Podany adres email jest błędny
Pole wymagane

Nie masz konta? Zarejestruj się za darmo!

10 pomysłów na spędzenie czasu z dzieckiem

W dzisiejszych czasach znalezienie pociesze ciekawej oraz kreatywnej rozrywki nie powinno stanowić dla rodziców żadnego problemu. Istnieje bowiem wiele placówek, organizujących godne uwagi zajęcia, przygotowywane właśnie z myślą o najmłodszych oraz ich opiekunach. Również na własną rękę można przygotować coś naprawdę inspirującego. Poniżej podpowiadamy, dokąd warto zabrać dziecko, aby zapewnić mu ciekawie spędzony czas, a przy okazji dobrą zabawę całej rodzinie.

 

Mama spędzająca czas z dzieckiem
Zadbaj o to, by kreatywnie spędzać czas ze swoim dzieckiem - dobra zabawa gwarantowana!

 

Muzeum

Miejsce może wydawać się mało interesujące z perspektywy malucha, jednak wcale nie musi takie być. Placówki te niejednokrotnie mają w swojej ofercie różnorakie zajęcia edukacyjne dla rodzin, skupiające się na zagadnieniach związanych z epoką bądź tematem poruszanym przez odwiedzane muzeum. Takie lekcje prowadzane są w atrakcyjnej dla najmłodszych uczestników atmosferze, a wiedza przekazywana jest formie zabawy, nieraz też przez praktykę (np.: pieczenie chleba, wytwarzanie papieru itp.), dzięki czemu lepiej się utrwala w młodym umyśle.

 

Skansen

Kolejnym miejscem wartym odwiedzenia przez dziecko wraz z rodzicami jest specjalny typ muzeum, a mianowicie skansen. Zwiedzając zabytkowe pomieszczenia, domy, szkoły i inne budynki, można niemal dosłownie cofnąć czas i poczuć się jak mieszkaniec dawnej wsi. Dla odwiedzających - zarówno młodszych, jak i starszych - jest to idealna okazja do poznania części naszej historii. Spacer po skansenie, z możliwością zajrzenia do wnętrz starych domostw, będzie bogatym doświadczeniem dla małych odkrywców, a udział w zajęciach organizowanych przez muzea na świeżym powietrzu pozwolą poznać codzienne obowiązki ówczesnych mieszkańców wiejskich terenów.

 

Teatr

Sztuka teatralna to nie tylko Hamlet Shakespeare’a, Wiśniowy sad Czechowa czy Król Edyp Sofoklesa. Spektakle oparte na twórczości poważnych dramaturgów mogą być niezrozumiałe dla dzieci, momentami nawet nieco drastyczne. Jednak warto wiedzieć, że jest wiele teatrów, wystawiających przedstawienia przygotowane specjalnie z myślą o najmłodszych. Niejednokrotnie organizują one również wieczorki kulturalne i warsztaty, podczas których pociechy mogą spotkać się artystami czy nawet rozwinąć swoje umiejętności w zakresie aktorstwa.

 

Kino

Obecnie repertuar kin jest naprawdę bogaty w nowości dla dzieci. Można wybierać między filmami animowanymi oraz bajkami, a także produkcjami aktorskimi, opartymi np.: na znanych opowieściach wielkich pisarzy dziecięcych, legendach czy baśniach. Dzięki temu z pewnością i dorośli, i mali widzowie będzie się dobrze bawić. Starsi przypomną sobie dobrze znane historie, młodsi zaś dopiero stworzą swoje wspomnienia na przyszłość, aby móc je odnawiać wraz ze swoimi dziećmi i wnukami.

 

Dom kultury

Świetnym pomysłem na zorganizowanie dziecku czasu wolnego jest wybranie się z nim do miejscowego domu kultury. Tam organizowane są cykliczne, różnorodne zajęcia dla dzieci i nastolatków, a także spotkania z miejscowymi artystami oraz przedstawienia i występy młodych, utalentowanych ludzi, kształcących się w danej placówce. Kto wie, może po takiej wizycie pociecha odkryje w sobie pasję do sztuki i będzie chciała ją rozwijać właśnie w tym miejscu? Warto spróbować!

