawą atrakcją dla maluchów jest możliwość wejścia do świata Harry’ego Potter’a. Podczas zabawy dziecko otrzyma specjalną członkowską szatę, pozna tajemnice kaligrafii, odbędzie lekcje eliksirów oraz weźmie udział w walce rycerskiej. Jeśli Twoje dziecko uwielbia świat stworzony przez J.K. Rowling to koniecznie zabierz je do zamku w Mosznej, czyli polskiego Hogwartu.

 

Zamek w Mosznej
Zamek w Mosznej

 

3. Zamek w Gniewie

Średniowieczny zamek zbudowany przez Krzyżaków mieści się w województwie pomorskim. Twierdza uznawana jest za jeden z ważniejszych ośrodków popularyzowania tradycji średniowiecza w Polsce. Stało się to za sprawą organizowanych w tym miejscu od 1992 roku inscenizacji historycznych i turniejów rycerskich.

Oferta dla dzieci obejmuje żywe lekcje historii, w trakcie których dzieci zapoznają się z historią zamku i odwiedzają warsztaty dawnych rzemieślników. Na śmiałków czekają także "Wakacje z duchami", czyli widowisko multimedialne oraz ognisko na podzamczu. Warto dodać, że zamek w Gniewie jest jedynym w Polsce, który zawiera w swoich propozycjach spektakl edukacyjny z udziałem koni. To tylko niektóre z atrakcji, które są dostępne w "gniewnej" warowni.

 

4. Zamek na Pieskowej Skale

Zamek znajduje się w Ojcowskim Parku Narodowym, który słynie z Maczugi Herkulesa. Skała ta zresztą znajduje się nieopodal budowli, która położona jest na wzniesieniu, z którego przepięknie widać Dolinę Prądnika. Z zamkiem związana jest legenda Dorotki, niewiernej żony jednego z panów na zamku, który kazał zamurować ją żywcem w piwnicy pod wieżą. Podobno Dorotka po dziś dzień ukazuje się jako Biała Dama z Pieskowej Skały.

Oferta edukacyjna została dobrana w taki sposób, aby zainteresować dzieci w każdym wieku. W skład zajęć wchodzi tematyczne zwiedzanie muzeum, a także prelekcja oraz zabawa, które są przeprowadzane w specjalnie do tego przygotowanej sali multimedialnej. Co istotne, oferta ta jest bezpłatna.

 

Zamek na Pieskowej Skale
Zamek na Pieskowej Skale

 

5. Zamek Cesarski w Poznaniu

Interesujące w tym zamku jest to, że powstał 1905 roku, a więc w czasach, gdy raczej nie budowano tego typu obiektów. Swym wyglądem przypomina średniowieczne zamczysko, co jest dość osobliwe, bo znajduje się w centrum miasta odstając od innych okolicznych budynków. Wnętrza wzorowane są na różnorodnych stylach, co tworzy oryginalną całość.

Z racji tego, że obecnie w rezydencji mieści się Centrum Kultury "Zamek", oferta edukacyjna dla dzieci jest bardzo szeroka. Na najmłodszych czeka aktywne spędzanie czasu poprzez udział w warsztatach czy pracowniach, gdzie dzieci poznają nowe umiejętności. Ponadto odbywa się tutaj wiele imprez kulturalnych przeznaczonych dla maluchów - spektakle, koncerty czy filmy.

 

 

Zobacz również

Najciekawsze muzea w Polsce dla dzieci

Najciekawsze muzea w Polsce dla dzieci

Obawiasz się swojej pierwszej wizyty z dzieckiem w muzeum? Masz wrażenie, że to jeszcze za wcześnie i twój maluch nie wytrzyma zbyt długiego zwiedzania? Całkiem niepotrzebnie. W dzisiejszych czasach muzea są przygotowane...

czytaj więcej

10 pomysłów na wycieczkę z dzieckiem

10 pomysłów na wycieczkę z dzieckiem

Nie masz pomysłu na organizację wycieczki dla dzieci? Polecamy zestawienie najciekawszych miejsc w Polsce, które oferują całe mnóstwo atrakcji dla najmłodszych.

czytaj więcej