Podany adres email jest błędny
Pole wymagane

Nie masz konta? Zarejestruj się za darmo!

10 pomysłów dla dzieci w Krakowie

Jeżeli nie masz możliwości, aby wybrać się ze swoim dzieckiem na dłuższy wyjazd w czasie ferii, nic straconego. Ferie w mieście także mogą być pełne wrażeń i ciekawych atrakcji dla dzieci. Prezentujemy dziesięć propozycji ma spędzenie ferii w Krakowie.

 

1.PÓŁKOLONIE

Jeżeli twoje dziecko nie jest jeszcze gotowe na wyjazd na obóz zimowy, idealnym rozwiązaniem jest zapisanie go na półkolonie. W ten sposób nabierze ono nieco samodzielności i pewnego przygotowania przed spędzaniem w przyszłości ferii z dala od domu.

Organizatorzy półkolonii oferują wiele rozmaitych atrakcji dla dzieci - od ćwiczeń sportowych, poprzez naukę gry w szachy, po kurs pierwszej pomocy. Zapewniają także fachową opiekę pod okiem wykwalifikowanych pedagogów. Różnorodność zajęć wspomaga rozwój ruchowy i umysłowy dziecka, ponadto skutecznie likwiduje zagrożenie nudą. Półkolonie to także wspaniała okazja do poznania innych dzieci i zawarcia nowych przyjaźni. W Krakowie znajduje się wiele ośrodków organizujących półkolonie dla dzieci i młodzieży, np. półkolonie Małego Geniusza. Warto pamiętać, że możliwe są zniżki dla rodzeństw.

 

2. LODOWISKO

Jeżdżenie na łyżwach stanowi świetną zabawę zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Twoja latorośl może ponadto odkryć w sobie pasję do uprawiania sportu, np. hokeja czy jazdy figurowej.

Gdy pogoda dopisuje, możesz zabrać swoją pociechę na lodowisko otwarte, aby spędziło nieco czasu na świeżym powietrzu. Kraków może pochwalić się także bogatą ofertą ślizgawek krytych, które działają niezależnie od warunków atmosferycznych - jednym z popularniejszych miejsc jest Lodowisko Cracovia.

Nie martw się, jeśli twoje dziecko nie posiada własnych łyżew - zawsze możesz je wypożyczyć za pewną opłatą. Przy lodowiskach znajdują się zazwyczaj strefy gastronomiczne, które oferują ciepłe napoje i przekąski.

 

3. IMPREZA TEMATYCZNA

Kto powiedział, że spędzanie wolnego czasu w domu musi być nudne? Wystarczy jedynie ten czas dobrze wykorzystać.

Świetnym pomysłem jest zorganizowanie domowej imprezy dla twojego dziecka i jego przyjaciół. Ze względu na panującą mroźną porę roku, warto przygotować przyjęcie w temacie zimy.

Jeżeli chcesz, aby goście byli zadowoleni, starannie zaplanuj wszystkie atrakcje. Opracuj zestaw wyjątkowych gier i zabaw z motywem przewodnim, a także przyszykuj smaczne przekąski i napoje. Zadbaj również o odpowiednie dekoracje, które wprowadza dzieci w we właściwy klimat imprezy. W przypadku tematu zimowego najlepiej sprawdzą się wszelkie ozdoby związane ze śniegiem i lodem, np. śnieżynki, gwiazdki, bałwanki.

 

4. BASEN

Znakomita propozycja na ferie dla wszystkich dzieci - także tych nielubiących zimy. Wyjście na basen jest doskonałą opcją niezależnie od pogody - kryte pływalnie działają przez cały rok.

Zjeżdżalnie, jacuzzi, bicze wodne… Pływalnie oferują wiele wodnych atrakcji, które sprawiają najmłodszym mnóstwo frajdy. Pobyt na basenie może być przednią rozrywką, nawet jeśli twoje dziecko nie potrafi jeszcze dobrze pływać.

Oprócz świetnej zabawy pływanie przynosi wiele korzyści dla zdrowia. Powszechnie znane są zalety wynikające ze spędzania czasu na basenie - wspomaganie układu oddechowego czy korygowanie wad postawy.

 

Dzieci na basenie
Zabawy na basenie

 

5. SPEKTAKLE I KONCERTY

Ania z Zielonego Wzgórza, Tajemniczy Ogród, Przygody Tomka Sawyera… To jedynie kilka propozycji spośród bogatej oferty spektakli dla najmłodszych widzów, wystawianych w krakowskich teatrach.

