Podany adres email jest błędny
Pole wymagane

Nie masz konta? Zarejestruj się za darmo!

Warsztaty kreatywne dla dzieci w Krakowie

Chcesz pobudzić kreatywność swojego dziecka i poruszyć  jego wyobraźnię? Nauka przez zabawę to najlepsza alternatywa dla nużących zajęć w szkole. Warsztaty kreatywne dla dzieci to genialny pomysł na zachęcenie swojej pociechy do rozwijania  zainteresowań. W Krakowie pośród wielu propozycji kulturalnych dla najmłodszych można znaleźć wyjątkowe projekty, które otworzą przed dzieckiem zupełnie nową perspektywę.

 

Odkrywamy świat sztuki

Krakowskie muzea udowadniają, że sztuka niejedno ma oblicze i może zainteresować każdego, nawet tak wybrednego widza jak najmłodsi zwiedzający. Do dzieci w wieku 6-10 lat oraz ich rodziców adresowany jest projekt Do dzieła! - czyli cykl godzinnych popołudniowych spotkań odbywających się raz w miesiącu w wybranym oddziale Muzeum Narodowego. Za każdym razem uczestnicy poznają jedno dzieło, którego wybór będzie niespodzianką. Jest to doskonały pretekst do odwiedzenia głównych krakowskich galerii. Wymagana jest wcześniejsza rezerwacja miejsca w grupie, opłata za uczestnictwo dziecka wynosi 5zł, dla dorosłych wstęp jest bezpłatny.

 

Warsztaty dla dzieci jako wydarzenie towarzyszące wystawom czasowym, są obecnie punktem obowiązkowym w programie muzealnych atrakcji, więc warto pytać o nie w kasie muzeum bądź samemu sprawdzić informacje na stronie wybranej placówki w zakładce Edukacja. Zajęcia odbywają się w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego oraz w oddziałach, Ośrodku Kultury Europejskiej EUROPEUM, Pałacu Biskupa Erazma Ciołka, Sukiennicach czy w Kamienicy Szołayskich. Przy pomocy edukatorów mali uczestnicy warsztatów nie tylko poznają ciekawostki dotyczące wystawianych dzieł, ale także uczą się patrzeć na nie wrażliwym okiem, by potem we własnych pracach plastycznych twórczo wykorzystywać poznane wzory.

 

Zajęcia plastyczne, konstruktorskie i eksperymentalne

Najmłodszym wielbicielom historii Muzeum Etnograficzne proponuje nietuzinkowe zajęcia oparte na zabawach plastycznych, konstruktorskich i eksperymentalnych, których celem jest ukazanie różnorodności świata, kultur i krain geograficznych. Każda grupa wiekowa znajdzie coś dla siebie, ale chyba największą popularnością cieszą się semestralne, cotygodniowe warsztaty umuzykalniające dla dzieci w wieku 0-3 lat Du:da:di, podczas których uczestnicy poznają świat dźwięków i rytmu, pracują swoim naturalnym instrumentem, głosem i poprzez ruch. Równie ciekawą propozycją nie tylko dla najmłodszych jest cykl weekendowych  warsztatów rodzinnych Etnokalendarz. Tegoroczne spotkania inspirowane są rytmem pór roku, omawiane będą więc tradycyjne święta i dawne zwyczaje, a na ich podstawie uczestnicy stworzą własnoręcznie galerię postaci teatru obrzędowego. Bilet rodzinny na wydarzenie wynosi 20zł.

 

Chłopczyk działający na elektrycznej gitarze
Dziecko uczące się gry na gitarze elektrycznej

 

Osobliwą lekcją historii są warsztaty kaligrafii dla dzieci organizowane w pracowni przy ul. Grodzkiej 60/12A. Nauka pięknego pisania pod okiem specjalistów to nie tylko sposób na kreatywne spędzenie wolnego popołudnia, ale także metoda arteterapii. Kaligrafowanie angażuje uwagę dziecka, kształtuje staranność i pewność ręki, a przy tym relaksuje i wycisza. Warsztaty polecane są także dla uczniów z problemami dyslektycznymi. Koszt pojedynczych zajęć dla dziecka wynosi 30 zł, dla rodzeństwa i rodzica 10 zł.

