Podany adres email jest błędny
Pole wymagane

Nie masz konta? Zarejestruj się za darmo!

Muzea lalek i zabawek dla dzieci

Muzeum zazwyczaj przywodzi na myśl eksponaty ściśle kojarzone z historią lub sztuką. Jeżeli chcesz zainteresować swoje pociechy czasami minionymi, wybierz miejsce, gdzie gromadzi się oryginalne ślady przeszłości. Zabierz dzieci do jednego z niezwykłych muzeów zabawek, w którym pozna historię z nieco innej strony.

 

1. Galeria Starych Zabawek w Gdańsku

Przebywając w Gdańsku, oprócz standardowych punktów turystycznych, możesz odwiedzić wyjątkową Galerię Starych Zabawek. Muzeum dysponuje kolekcją złożoną w całości z zabawek produkcji polskiej, pochodzących z lat 1920-1989. Potwierdzeniem pochodzenia eksponatów są stare katalogi oraz fotografie, które również można zobaczyć na wystawie.

 

Zbiory galerii obejmują lalki, misie, samochody, samoloty, a także instrumenty muzyczne, gry planszowe oraz wiele innych okazów. Dodatkową atrakcją jest możliwość zrobienia dziecku pamiątkowego zdjęcia w specjalnej makiecie starego samochodu - na wzór dawnych czasów, gdy popularne były fotografie wykonywane najmłodszym w miniaturowych pojazdach. Po zakończonej wizycie w muzeum można wpisać się do Księgi Gości zamieszczonej na stronie internetowej.

 

2. Miejskie Muzeum Zabawek w Karpaczu

Karpacz jest miejscem kojarzonym głównie ze szlakami turystycznymi i ośrodkami narciarskimi, jednak znajdują się tam również mniej znane, aczkolwiek interesujące miejsca, takie jak Muzeum Zabawek. Kolekcja muzeum powstała na bazie zbiorów znamienitego artysty Henryka Tomaszewskiego, który gromadził zabawki z całego świata.

 

Dzieci mogą zainteresować liczne wystawy, jak "Sala Kolejnictwa" czy "Powrót Kolejki Karkonoskiej". Ponadto muzeum planuje wiele wydarzeń, podczas których twoje pociechy mogą nie tylko miło spędzić czas, ale także rozwijać swoje umiejętności czy zainteresowania. W zeszłym roku specjalnymi zajęciami zorganizowanymi dla dzieci, były Letnie Warsztaty Pantomimiczne i Miasz Masz.

 

Zabawka samochodzik na wystawie muzealnej
Zabawka samochodzik na wystawie muzealnej

 

3. Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach

Okolice Kielc były niegdyś jednym z ważniejszych ośrodków zabawkarskich, dlatego wizyta w tamtejszym Muzeum Zabawek i Zabawy stanowi wspaniałą okazję do poznania historii zabawek.

Muzeum może pochwalić się niezwykle różnorodną kolekcją eksponatów, która obejmuje:

 • zabawki historyczne,
 • zabawki etnograficzne,
 • zbiory artystyczne,
 • zabawki współczesne,
 • modele,
 • zabawki specjalne.

W ostatnim z wymienionym zbiorów znajdują się prace nagradzone w konkursie "Zabawka Przyjazna Dziecku" organizowanym przez Muzeum Zabawek i Zabawy. Jeżeli twoje dziecko posiada zacięcie artystyczne, może spróbować swoich sił w powyższym konkursie lub wziąć udział w innym ("Najpiękniejsza Marzanna").

 

Muzeum oferuje także warsztaty edukacyjne zarówno dla dzieci w wieku przedszkolnym, jak i tych nieco starszych. W czasie takich ćwiczeń, uczestnicy otrzymują wiedzę teoretyczną z pewnej dziedziny, a także mają możliwość sprawdzenia swoich umiejętności w praktyce. Poszczególne zajęcia są odpowiednio dostosowane dla danej grupy wiekowej.

