Podany adres email jest błędny
Pole wymagane

Nie masz konta? Zarejestruj się za darmo!

Pomysły na spędzenie czasu z dziećmi - wydarzenia nietypowe

Potrzebujesz inspiracji do opracowania zabaw dla dzieci? Służymy pomocą! Typowe i powszechnie obchodzone święta absolutnie nie wyczerpują katalogu atrakcji, które mogą nam pomóc zapełnić czas dziecku. Niezwykle pomocne mogą być święta nietypowe, których w kalendarzu mamy całe mnóstwo. Są mniej popularne, ale doskonale inspirują do organizacji zabaw okolicznościowych "z przymrużeniem oka".

 

Oto przykładowe propozycje oryginalnych świąt:

 

DZIEŃ SPRZĄTANIA BIURKA - 8 stycznia

Wspaniały pretekst do zachęcenia swojego dziecka do posprzątania pokoju. Raz obchodzone, stanie się zapewne jednym z ulubionych świąt każdego rodzica. Skoro jednak jest to dzień świąteczny, zadbajmy o uroczysty i podniosły charakter tego dnia - drobny upominek w nagrodę za piękny porządek będzie z pewnością mile widziany. Niech dzieci również lubią ten dzień!

 

DZIEŃ WEGETARIAN - 11 stycznia

Tego dnia menu jest z góry ustalone. Z okazji wegetariańskiego święta wspólnie z dzieckiem możemy poszukać ciekawego przepisu na danie bezmięsne, a następnie wspólnie przygotować pyszny obiad lub kolację.

 

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PIZZY - 9 lutego

Przygotowanie domowego festiwalu pizzy to chyba najlepsza i najsmaczniejsza forma celebracji tego dnia. Przygotujmy pizzę wspólnie - dzieci z wielką przyjemnością udekorują pizzę składnikami, które lubią najbardziej.

Wydarzenia dla dzieci - Dzień Pizzy
Międzynarodowy Dzień Pizzy

 

DZIEŃ KOTA - 17 lutego

Bardzo dobra okazja, aby przypomnieć sobie z młodszymi dziećmi bajki i piosenki o kotach. Dla starszych dzieci dużą atrakcją będzie wizyta w zoo i możliwość pooglądania dzikich kotów z bliska.

 

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO - 21 lutego

W tym dniu wszyscy mówimy piękną, poprawną polszczyzną! Świetnym pomysłem jest przygotowanie domowego quizu językowego - ze słownikiem wyrazów obcych w ręku żaden polski termin nie będzie straszny, a zabawa pozwoli poznać znaczenie rzadko używanych słów. Możemy także przyznawać sobie punkty za wykorzystanie trudnych słów lub formułowanie pełnego zdania.

 

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ MĘŻCZYZN - 10 marca

To święto wszystkich panów - tych całkiem dorosłych i tych młodszych. Tego dnia zafundujmy sobie "męski dzień": nauczmy się wiązać krawat, pobawmy się pianką do golenia lub... wspólnie z tatą wymieńmy opony na letnie! Dorysowany na twarzy wąs i stylowa muszka z pewnością pomogą wcielić się w rolę prawdziwego mężczyzny.

 

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ LICZBY PI - 14 marca

Fantastyczna okazja do udowodnienia, że matematyka może być świetną zabawą. Jeżeli od najmłodszych lat będziemy rozwiązywać z dzieckiem zabawy logiczne oraz łamigłówki matematyczne, możemy mieć pewność, że szkolna matematyka okaże się ciekawym i zrozumiałym przedmiotem.

Wydarzenia dla dzieci - Dzień Liczby Pi
Dzień Liczby Pi

 

ŚWIATOWY DZIEŃ WODY - 22 marca

To kolejne wartościowe święto, które może nauczyć dzieci oszczędzania wody. Jest też dobrą okazją do odwiedzenia zapory wodnej lub innego zbiornika wodnego, z którego pochodzi woda doprowadzana do naszych kranów.

 

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ TEATRU - 27 marca

Wybierzmy się do teatru lub wystawmy domowy teatrzyk. W rolach głównych mogą wystąpić same dzieci lub ich ulubione lalki i maskotki.

