Podany adres email jest błędny
Pole wymagane

Nie masz konta? Zarejestruj się za darmo!

24 popularnych imprez okolicznościowych dla dzieci

Nie masz pomysłu na ciekawe zabawy dla dziecka? Chciałbyś zapewnić im niepowtarzalne atrakcje, które zapamiętają na długo? Wystarczy spojrzeć na kalendarz i pomysł gotowy!

 

Przyzwyczailiśmy się już do świętowania najbardziej typowych okazji takich jak urodziny lub imieniny, dzień Matki, Sylwester, karnawał czy Prima Aprilis. Poza nimi, kalendarz oferuje nam również całe mnóstwo mniej popularnych okazji, które można wykorzystać do zorganizowania oryginalnych zabaw dla swojego dziecka.

 

Niemal w każdym miesiącu wypada jakieś święto lub dzień, który możemy obchodzić w szczególny sposób. Zainspiruj się naszymi pomysłami na ciekawe i atrakcyjne spędzenie czasu!

 

Wśród najbardziej typowych wydarzeń możemy znaleźć:

 

1. ŚWIĘTO TRZECH KRÓLI - 6 stycznia

Jest to dzień wolny od pracy, dlatego możemy spędzić z dzieckiem więcej czasu. Coraz więcej miejscowości organizuje niezwykle barwne przemarsze 3 Króli. Przez miasta ruszają długie i kolorowe korowody rodzin, a dzieci poprzebierane w królewskie stroje mają okazję odwiedzić stajenkę z żywymi zwierzętami. Jeżeli w Twojej okolicy odbywa się taki przemarsz, możesz zaoferować swoim dzieciom iście królewski dzień! Dziecko przebrane w strój króla z błyszczącą koroną na głowie z pewnością zapamięta podniosły nastrój tego dnia.

 

2. KARNAWAŁ

Fantastyczny czas imprez i zabaw. Tematyczne bale przebierańców, wykonywanie masek karnawałowych lub specjalnie zdobienie pokoju to najlepsze wykorzystanie karnawału.

 

3. DZIEŃ BABCI - 21 stycznia

Przygotowanie laurki, nauczenie się wierszyka lub piosenki dla babci to aktywności, które nasze dzieci zrobią z największą przyjemnością. Zakres atrakcji możemy poszerzyć o upieczenie ciasteczek, samodzielne zrobienie biżuterii lub wykonanie innego prezentu. Ręczne prace bywają czasochłonne, dlatego warto już kilka tygodni wcześniej zachęcić dziecko do przygotowania prezentu dla babci.

 

4. DZIEŃ DZIADKA - 22 stycznia

Następujący po Dniu Babci, Dzień Dziadka równie mocno angażuje dzieci. Zastanówmy się wspólnie, co sprawi dziadkowi radość. Być może pasjonuje się wędkarstwem lub pracami w ogrodzie? Tematyczny prezent zrobiony samodzielnie przez wnuczka będzie wspaniałą niespodzianką!

 

5. TŁUSTY CZWARTEK - lutowy czwartek

Pyszne święto, na które czekają wszystkie małe łasuchy! Może warto zaproponować wspólne pieczenie pączków lub chrustu? Ciekawym urozmaiceniem tłustego czwartku będą też rodzinne quizy i zabawy, z główną nagrodą w postaci smakowitego pączka.

 

6. WALENTYNKI - 14 lutego

Nie sposób nie zauważyć zbliżającego się Dnia Zakochanych. Czerwone serduszka oraz gadżety, które opanowują wszystkie witryny sklepowe, przypominają o walentynkach już wiele dni wcześniej. Dla dzieci jest to wspaniała okazja do zabawy! Własnoręcznie przygotowane dekoracje, wysłanie kartki ulubionej osobie lub zorganizowanie zabawy karaoke z piosenkami o miłości wywołają uśmiech każdego młodszego i starszego dziecka.

 

7. DZIEŃ KOBIET - 8 marca

W tym dniu każda kobieta czuje się wyjątkowo! Tatusiów zachęcamy do zaangażowania dzieci w drobne przygotowania, które umilą to wydarzenie. Fajnym i oryginalnym pomysłem jest zorganizowanie domowego SPA, w czasie którego mamy wspólnie z dziećmi poddadzą się domowym zabiegom upiększającym (może tatusiowie też skorzystają z okazji?). Samodzielne zrobienie maseczki owocowej, okłady plastrami ogórka lub zrobienie pięknej fryzury, to bardzo przyjemne zajęcia, a ile przy tym śmiechu i radości!

