Podany adres email jest błędny
Pole wymagane

Nie masz konta? Zarejestruj się za darmo!

  Gdzie: Toruń
  Franciszkańska 15 - 21
  Kiedy:
  Pn. - Pt. 08:30 - 18:00
  Sob.10:15 - 17:30
  Niedz. 10:45 - 16:30
  Wiek: Przedszkolak
  Uczeń podstawówki
  Nastolatek
  Cena: od 7,00
  do 12,00 zł/osoba
  Kategoria: Umysł
  Tel:56 622 50 66
  E-mail:office@planetarium.torun.pl

  Zamknięte

  Planetarium - Toruń

  Planetarium w Toruniu to wizytówka miasta Mikołaja Kopernika i wyjątkowy punkt na mapie całej Europy. To niezwykłe centrum popularyzacji wiedzy astronomicznej, które wychodzi poza ramy i oczekiwania, jakie zazwyczaj stawia się instytucjom o podobnym charakterze. 

   

  Galaktyka bliżej nas, czyli Planetarium Toruń

  Główną atrakcją toruńskiego planetarium jest bogaty i zróżnicowany repertuar seansów, wyświetlanych pod kopułą sali projekcyjnej. Każdy seans dopełniony narracją i nastrojową muzyką przenosi widzów do odległych gwiazd i mgławic oraz poszerza wiedzę oglądających o kosmosie i jego cudach. Wyświetlane animacje dzięki nowoczesnej technologii pokrywają całą kopułę i skutecznie pozwalają widzom "oderwać się od ziemi". Obrazy prezentowane podczas pokazu ukazują zjawiska widoczne na naszym niebie, bez względu na miejsce czy czas, takie jak: fazy księżyca, układy gwiazd czy zaćmienia słońca. 

  Najmłodsi eksploratorzy kosmosu, jacy mogą zobaczyć seans, powinni mieć ukończony 4 rok życia.  Seanse (każdy trwa 40 minut) podzielone są na następujące kategorie:

  • dla dzieci,
  • familijne,
  • dla młodzieży i dorosłych.
  Wizyta w planetarium tłumaczy dążenia człowieka do zrozumienia praw rządzących Wszechświatem

   

  Wszechświat i wnętrze Ziemi - wystawy interaktywne

  Na liście atrakcji serwowanych gościom toruńskiego planetarium znalazły się również dwie wystawy interaktywne. Pierwsza z nich to Orbitarium - wystawa interaktywna przybliżająca zwiedzającym tajemnice Układu Słonecznego, jak również przebieg misji i wypraw, które przeszły już do historii astronomii. 

  Wystawa prowadzi zwiedzających od jednego stanowiska interaktywnego do kolejnego; dzięki zamieszczonym opisom samodzielne możemy wykonać proste eksperymenty, zaś krótkie animacje wyświetlane pomiędzy stanowiskami przybliżają nam historie kosmicznych odysei. 

  Sercem Orbitarium jest model sondy Cassini, której pierwowzór orbituje lata świetlne od Ziemi - w pobliżu Saturna. Wdrożony interaktywny system pozwoli nam nie tylko poznać budowę sondy, ale także własnoręcznie uruchomić jej silniki odrzutowe. 

  Druga wystawa, nazwana Geodium, ściąga zwiedzających na Ziemię i przybliża sekrety naszej planety. Dzięki zamieszczonym tu stanowiskom możemy dowiedzieć się skąd na Ziemi wzięło się życie oraz jak, na przestrzeni dziejów, zmieniała się nasza planeta. Ogromny, ruchomy model Ziemi dzięki grze świateł prezentuje wirowy i obrotowy ruch planety w Układzie Słonecznym. Wystawa przybliża zwiedzającym także rodzaje występujących na świecie skał i minerałów, a także zapoznaje ich z takimi zjawiskami jak pole magnetyczne, trzęsienie Ziemi czy proces tworzenia się wydm. 

  Toruńskie planetarium jest wyjątkowym miejscem, do którego warto wybrać się całą rodzinną, by przyjemnie i "pozaziemsko" spędzić czas, a także wynieść z tej wyprawy dużo naukowej wiedzy.