 

Biblioteka

Co ciekawego można robić z dzieckiem w pomieszczeniu pełnym książek? Wspólnie je czytać! Co prawda w bibliotece nie powinno się głośno zachowywać, dlatego dobrze będzie wybrać kilka najciekawszych pozycji i zabrać je do domu. A najlepiej, kiedy pociecha sama zdecyduje, które lektury chce zgłębić - wtedy z chęcią będzie słuchać o bohaterach oraz ich losach. Nauczmy młode pokolenie, że czytanie może być przyjemne, co zaprocentuje w przyszłości miłością do książek i potrzebą czytania, a całej rodzinie zapewni wartościową rozrywkę.

 

Wycieczki krajoznawcze

Rodzina w górach
Wspólne wycieczki w góry to świetny sposób na spędzenie czasu z całą rodziną.

 

Świetnym sposobem spędzania wolnego czasu z dzieckiem są wspólne podróże - zarówno te małe, jak i duże. Wystarczy zabrać swoją pociechę do pobliskiego parku albo nieco dalej - w góry czy nad morze lub tam, gdzie jeszcze nigdy nie było; aktywność na świeżym powietrzu rewelacyjnie wpływa na zdrowie i samopoczucie wycieczkowiczów. Co więcej, takie wypady z domu kształcą, pokazują nieznane części kraju oraz sprawiają, że młody człowiek, staje się bardziej otwarty i chętny do działania. Nie ma zatem wątpliwości, że warto raz na jakiś czas zmienić otoczenie. A jak mawiał Andersen: podróżować to żyć.

 

Aqua park

Jak połączyć rodzinną zabawę z dbaniem o zdrowie? Nie ma w tym nic trudnego. Wystarczy wybrać się z bliskimi do parku wodnego. Nie od dziś wiadomo, że ćwiczenia w wodzie mają korzystny wpływ na kręgosłup oraz postawę, a aqua parki kuszą bogactwem atrakcji - dlatego wspólna zabawa spełni oczekiwania zarówno najmłodszych, jak i rodziców.

 

Zoo

Obserwowanie zwierząt, poza oczywistą przyjemnością podglądania egzotycznych dla nas gatunków, jest niezwykle kształcące. Zachowania żyraf, małp czy słoni są często komiczne i zaskakujące, przez co dostarczają wspaniałej rozrywki nie tylko maluchom. Warto również wiedzieć, iż w zoo organizowane są zajęcia edukacyjne, podczas których można się dowiedzieć wielu ciekawych rzeczy o życiu podopiecznych danej placówki.

 

Ogród botaniczny

A jeśli była mowa o zwierzętach, nie można zapomnieć o roślinach. Wyjście do ogrodu botanicznego to naprawdę świetna sprawa! Na stosunkowo niewielkim obszarze rośnie mnóstwo gatunków kwiatów, krzewów oraz drzew, które niejednokrotnie są bardzo rzadkie lub nawet nie występują samoistnie na terenie Polski. Ogrody tego typu prowadzą zajęcia dla małych botaników, podczas których uczestnicy mogą zgłębiać wiedzę w przyjemnych okolicznościach natury.

 

Pomysłów na miłe spędzenie czasu z dzieckiem jest wiele. Co więcej, wolne chwile można wykorzystać nie tylko na przebywanie z pociechą, ale również na rozwój  dziecięcych pasji, poszerzanie wiedzy z zakresu historii, sztuki, nauk ścisłych i przyrodniczych, a także na ćwiczenia fizyczne. A to wszystko często bez świadomości, że odbywa się proces nauki. Korzyści jest mnóstwo, a co lepsze - czerpią je obie strony!

 

Agata Ciompała

Zobacz również

Domowe sposoby na kreatywne zabawy dla dzieci

Domowe sposoby na kreatywne zabawy dla dzieci

Niektórzy rodzice mają tendencję do zasypywania dzieci drogimi sklepowymi zabawkami. Tymczasem świecące, grające, plastikowe cudeńka szybko się dzieciakom nudzą i lądują w kącie. . Po co wydawać pieniądze, skoro...

czytaj więcej

Jak zaplanować czas dziecku?

Jak zaplanować czas dziecku?

Każdy rodzic nieraz stanął przed dylematem, w jaki sposób zagospodarować wolny czas swojego dziecka. Współczesny, aktywny tryb życia i duża liczba codziennych obowiązków sprawiają, że zadanie to często zmienia się...

czytaj więcej