Impreza dla dzieci - Dzień Kobiet
Dzień Kobiet - 8 Marca

 

8. 1 DZIEŃ WIOSNY - 20 marca

Ten wyjątkowy dzień nieodzownie kojarzy się z topieniem Marzanny - słowiańskiej bogini symbolizującej śmierć i zimę. Ten rytuał na stałe zagościł w kalendarzu szkół, przedszkoli i rozmaitych instytucji organizujących wydarzenia dla dzieci. Maluchy chętnie uczestniczą w wycieczkach nad staw lub rzekę i żegnają zimowy czas wrzucając kukłę do wody. Samodzielne przygotowanie Marzanny to nie lada atrakcja dla dzieci - przekonajcie się, jakie mają pomysły na jej ozdobienie! Idealnym rozwiązaniem będzie użycie słomy, dzięki czemu wrzucenie kukły do rzeki nie przyczyni się do zanieczyszczenia wody. Zachęcamy Was również do rodzinnego spaceru w poszukiwaniu pierwszych oznak wiosny!

 

9. PRIMA APRILLIS - 1 kwietnia

Dzień żartów i dowcipów, które mogą sprawić ogromną frajdę całej rodzinie. Podsuwamy kilka żartobliwych propozycji: wymień jedną sznurówkę na kolorową w bucie dziecka, przestaw zegarek albo skorzystaj ze specjalnych gadżetów na Prima Aprilis, żeby zrobić psikusa swojemu dziecku. Pamiętajmy, żeby żarty dostosowane były do wieku dzieci, wtedy rzeczywiście sprawią mu radość!

 

10. WIELKANOC - święto ruchome

Wspólne udekorowanie koszyczka do święcenia potraw, przygotowanie dla zajączka miejsca, w którym będzie mógł zostawić swoje prezenty, napełnienie pistoletów na wodę, które zostaną wykorzystane w Lany Poniedziałek to tylko przykładowe atrakcje świąteczne, które z pewnością zaangażują Twoje dzieci.

Impreza dla dzieci - Wielkanoc
Zajączek, malowanie jajek, Lany Poniedziałek - Wielkanocne atrakcje

 

11. DZIEŃ FLAGI RP - 2 maja

Ważne święto narodowe, które stanowi wspaniałą okazję do kształtowania u dzieci postaw patriotycznych. Miłym zajęciem będzie uprzednie wykonanie biało-czerwonej flagi - mamy do dyspozycji mnóstwo technik i materiałów plastycznych!

 

12. ŚWIĘTO KONSTYTUCJI 3 MAJA - 3 maja

Co to jest konstytucja i dlaczego jest tak ważna? 3 maja jest idealnym dniem do zaznajomienia naszego dziecka z historią i wytłumaczenia mu, jakim szczególnym wydarzeniem było uchwalenie Konstytucji 3 maja. Jeżeli nie wybieramy się na majówkę, możemy zaproponować dziecku zabawę historyczną i wcielić się z domownikami w bohaterów narodowych.

 

13. DZIEŃ EUROPY - 9 maja

"O radości iskro bogów, kwiecie Elizejskich Pól..." - Dzień Europy to wyśmienita okazja do słuchania i nauczenia się europejskiego hymnu, pięknej “Ody do radości" Ludwiga van Beethovena. Możemy również przyjrzeć się europejskim flagom i utrwalić z dziećmi znajomość mapy Europy. Tematycznych zabaw, przybliżających charakter poszczególnych krajów jest naprawdę sporo: możemy przygotować iście europejskie menu, wcielić się w mieszkańców poszczególnych krajów UE, nauczyć się podstawowych zwrotów w ich języku, pomarzyć o wakacjach w zakątkach Europy…

 

14. DZIEŃ MATKI - 26 maja

Najlepszym prezentem dla każdej mamy będą szczere dziecięce życzenia i uśmiech! Tatusiowie powinni pamiętać wcześniej o tym dniu, żeby zachęcić dzieci do przygotowania specjalnego, najlepiej ręcznie wykonanego upominku dla mamy. My proponujemy grę w komplementy: wygrywa ten, kto powie domownikom najwięcej miłych słów. Radosna atmosfera gwarantowana!

 

15. DZIEŃ DZIECKA - 1 czerwca

Bezdyskusyjnie jeden z ulubionych dni naszych pociech. Jak możemy świętować Dzień Dziecka? Róbmy to, co dzieci lubią najbardziej i spędźmy z nimi więcej czasu, niż zazwyczaj. Dobra zabawa z rodzicami będzie większą atrakcją dla dzieci niż najdroższe prezenty. Warto w ten dzień wymyślić coś specjalnego, co dzieci zapamiętają na długo.

Impreza dla dzieci - Dzień Dziecka
1 czerwca - Dzień dziecka

 

16. DZIEŃ OJCA - 23 czerwca

Tym razem kolej na mamusie, które powinny zadbać o przygotowanie przez dzieci upominku od serca. Doskonałą rozrywką dla całej rodziny będzie skorzystanie z atrakcji dostępnych w naszej okolicy. Zachęcamy do udziału w zabawach typu Escape The Room, które zdobywają coraz więcej fanów i dostarczają niemało emocji!