 

4. Muzeum Dobranocek w Rzeszowie

Zakończenie dziecięcego dnia pełnego wrażeń od zawsze wiązało się z oglądaniem dobranocki (zwanej także wieczorynką). Stanowi ona nieodłączny element wspomnień związanych z wczesną młodością. Muzeum Dobranocek jest miejscem, w którym dorośli mogą powrócić do czasów dzieciństwa, a najmłodsi mają możliwość zobaczenia, jak niegdyś wyglądały wieczorne programy dla dzieci.

 

W zbiorach muzeum znajdują się oryginalne lalki, które były wykorzystywane przy produkcji dobranocek. Odwiedzający mają niepowtarzalną okazję, aby spotkać kultowych bohaterów swoich ulubionych programów, takich jak Miś Colargol czy Pingwin Pik-Pok. Ponadto mogą zobaczyć autentyczne szkice, dekoracje i scenariusze, a także dawne modele telewizorów czy filmy na szpulach, kasetach i płytach. Niezwykle bogata kolekcja muzeum zawiera eksponaty związane bezpośrednio z animacjami dla dzieci, a także przedmioty codziennego użytku zawierające podobizny postaci z wieczorynek. Proszek do prania "Cypisek", kostki mydła "Ptyś", gumy balonowe "Bolek i Lolek", to tylko niewielka część tego niesamowitego zbioru. Oczywiście, dzieci mogą tutaj znaleźć także tradycyjne zabawki - gry planszowe, puzzle, gry komputerowe i wiele innych.

 

Muzeum Dobranocek organizuje dodatkowo wiele konkursów, pokazów filmowych, warsztatów, a także zajęć edukacyjnych, których najpopularniejszą formą są spotkania "Wędrujące Dobranocki", "Spotkania z Dobranocką".

 

5. Muzeum Misiów w Zakopanem

Muzea Misiów (Teddy Bears Museums) istnieją w wielu miejscach na świecie - od 2013 roku możemy pochwalić się naszą własną galerią tego typu, która powstała dzięki pasji zbierania pluszaków.

Muzeum posiada w swojej ofercie wystawę Misiów Kolekcjonerskich, czyli postaci misiów reprezentujących różne zawody. Dzieci mają również szansę zgłębić swoją wiedzę o historii pluszowego misia - poznać okoliczności powstania oraz zobaczyć jego rozwój na przestrzeni lat. W czasie wizyty w galerii można ponadto obejrzeć scenki rodzajowe oraz pokaz tańczących niedźwiadków. Wyjątkową atrakcją dla każdego dziecka jest możliwość zrobienia pamiątkowego zdjęcia z naturalnej wielkości misiem.

 

Miś w muzeum
Pluszowy miś kolekcjonerski

 

6. Muzeum Zabawek w Kudowie Zdroju

Na tle wszystkich wspaniałych muzeów zabawek w Polsce wyróżnia się na pewno Muzeum Zabawek w Kudowie Zdroju, które może pochwalić się największą wystawą w kraju.

Kolekcja muzeum obejmuje niemalże wszystkie odmiany zabawek europejskich, od starożytności po lata 80. XX wieku. Obok standardowych eksponatów, takich jak klocki i lalki, twoje pociechy mają okazję zobaczyć samograje, teatrzyki domowe czy szopki bożonarodzeniowe. Ponadto zbiory muzeum każdego roku powiększają się o nowe okazy. Co więcej, dzieci mogą poczuć się jak uczniowie ubiegłego wieku, dzięki wyposażonej mini-sali szkolnej sprzed pięćdziesięciu lat, która znajduje się w ofercie galerii.

Muzeum jest instytucją koncentrującą się na edukacji dzieci, dlatego organizuje zajęcia dla grup zorganizowanych, w czasie których przekazywana jest wiedza o zabawkach. Tematyka prowadzonych wykładów jest różnorodna:

 • historia zabawek,
 • lalka,
 • Miś Teddy - idealna nowość,
 • zabawki optyczne i samograje,
 • zabawki z rejonu Sudetów,
 • klocki.

Miłym dodatkiem do lekcji muzealnej jest możliwość samodzielnego wykonania waty cukrowej, a także zamówienia gofrów dla całej grupy.

