Podany adres email jest błędny
Pole wymagane

Nie masz konta? Zarejestruj się za darmo!

Śladami Mikołaja Kopernika, czyli ranking najlepszych planetariów w Polsce

 

Kosmos fascynuje swoim ogromem, różnorodnością i tajemniczością. Jego złożoność, której dorośli nie potrafią objąć w całości rozumem, bez reszty pochłania i ekscytuje najmłodszych. Jeśli zatem chcecie pokazać swoim pociechom część rozgwieżdżonego nieba, a przy okazji sami dowiedzieć się co nieco o różnych galaktykach, to zapraszam do lektury. Poniżej znajdziecie subiektywny ranking ośmiu najlepszych planetariów w Polsce.

 

8 planetariów, które warto odwiedzić

Wizyta w planetarium to gwarancja świetnej zabawy - zarówno dla dziecka, jak i rodzica. Polecamy te, które zachwyciły nas w szczególności. Sprawdź, gdzie warto zabrać pociechę na kosmiczną podróż, pełną niezapomnianych wrażeń. 

 

1. Niebo Kopernika w Warszawie

Jest jednym z najnowocześniejszych i najoryginalniejszych planetariów w Europie. Zlokalizowane przy Centrum Nauki Kopernik, zaprasza zwiedzających na wykłady, spotkania, projekcje filmowe, pokazy nieba oraz koncerty i pokazy laserowe. W repertuarze mamy podział na różne grupy wiekowe (3+, 7+, 10+, 12+, 15+), znacząco ułatwiający wybór atrakcji, na którą chcemy się udać z naszymi pociechami. Szczególnej uwadze polecamy najnowszy film - 'Halo ziemia', zrealizowany w technologii fulldome, która pozwala na wyświetlanie obrazu we wnętrzu kopuły. Podczas seansu widzowie leżą na fotelach, otoczeni ekranem niemal z każdej strony. Projekcja traktuje o odwiecznej potrzebie kontaktu pomiędzy ludźmi, porusza temat rozwoju technologii komunikacji oraz możliwość wysyłania wiadomości do innych mieszkańców wszechświata. Czas trwania filmu to 50 min, które na długo zostaną w pamięci zarówno dzieci, jak i dorosłych. 

 

2. Laboratorium wyobraźni w Poznaniu

Miejsce, w którym nauka to nie tylko zabawa, ale przede wszystkim niekończąca się przygoda, którą możemy odkrywać ciągle od nowa. W poznańskim planetarium poznamy zjawiska astronomiczne za pomocą kopuły imitującej gwieździste niebo. Projekcje są zróżnicowane ze względu na grupę wiekową odbiorców i wprowadzają odwiedzających w podstawy zagadnień związanych z kosmosem, a także początkami życia na naszej planecie. W czasie pokazu do dyspozycji pozostaje profesjonalny astronom, który gotowy jest udzielić odpowiedzi na każde, nawet najbardziej skomplikowane pytanie. Warto zaznaczyć, że Laboratorium wyobraźni przeznaczone jest dla dzieci od 5 lat.

 

3. Planetarium Śląskie w Chorzowie

Najstarsze i największe polskie planetarium. Idealne miejsce dla rodziców i ich małych astronautów. Zlokalizowane w Parku Śląskim może być przyjemną przerwą w trakcie spaceru. Uwadze polecamy trzy 30-minutowe seanse, które w sposób ciekawy i obrazowy zapoznają dzieci z astronomią. Najmłodsi mogą odwiedzić Pana Twardowskiego na Księżycu, zaznajomić się z gwiazdozbiorami podczas śledzenia przygód Małego Księcia oraz wyruszyć w podróż z Bereniką i Jurkiem po Układzie Słonecznym, biorąc za kapitana samego Mikołaja Kopernika!  A wszystko to jest wyświetlane na suficie śląskiego planetarium, który na czas seansu zamienia się w niebo. Dodatkową atrakcją, szczególnie w sezonie jesienno-zimowym, będzie oglądanie w kilkusetkrotnym zbliżeniu powierzchni Księżyca czy obserwowanie komet, planet i galaktyk przez największy refraktor w Polsce. Kosmiczne wrażenia gwarantowane!

 

4. Planetarium Instytutu Astronomicznego Uniwersytetu Wrocławskiego

Planetarium działa przy IA od 2009 roku. Jej głównym celem jest upowszechnianie nauki o gwiazdach za pomocą nowoczesnych technik multimedialnych. W swojej ofercie ma zajęcia dla osób w każdym wieku - od przedszkolaków po dorosłych. Jest to jednak propozycja na bardziej zaplanowany wypad - na przykład w ramach zajęć szkolnych lub jako wycieczka ze znajomymi. Zwiedzanie jest bowiem możliwe jedynie w grupach (do 28 osób).  Niewątpliwy atut wrocławskiego Planetarium stanowią osoby w nim zatrudnione, czyli pracownicy Instytutu Astronomii. Skąd bowiem czerpać fachową wiedzę, jeśli nie od profesjonalistów? Pokazem cyfrowym, na który warto zwrócić uwagę jest 'Spacer po nocnym niebie', odpowiedni dla każdej grupy wiekowej. Zaprezentowane zostaną w nim zmiany, jakie zachodzą w wyglądzie nocnego nieba w ciągu doby, jak i całego roku oraz pozorny ruch gwiazd, zależny od szerokości geograficznej (we Wrocławiu, na równiku i na biegunie północnym). Dodatkowo opisuje najpopularniejsze gwiazdozbiory, a także najbliższe nam planety Układu Słonecznego. Planetarium prowadzi również lekcje astronomii w formie prezentacji multimedialnych, zawierających liczne zdjęcia, animacje i filmy. Z ich tematyką można zapoznać się na dedykowanej stronie internetowej.

