Podany adres email jest błędny
Pole wymagane

Nie masz konta? Zarejestruj się za darmo!

  Gdzie: Olsztyn
  al. Marszałka J. Piłsudskiego 38
  Kiedy: Godziny do ustalenia
  Cena: od 7,00
  do 15,00 zł/osoba
  Kategoria: Wyprawy i odkrycia
  Tel:+48 89 650-04-20, +48 89 650-04-
  E-mail:opioa@planetarium.olsztyn.pl

  Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne

  Główna i najchętniej odwiedzana atrakcja Olsztyna - Planetarium, od wielu lat przyciąga zwiedzających niezwykłym kształtem kopuły, która wieńczy tę budowlę. Nieco dalej, w dawnej wieży ciśnień, położna jest inna część instytucji - Obserwatorium. Oba miejsca oferują swoim gościom edukację astronomiczną oraz rozrywkę połączoną z wysoką jakością przekazu i atrakcyjnością w prezentacji.   

   

  Teleskop Hubble’a - przyrząd dostarczający naukowcom wysokiej jakości zdjęcia z kosmosu 

   

  Atrakcje Planetarium 

  Planetarium dysponuje nowoczesnymi technologiami, w tym specjalnym cyfrowym systemem projekcyjnym, dzięki któremu widzom wyświetlane są obrazy i seanse pokrywające całą kopułę sali projekcyjnej. Wyświetlane projekcje otaczają ich z każdej strony, a podczas seansów na sztucznym niebie można tu oglądać przeróżne zjawiska, widoczne z ziemi lub te rozgrywające się w kosmosie. 

  Do stałych elementów, które podziwiać możemy w Planetarium należą m.in. kopia sztucznego satelity Sputnika 1 i miniatury instrumentów astronomicznych, które były używane w czasach Mikołaja Kopernika. W budynku Planetarium odbywają się także odczyty dla dzieci i młodzieży zainteresowanych wiedzą o kosmosie. Na odczyt przyjść może każdy i dzięki udziałowi w spotkaniu nie tylko poszerzyć swoją wiedzę z zakresu astronomii, lecz również poznać nowinki ze świata nauki i zapraszanych znanych specjalistów. 

   

  Co warto zobaczyć w Obserwatorium?

  Obserwatorium to bardzo ciekawe miejsce. Mieści się w zabytkowym budynku, w którym podziwiać można wiele ciekawych wystaw, m. in. ekspozycję dawnych instrumentów astronomicznych, meteorytów oraz wystawę poświęconą współczesnej astronomii. Na tarasie widokowym, w świetle dziennym, podziwiać można piękną panoramę miasta, wyjątkowego pod względem ilości zieleni i jezior, a także obserwować słońce. Natomiast noc zarezerwowana jest na pokazy nieba i gwiazd. Umieszczone tu teleskopy umożliwiają obserwację księżyców, mgławic, galaktyk, komet i układów gwiazd. Prowadzący pokaz omawia każde ze zjawisk.

   

  Nauka i zabawa

  Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne to także miejsce edukacji. Placówka chce zaszczepiać w młodych umysłach zainteresowanie astronomią, dlatego w jej ofercie znajdują się takie propozycje jak kółka astronomiczne dla szkół czy kosmolekcje dla dzieci w wieku od 5 do 10 lat. Podczas lekcji najmłodsi oglądają odcinek animowanego serialu, uczestniczą w pokazie astronomicznym oraz wypełniają przygotowane dla nich karty pracy. Instytucja prowadzi nawet własny uniwersytet pn. Akademia Dzieci, w którym młodzi naukowcy przekazują wiedzę swoim rówieśnikom. 

   

  adresy i dane kontaktowe

  Planetarium

  Obserwatorium
  adres telefon adres telefon

  al. Marszałka J. Piłsudskiego 38,

  10-450 Olsztyn

  +48 89 650-04-20 ul. Żołnierska 13, 10-558 Olsztyn +48 89 650-04-40