Podany adres email jest błędny
Pole wymagane

Nie masz konta? Zarejestruj się za darmo!

Jak zaplanować czas dziecku?

Każdy rodzic nieraz stanął przed dylematem, w jaki sposób zagospodarować wolny czas swojego dziecka. Współczesny, aktywny tryb życia i duża liczba codziennych obowiązków sprawiają, że zadanie to często zmienia się w niemałe wyzwanie. Nie możemy (i nie powinniśmy) liczyć na to, że dziecko, szczególnie w pierwszych latach życia, samodzielnie zorganizuje swój czas. Może się bowiem okazać, iż wybrane przez malucha zajęcia - gry komputerowe, oglądanie telewizji lub całkowita bierność, negatywnie wpłyną na jego rozwój. Do rodziców należy mądry wybór dziecięcych aktywności. Ponadto musimy pamiętać, że kilkulatek nie ma żadnego doświadczenia w zarządzaniu czasem i organizacji planu dnia. Odpowiedni dobór zajęć dla dziecka, zwłaszcza w okresie wczesnego dzieciństwa, niewątpliwie należy do zadań opiekuna.

 

Jak zaplanować czas dziecku
Jak zaplanować czas dziecku?

 

Plan zajęć dla dzieci

Każdemu rodzicowi zależy na tym, aby zapewnić dziecku właściwy rozwój i atrakcyjne dzieciństwo. Spontaniczna zabawa inspirowana potrzebami dziecka i własnymi możliwościami należy do najcenniejszych wartości płynących z bycia rodzicem. Możemy jednak podejść kompleksowo do zagadnienia i przygotować sobie specjalny plan działania. Pomoże nam to zapewnić dziecku wszechstronny, dostosowany do wieku rozwój - wybór odpowiednich atrakcji nie tylko uprzyjemni dzieciństwo, ale pomoże również małemu człowiekowi odkryć swoje pasje i talenty. Opracowanie wcześniejszego planu to także ogromna pomoc dla rodziców na wypadek, gdyby któryś z ich pomysłów nie wypalił - warto wtedy mieć pod ręką ewentualny plan B.

 

Kalendarz zabaw dla dzieci

Zachęcamy wszystkich rodziców i opiekunów do stworzenia długoterminowego programu atrakcji dla dzieci, który będzie obejmował szereg różnorodnych zajęć. W jaki sposób to zrobić? Pomożemy Wam: stworzyliśmy specjalną listę aktywności i zabaw na cały rok! Jeżeli więc szukacie pomysłów, w jaki sposób można ciekawie spędzić czas ze swoim dzieckiem, zainspirujcie się naszą listą. W kolejnych artykułach będziemy konkretyzować poszczególne propozycje, aby pomóc Wam jeszcze lepiej zagospodarować czas swoich pociech.

 

Zestawiliśmy kilkadziesiąt pomysłów i podzieliliśmy je na kategorie. To Wam ułatwi dobór aktywności stosownie do zainteresowań i wieku dziecka, pogody oraz rodzaju atrakcji (znajdziecie tu propozycje kulturalne, edukacyjne, rozwojowe, przyrodnicze i inne).

 

1. Atrakcje dla dzieci w pomieszczeniu

To bezdyskusyjnie najważniejszy element planu. Z tego rodzaju aktywności nasze dzieci będą korzystały najczęściej. Atrakcje te są niezależne od pogody, dlatego stanowią pewny i nieodzowny punkt programu. Zanim zaplanujemy konkretne zajęcia, zapoznajmy się z ofertą atrakcji oferowanych przez instytucje oraz organizacje działające w naszej okolicy. Często nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele dzieje się w naszym mieście i regionie!

 

Dzieci w kinie - atrakcja kulutralna
Atrakcje kulturalne - kino

 

Atrakcje typu indoor możemy podzielić w taki sposób:

 • Atrakcje kulturalne - koncerty, występy, spektakle teatralne, musicale;
 • Atrakcje edukacyjne - warsztaty edukacyjne i rozwojowe;
 • Atrakcje sportowe - baseny, lodowiska, boiska oraz całe mnóstwo imprez sportowych;
 • Rozrywka dla małych dzieci - instytucje kultury coraz częściej zachęcają rodziców z małymi dziećmi do skorzystania z ich oferty kulturalnej. Specjalne spektakle, wydarzenia, konkursy i zabawy integracyjne to wspaniała okazja, żeby poznać innych rodziców i zapewnić dzieciom dobrą zabawę.
 • Rozrywka dla starszych dzieci - miejskie ośrodki kultury, świetlice oraz organizacje pozarządowe oferują bardzo bogaty pakiet zajęć zarówno dla starszych dzieci jak i nastolatków. Aby być na bieżąco z ofertą lokalnych organizacji, warto polubić ich fan page na Facebooku lub regularnie odwiedzać konkretne strony internetowe.

