Podany adres email jest błędny
Pole wymagane

Nie masz konta? Zarejestruj się za darmo!

    Gdzie: Toruń
    Piernikarska 9
    Kiedy: Godziny do ustalenia
    Cena: do uzgodnienia
    Kategoria: Kina, teatry i opery
    Tel:+48 56 652 24 24
    E-mail:organizacja@bajpomorski.art.pl

    Teatr Baj Pomorski

    Historia teatru rozpoczyna się w 1945 roku. Jego powstanie jest zasługą pani Ireny Pikiel-Samorewiczowej, która, dzięki zdobyciu stosownego dokumentu z Ministerstwa Kultury i Sztuki sprawiła, że powstał 'Baj Pomorski' - pierwszy teatr lalek na Pomorzu. Jego nazwa jest inspirowana warszawskim 'Bajem'. Początkowo teatr korzystał z wnętrz Bydgoskiego Teatru. Spektakle odbywały się w sali Rzeźni Miejskiej, gdzie podczas okupacji mieścił się niemiecki teatr marionetkowy. Również tutaj w roku powstania teatru odbyła się premiera przedstawienia dziecięcego  'O krawczyku Wędrowniku' Ewy Szelburg-Zarembiny. Wnętrza bydgoskie nie spełniały jednak oczekiwań artystów, dlatego zespół z radością przyjął informację o przeniesieniu teatru do Torunia. Jego siedziba znalazła się na Terenie Zespołu Staromiejskiego przy ulicy Piernikarskiej 9, gdzie teatr mieści się do dziś. Atrakcyjne sąsiedztwo z malowniczymi pozostałościami Zamku Krzyżackiego pochodzącymi z okresu średniowiecza sprawia, że jest to miejsce chętnie odwiedzane również przez turystów. 

     

    Budynek 'Baja Pomorskiego' zalicza się do grona perełek toruńskiej architektury (źródło)

     

    POCZĄTKI I ROZWÓJ TEATRU

    Początkowo warunki pracy były trudne i skromne. Pierwszym zespołem aktorów 'Teatru Baj' byli studenci Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Do wykonywania zawodu przygotowali ich profesjonalni reżyserzy oraz aktorzy teatru. Po dwóch latach intensywnej działalności objazdowej oraz przeniesieniu jego założycielki do Warszawy, nad teatrem zawisła realna groźba likwidacji. Udało się jej zapobiec dzięki pani Joannie Piekarskiej, nowemu kierownikowi teatru. Od tej pory teatr zaczął odnotowywać na swoim koncie pierwsze sukcesy. 'Domek kotki' w reżyserii Joanny Piekarskiej zdobył III nagrodę na I Festiwalu Sztuk Rosyjskich i Radzieckich w Warszawie w 1950 roku. Ten sukces sprawił, że teatr zaczął być rozpoznawalny, ale również upaństwowił się. Dzięki temu mógł liczyć na wsparcie finansowe instytucji, natomiast z drugiej strony wpłynęło to znaczne ograniczenie swobody artystycznej. Kolejny dyrektor Stanisław Stapf w znaczącym stopniu zmodernizował teatr. W latach kiedy nim zarządzał odbyła się pierwsza polska premiera lalkowej adaptacji dzieła 'Sen nocy letniej' Williama Szekspira do której nawet sam Stapf nie był ostatecznie przekonany. Natomiast doskonale przyjętym przez krytykę przedstawieniem było  'W pustyni i w puszczy' Henryka Sienkiewicza. 

    Lata 1960-1972 to okres dyrekcji Leszka Śmigielskiego. Wtedy odnotowano najwięcej prapremier w historii teatru. Można było dostrzec wyraźne ożywienie sceny dzięki nowym inscenizacjom wykorzystującym motywy kultury ludowej oraz powstaniu Klubu Środowisk Twórczych 'Azyl'.  Kolejne lata przyniosły wzmocnienie współpracy zagranicznej, wprowadzono również edukację teatralną dla dzieci.

    Przełom w historii teatru miał miejsce po 1990 roku. Dla Polski był to okres zmian strukturalnych oraz przemian ekonomicznych, kulturalnych i społecznych. 'Baj Pomorski' zaczął wykorzystywać nową scenografię obrazującą dzieła literatury europejskiej, co w znacznym stopniu zaangażowało młodego odbiorcę. Teatr przeżywał lata swojej świetności. Został wyróżniony licznymi nagrodami o wysokim prestiżu. W 1994 ówczesny dyrektor postanowił powołać Toruńskie Spotkania Teatrów Lalek, które 5 lat później przekształciły się w festiwal o charakterze międzynarodowym.

    Obecnie 'Baj Pomorski' znajduje się pod dyrekcją Zbigniewa Lisowskiego, który podjął próbę skonfrontowania działalności teatru z wyzwaniami współczesności. Od tej pory przedstawienia przybrały formę dialogu z widzami, stanowiąc dyskurs na temat egzystencjalnych wartości. W latach 2005-2006 teatr przeszedł gruntowną modernizację, która sprawiła, że obiekt stał się jednym z najnowocześniejszych w Polsce, a interesujący i zarazem tajemniczy projekt teatru jako magicznej szafy z szufladami sprawił, że uznano go za najciekawszy polski teatr. Oryginalny projekt 'Baja Pomorskiego' został doceniony przez architektów, co sprawia, że jest uznawany za jedno z miejsc, które należy odwiedzić w Toruniu.  W 2006 roku zyskał również nominację do nagrody w kategorii TVP Kultura za najlepsze Miejsce Dzieci i Młodzieży. W tym samym roku zdobył nagrodę Miasta Torunia w zakresie rewitalizacji. Oryginalny wygląd i nowe funkcjonalności sprawiły, że  teatr zaczął wykorzystywać nowatorskie rozwiązania techniczne.    

     

    Spektakl 'A morze nie' 

     

    spektakle I EDUKACJA

    Toruński teatr posiada w swojej ofercie przedstawienia dla dzieci już do 1. roku życia. Na najmłodszych czekają 'Brzdęk i dźwięk' oraz 'Przytulaki'.  W skład repertuaru wchodzą znane tytuły literatury dziecięcej do których należą: 'Alicja w krainie czarów', 'Calineczka', 'Czerwony Kapturek', 'Kopciuszek', 'Dzieci z Bullerbyn' oraz wiele innych. Oryginalną propozycją, która powstała na zamówienie 'Teatru Baj' jest spektakl pod tytułem 'Aya znaczy miłość'. Jest to równocześnie polska prapremiera tego tekstu. Podróż jest utrzymana  w klimacie świata Orientu. Jej bohaterką jest mała Aya, która wraz ze słonikiem Habibi wyrusza w świat w poszukiwaniu rodziców. To wzruszająca opowieść o sile miłości potrafiącej pokonać wojnę i wszelkie przeciwności.

    'Baj pomorski' nie ogranicza się do wystawiania dziecięcych spektakli - młodzież i dorośli mogą zobaczyć m.in. 'Makbeta', 'Ślub' i 'Zagryziaków'

    Teatr jest również organizatorem festiwali. Poza wspomnianym Międzynarodowym Festiwalem Lalek 'Spotkania', odbywają się tu również Toruńskie Spotkania Teatrów Jednego Aktora. Teatr Baj prowadzi również rozmaite warsztaty teatralne oraz organizuje różnego rodzaju eventy.