 

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KSIĄŻKI DLA DZIECI - 2 kwietnia

Wspólne czytanie bajek, zabawny quiz z pytaniami o bohaterów książek lub wizyta w muzeum książki to tylko przykładowe propozycje zabaw. Znając dziecięcy zapał do wszelkich przebieranek, zaproponujmy dziecku, aby tego dnia wcieliło się w swojego ulubionego bohatera książkowego i zachowywało się podobnie jak on.

 

DZIEŃ LEŚNIKA I DRZEWIARZA - 5 kwietnia

Wspaniała okazja do zorganizowania rodzinnej wycieczki do lasu. Na łonie natury z pewnością nie zabraknie nam atrakcji - odgadywanie gatunków drzew, krzewów i kwiatów, nasłuchiwanie zwierzyny leśnej, a nawet sprzątanie lasu to ciekawe i pozytywne zajęcia dla wszystkich.

 

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ ZIEMI - 22 kwietnia

Wspólnie z dzieckiem celebrujmy dzień naszej planety! Wybierzmy się nad jezioro, rzekę, do parku lub do lasu, gdzie tak łatwo jest pokazać dzieciom piękno natury. Warto podkreślić także dlaczego należy dbać o naszą ziemię oraz w jaki sposób każdy z nas może wpłynąć na poprawę stanu środowiska.

 

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ TAŃCA - 29 kwietnia

Polonez, samba, rumba, hip-hop, jazz… stylów tańca mamy dziesiątki. Wykorzystajmy dziecięcą energię i ruchliwość, żeby nauczyć się podstawowych kroków różnych gatunków tanecznych. W serwisie Youtube znajdziecie nieskończoną ilość przydatnych filmów i poradników!

Wydarzenia dla dzieci - Dzień Tańca
Międzynarodowy Dzień Tańca

 

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ MUZEÓW - 18 maja

Ten dzień zyskuje ogromną popularność w Polsce. Coraz więcej obiektów otwiera w tym dniu swoje drzwi, oferując całkowicie darmowe zwiedzanie. Oczywistą atrakcją będzie także nocne zwiedzanie muzeów! W tym przypadku jednak trzeba uzbroić się w cierpliwość - tej majowej nocy muzea są oblegane przez zwiedzających i nie unikniemy długich kolejek. Szczęśliwie bogata oferta dodatkowych atrakcji dla dzieci i młodzieży z pewnością zrekompensuje oczekiwanie.

 

ŚWIATOWY DZIEŃ BEZ PAPIEROSA - 31 maja

Warto od najmłodszych lat wyrabiać w dziecku zdrowe nawyki. Możemy opowiedzieć dziecku o negatywnych skutkach palenia, a także poprosić go o wykonanie plakatu, który będzie zachęcał do rzucenia palenia.

 

DZIEŃ DZIENNIKARZA - 2 lipca

Mikrofon, notatnik i słuchawki to niezbędne wyposażenie dziecka tego dnia. Wywiady z rodzicami, z dziadkami, artykuły opisujące własne przygody, to przykładowe zadania na Dzień Dziennikarza. Jest to nie tylko fajna zabawa, ale także nauka pisania, rozwijanie kreatywności dziecka oraz umiejętności nawiązywania kontaktów.

 

ŚWIĘTO POLICJI - 24 lipca

Kto z nas choć raz w dzieciństwie nie bawił się w policjanta? 24 lipca to idealna okazja do wytropienia w domu złodzieja, który wyjadł ostatnie ciasteczko lub urządzenia przesłuchania w sprawie niedokręconego kranu w łazience!

 

MIEDZYNARODOWY DZIEŃ OSÓB LEWORĘCZNCZNYCH - 13 sierpnia

Ten dzień stwarza naprawdę dużo okazji do śmiechu! Praworęczni próbują wykonać większość czynności lewą ręką, a dzieci leworęczne - prawą. Przekonajcie się, czy zdołacie w ten sposób napisać list, narysować mamę lub przygotować kanapkę!

 

ŚWIĘTO LOTNICTWA POLSKIEGO - 28 sierpnia

Wszyscy mali i duzi pasjonaci lotnictwa z pewnością nie mogą się doczekać tego dnia. Warto zaplanować udział w pokazach lotniczych lub innych imprezach tematycznych. Można także wspólnie posklejać modele samolotowe... lub wybrać się na lotnisko i oglądać lądujące oraz startujące samoloty.

 

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ URODY - 9 września

Tego dnia robimy się na bóstwo: dbamy o naszą skórę i wykonujemy piękne makijaże! Domowe okłady na twarz, peelingi z naturalnych składników i maseczki na włosy to fantastyczna zabawa dla dzieci i dla mam.