2. Atrakcje dla dzieci w plenerze

Udział w wydarzeniach plenerowych w dużym stopniu uzależniony jest od warunków pogodowych. Najwięcej atrakcji na wolnym powietrzu czeka na nas latem, chociaż zimowa aura również dostarcza dzieciakom wiele radości. Wspólnie z dzieckiem możemy skorzystać z poniższych pomysłów:

 

 • Atrakcje kulturalne - kino plenerowe, Dni Miasta, plenerowe pokazy teatralne, koncerty, jarmarki rodzinne, festyny, dożynki... niemal każde miasto organizuje zabawy dla swoich mieszkańców. Już od wiosny warto śledzić ofertę kulturalną naszego miasta oraz miast sąsiadujących - z pewnością wiele wydarzeń będzie ciekawym urozmaiceniem czasu spędzonego z dzieckiem.
 • Atrakcje sportowe - boiska, siłownie na otwartej przestrzeni, bieżnie, rolkostrady i skateparki czekają na dzieci i młodzież! Zorganizowane biegi przełajowe, maratony i zawody pozwalają nie tylko cieszyć się smakiem zwycięstwa, ale też nauczyć się przegrywać i grać fair play. Lepienie bałwana, pływanie czy rodzinne wyprawy rowerowe to atrakcje sportowe, których nie powinno zabraknąć w harmonogramie zajęć dziecka. Zabawy na świeżym powietrzu wspaniale wpływają na kondycję i rozwój dziecka; pozwalają też dać upust niespożytej dziecięcej energii.
 • Atrakcje przyrodnicze - ogrody botaniczne, zagrody żubrów, stadniny koni, piękne parki krajobrazowe oraz parki narodowe to miejsca warte pokazania naszym dzieciom. Pamiętajmy, że zmiana pory roku potrafi nadać danemu otoczeniu zupełnie nowe oblicze. Warto więc odwiedzić ogród botaniczny zarówno wiosną, pełnym latem jak i w okresie złotej jesieni, a zimową porą wybrać się do lasu, żeby podglądnąć dokarmiane przez leśników zwierzęta.
Atrakcje i aktywność na świeżym powietrzu
Atrakcje sportowe na świeżym powietrzu

 

3. Zabawy okolicznościowe dla dzieci

Bardzo atrakcyjny punkt programu, który daje rodzicom ogromne pole do popisu. Żeby zdążyć z organizacją imprez okolicznościowych, powinniśmy najpierw przewidzieć je w kalendarzu. Przygotowanie takiego kalendarza to ogromna pomoc dla rodziców, aby na bieżąco monitorować zbliżające się wydarzenia i odpowiednio wcześnie przygotować tematyczne atrakcje dla dzieci. Przygotowania do świętowania licznych okazji daje nam niemalże nieograniczone możliwości w zakresie urozmaicenia czasu wolnego naszych dzieci.

 

Do specjalnych wydarzeń z pewnością możemy zaliczyć:

 • wydarzenia świąteczne - Święta Wielkanocne, Boże Narodzenie, Mikołajki;
 • wydarzenia okolicznościowe - urodziny, imieniny, Dzień Dziecka, Dzień Matki, Dzień Ojca, Dzień Babci, Dzień Dziadka, Dzień Kobiet, Dzień Chłopaka. Sprawdź nasze zestawienie 24 popularnych imprez okolicznościowych dla dzieci.
 • zabawy tematyczne - Karnawał, Walentynki, Halloween, Andrzejki, Powitanie wiosny, Noc Kupały;
 • okazje historyczne - Narodowe Święto Niepodległości, Dzień Flagi, wspomnienie wybuchu powstań śląskich;
 • święta nietypowe - dni tematyczne, które przypominają nam o ważnych kwestiach, np. Światowy Dzień Zdrowia, Dzień Ziemi, Dzień Tolerancji. Kalendarz świąt nietypowych może okazać się bardzo pomocny - proponuje nam ciekawą tematykę właściwie na każdy dzień.
Dzień kobiet - wydarzenie okolicznościowe
Dzień kobiet

 

Powyższe okazje do świętowania mogą znaleźć swoje stałe miejsce w kalendarzu każdego dziecka i rodzica. Często dobry pomysł wystarczy, żeby zaangażować dzieci na kilka dni, a nawet tygodni przed konkretnym wydarzeniem. Oczywiście nie każde święto wymaga organizowania dużej imprezy, ale każde z nich staje się okazją do aktywnego włączenia dzieci w przygotowania: wykonania ozdób, dekoracji, przymiarek i przemyślenia programu zabawy.