Przedstawienia tego typu są wspaniałą okazją, aby zainteresować dzieci sztuką, ukazać im świat teatru, a także rozbudzić w nich miłość do literatury. Spektakle wystawiane są przez najlepsze krakowskie teatry, takie jak Teatr Groteska czy Teatr Bagatela, dlatego jakość przygotowywanych przedstawień stoi na najwyższym poziomie.

 

Co więcej, w Krakowie organizowane są także specjalne koncerty dla dzieci. Od wielu lat Filharmonia im. Karola Szymanowskiego przygotowuje wyjątkowe wydarzenia muzyczne przeznaczone dla najmłodszych widzów. Takie widowiska zapoznają dzieci ze światem muzyki klasycznej, a ponadto stanowią wspaniałą rozrywkę także dla dorosłych.

 

Spektakle i koncerty są także znakomitą szansą na odkrycie i rozwijanie w sobie zdolności aktorskich czy muzycznych. W tych wydarzeniach kulturalnych biorą udział młodzi artyści, dla których są one okazją do zaprezentowania swoich umiejętności. Twoje dziecko może się stać częścią jednego z takich zespołów i szlifować swój talent już od najmłodszych lat.

6. MUZEUM

Wizyta w muzeum nie musi być jedynie monotonnym wykładem na temat odległej przeszłości. Coraz częściej instytucje kulturalne stawiają na młodych odbiorców, aby zainteresować ich historią i nauką.

Jednym z ciekawszych muzeów mieszczących się w Krakowie jest Muzeum Inżynierii Miejskiej, które posiada w swojej ofercie zróżnicowane wystawy: obok ekspozycji poświęconej drukarstwu krakowskiemu, znajdziemy tu galerię prezentującą tematykę motoryzacyjną. Niezwykle interesującym sektorem muzeum jest wystawa czasowa "Game Start/ Game Over" przedstawiająca zestawy komputerowe z lat 80. i 90. XX wieku. Dzieci mają możliwość zobaczenia, jak wyglądały ówczesne nowoczesne technologie, a rodzice mogą przypomnieć sobie lata młodości.

 

7. BALe dla dzieci

Jeżeli nie masz czasu ani miejsca na przygotowanie przyjęcia w domu, zabierz swoje dziecko na bal. W wielu miastach Polski, także w Krakowie, organizowane są bale przebierańców, które cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem wśród najmłodszych.

Bale stanowią wspaniałą rozrywkę dla wszystkich lubiących tańce i przebieranki. Zapewnij swojemu dziecku oryginalny strój, który będzie jednocześnie odpowiadał jego zainteresowaniom. Wśród chłopców popularnością cieszą się ostatnio kostiumy superbohaterów, z kolei dziewczynki tradycyjnie wybierają stroje księżniczek rodem z filmów Disneya.

W czasie takich przyjęć urządzane są liczne zabawy z nagrodami, ale najważniejszym punktem każdego balu jest oczywiście konkurs na najlepsze przebranie.

 

8. WARSZTATY I ZAJĘCIA TEMATYCZNE

Ferie są dla dziecka czasem odpoczynku od szkolnych obowiązków. Nie oznacza to jednak, że musi całkowicie odciąć się od aktywności fizycznej i umysłowej.

Zajęcia tematyczne są idealną okazją dla dziecka na poszerzanie horyzontów, rozwijanie swoich pasji czy odkrywanie nowych zainteresowań. W Krakowie znajduje się wiele ośrodków (m.in. Plac Rozwoju, Pracownia ARETE) oferujących rozmaite warsztaty:

- sportowe,

- muzyczne,

- plastyczne,

- językowe,

- fotograficzne,

- taneczne,

- matematyczne etc.

Dodatkowe zajęcia nie tylko pozwalają aktywnie spędzać czas w okresie ferii, ale także uczą pracy w grupie, co przy okazji może prowadzić do zawierania nowych przyjaźni.

 

9. KULIG

Wprawdzie kulig nie jest atrakcją miejską, jednak stanowi nieodłączny element każdych ferii. Na szczęście, te zimowe przejazdy są organizowane zazwyczaj niedaleko miast - w przypadku Krakowa takim miejscem jest Ojców.