 

DZIEŃ LEKARZA - 1 października

Nawyki zdrowego stylu życia należy wypracowywać u dziecka od najmłodszych lat. Z okazji dnia lekarza, cały dom może zamienić się w gabinet lekarski, w którym dziecko będzie mogło przebadać wszystkie swoje lalki oraz misie, a także postawić diagnozy dotyczące stanu zdrowia swoich rodziców. Dorośli z kolei mogą wcielić się w lekarzy udzielających konsultacji i wskazywać, jakie działania poprawią stan zdrowia dziecka. Wyprostowana postawa, aktywność fizyczna, zdrowa dieta i dokładne szczotkowanie zębów - oto zalecenia mamy i taty lekarzy!

 

ŚWIATOWY DZIEŃ DOBROCI DLA ZWIERZĄT - 4 października

Wizyta w lesie, w parku, odwiedziny w zoo pozwolą na spotkanie jubilatów tego dnia. Kupmy karmę dla psów lub podkradnijmy jej trochę naszym domowym pupilom i zawieźmy ją do najbliższego schroniska - uczmy dzieci empatii i dobrych nawyków od najmłodszych lat!

Wydarzenia dla dzieci - Dzień dobroci dla zwierząt
Dzień dobroci dla zwierząt

 

ŚWIATOWY DZIEŃ ŻYWNOŚCI - 16 października

O tym, że żywność należy oszczędzać, z doświadczenia wiedzą wszyscy rodzice. Aby dzieci nabrały tej świadomości, potrzebna jest właściwa edukacja od najmłodszych lat. Światowy Dzień Żywności to doskonały moment na poważne rozmowy o szacunku do jedzenia i o wartościach odżywczych, których dzieci potrzebują do prawidłowego rozwoju. Ciekawym i zarazem pożytecznym zajęciem będzie zaplanowanie codziennej diety, uwzględniającej wszystkie niezbędne składniki pokarmowe. Wypracowane w dziecku nawyki wartościowej diety będą procentować zdrowym rozwojem i dobrą kondycją fizyczną.

 

ŚWIATOWY DZIEŃ OSZCZĘDNOŚCI - 31 października

W jaki sposób można zaplanować wydatki? Na czym polega wartość pieniądza i co można kupić za kieszonkowe? Świętowanie Dnia Oszczędności to bardzo dobry pretekst do nauki gospodarowania pieniędzmi. Stworzenie pierwszego planu budżetowego dziecka, obejmującego jego planowane przychody oraz wydatki, to naprawdę fajne połączenie zabawy z edukacją.

 

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ TOLERANCJI - 16 listopada

Kręgosłup moralny młodego człowieka kształtują wartości i postawy wyniesione z domu, dlatego musimy uczyć dzieci prawidłowego światopoglądu od najmłodszych lat. Tego dnia starajmy się przybliżyć dzieciom istotę różnic i wytłumaczmy, dlaczego wzajemna akceptacja jest tak ważna. Rozmawiajmy o obowiązku tolerancji wobec wszystkich ludzi, w tym osób niepełnosprawnych, obcokrajowców, osób o odmiennej religii czy fanów przeciwnego klubu sportowego. W trafieniu do młodego odbiorcy pomóc nam może odegranie scenek, w których wcielamy się w rolę osób o odmiennych poglądach i wspólnie szukamy rozwiązanie problemu.

 

 

Kalendarz wydarzeń nietypowych oferuje nam niezliczoną ilość pomysłów na ciekawe urozmaicenie zabaw z dzieckiem. Właściwie każdy powód jest dobry, aby rozwijać w dziecku kreatywność oraz zapał do nauki. Serdecznie zachęcamy do korzystania z naszych pomysłów, a także do dzielenia się w komentarzach Waszymi pomysłami - może pomożecie innym rodzicom w organizowaniu ciekawego i wartościowego dziecięcego planu dnia?

 

Zobacz również

24 popularne imprezy okolicznościowe dla dzieci

24 popularne imprezy okolicznościowe dla dzieci

Nie masz pomysłu na ciekawe zabawy dla dziecka? Chciałbyś zapewnić im niepowtarzalne atrakcje, które zapamiętają na długo? Wystarczy spojrzeć na kalendarz i pomysł gotowy!

czytaj więcej