Podany adres email jest błędny
Pole wymagane

Nie masz konta? Zarejestruj się za darmo!

    Gdzie: Toruń
    Franciszkańska 9/11
    Kiedy: Godziny do ustalenia
    Cena: od 0,00
    do 9,00 zł/osoba
    Kategoria: Muzea, zamki i pałace
    Tel:56 660 56 20
    E-mail:muzeum@muzeum.torun.pl

    Muzeum Podróżników im. Tony`ego Halika

    Jest oddziałem Muzeum Okręgowego w Toruniu, skupiającym się na temacie podróżnictwa i wybitniej postaci patrona Muzeum - Tony’ego Halika, znanego polskiego podróżnika, dziennikarza i pisarza. Muzeum powstało dzięki żonie Halika, Elżbiecie Dzikowskiej (również podróżniczce i dziennikarce), która po śmierci męża przekazała Toruniowi ponad 800 eksponatów pochodzących z kultur pozaeuropejskich. Dar ten był nie tylko dziedzictwem pisarza, lecz również świadectwem wspólnych podróży małżonków, dzielących tę samą pasję w chęci odkrywania nieznanego, podróżowania i poznawania obcych kultur. Muzeum mieści się w sąsiadujących ze sobą kamienicach przy ul. Franciszkańskiej. 

     

    Toruńskie Muzeum przybliża swoim gościom egzotyczne tradycje i obyczaje  

     

    Elementarna wiedza o podróżnictwie 

    Ekspozycje Muzeum Podróżników pokazują zarówno bogaty zbiór artefaktów, które Tony Halik i Elżbieta Dzikowska odnaleźli na podróżniczym szlaku, jak i skupia się na samym temacie wypraw. Pierwszym istotnym zagadnieniem, na które zwiedzający trafią już w holu wejściowym Muzeum będzie historia samego podróżowania. Warto dobrze się tu rozejrzeć, bowiem kopie starych map wieńczących hol od ścian aż po sufit są żywym zapisem historii ludzkich poszukiwań. Przyjrzeć się tu możemy najstarszej zachowanej mapie w formie mozaiki, tzw. mozaice z Madaby datowanej na połowę VI w. i pokazującej tereny Bliskiego Wschodu, a także specyficzną mapę Ziemi wyrażoną poprzez symbol liścia kończyny. Gdy uniesiemy głowę w górę, ujrzymy gwiazdy, a raczej kolejną z map przedstawiającą spersonifikowane gwiazdozbiory. 

    Z historią podróżnictwa nieodzownie łączą się największe postacie odkrywców i podróżników, a więc tak wielkie nazwiska jak Marco Polo, Krzysztof Kolumb, Vasco da Gama czy Ferdynand Magellan. Poświęcona im ekspozycja opowiada o historii tych żeglarzy i odkrywców, którzy w swoich czasach pragnęli sięgać dalej niż inni i odkrywać to, co nieznane. Dzięki wyświetlanej tu prezentacji multimedialnej poznać możemy jakie wyobrażenia rodziły się w głowach Europejczyków na myśl o nieznanych lądach i zamieszkujących je ludziach.  

    Gdy posiądziemy już tę niezbędną wiedzę, prawdziwą przyjemnością będzie wystawa dotycząca pasji podróżowania, stawiająca sobie za cel odpowiedź na pytanie, skąd w człowieku budzi się potrzeba ciągłego odkrywania i zadawania pytań.

     

    Mieszkanki Peru w tradycyjnych strojach 

     

    Skarby odszukane 

    Podróżowanie to nie tylko odkrywanie nieznanych lądów czy osad; to przeze wszystkim odkrywanie człowieka i jego historii. A na historię tę składają się dzieła kultury, jakie zdążył on wytworzyć w swym krótkim życiu. Szukaniu tych skarbów Elżbieta Dzikowska i Tony Halik poświęcili całe swoje życie, stając się tym samym symbolem podróżnictwa XX wieku. Wystawy Muzeum bogate są więc w wielokolorowe tkaniny z różnych stron świata, figury będące owocem rzemieślnictwa, rytualne maski, a także w liczne ozdoby ciała i etniczną biżuterię. Tej ostatniej wydzielono osobną salę z uwagi na niesłychaną liczbę eksponatów, których kolekcjonowanie było wielką pasją Elżbiety Dzikowskiej. Z samą postacią Tony’ego Halika i jego wypraw zapoznać możemy się dzięki wystawie pn. 'Tony Halik. Moja wielka przygoda'