 

7. Muzeum Lalek w Pilźnie

Najlepsze muzea zabawek to placówki powstałe z pasji do kolekcjonowania przedmiotów związanych z dzieciństwem. Takim właśnie miejscem jest Muzeum Lalek w Pilźnie, które utworzono dzięki fascynacji światem lalek.

Zabierając swoje pociechy do tego muzeum, dasz im niepowtarzalną szansę zobaczenia, jak zmieniały się zabawki - od czasów antycznych po współczesność. Galeria posiada w swojej kolekcji rozmaite lalki, które reprezentowane są na niezliczonych wystawach, np. "Za siedmioma górami…" czy "Lalki Japonii". Ponadto, twoje dziecko może wziąć udział w warsztatach edukacyjnych, w czasie których będzie miało okazję zapoznania się ze sztuką ludową oraz regionalnymi tradycjami, a także spróbowania swoich sił w zajęciach artystycznych.

 

lalki w muzeum
Lalki na wystawie muzealnej

 

Wspaniałym projektem, którego podjęło się Muzeum Lalek w Pilźnie, jest Klinika Lalek. Została ona utworzona w celu naprawiania zepsutych zabawek. Jeżeli ty lub twoje dziecko posiadacie zniszczony, lecz bliski sercu przedmiot, możecie oddać go w ręce specjalistów z kliniki, którzy na pewno postarają się przywrócić zabawce dawną świetność.

 

8. Muzeum Zabawek i Bajek w Toruniu

Jeżeli wybierasz się z dziećmi na wycieczkę do Torunia, nie zapomnij zabrać ich do Muzeum Zabawek i Bajek, w którym będą mogły nie tylko obejrzeć wspaniałe ekspozycje, ale także zapoznać się bliżej ze światem sztuki, literatury i rzemiosła artystycznego.

W bogatych zbiorach muzeum znajdują się zabawki z XIX i początku XX wieku. Znajdziemy tutaj kolekcję tradycyjnych zabawek, takich jak: lalki, misie, klocki, gry planszowe, samochody. Ponadto twoje pociechy otrzymują szansę, aby zobaczyć wystawę starych fotografii oraz pokaz bajek na dawnym projektorze.

 

Muzeum organizuje także warsztaty artystyczne i literackie dla dzieci i młodzieży, które mają na celu zachęcenie młodych do rozpoczęcia własnej przygody z kulturą.

Zobacz również

Najciekawsze muzea w Polsce dla dzieci

Najciekawsze muzea w Polsce dla dzieci

Obawiasz się swojej pierwszej wizyty z dzieckiem w muzeum? Masz wrażenie, że to jeszcze za wcześnie i twój maluch nie wytrzyma zbyt długiego zwiedzania? Całkiem niepotrzebnie. W dzisiejszych czasach muzea są przygotowane...

czytaj więcej

Muzea przyrodnicze w Polsce

Muzea przyrodnicze w Polsce

Muzea i obiekty przyrodnicze to genialny pomysł na żywą lekcję biologii. Wprowadź swoje dzieci w cudowny świat roślin i zwierząt. Naucz je szacunku do istot żywych i zafascynuj pięknym światem przyrody.  Poznaj...

czytaj więcej

9 najlepszych miejsc do zabawy dla dzieci na Górnym Śląsku

9 najlepszych miejsc do zabawy dla dzieci na Górnym Śląsku

Nawet najlepsza zabawa w domu może się znudzić. Dlatego warto od czasu do czasu zabierać nasze pociechy do miejsc, w których mogą poznać swoich rówieśników, rozwinąć kreatywność i porządnie się wyszaleć. Poniżej...

czytaj więcej

10 pomysłów na zabawę z małym dzieckiem

10 pomysłów na zabawę z małym dzieckiem

Zastanawiasz się, jak kreatywnie i wesoło spędzić czas z przedszkolakiem w domu? Chcesz, aby zabawa wpływała pozytywnie na jego rozwój? W tym artykule znajdziesz inspiracje, dzięki którym słowo ,,nuda' przestanie...

czytaj więcej