 

5. Planetarium Bajkonur w Świdnicy

Jest jednym z najnowocześniejszych mobilnych planetariów na Dolnym Śląsku. Dysponuje szerokimi możliwościami projekcyjnymi, dzięki wysokiej klasy sprzętom, które umożliwiają wyświetlanie obrazu w znakomitej jakości. Zdecydowanie wyróżniające to planetarium są seanse - niemal każdy z nich odbywa się na żywo. Dzięki temu możliwe jest dostosowanie jego treści, długości oraz zakresu przedstawianego tematu pod pod konkretną grupę odbiorców. jest miejscem prowadzonym z prawdziwą pasją. Uzasadnienia nie trzeba daleko szukać, jego założycielami jest małżeństwo, które połączyło wspólne hobby - obserwacja zaćmień słońca!

 

6. Planetarium im. Władysława Dziewulskiego w Toruniu

 

astronom Mikołaj Kopernik
Rzeźba astronoma Mikołaja Kopernika

 

Bez dwóch zdań jest to jedna z najpopularniejszych atrakcji turystycznych w okolicy piernikowego miasta. 'Centrum popularyzacji kosmosu' - tak brzmi slogan toruńskiego planetarium i wcale nie mija się z prawdą. Nie tylko dlatego, że Toruń jest miastem Mikołaja Kopernika, ale głównie dlatego, że oprócz sali projekcyjnej pod kopułą, obejrzymy tu również interaktywne wystawy na temat astronomii. Sztuczne niebo zapełni się zjawiskami widocznymi na Ziemi. Będzie to między innymi 6,5 tysiąca gwiazd dostrzegalnych gołym okiem, układ gwiazdozbiorów czy fazy księżyca. Wszystko to ciekawie opowiedziane przez narratora, któremu towarzyszy przyjemny podkład muzyczny.  Planetarium prowadzi seanse w różnych wersjach językowych, co może być ciekawym urozmaiceniem dla dzieci, które chcą uczyć się języka obcego. W ofercie znajdują się projekcje stałe, jak 'Meteoplanet' - o nadzwyczajnych warunkach panujących w Układzie Słonecznym czy 'W poszukiwaniu życia', poruszająca temat możliwości powstania życia na innych planetach, a także próbująca odpowiedzieć na pytanie: czy jesteśmy sami w Kosmosie? W okresie zimowym dodatkowo możemy skorzystać z seansów tematycznych, jak np. 'Renifer Kometa' - opowieści familijnej o reniferze, który ratuje misję Świętego Mikołaja za pomogą swojej astronomicznej wiedzy. 

 

7. Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne

Otwarte z okazji pięćsetnej rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika, jest drugim co do wielkości planetarium w Polsce. Równoważenie edukacji i rozrywki czyni je miejscem bardzo atrakcyjnym dla dzieci, jak i rodziców. Znajdziemy tam projekcje popularnonaukowe, które główny nacisk kładą na atrakcyjność wizualną przekazu, ale również zajęcia czysto edukacyjne, gdzie realizowane są elementy wiedzy astronomicznej, po części także tej zawartej w szkolnej podstawie programowej. Na szczególną uwagę zasługuje seans 'Dwa szkiełka', przeznaczony dla grupy wiekowej 10+. W ciągu 25min poznajemy historię teleskopu od czasów Arystotelesa, przez odkrycia Kopernika, po współczesne obrazy z teleskopów Hubble'a. Dla młodszych astronomów (6+) polecamy film 'Rosetta', przybliżający historię słynnej sondy, którą Europejska Agencja Kosmiczna wysłała w kierunku komety 67P/Czuriumow-Gierasimienko. Jej dziesięcioletni lot, szczęśliwe lądowanie, a przede wszystkim zebrane dane znacząco poszerzyły naszą wiedzę z zakresu informacji o małych ciałach Układu Słonecznego.

 

8. Planetarium i Park Astronomiczny we Fromborku

Planetarium to stanowi część Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku. W kopule o średnicy ośmiu metrów wyświetlane są obrazy sklepienia niebieskiego z dowolnego miejsca na Ziemi, o dowolnej porze dnia czy roku. Do wyboru mamy mało, bo tylko trzy seanse, z czego wyłącznie jeden ('Tycikosmos') jest przeznaczony dla młodszych dzieci. Nie oznacza to, że jest potraktowany po macoszemu - jego długość, jak i poziom zawartej wiedzy są zdecydowanie dostosowane do odbiorców w wieku 6-7 lat. Pozostałe dwie projekcje skierowane są do wszystkich. Wyświetlane filmy są ciekawym źródłem wiedzy o astronomii. Seanse w Planetarium dopełnia nieduża wystawa meteorytów. Oczywiście dla małych fanów wielkiego astronoma proponujemy także wejście do muzeum, które pozwoli na dokładniejsze poznanie życia słynnego Kopernika

Zobacz również

10 pomysłów na spędzenie czasu z dzieckiem

10 pomysłów na spędzenie czasu z dzieckiem

Przedstawiamy 10 najlepszych pomysłów na spędzenie czasu z maluchem - zainspiruj się i zapewnij swojemu dziecku ciekawą i kreatywną rozrywkę!

czytaj więcej

Jak zaplanować czas dziecku?

Jak zaplanować czas dziecku?

Każdy rodzic nieraz stanął przed dylematem, w jaki sposób zagospodarować wolny czas swojego dziecka. Współczesny, aktywny tryb życia i duża liczba codziennych obowiązków sprawiają, że zadanie to często zmienia się...

czytaj więcej