Podany adres email jest błędny
Pole wymagane

Nie masz konta? Zarejestruj się za darmo!

  Gdzie: Chorzów
  Al. Planetarium 4
  Kiedy:
  Pn. nieczynne
  Wt. 09:00 - 18:00
  Śr. 09:00 - 18:00
  Czw. 09:00 - 18:00
  Pt. 09:00 - 18:00
  Sob. 10:00 - 18:00
  Niedz. 10:00 - 18:00
  Cena: od 3,00
  do 12,00 zł/osoba
  Kategoria: Wyprawy i odkrycia
  Tel:+48 32 745 27 28
  E-mail:sekretariat@planetarium.edu.pl

  Zamknięte

  Planetarium Śląskie

  Dzieci kochają to, co tajemnicze i nieznane - chyba większość rodziców się z tym zgodzi. Zwłaszcza najmłodszym naturalna ciekawość nie pozwala przejść obojętnie obok interesujących - czyli niemal wszystkich - nowości. A co jest bardziej niezbadane od Wszechświata i sekretów, które skrywa? Dlatego warto zaspokoić dociekliwość małego odkrywcy i pozwolić mu uchylić rąbka tej tajemnicy. Niech, niczym Mały Książę, odbędzie swoją podróż do odległych planet i na własne oczy zobaczy najdalsze zakamarki naszego Układu Słonecznego! A to wszystko możliwe będzie w Chorzowie, w największym i najstarszym w Polsce Planetarium.

   

  Planeta Ziemia ze swoim naturalnym satelitą Ksieżycem

   

  Co znajdziecie w środku

  Już na dziedzińcu na maluchy czeka niespodzianka w postaci ogromnego zegara słonecznego. Wewnątrz Planetarium, poza główną salą z ogromną kopułą, na której odwzorowany jest firmament, znajdziecie jeszcze:

  • Wystawę 'Struktura Wszechświata - Odległości i pomiar' - czyli o przestrzeniach, dla których nasze ziemskie jednostki pomiaru przestają mieć jakikolwiek sens. Jak astronomowie sobie z tym poradzili? Tego Wasza pociecha dowie się podczas zwiedzania tej niezwykłej sali.
  • Stację Sejsmologiczną - po zejściu do podziemi zobaczymy kolekcję sejsmografów z przestrzeni kilku dekad - najstarsze z nich pochodzą z 1920 roku (sejsmografy Wiecherta) i po dziś dzień uważane są za jedne z najlepszych urządzeń tego typu
  • Obserwatorium Astronomiczne - nie ma to jak zobaczyć coś na własne oczy - z tym stwierdzeniem na pewno zgodzi się każdy mały odkrywca - dlatego w obserwatorium Wasze dziecko będzie miało okazję 'z bliska' obejrzeć m.in. powierzchnię Księżyca z jego licznymi kraterami i suchymi jak pustynie jeziorami, a także gwiazdy, planety i odległe galaktyki.

  Warto odwiedzić również teren Stacji Klimatologicznej, znajdującej się nieopodal Planetarium. Wasz maluch będzie miał okazję poznać wiele zagadkowych sprzętów do prowadzenia profesjonalnych pomiarów. Wśród nich znajdziecie takie tajemnicze nazwy, jak psychrometr Augusta, pluwiograf czy termohigrograf. Wiecie, do czego służą? Taka wycieczka może być bardzo ciekawa i pouczająca dla całej rodziny!

   

  Pokazy

  Wasza pociecha, zamiast twardo stąpać po Ziemi, wolałaby raczej udać się w podróż w nieznane? W takim razie koniecznie wybierzcie się razem na multimedialne widowisko. Planetarium Śląskie oferuje wiele kosmicznych pokazów - dla najmłodszych i tych nieco starszych. Maluchy będą miały okazję poznać tajemnice naszego Układu Słonecznego z trzema wyjątkowymi przewodnikami:

