Podany adres email jest błędny
Pole wymagane

Nie masz konta? Zarejestruj się za darmo!

    Gdzie: Olsztyn
    Głowackiego 17
    Kiedy: Godziny do ustalenia
    Cena: od 12,00
    do 35,00 zł/osoba
    Kategoria: Kina, teatry i opery
    Tel:89 538-70-20
    E-mail:teatrlalek@teatrlalek.olsztyn.pl

    Olsztyński Teatr Lalek

    Teatr w Olsztynie powstał w 1953 roku pod nazwą 'Czerwony Kapturek'. Rok później odbyła się pierwsza premiera sztuki 'Piękna była to przygoda'. Kierownictwo nad teatrem objął wtedy Mieczysław Czerwiński. Dopiero w 1986 roku Teatr zmienił nazwę i funkcjonuje obecnie jako Olsztyński Teatr Lalek (OTL). W tym czasie Teatr wziął udział w wielu znanych festiwalach. Poszerzył również ofertę kulturalną o zwiedzanie teatru, dni otwarte oraz kiermasze.

    Do 1995 roku Teatr słynął ze spektakli dla dzieci i młodzieży, natomiast w tym roku zdecydował się również poszerzyć grono odbiorców o dorosłych. Na deskach teatru są grane takie sztuki jak: 'Wariat i zakonnica' Witkiewicza, 'Kartoteka' Różewicza czy 'Emigranci' Mrożka. Teatr pod wodzą Krzysztofa Rościszewskiego inicjuje Olsztyński Tydzień Teatrów Lalkowych oraz otwiera scenę dla studentów. We wrześniu 1994 roku Teatr obchodził inaugurację Sceny Kameralnej składającej się z 60 miejsc (Scena Widowiskowa posiada 140 miejsc). Obecnie (od 2015 roku) funkcję dyrektora Olsztyńskiego Teatru Lalek sprawuje Andrzej Bartnikowski. Zespół OTL od wielu lat uczestniczy w wielu przeglądach i festiwalach teatralnych i cieszy się sławą międzynarodową

     

    Teatr Lalek w Olsztynie zaprasza małych i dużych widzów

     

    Edukacja Teatralna

    Edukacja teatralna młodego widza jest fundamentem działalności teatru. Dlatego nieodłącznym elementem przedstawień są lekcje teatralne umożliwiające zdobycie wiedzy na temat teatru, lalek i rekwizytów wykorzystywanych w spektaklach. W historii teatru można odnotować też działalność Międzyszkolnej Redakcji Gazety Teatralnej OTL. Nad inicjatywą czuwały nauczycielki Gimnazjum numer 5 w Olsztynie - pani Małgorzata Pietrzak oraz Magda Wróblewska. W skład Redakcji wchodziła młodzież ze szkół podstawowych, gimnazjów oraz liceów. Inicjatywa była okazją do poszerzania wiedzy kulturalnej z wyszczególnieniem obszaru związanego z teatrem. OTL jest również organizatorem Spotkań Teatralnych: ANIMA oraz Studenckiej Trzydniówki Teatralnej. ANIMA to Olsztyński Przegląd Teatrów Lalkowych o charakterze cyklicznym, obecny od 1997 roku. Celem spotkań jest promocja zarówno polskich, jak i zagranicznych teatrów lalkowych oraz poszerzenie wiedzy o teatrze. W ramach Festiwalu można było podziwiać takie teatry jak: Teatr Ognia i Papieru Grzegorza Kwiecińskiego, Warszawski 'Baj', Teatr Lalek 'Arlekin' z Łodzi, Teatr "Dom Lalek" z Petersburga, Teatr Papierowy Zbigniewa Micha z Berlina, teatry z Francji: Compagnie Via Cane i Théâtre des TaRaBaTeS z Binic. Studencka Trzydniówka Teatralna to przegląd sztuk krajowych i zagranicznych oraz Sceny dla Młodzieży i Widzów Dorosłych OTL. Jej odbiorcami są środowiska uniwersyteckie Uniwersytetu Warmińskiego-Mazurskiego oraz innych uczelni wyższych w Olsztynie. 'Trzydniówka' stwarza studentom możliwość otwartej dyskusji z reżyserami i aktorami, ale też ocenę repertuaru teatru dzięki plebiscytowi mającego na celu wyłonienie najlepszej sztuki bądź roli.    

     

    Repertuar

    Repertuar zarówno dla dzieci i młodzieży, jak i dla dorosłych jest obszerny i zróżnicowany. Wsród propozycji dla najmłodszych króluje klasyka literatury dziecięcej do której zaliczają się między innymi takie dzieła jak : 'Krawiec niteczka', 'Niebieski piesek', 'Księżniczka na ziarnku grochu', 'Piękna i Bestia', 'O Rybaku i Złotej Rybce'. Natomiast w skład repertuaru dla młodzieży i dorosłych wchodzą następujące pozycje: 'Balladyna', 'Chłopcy z Placu Broni', 'Dzienniki gwiazdowe', 'Igraszki z diabłem', 'Kabaret Lalecznych Halabardników', 'Pentezylea', 'Raz, dwa król', 'Teatr przy stoliku'. Spektakle w Teatrze Olsztyńskim to przede wszystkim bogactwo form, bowiem wykorzystowane są tu różnorodne style animacji lalką takie jak: kukła,  pacynka, jawajka, marionetka sycylijska, maska, półmaska, a sama gra jest prowadzona w wielu konwencjach : czarnego teatru, za parawanem, w żywym planie z lalką i maską.