Podany adres email jest błędny
Pole wymagane

Nie masz konta? Zarejestruj się za darmo!

Muzea dla dzieci w Polsce

 

Obawiasz się swojej pierwszej wizyty z dzieckiem w muzeum? Masz wrażenie, że to jeszcze za wcześnie i twój maluch nie wytrzyma zbyt długiego zwiedzania? Całkiem niepotrzebnie. W dzisiejszych czasach muzea są przygotowane na odwiedziny rodzin z dziećmi i posiadają skierowaną specjalnie do nich ofertę edukacyjną. Jeśli nadal masz wątpliwości, na samym początku zamiast do muzeum historycznego zabierz dziecko tam, gdzie będzie mogło poczuć się swobodnie i oswoić z charakterem tych instytucji. Skorzystaj z naszych propozycji!  Gwarantujemy, że na każde kolejne hasło: muzeum, twój szkrab zamiast grymaszenia spakuje plecak i będzie z niecierpliwieniem wyczekiwał początku wycieczki.

 

Muzeum Animacji Se-ma-for w Łodzi

Muzeum Animacji jako jedno z nielicznych miejsc na całym świecie nadal tworzy filmy animowane. To tutaj powstają zapierające dech w piersiach scenografie oraz bajkowe postaci, które potem oglądamy z dziećmi na ekranie. To właśnie Se-ma-for zrealizował "Piotrusia i Wilka", zdobywcę Oscara w kategorii krótkometrażowych filmów animowanych w 2008 r. Wizyta w muzeum rozpoczyna się od poznania krótkiej historii polskiej animacji i przekazaniu kilku słów o bajkach, jakie powstały do tej pory w Se-ma-for. Maluchy mogą z bliska przyjrzeć się ulubionym postaciom z bajek, rekwizytom a nawet wziąć udział w warsztatach, podczas których pod okiem specjalistów stworzą swoją własną bajkę. Muzeum oferuje również projekcje dawnych i współczesnych filmów wytwórni. Bohaterowie znanych, kultowych dobranocek już czekają, aby oprowadzić twoje dziecko po zaczarowanym świecie bajek!

Muzeum Animacji jest czynne od poniedziałku do piątku.

Bilet normalny kosztuje 20 zł, a ulgowy - 15. Cena ta nie obejmuje projekcji filmowych oraz warsztatów.

 

Smok z bajki
Animacja z bajkowym smokiem

 

Żywe Muzeum Piernika w Toruniu

Przez swoją interaktywność, Toruńskie Muzeum Piernika jest unikalne w skali europejskiej. Oprócz poznania historii słynnych toruńskich pierników, oferuje możliwość wykazania się swoimi zdolnościami manualnymi. Twój maluch na pewno będzie  wniebowzięty, gdy pozwolisz mu samodzielnie wyrobić ciasto, z którego potem przy użyciu form wykroi piękne pierniki. W trakcie pieczenia ciastek obejrzycie specjalistyczne maszyny, zabytkowy piec do wypieków oraz kolekcję woskowych form. Potem czekają na was warsztaty, podczas których dziecko wykona ostatni punkt tworzenia idealnego piernika - własną ręką udekoruje ciastko lukrem.

Mówi się, że Żywe Muzeum Piernika znajduje się dokładnie 199 kroków od pomnika Mikołaja Kopernika położonego w samym sercu Toruńskiej Starówki - sprawdźcie to!

Muzeum jest czynne codziennie od godziny 10 do 18.

Pokazy rozpoczynają się o pełnych godzinach i trwają 75 minut. Bilety dla dzieci kosztują 10 zł, a dla dorosłych - 15.