 

 

4. Pomysły na weekend

Weekend to ulubiona część tygodnia nie tylko dorosłych. Każdy z nas liczy na kilka dni odpoczynku od pracy, z kolei dzieci mają nadzieję, że przez te dwa dni będą mogły spędzić więcej czasu ze swoimi rodzicami. Co zrobić, aby połączyć te cele i zapewnić dzieciom atrakcyjne zabawy, a sobie chwilę odpoczynku? Oczywiście najlepszym rozwiązaniem jest odpowiednie zaplanowanie weekendu. Cotygodniowe wymyślanie nowych atrakcji weekendowych może być bardzo męczące dla rodziców. Ostateczny plan weekendowy uzależniony jest od ilości czasu, którą mamy do zagospodarowania, a także od pogody oraz naszych chęci. Dlatego przychodzimy do Was z pomocą: postaramy się doradzić rozwiązania, które będą odpowiednie na różne okazje i okoliczności.

 

Pomysł na weekend z dziećmi
 • Wycieczka za miasto - świetna okazja do tego, aby spędzić trochę czasu na wolnym powietrzu. Spacer po lesie, przechadzka po parku, odpoczynek nad rzeką lub jeziorem, a także wyprawa w góry to niewątpliwie atrakcje, które pozwolą się zrelaksować zarówno rodzicom jak i dziecku. Ciekawym uatrakcyjnieniem wycieczki mogą być odwiedziny w stadninie koni lub zagrodzie żubrów, gdzie dzieci mogą dodatkowo pobawić się ze zwierzętami.
 • Atrakcje w mieście - szybkie wyjście do kina, teatru lub interaktywnego muzeum to atrakcje, których raz na jakiś czas nie powinno zabraknąć w naszym programie. Takie wyjścia zdecydowanie wiążą się z większymi kosztami, dlatego należy odpowiednio wcześniej wybrać obiekt, tak aby cała rodzina miała frajdę z wybranej atrakcji.
 • Atrakcje na cały weekend - wypad w góry, wyjazd do chaty agroturystycznej, a może odwiedziny u dalekiej rodziny - to bardzo ciekawe możliwości urozmaicenia weekendu.
 • Zabawy w domu - zdecydowanie najczęściej wybierana opcja. Żeby jednak weekendy nie kojarzyły się naszym dzieciom wyłącznie z sobotnim sprzątaniem i niedzielnym oglądaniem telewizji, warto zaplanować odpowiednie zajęcia. Mamy tutaj ogromne pole do popisu! Atrakcyjnym sposobem na spędzenie wolnych dni jest przygotowanie weekendów tematycznych i odpowiedniego dobrania zabaw. Oto kilka pomysłów:
  1. ekologia - sadzenie roślinek, wykonywanie eko-przedmiotów z recycylingu;
  2. moda - pokazy mody, szycie ubranek dla siebie lub dla lalek, stylizacja lalek;
  3. sport - gimnastyka, joga, fitness oraz taniec to aktywności, które dziecko bardzo chętnie wykona w domu. Widząc ćwiczącą mamę, z ogromną przyjemnością dołączy do ćwiczeń i będzie powtarzać jej ruchy;
  4. języki obce - językowy weekend to wspaniałe połączenie nauki i rozrywki. Przyklejmy karteczki z opisami poszczególnych przedmiotów w domu i zachęćmy nasze dziecko do powtarzania słówek. Przez cały weekend słuchajmy piosenek w języku obcym. Nauczmy się wspólnie wierszyka w języku obcym, a na dobranoc - zobaczmy obcojęzyczną bajkę.
  5. plastyka i sztuka - wspólne zajęcia artystyczne to wielka frajda zarówno dla dziecka, jak i dla mam oraz tatusiów, którzy chcą się odstresować. Do dyspozycji mamy mnóstwo technik i metod - lepienie z plasteliny, decoupage, origami, filcowanie, tworzenie biżuterii... każdy znajdzie coś dla siebie i dla swojej latorośli!

