Podany adres email jest błędny
Pole wymagane

Nie masz konta? Zarejestruj się za darmo!

    Gdzie: Toruń
    Rynek Staromiejski 1
    Kiedy: Godziny do ustalenia
    Cena: od 0,00
    do 50,00 zł/osoba
    Kategoria: Muzea, zamki i pałace
    Tel:56 660 56 12
    E-mail:muzeum@muzeum.torun.pl

    Muzeum Okręgowe w Toruniu

    Powstałe w w 1861 roku toruńskie muzeum jest najstarszą i największą instytucją kultury w mieście. Dzieli się na sześć oddziałów:

    które nie tylko przybliżają zwiedzającym historię miasta wraz z jego bogatym dorobkiem kulturalnym, ale również prezentują sztukę i obyczaje krajów pozaeuropejskich.  

     

    Toruński Ratusz Staromiejski

     

    Symbole Torunia

    Podróż muzealnym szlakiem warto rozpocząć od Ratusza Staromiejskiego - najbardziej znanego świeckiego budynku w Toruniu. W gmachu Ratusza przez wieki kwitło życie polityczne i rozwijał się handel, a ściany budynku były świadkami wielu ważnych wydarzeń, przez pryzmat których dziś Ratusz jest symbolem toruńskiej starówki wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Ze szczegółową historią Torunia zapoznać się można w Domu Eskenów będącym siedzibą Muzeum Historii Torunia. Czteropiętrowa ekspozycja poświęcona temu zagadnieniu zabiera nas w pełną rozmachu podróż od prehistorii po lata powojenne. Warto także zajrzeć do piwnic Domu Eskenów i odwiedzić umieszczone na tym poziomie trzy sale edukacyjne. Obejrzeć tu można multimedia prezentujące najważniejsze wydarzenia z historii miasta, ułożyć wielkoformatowe puzzle przedstawiające budynki mieszkalne z różnych okresów historycznych miasta lub wybrać się w wirtualną podróż po dawnym toruńskim porcie. 

    Podczas muzealnej wycieczki nie sposób pominąć domu jednej z najważniejszych postaci w dziedzinie astronomii, Mikołaja Kopernika. W dwóch zabytkowych kamienicach należących niegdyś do rodziny Kopernika urządzono oddział muzealny ukazujący historię rodziny astronoma, jego życiorys i dokonania. Interaktywna ekspozycja umożliwia także zapoznanie się z realiami życia codziennego ówczesnych, późnośredniowiecznych, czasów. 

    Toruń to także słynne toruńskie pierniki zwane katarzynkami. Z ich dziejami, sposobem wypieku i powiązanymi ciekawostkami zapoznać się można w Muzeum Toruńskiego Piernika - największego w Europie muzeum tego słodkiego wypieku. Na pamiątkę zwiedzający mogą tu wypiec własne dekoracyjne pierniki. W ofercie Muzeum znalazła się także propozycja urządzenia piernikowych urodzin dla małych łasuchów toruńskiego przysmaku. 

     

    Od Torunia po Azję 

    Wystawy Muzeum Okręgowego czerpią także z motywów podróży. Z samą pasją podróżnictwa zwiedzający mogą zapoznać się bliżej w dziale poświęconemu słynnemu globtroterowi - Tony’emu Halikowi. Miłośnicy sztyki egzotycznej zajrzeć powinni do Kamienicy pod Gwiazdą i mieszczącego się w niej Muzeum Sztuki Dalekiego Wschodu, gdzie przyjrzymy się eksponatom z Chin, Syjamu, Tybetu, Korei, Wietnamu, Indii i Japonii. W podwórzu kamiennicy urządzony został przepiękny ogród orientalny, doskonale oddający estetykę i ducha Kraju Kwitnącej Wiśni. Urządzić tu można również oryginalne, orientalne urodziny dla dzieci.  

     

    Działalność edukacyjna 

    Muzeum udziela się aktywnie na polu edukacyjnym. Wartym szczególnej uwagi jest Krąg Młodych Miłośników Starego Torunia - klub otwarty na młodych ludzi, która pragną odkrywać w sobie pasje związane z Toruniem, kulturą regionu, kraju i świata. Uczestnicy tych bezpłatnych zajęć poznają nie tylko zgromadzony w Muzeum dorobek kulturalny, lecz także sposób funkcjonowania instytucji od środka. Dla dzieci i młodzieży szkolnej, toruńskie Muzeum przygotowało bogatą ofertę lekcji muzealnych; Muzeum Okręgowe jest również organizatorem ogólnopolskich i wojewódzkich konkursów oraz olimpiad.