  • Kometa nad Szwajcarską Doliną - w tę niezwykłą podróż zabierze Was sam Mikołaj Kopernik. Razem z maluchem wsiądziecie do statku kosmicznego, z którego okien zobaczycie m.in. Księżyc, czy Jowisza i Marsa. Chwile grozy przeżyjecie, zderzając się z planetoidą, aby wreszcie dotrzeć do tytułowej komety i z bliska podziwiać jej zachwycający warkocz. Zapraszamy na pokład!
  • Z wizytą u Pana Twardowskiego - podczas tego seansu polski szlachcic pokaże Wam swój nowy, pozaziemski dom i odkryje przed Wami sekrety, które skrywa Srebrny Glob. Dlaczego postanowił opuścić Ziemię i przenieść się na Księżyc? Tego dowiecie się, wyruszając w odwiedziny do tego wyjątkowo gościnnego alchemika.
  • Podróż Małego Księcia - poznajcie historię młodego, międzyplanetarnego podróżnika i jego ukochanej Róży. Jakie przygody czekały go po opuszczeniu rodzinnej planety B-612 i kogo spotkał w odległych zakamarkach Kosmosu? Podczas tej animowanej wycieczki młodzi widzowie poznają nie tylko losy tego niezwykłego chłopca, ale też niektóre gwiazdozbiory. Podróż Małego Księcia to lekcja zarówno o naszym nieboskłonie, jak i o poszukiwaniu miłości, szczęścia i sensu istnienia pokazana w przystępnej i atrakcyjnej dla najmłodszych formie.

  Każdy z seansów dla maluchów trwa ok. 30 min. Ze starszymi dziećmi możecie wybrać się na jeden z seansów popularnych - wyruszcie z nimi w podróż m.in na Księżyc (Wokół Księżyca), w poszukiwaniu innych cywilizacji (Czy jest tam kto?), w odległą przyszłość rodem z kina sci-fi (Światy niemożliwe), a także w przeszłość, kiedy ludzie dopiero zaczynali odkrywać przestrzeń kosmiczną (Wyścig na Księżyc - marzenia i polityka). A może chcecie dowiedzieć się czegoś więcej na temat Gwiazdy Betlejemskiej (Gwiazda Betlejemska)? Czym mogła być? Kometą? A może zupełnie innym zjawiskiem astronomicznym? Młodym harcerzom na pewno spodoba się też pokaz, podczas którego poznają nieco już zapomnianą sztukę odczytywania drogi z gwiazd (Gwiazdy dla opornych - gdy nie było GPS). Dzięki niemu dowiedzą się, co robić, gdy współczesna technologia zawiedzie. Możecie też wspólnie obejrzeć seanse na żywo - nie tylko w różnych porach roku (Niebo nad Śląskiem), ale też w różnych zakątkach naszej planety (Wędrówki po nocnym niebie). Czas seansów dla młodzieży i dorosłych to ok. 40 min.

   

  Mgławica Koński Łeb w konstelacji Oriona

   

  Edukacja

  Z początkiem roku szkolnego Planetarium otwiera też cykle warsztatów dla dzieci w różnym wieku, m.in. Akademię Młodego Astronoma (dla dzieci w wieku 7-9 lat) czy Akademię Odkrywcy Kosmosu (10-12 lat). Podczas spotkań prowadzonych przez pracowników dydaktycznych Planetarium młodzi naukowcy będą mogli dowiedzieć się więcej na temat tajemnic, jakie skrywa Wszechświat. Uważacie, że Wasze dziecko doskonale odnalazłoby się na takich warsztatach? W takim razie trzymajcie rękę na pulsie - miejsca rozchodzą się jak ciepłe bułeczki!

   

  Informacje praktyczne

  Planetarium czynne jest od wtorku do niedzieli. W dni robocze otwarte jest w godzinach 9-18, w weekendy - od 10 do 18.

  Rezerwacje pod numerem telefonu 32 250 65 84 w godzinach 7:30-14:30 od poniedziałku do piątku.

  Seanse dla indywidualnych gości Planetarium odbywają się w dni powszednie o godz. 17 oraz w weekendy i święta w godzinach 11, 13, 15 i 17.

  Obserwatorium astronomiczne otwarte jest w dni powszednie w godzinach 9-18, a w soboty, niedziele i święta od 10 do 18.

  Osoby indywidualne mogą obejrzeć wystawę z lektorem w dni powszednie od 16 do 16.45, a w weekendy i święta w godzinach 12-12.45, 14-14.45 i 16-16.45.

   

  Ceny biletów:

  seanse: normalny - 12 zł, ulgowy - 6 zł, rodzinny (do 4 osób) - 30 zł

  obserwatorium astronomiczne - 2 zł

  stacja klimatologiczna - 4 zł

  stacja sejsmologiczna - 3 zł

  wystawa - 3 zł.