5. Wakacje z dzieckiem

Wakacje to dla większości z nas najbardziej oczekiwany okres w całym roku. To czas, który możemy przeznaczyć na odpoczynek, zwiedzanie nowych miejsc oraz rozwijanie swoich pasji. Jak zaplanować wakacyjny wyjazd, żeby znalazł się w nim zarówno czas na relaks, jak i na zabawy z dzieckiem? Możliwości jest naprawdę wiele. Nasze pomysły są oczywiście uzależnione od budżetu oraz od okresu, w którym możemy się wybrać na wakacje. Wyjazdy z dziećmi w wieku szkolnym przypadają generalnie na okres wakacji szkolnych; przy planowaniu wypraw z mniejszymi dziećmi, możemy sobie pozwolić na dowolny wybór terminu. Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem będzie wyjazd w ciekawe miejsce, które oferuje atrakcje zarówno dla starszych, jak i dla młodszych. Planując wakacje, możemy także rozważyć opcję wyjazdu z naszymi znajomymi lub rodziną, dzięki czemu dzieci będą miały zapewnionych towarzyszy do zabawy, a rodzice będą mogli odpocząć, dzieląc między sobą opiekę nad maluchami.

 

Dziecko w basenie - wakacje z dzieckiem
Wakacje z dzieckiem - basen

 

Każdemu życzymy bezchmurnego nieba i słońca przez całe wakacje, musimy jednak liczyć się z niekorzystną pogodą, szczególnie, gdy pozostajemy w Polsce lub wyruszamy do kraju o podobnym klimacie. Trzeba zatem wcześniej wybrać miejsce, które oferuje atrakcje na wypadek deszczu i zimna. Warto także wziąć ze sobą gry planszowe lub karty, które z pewnością urozmaicą czas spędzony w ośrodku i okażą się niezastąpione w deszczowych momentach.

 

6. Miejsca na Śląsku, które musisz zwiedzić z dzieckiem

“Cudze chwalicie, swego nie znacie", to wciąż aktualne słowa polskiego bajkopisarza, Stanisława Jachowicza. Często turyści przyjeżdżający do naszego regionu znają więcej ciekawych miejsc na Śląsku niż my, mieszkańcy tych terenów; dajmy się zatem miło zaskoczyć i, planując czas z dzieckiem, weźmy pod uwagę regionalne atrakcje. Rozrastająca się oferta turystyczna i kulturalna sprawia, że na mapie naszego województwa znajdujemy coraz więcej miejsc wartych odwiedzenia. Do takich atrakcji z pewnością możemy zaliczyć poniższe obiekty:

 • Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia - udział w koncercie symfonicznym będzie wielkim przeżyciem dla naszego dziecka. W zależności od wybranego koncertu, wydarzenie to może być bardzo atrakcyjnie cenowo (tańsze niż wyjście do kina).
 • Muzeum Śląskie w Katowicach,
 • Kopalnia Guido w Zabrzu oraz cały szlak zabytków techniki na Śląsku,
 • Zamek w Pszczynie,
 • Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie,
 • Palmiarnia w Gliwicach z pawilonami akwarystycznymi.

W województwie śląskim pojawia się coraz więcej atrakcji, a rodzinne odkrywanie nowych miejsc może wspaniale urozmaicić naszą codzienność.

 

7. Aktywności rozwijające talent i pasję dziecka

Jak odkryć pasję dziecka?

Im szybciej odkryjemy dziecięce talenty, tym lepiej! Pielęgnowanie pasji od najmłodszych lat może mieć znaczący wpływ na przyszłość naszych dzieci - zdarza się, że maluch lub nastolatek interesuje się konkretną dziedziną, której w przyszłości poświęci się profesjonalnie. Jakiej lepszej dorosłości możemy życzyć swojemu dziecku, niż tej, która realizuje jego zainteresowania? Pomoc rodzica w drodze do wymarzonej przyszłości dziecka polega na czujności, która pozwala opiekunowi zauważyć dziecięce pasje oraz na determinacji w zachęcaniu dziecka do wytrwałości w ich rozwijaniu. Pamiętajmy jednak, że młody człowiek potrafi bardzo często zmieniać obiekt swoich zainteresowań - fakt, że w pewnym okresie dziecko spędza wolny czas lecząc swoje lalki i zabawki, nie oznacza jeszcze, że zostanie lekarzem. Pasja może zniknąć bez śladu po kilku tygodniach, a dorosły nie powinien zmuszać dziecka do rozwoju w kierunku, który okazał się jedynie chwilową namiętnością.