 

Warsztaty dla małych i dużych kinomanów

A jeśli najchętniej po prostu obejrzałoby się jakiś film? Najmłodsze kino w Krakowie, czyli Kinokawiarnia KIKA wychodzi naprzeciw tym oczekiwaniom, organizując akcję Kino Bambino, czyli pokazy interesujących filmów w warunkach przyjaznych dla maluchów. Kameralne pomieszczenia kinowe, pufy, sofa i przewijak to nie jedyne udogodnienia. Kolejnym pomysłem twórców KIKI są niedzielne spotkania mała KIKA, podczas których w samo południe proponowany jest repertuar dla dzieci, a tuż po nim warsztaty plastyczne. W tym czasie rodzice mogą, w oczekiwaniu na pociechy, zrelaksować się w kinowej kawiarni. Bilet na wydarzenie wynosi 10zł, wymagana jest wcześniejsza rezerwacja.

 

Myśl technologicznie!

Kreatywność nie musi być związana jedynie z artystycznymi inicjatywami. Leży również u podstaw nauki i nowoczesnych technologii, pośród których nierzadko dziecko porusza się dużo sprawniej niż jego rodzice. Jak jednak pogłębić pasję malucha i wykorzystać ją w konstruktywny sposób? Szkolenia dla dzieci oferowane przez zespół Kreatywni Technologicznie wprowadzają dzieci i młodzież w świat grafiki, automatyki i robotyki, pokazując, jak nauki ścisłe łączą się ze sobą w najnowszych technologiach. Oferta warsztatów skierowana jest do dzieci w wieku 2-16 lat, kursy są zróżnicowane pod względem stopnia zaawansowania i zakresu tematycznego. Zapisów można dokonywać na stronie internetowej.

 

Roboty i zabawki dla dzieci
Roboty i maskotki do zabawy dla dzieci

 

Podobne atrakcje proponuje zespół Trybikowo - w ramach warsztatów, podczas których dzieci wcielają się w rolę automatyków, projektują i konstruują roboty, a następnie programują je komputerowo. Zagadnienia techniczne, nauka logicznego myślenia i planowania działań to umiejętności nabywane na tego typu zajęciach. Odbywają się one w kilku lokalizacjach Krakowa w ramach warsztatów pozalekcyjnych, semestralnych lub weekendowych. Szczegółowe informacje i możliwość zapisów znajdują się na stronie firmy.

 

A już wiosną…

Natomiast już od 22 kwietnia rozpoczyna się sezon w Ogrodzie Doświadczeń im. Stanisława Lema, co oznacza wiele interesujących warsztatów, pokazów i eksperymentów naukowych na świeżym powietrzu. Na powierzchni 6 ha znajdziemy instalacje interaktywne z zakresu mechaniki, optyki, akustyki czy hydrostatyki. Ponadto tak zwane lekcje w Ogrodzie Doświadczeń unaocznią uczestnikom działanie podstawowych praw fizyki w najbardziej sprzyjających warunkach, a dodatkową atrakcją będzie trampolina, żyroskop czy zorbing. Zainteresowani? Park czynny będzie od kwietnia do października przez cały tydzień, bilety już od 7zł dla dziecka i 10zł dla dorosłych.

 

Zobacz również

Zajęcia muzyczne dla maluchów w Krakowie

Zajęcia muzyczne dla maluchów w Krakowie

Zajęcia rozwijające zainteresowania i talenty muzyczne mogą być świetną formą spędzania wolnego czasu, a w przyszłości zaowocować wykształceniem zdolnego artysty. Znajdź ciekawe propozycje warsztatów muzycznych dla...

czytaj więcej

Zajęcia sportowe dla dzieci w Krakowie

Zajęcia sportowe dla dzieci w Krakowie

Mieszkasz w Krakowie i szukasz zajęcia dla swojego dziecka, dzięki któremu spędzi wolny czas w ciekawy i zdrowy sposób? Aktywność fizyczna jest niezbędnym elementem rozwoju młodego człowieka, dlatego warto pomyśleć o...

czytaj więcej

Szkoły tańca dla dzieci i młodzieży w Krakowie

Szkoły tańca dla dzieci i młodzieży w Krakowie

Jeśli Twoje dziecko zaczyna podrygiwać, gdy tylko usłyszy muzykę oraz uwielbia zabawy taneczne, to może warto zapisać je do szkoły tańca? Taniec to dobre rozwiązanie nie tylko dla jego miłośników, ale również dla...

czytaj więcej

Robotyka dla dzieci - propozycje w Krakowie i okolicy

Robotyka dla dzieci - propozycje w Krakowie i okolicy

Twoje dziecko chce samodzielnie skonstruować robota? Nic prostszego. Wystarczy zapisać je na zajęcia z robotyki, które oferują liczne organizacje i instytucje w Krakowie. Sprawdź ofertę zajęć i zapisz swoje dziecko na...

czytaj więcej