 

Piernik serce
Samodzielnie wykonany piernik

 

Muzeum Zabawek w Kielcach

Dawniej dzieci potrafiły spędzać całe dnie na zabawie, wykorzystując przy tym niezbyt wyszukane drobiazgi, a i tak frajdy było co niemiara. Dzisiaj to tablet lub telefon stanowi główny element rozrywki. Jeśli chcesz pokazać maluchowi jak proste, banalne przedmioty potrafią urozmaicić czas i uatrakcyjnić zabawę - wybierzcie się do Muzeum Zabawek. Oprócz stałej wystawy historycznych zabawek muzeum oferuje najmłodszym zwiedzającym udział w różnorodnych warsztatach. Wachlarz zajęć jest na tyle szeroki i interesujący, że w zależności od wieku i zainteresowań każdy znajdzie coś dla siebie. Przykładowymi tematami zajęć są: Bajki z projektora (uczestnicy, z pomocą instruktora, wymyślają fabułę i tworzą do niej ilustracje), Zakręć mną! Mały bączek do małych rączek (poznanie historii zabawki - bąka i samodzielne stworzenie własnej), Poszukiwacze słówek (dzieci wyruszają do sal muzealnych na poszukiwanie określonych zabawek i uczą się jak nazwać je w języku angielskim).

Muzeum jest czynne od wtorku do niedzieli.

Bilet ulgowy kosztuje 6 zł, a normalny - 10 zł.

 

Muzeum Domków dla Lalek w Warszawie

Jest to jedyne takie muzeum w Europie. Jego klimat sprawia, że goście muzeum z łatwością wczuwają się w atmosferę minionych epok. Tutaj żadne dziecko nie ma prawa się nudzić! Wystawa obejmuje ponad 100 eksponatów, z czego najstarszy domek ma przeszło 200 lat. Oprócz mieszkań miniaturowych lalek, w zbiorach znajdują się liczne pokoiki, łazienki, sklepiki i kościół. Podczas wizyty obejrzycie Dom Panny Julii, Klinikę dla zwierząt, Salon Ślubny oraz wiele innych ciekawych "miejsc". Od września do czerwca muzeum organizuje cykl warsztatów rodzinnych. Spotkania odbywają się raz w miesiącu i trwają 2,5 godziny. Dzieci i rodzice podczas warsztatów zajmują się głównie projektowaniem i tworzeniem akcesoriów do domków dla lalek. 

Muzeum jest czynne codziennie, od godziny 9 do 19.

Cena biletu ulgowego wynosi 15 zł, a normalnego -  20. 

 

Dziewczynki w muzeum
Dziewczynki oglądają wystawę domków dla lalek

 

 

 

Muzeum Dobranocek w Rzeszowie

Miś Uszatek, Reksio, Bolek i Lolek i wielu innych bohaterów dobranocek, których znasz z dzieciństwa niecierpliwie czekają, aby opowiedzieć maluchom o swojej historii i przygodach. Głównymi patronami Muzeum Dobranocek są Jacek i Agatka - postaci grające w najstarszej polskiej dobranocce wyemitowanej już w 1962 roku! Jedyny istniejący rękopis i maszynopisy scenariuszy tej bajki również mają swoje honorowe miejsce w muzeum. W gablotach możemy obejrzeć bohaterów najbardziej nam znanych filmów animacyjnych i kreskówek. Zbiory obejmują także emisyjne dekoracje, scenariusze,  oraz przedmioty codziennego użytku posiadające wizerunki bajkowych postaci, stare telewizory, gry planszowe, nienaruszone produkty spożywcze, takie jak miód "Maja", czy gumy do żucia "Smerfy". Oferta muzeum skierowana do najmłodszych obejmuje również zajęcia plastyczne, lekcje muzealne, warsztaty filmowe i spotkania ze znanymi twórcami dobranocek. W Sali projekcyjnej dzieci mogą obejrzeć zarówno najstarsze polskie bajki, jak i te najbardziej popularne w dzisiejszych czasach. 

Muzeum przyjmuje zwiedzających od wtorku do niedzieli.

Bilety ulgowe kosztują 4 zł, a normalne - 7.

