Podany adres email jest błędny
Pole wymagane

Nie masz konta? Zarejestruj się za darmo!

    Gdzie: Frombork
    Katedralna 8
    Kiedy: Godziny do ustalenia
    Cena: od 4,00
    do 15,00 zł/osoba
    Kategoria: Muzea, zamki i pałace
    Tel:55 244 00 71
    E-mail:frombork@frombork.art.pl

    Muzeum Mikołaja Kopernika

    Muzeum Mikołaja Kopernika we Framborku to wyjątkowa instytucja związana z postacią najsłynniejszego polskiego astronoma i stawiająca sobie za cel rozpowszechnianie  wiedzy z zakresu astronomii. Muzeum mieści na malowniczym Wzgórzu Katedralnym, które samo w sobie jest zabytkiem najwyższej klasy i co roku przyciąga tłumy turystów z kraju i zagranicy. W skład całego wzgórza wchodzą m.in. takie obiekty jak: Bazylika Katedralna, Dzwonnica czy Wieża, będąca w przeszłości własnością samego Mikołaja Kopernika.

     

    Framborskie wzgórze i jego tajemnice

    Najpiękniejszy punkt widokowy na panoramę miasta rozciąga się z tarasu Dzwonnicy (70 m n.p.m.), zaś na niższych kondygnacjach można zapoznać się z wyjątkowym Wahadłem Foucaulta, czyli przyrządem, dzięki któremu obserwować możemy ruch wirowy Ziemi. Przebogaty zbiór ponad 4000 eksponatów prezentowany jest na wystawach stałych i czasowych w obiektach na całym terenie instytucji, dzięki czemu zwiedzający mają okazję obejść całe wzgórze i zapoznać się nie tylko z życiem słynnego uczonego z Torunia, ale również z wiedzą i nauką, rozwijaną w dobie renesansu, np. z zakresem ówczesnej medycyny. 

     

    Widok ze Wzgórza Katedralnego, na którym mieści się Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku

     

    Muzealne Planetarium

    Nieco światła na zagadki kosmosu rzucić może wizyta w muzealnym Planetarium, ulokowanym w przyziemiu Dzwonnicy. Na sztucznym niebie można tu zobaczyć dowolny skrawek firmamentu, niezależnie od miejsca, pory roku czy pory dnia. Organizatorzy zapraszają na seanse pt. Mercury i inne oraz Widma, a także - dla nieco młodszych widzów - na graną codziennie Niedostępną gwiazdkę. Seans przeznaczony jest dla widzów powyżej 5 lat.

    W planetarium możliwe jest również przeprowadzenie lekcji dydaktycznych prowadzonych przez astronomów dla grup zorganizowanych.  

     

    Park Astronomiczny 

    Obserwację prawdziwego nieba umożliwia zwiedzającym Park Astronomiczny, położony na najwyższym wzniesieniu w okolicy Framborka, tzw. Górze Żurawiej. To tutaj zobaczyć możemy rekonstrukcje instrumentarium Mikołaja Kopernika oraz XVII-wiecznych lunet, przez które jezuici oglądali plamy na słońcu. Obserwacja nieba możliwa jest dzięki dwóm XIX-wiecznym teleskopom, instrumentowi przejściowemu Bamberga oraz XX-wiecznej kamerze satelitarnej, umożliwiającej sfotografowanie sztucznych satelitów. Ponadto Park Astronomiczny dysponuje rekonstrukcjami narzędzi, przez które oglądano niebo w czasach Mikołaja Kopernika, m.in. kwadrantem słonecznym.  Instrumenty do obserwacji nieba znajdują się w czterech pawilonach połączonych ze sobą żwirowymi ścieżkami. Park Astronomiczny wspiera pracę planetarium w popularyzacji zagadnień z zakresu astronomii, zwłaszcza wśród młodzieży i dzieci. Zwiedzać go możemy w okresie od stycznia do kwietnia. Specjalną atrakcją Parku Astronomicznego są nocne pokazy nieba odbywające się w soboty przy sprzyjających warunkach pogodowych.

     

    Zakątki Wzgórza Katedralnego

    Wart uwagi i czasu jest z pewnością Ogród Zielny przy Szpitalu Św. Ducha, odchodzący od tradycji typowego ogrodu botanicznego, a skupiający się na roślinach łąkowych i śródziemnomorskich. Spacer w ogrodzie pośród rumianku, rozmarynu i głogu to dobry pomysł na zakończenie wizyty na Wzgórzu Katedranym, a przy okazji na zapoznanie się z leczniczymi właściwościami roślin, z którymi stykamy się na co dzień.