 

Jak rozwijać pasję dziecka?

Uczestnictwo w różnorodnych zajęciach pozwala dzieciom spróbować swoich sił w wielu dziedzinach, a nam, rodzicom zaobserwować, które aktywności wzbudzają największe zainteresowanie naszych pociech. Gdy zauważymy, które zajęcia intrygują je najbardziej, możemy skoncentrować się na rozwijaniu konkretnego zainteresowania. Warto wtedy w planie zajęć uwzględnić wycieczki, zajęcia lub warsztaty tematyczne. Zapisanie dziecka na zajęcia dodatkowe, w czasie których pod okiem eksperta będzie mógł zgłębiać tajniki określonej dziedziny, pomoże rozwijać dziecięcą pasję. Pamiętajmy jednak, że zbyt duża liczba zajęć dodatkowych może odnieść zupełnie odwrotny skutek do zamierzonego. Pozwólmy na to, żeby dzieciństwo było pięknym, beztroskim okresem życia. Brak czasu wolnego, które dziecko może poświęcić spontanicznej zabawie może wzbudzić jego niechęć do dodatkowych aktywności. Poza tym częste odwożenie dzieci na zajęcia dodatkowe, a także konieczność regularnego nadzorowania postępów dziecka, to niezwykle angażujące zajęcie. Jak zatem zaplanować czas dziecku w taki sposób, aby wyszło to na korzyść zarówno dziecku, jak i rodzicowi?

 

Zrównoważony plan zajęć dziecka

Choć wydaje się to oczywiste, nie zaszkodzi przypomnieć, że dziecko nie jest przyzwyczajone do typowego ośmiogodzinnego trybu pracy. Musimy pamiętać, że potrzebuje dużo czasu na gry i zabawy. Wraz z wiekiem liczba obowiązków dziecka może się zwiększać, nie zapominajmy jednak o zachowaniu równowagi w jego życiu. Co więc powinno znaleźć się w planie dziecka? Pragniemy zwrócić Waszą uwagę na kilka uzupełniających się czynników:

 • Odpoczynek - dzieci często narzekają na zmęczenie. Wynika to z zarówno z nadmiernej ilości zajęć dodatkowych, jak i ze stresu, będącego następstwem wygórowanych oczekiwań ze strony opiekunów lub rówieśników. Należy zatem pamiętać o zapewnieniu dziecku odpoczynku, w trakcie którego będzie się mógł zregenerować oraz nabrać sił do dalszych aktywności.
 • Czas wolny - planując czas dziecka, nie należy narzucać mu w całości wymyślonych przez siebie działań. Naszym obowiązkiem jest zapewnić mu choć trochę czasu na realizację własnych pomysłów.
 • Zabawa - dzieci potrzebują czasu na zabawę, która przyniesie im radość. Chwile spędzone z rówieśnikami zapewniają dzieciakom nie tylko frajdę, ale także rozwijają kompetencje społeczne i zapewniają właściwy rozwój emocjonalny.
 • Rozwój - zapewnienie dziecku przyjaznych warunków do nauki i odpoczynku jest niezbędne dla jego prawidłowego rozwoju. Umożliwienie dziecku udziału w zajęciach dodatkowych jest bardzo cenne. Warto również pamiętać, że w początkowej fazie rozwoju pasji dziecka, rodzice są w stanie samodzielnie nadzorować jego rozwój.

 

Jeżeli nadal zastanawiacie się jak zaplanować swój czas z dzieckiem, zapraszamy do korzystania z naszego planu działań. Nie musicie już marnować czasu na długie poszukiwania wydarzeń i atrakcji adresowanych dla dzieci, skorzystajcie z proponowanych przez nas rozwiązań. Gwarantujemy różnorodność pomysłów idealnych do wykorzystania przy rozmaitych okazjach. Polecamy nasze pozytywne atrakcje i życzymy udanej zabawy z dzieckiem!

 

Zobacz również

Nietypowe wydarzenia dla dzieci

Nietypowe wydarzenia dla dzieci

Potrzebujesz inspiracji do opracowania zabaw dla dzieci? Służymy pomocą! Typowe i powszechnie obchodzone święta absolutnie nie wyczerpują katalogu atrakcji, które mogą nam pomóc zapełnić czas dziecku.

czytaj więcej