 

Muzeum Motoryzacji i Techniki w Otrębusach

Jest to oferta skierowana przede wszystkim do młodych panów, chociaż wśród pań również nie brakuje fanek świata samochodów. Zbiory muzeum obejmują ponad 300 zabytkowych pojazdów, wśród których możemy odnaleźć: samochody osobowe, ciężarowe, autobusy, samoloty, wózki dziecięce, rowery, motocykle, a nawet sprawne czołgi! Jest to idealne miejsce do spędzenia "męskiego dnia" taty z synem. Maluch może wsiąść do specjalnie przygotowanego mini auta i samodzielnie poruszać się po muzeum. Do wyboru ma następujące pojazdy: Truck, Mercedes, a nawet wyścigówkę! Dodatkową atrakcją dla dzieci jest możliwość wspięcia się na słynny czołg Rudy 102, znanego z serialu "Czterej pancerni i pies".

Muzeum jest czynne codziennie.

Dzieci do lat 5 wchodzą bezpłatnie. Bilety ulgowe kosztują 9 zł, a normalne - 14.

 

Muzeum dla Dzieci w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie

Jest to pierwsze w Polsce muzeum etnograficzne kierujące swoją ofertę wyłącznie do dzieci. Umożliwienie maluchom "żywego" zwiedzania, czyli możliwość wzięcia eksponatu w ręce stymuluje u nich chęć poznawania historii i nauki poprzez zabawę. Dzieci mają do dyspozycji kilka sal, w których prowadzone są różnorodne zajęcia: plastyczne, teatralne, muzyczne i literackie. Celem warsztatów jest pomoc dziecku w poznawaniu świata, innych kultur, przedmiotów oraz zjawisk pochodzących z wielu kontynentów przy wykorzystaniu jego emocji i pobudzonej wyobraźni. Uczestnicy dowiedzą się również na czym polega praca w muzeum, kto w nim pracuje i jaki jest najbezpieczniejszy sposób poruszania się po budynku. Instytucja oferuje weekendowe warsztaty rodzinne, których tematyka dotyczy głównie kultury i tradycji Polski. Organizowane są także koncerty, przedstawienia oraz spotkania ze znanymi autorami książek dla dzieci. Dużym zainteresowaniem cieszy się możliwość udziału w zajęciach prowadzonych w magazynach muzeum, które, niedostępne dla zwiedzających na co dzień, pozostają tym samym niezwykle tajemnicze. 

Muzeum jest czynne od wtorku do niedzieli.

Bilet kosztuje 20 zł, za każde kolejne dziecko płacisz mniej.

 

Etno Muzeum Zaczarowana Chata w Rudach

Wystawy tego oryginalnego muzeum przybliżają przede wszystkim kulturę Indian Ameryki Północnej i Południowej, a także przedstawiają gościom wybrane ciekawostki kulturalne Polski. Pierwsza ekspozycja - Indiańska zawiera oryginały i wierne repliki przedmiotów codziennego użytku Indian, broń, instrumenty muzyczne. Wystawa dotycząca kultury polskiej pokazuje prawdę o ówczesnym gospodarstwie domowym, medycynie i roli rodziny w dawnych czasach. Muzeum organizuje dla dzieci zabawy i gry na świeżym powietrzu m.in. strzelanie z łuku, tor z przeszkodami. Najmłodsi mogą wziąć udział w zajęciach manualnych, podczas których stworzą wspólnie niesamowite dzieła - plastyczne i techniczne . Istnieje także możliwość obejrzenia przedstawienia teatralnego dotyczącego historii naszego kraju. Jest to miejsce idealnie przystosowane do potrzeb dzieci, a duża przestrzeń daje im możliwość ciekawego spędzania czasu. Pracownicy muzeum nikomu nie pozwolą się nudzić - zabawy są na tyle różnorodne i ciekawe, że zainteresują nawet najbardziej wymagającego malucha.