Dobrym pomysłem jest zaplanowanie grupowego wyjazdu na kulig. Dzieci mogą wówczas spędzić czas z przyjaciółmi, ponadto kursy są wtedy nieco tańsze. Przejazd saniami zaprzęgniętymi w parę koni jest świetną okazją, aby podziwiać piękne krajobrazy terenów Małopolski.

Po zakończeniu kuligu organizatorzy oferują uczestnikom również ciepłą herbatę oraz kiełbasę z grilla lub ogniska. Rozmowy i śpiewy przy akompaniamencie gitary mogą stanowić wspaniałe zakończenie dnia pełnego wrażeń.

 

Dzieci na zimowym kuligu
Dzieci podczas kuligu

 

10. PARKI ROZRYWKI

Idealne miejsce dla aktywnych dzieci, które nie potrafią usiedzieć w miejscu. Parki rozrywki oferują mnóstwo atrakcji zarówno dla małych dzieci, jak i tych nieco większych. Twoja pociecha może aktywnie spędzać czas, jednocześnie czerpiąc z tego niesamowitą przyjemność. Co prawda, wiele parków działa jedynie w okresie letnim, jednak w zimie także można znaleźć odpowiedni ośrodek.

W Krakowie znajduje się Park GoJump - największy park trampolin. W bogatej ofercie tego centrum rozrywki można znaleźć basen z gąbkami, boisko do zbijaka czy megatrampolinę o powierzchni 37m2.

 

Zobacz również

Muzea dla dzieci w Krakowie

Muzea dla dzieci w Krakowie

Szukasz dobrego muzeum do odwiedzenia z dzieckiem w Krakowie? Chcesz zabrać dziecko do Krakowa, ale nie wiesz gdzie pójść? Przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się, które obiekty muzealne w Krakowie warte są obejrzenia.

czytaj więcej

Najciekawsze zajęcia kreatywne dla dzieci w Krakowie

Najciekawsze zajęcia kreatywne dla dzieci w Krakowie

Jak rozwinąć w dziecku kreatywność i poruszyć wyobraźnię? Jak zachęcić do przedmiotów ścisłych? Nauka przez zabawę to najlepsza alternatywa dla nużących zajęć w szkole. W Krakowie pośród wielu propozycji...

czytaj więcej

Zajęcia sportowe dla dzieci w Krakowie

Zajęcia sportowe dla dzieci w Krakowie

Mieszkasz w Krakowie i szukasz zajęcia dla swojego dziecka, dzięki któremu spędzi wolny czas w ciekawy i zdrowy sposób? Aktywność fizyczna jest niezbędnym elementem rozwoju młodego człowieka, dlatego warto pomyśleć o...

czytaj więcej

Szkoły tańca dla dzieci i młodzieży w Krakowie

Szkoły tańca dla dzieci i młodzieży w Krakowie

Jeśli Twoje dziecko zaczyna podrygiwać, gdy tylko usłyszy muzykę oraz uwielbia zabawy taneczne, to może warto zapisać je do szkoły tańca? Taniec to dobre rozwiązanie nie tylko dla jego miłośników, ale również dla...

czytaj więcej

Robotyka dla dzieci - propozycje w Krakowie i okolicy

Robotyka dla dzieci - propozycje w Krakowie i okolicy

Twoje dziecko chce samodzielnie skonstruować robota? Nic prostszego. Wystarczy zapisać je na zajęcia z robotyki, które oferują liczne organizacje i instytucje w Krakowie. Sprawdź ofertę zajęć i zapisz swoje dziecko na...

czytaj więcej

Zajęcia muzyczne dla maluchów w Krakowie

Zajęcia muzyczne dla maluchów w Krakowie

Zajęcia rozwijające zainteresowania i talenty muzyczne mogą być świetną formą spędzania wolnego czasu, a w przyszłości zaowocować wykształceniem zdolnego artysty. Znajdź ciekawe propozycje warsztatów muzycznych dla...

czytaj więcej

Co można robić w ferie zimowe?

Co można robić w ferie zimowe?

Ferie to piękny, zimowy czas, na który wszystkie dzieci czekają z utęsknieniem. W natłoku codziennych spraw i obowiązków jest to dobry moment, aby spędzić trochę czasu w rodzinnym gronie. Przerwa od zajęć szkolnych...

czytaj więcej