Podany adres email jest błędny
Pole wymagane

Nie masz konta? Zarejestruj się za darmo!

Muzea dla dzieci w Krakowie

Muzea krakowskie zapraszają dzieci i udowadniają, że w można się w nich wiele nauczyć i zarazem świetnie się bawić! Fascynujące tematy, kreatywne podejście do najmłodszych uczestników i możliwość udziału w ciekawych warsztatach to stały punkt programu muzeów w Krakowie posiadających ofertę dla dzieci. Dokąd szczególnie warto się wybrać?

 

Ciekawe muzea dla dzieci w Krakowie

Zastanawiasz się, które miejsca w Krakowie warto odwiedzić z dzieckiem? Z pewnością nie możesz ominąć muzeów dla dzieci, które przygotowały liczne atrakcje dla najmłodszych. A zatem idziemy na wycieczkę do….

 

1. Muzeum Historycznego Krakowa

Muzeum Historyczne posiada jeden z najbardziej urozmaiconych programów edukacyjnych dla najmłodszych. Para sympatycznych bohaterów - Krzysztoforek i Dorotka - prowadzą dzieci w głąb fascynującej historii Krakowa i regionu, w ramach której mali zwiedzający poznają starodawne obyczaje i legendy, modę naszych przodków, dzieje Akademii Krakowskiej, rzeźbę związaną z Krakowem oraz inne ciekawe tematy, takie jak heraldyka czy średniowieczne pielgrzymstwo. W ramach warsztatów stosowane są interaktywne metody obcowania z eksponatami oraz technika dramy odgrywanej przez dzieci. Muzeum organizuje również cykle spacerów miejskich związanych z wybranymi zagadnieniami, np. mitologią i obyczajami różnych religii.

 

2. Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha

Manggha to eksperymentalne muzeum krakowskie, które daje szansę na fascynujące spotkanie z kulturą Japonii oraz poznawanie najnowszych wynalazków z dziedziny elektroniki czy robotyki. Mali miłośnicy techniki na pewno znajdą tu coś dla siebie! W galerii znajdują się również bogate zbiory artefaktów pochodzących z Kraju Kwitnącej Wiśni: strojów, przedmiotów użytkowych, grafiki, książek ilustrowanych, rzeźby i dawnej fotografii. Manggha proponuje dzieciom liczne warsztaty tematyczne, poświęcone m.in. ikebanie, strojom (kimono), sztuce komponowania ogrodów, origami i kaligrafii. Muzeum wykorzystuje techniki multimedialne (prezentację komputerową i film) oraz metodę warsztatową.

 

3. Muzeum Etnograficznego im. Seweryna Udzieli

Muzeum Etnograficzne w wyjątkowy sposób wyjaśnia zjawiska kulturowe, które tworzymy i z którymi stykamy się na co dzień. Jest to miejsce szczególne, w którym mile widziane są również bardzo małe dzieci, które nie skończyły jeszcze 1. r.ż. Także dla tych maluchów opracowana została oferta warsztatowa, w ramach której dzieci uczestniczą w warsztacie muzycznym rozwijającym emisję głosu, słuch muzyczny i wyczucie rytmu. Muzeum działa na wszystkie zmysły i kształci również umiejętność bystrej obserwacji otaczającej nas rzeczywistości. Mali goście muzeum biorą udział w zabawach eksperymentatorskich i plastycznych, wcielając się w rolę odkrywców-etnografów. Dziecięca ciekawość świata może być zaspokojona także podczas warsztatów przybliżających najmłodszym odległe kultury, ich języki i opowieści. Zajęcia dla dzieci opracowane są w formie warsztatowej prowadzonej przez animatorów kultury.

 

Gdzie jeszcze możemy pójść w Krakowie?

Pozostałe działające w Krakowie muzea, np. Muzeum Narodowe, również posiadają szeroką ofertę warsztatów i wystaw dedykowanych dzieciom. Szczegółów warto szukać w zakładce "Edukacja".