 

Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie

Jest to obowiązkowy punkt do zwiedzenia z małym fanem lotnictwa. Zbiory obejmują m.in.: samoloty, śmigłowce, szybowce, motoszybowce, silniki lotnicze. Duża część eksponatów to maszyny wycofane z użytku przez wojsko lub władze państwowe. Twoje dziecko pozna tutaj sporą część polskiej historii oraz będzie mogło z bliska przyjrzeć się ogromnym statkom powietrznym. Dla każdego malucha to z pewnością niezapomniane przeżycie! W 2017 roku, muzeum organizuje cykl warsztatów modelarskich dla dzieci od 6 do 14 roku życia. Uczestnicy poznają i przyjrzą się z bliska budowie różnych maszyn lotniczych oraz usłyszą o ciekawostkach dotyczących lotnictwa.

We wtorek możecie zwiedzić stałe ekspozycje muzeum za darmo.

Od środy do niedzieli bilety są w cenach: ulgowy - 7 zł, a normalny - 15.

 

Eksponat w muzeum lotnictwa
Samolot - eksponat muzealny

 

Muzeum Ewolucji Instytutu Paleobiologii PAN w Warszawie

Wizyta w muzeum przeniesie was do czasów, kiedy po ziemi zamiast ludzi chodziły dinozaury. Twoje dziecko na pewno z zaciekawieniem obejrzy wystawę ogromnych szkieletów przetrwałych do lat dzisiejszych i odnalezionych w odległych zakątkach świata. Jest to ciekawy sposób na poznanie historii początków życia na Ziemi. Dla maluchów organizowane są lekcje muzealne dostosowane do wieku uczestników; oferta muzeum obejmuje również warsztaty edukacyjno-artystyczne dla starszych dzieci. Zajęcia rozpoczynają się od zwiedzenia wystawy z przewodnikiem i zapoznania z eksponatami. Kolejne lekcje obejmują ćwiczenia plastyczne, podczas których dzieci przy pomocy prowadzących tworzą własne prace. Wspólnie postarają się na nowo ożywić wymarłe przed laty stworzenia. 

Muzeum zaprasza zwiedzających od wtorku do niedzieli.

Bilety ulgowe kosztują 4 zł, a normalne - 8.

 

Zobacz również

Muzea zabawek dla dzieci

Muzea zabawek dla dzieci

Muzeum zazwyczaj przywodzi na myśl eksponaty ściśle kojarzone z historią lub sztuką. Zabierz dzieci do jednego z niezwykłych muzeów zabawek, w którym pozna historię z nieco innej strony.

czytaj więcej

Muzea dla dzieci w Warszawie

Muzea dla dzieci w Warszawie

Zobacz najciekawsze muzea do odwiedzenia ze swoją pociechą. W artykule zestawiliśmy najlepsze warszawskie muzea oferujące atrakcje dla dzieci.

czytaj więcej

Muzea dla dzieci w Krakowie

Muzea dla dzieci w Krakowie

Szukasz dobrego muzeum do odwiedzenia z dzieckiem w Krakowie? Chcesz zabrać dziecko do Krakowa, ale nie wiesz gdzie pójść? Przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się, które obiekty muzealne w Krakowie warte są obejrzenia.

czytaj więcej

Muzea przyrodnicze w Polsce

Muzea przyrodnicze w Polsce

Muzea i obiekty przyrodnicze to genialny pomysł na żywą lekcję biologii. Wprowadź swoje dzieci w cudowny świat roślin i zwierząt. Naucz je szacunku do istot żywych i zafascynuj pięknym światem przyrody.  Poznaj...

czytaj więcej

Muzea dla dzieci w Toruniu

Muzea dla dzieci w Toruniu

Poznaj niebywałe atrakcje Torunia. Przekonaj się dlaczego warto odwiedzić Żywe Muzeum Piernika, Młyn Wiedzy, Dom legend toruńskich czy Planetarium. Polecamy najlepsze atrakcje toruńskie zarówno dla dzieci jak i...

czytaj więcej