 

17. NOC ŚWIĘTOJAŃSKA - ok 22 -23 czerwca

Noc Świętojańska zwana także Nocą Kupały to słowiańskie święto, które wypada w czasie najkrótszej nocy w roku. W tę noc nie musimy kłaść się wcześnie spać - poszukajmy, zgodnie z tradycyjnym obrzędem, kwiatu paproci i rozpalmy ognisko, które przegoni choroby i złe moce!

 

18. DZIEŃ CHŁOPAKA - 30 września

To święto wszystkich młodszych i starszych chłopców. Umilmy im ten dzień drobnym upominkiem albo zorganizujmy wspólny wypad do laser house, zagrajmy w piłkarzyki lub wybierzmy się na gokarty... to jest to, co mali i duzi chłopcy lubią najbardziej!

 

19. ANDRZEJKI - 29/30 listopada

Tego wieczoru nie może zabraknąć andrzejkowych wróżb. Poza tradycyjnym laniem wosku, możemy zrobić ciasteczka z wróżbami, andrzejkowy wyścig butów albo pobawić się w andrzejkową numerologię. Dostępny katalog zabaw na tę okazję jest niezwykle bogaty.

 

20. HALLOWEEN - 31 października

Czarownice, zombie, duchy, wiedźmy... to do nich należy wieczór! Odpowiednie przebranie oraz krwisty makijaż zapewnią naszym dzieciom wiele frajdy. Amerykański zwyczaj “trick or treat" zyskuje w Polsce coraz więcej fanów i staje się nieodłącznym elementem wieczoru Halloween; może więc wybierzemy się wspólnie z dzieckiem w odwiedziny do sąsiadów i zapytamy - cukierek albo psikus?

Impreza dla dzieci - Halloween
Halloween - niezapomniane źródło frajdy dla dzieci

 

21. BARBÓRKA - 4 grudnia

Święto najhuczniej obchodzone jest w woj. śląskim, gdzie tradycje górnicze celebrowane są od lat w każdej górniczej rodzinie. Barbórka to fantastyczna okazja do przybliżenia dzieciom regionalnych tradycji. Możemy zatem przygotować typowy śląski obiad i nauczyć się kilku słów w śląskiej gwarze.

 

22. ŚWIĘTY MIKOŁAJ - 6 grudnia

Wszyscy wiemy, jak bardzo niecierpliwe potrafią być dzieci i jak często pytają, kiedy Święty Mikołaj przyniesie wymarzony prezent. Żeby umilić maluchom oczekiwanie, napiszmy z nimi list do Mikołaja albo mianujmy dzieci jego pomocnikami - poprośmy dzieciaki o przygotowanie drobnych mikołajkowych upominków dla sąsiadów, kuzynostwa lub dobrych znajomych. Zachęćmy dzieci do wykonania dowolnego prezentu, zgodnie z ich zainteresowaniami oraz umiejętnościami. Piękna laurka, figurka z masy solnej, origami, biżuteria koralikowa to prezenty, które na pewno ucieszą obdarowanych.

Impreza dla dzieci - Mikołaj
Święty Mikołaj - ulubione Święto wszystkich dzieci!

 

23. BOŻE NARODZENIE - 25 grudnia

Przygotowania świąteczne mogą trwać cały miesiąc. Świąteczny nastrój, w który wprowadzają nas udekorowane centra miast i sklepowe witryny, z łatwością zainspiruje domowników do samodzielnego przygotowania bożonarodzeniowych ozdób. Wspólne robienie łańcuchów i choinkowych bombek, przygotowywanie świątecznej oprawy wigilijnego stołu i dekorowanie pokoju wspaniale przygotuje całą rodzinę na przyjście Świąt. Możemy też zachęcić dzieci do samodzielnego wykonania upominków pod choinkę oraz ręcznego wykonania świątecznych opakowań prezentów. Obowiązkowym punktem w harmonogramie świątecznych przygotowań jest wspólne pieczenie i ozdabianie pierniczków.

 

24. SYLWESTER - 31 grudnia

W tę noc nikt nie kładzie się wcześnie spać! Jeżeli zależy nam na wyjątkowym, imprezowym charakterze wydarzenia, przygotujmy wspólnie z dziećmi stroje sylwestrowe. Maluchy mogą zaprosić na sylwestrową zabawę swoje lalki i misie - im również przyda się przebranie. Starsze dzieci potrzebują trochę czasu na wykonanie imprezowej fryzury i makijażu. Ciekawym wyzwaniem jest również samodzielne wykonanie serpentyn oraz konfetti. A jak się bawić na samej imprezie w sylwestrową noc? Tańce i odrobina szaleństwa przy ulubionej muzyce lub głośne karaoke z ulubionymi hitami będą wspaniałą rozrywką dla małych i dużych dzieci!