Podany adres email jest błędny
Pole wymagane

Nie masz konta? Zarejestruj się za darmo!

7 najlepszych muzeów dla dzieci na Górnym Śląsku

 

Nie ma muzeów nieciekawych, są tylko nudno zaprojektowane. A dzieci da się zainteresować wszystkim, jeśli tylko znajdzie się sposób. Dziś przygotowaliśmy listę najlepszych górnośląskich muzeów, do których dzieciaki nie raz będą chciały wrócić.

 

1. Muzeum Śląskie w Katowicach

Górny Śląsk przede wszystkim kojarzy się nam z kopalniami. Więc co innego mogłoby znaleźć się na pierwszym miejscu zestawienia, jak nie była kopalnia węgla przekształcona w prawdziwe wykopalisko kultury, prezentowane 14 metrów pod powierzchnią ziemi. Muzeum Śląskie oferuje 8 ekspozycji stałych, z czego szczególnej uwadze polecamy wystawę 'Na tropie Tomka' dedykowaną dzieciom (ekspozycja znajduje się w pięknie odnowionej stolarni, części naziemnej Muzeum). Atrakcyjna jest przede wszystkim forma zwiedzania - gra, w której najmłodsi mają za zadanie odnaleźć zaginionego Tomka Wilmowskiego. Wartością dodaną na pewno są lupa, mapa, notatnik i plecak, które na wstępie otrzymują mali odkrywcy. Wystawa ma na celu przekazanie ważnych idei wpisanych w liczne powieści Alfreda Szklarskiego, jakimi są między innymi tolerancja, szacunek względem drugiego człowieka oraz prawo do wolności. Jednak to, co w niej najcenniejsze, to zaangażowanie zwiedzających do międzypokoleniowej współpracy, a co za tym idzie, jeszcze mocniejszego zacieśnienia rodzinnych więzi.

 

wystawa na tropie Tomka w Muzeum Śląskim
Zdjęcie z wystawy 'Na tropie Tomka' w Muzeum Śląskim, fot. M. Jędrzejowski

 

2. Muzeum Historii Gitary

Pozostając dalej w Katowicach możemy zajrzeć do Muzeum Historii Gitary, które w swoich zasobach ma ponad 70 eksponatów z różnych stron świata. Miejsce prowadzone jest z pełną pasją i zaangażowaniem. Po muzeum oprowadzają osobiście jego właściciele - fascynaci historii gitary i jej ewolucji na przestrzeni dziejów. Charakter zwiedzania jest luźny, otwarty na pytania ze strony zwiedzających, a kolekcjonerzy chętnie opowiadają historie towarzyszące zdobywaniu prezentowanych okazów. Podczas wizyty dzieciaki szczególnie docenią możliwość dotknięcia i zagrania na każdym z wystawionych instrumentów!

 

3. Muzeum drukarstwa w Cieszynie

Klimatyczne miejsce, w którym prześledzimy dzieje druku - od jego powstania do czasów obecnych.  Podczas oprowadzania po cieszyńskim muzeum mamy możliwość zobaczenia typograficznej drukarni z licznymi czcionkami, matrycami, maszynami odlewniczymi, urządzeniami drukującymi czy introligatorskimi. A to wszystko w postaci... żywej! Każda z maszyn jest sprawna i gotowa do zaprezentowania zwiedzającym, co na pewno uatrakcyjnia całą wizytę. W muzeum prowadzone są również trzy rodzaje warsztatów: graficzne, introligatorskie i typograficzne. Szczególnej uwadze polecamy dwa pierwsze, na których dzieci będą miały okazje stworzyć własnoręcznie notatnik lub wykonać odbitkę własnego projektu graficznego na starej prasie graficznej.


4. Muzeum Chleba w Radzionkowie

Chleb - codzienny składnik naszej diety. Jak powstaje? Jakich urządzeń się do tego używa? Czemu należy się mu szacunek? Tego wszystkiego można dowiedzieć się, odwiedzając Muzeum Chleba w Radzionkowie. Z pierwotnego założenia, obiekt miał być jedynie miejscem, w którym piekarze i cukiernicy będą mogli gromadzić zabytkowe narzędzia pracy. Aktualnie jest to placówka edukacyjna, w której poza maszynami można oglądać pocztówki, zdjęcia, obrazy, grafiki, publikacje i książki na temat chleba. Przewodnicy ciekawie opowiadają historię wypieków, najmłodszych wciągają w zgadywanki, do czego służą poszczególne przyrządy. Dla dorosłych muzeum jest okazją do refleksji na temat zabiegania we współczesnym świecie. Atrakcją, która najbardziej ekscytuje dzieci, jest zabawa w piekarza - możliwość wyrobienia i upieczenia kawałka chleba lub bułki.

 

Muzeum Chleba w Radzionkowie
Wizyta w Muzeum Chleba to doskonała okazja do poznania fascynującej historii wypieków

 

5. Muzeum Minerałów 'Skarby Ziemi' w Bielsku-Białej

Muzeum jest jednym z największych w Polsce prywatnych zbiorów minerałów z różnych zakątków świata. Dzieciaki zainteresują się przede wszystkim wyglądem kamieni, które mienią się tysiącami barw. Dowiedzą się, co to jest geologia, czym różni się minerał od skały i jak go rozpoznać. Każdy z eksponatów jest dokładnie opisany - nazwą, wzorem chemicznym oraz miejscem występowania. Na początku każdego zwiedzania wyświetlany jest pokaz multimedialny, który ułatwia zapamiętanie najważniejszych wymienionych w nim minerałów. Po jego zakończeniu jest czas na obejrzenie wszystkich okazów, w tym także świecących w świetle UV. Atrakcją dla dzieci może okazać się sala mikroskopowa, w której mają możliwość zobaczyć wyselekcjonowane minerały w stukrotnym powiększeniu.

 

6. Muzeum Ognia w Żorach

Kiedy mit o Prometeuszu rozbudzi już ciekawość naszych dzieci, warto zastanowić się nad wycieczką do Muzeum Ognia w Żorach. To nowoczesne miejsce łączy w sobie elementy dydaktyczne i rozrywkowe, tworząc ośrodek nauki o ogniu i energii od czasów dawnych po teraźniejszość. Wystawa zaprojektowana jest tak, aby każdy mógł zapoznać się z nią indywidualnie, bez przewodnika. Proces zapamiętywania i nauki jest uatrakcyjniony dzięki multimedialnemu charakterowi ekspozycji oraz urządzeniom doświadczalnym. Dodatkowo zwiedzanie to niemała przygoda - odwiedzający na wstępie dostają kartę z pytaniami, na które odpowiedzi muszą znaleźć podczas przechadzania się po muzeum.

 

7. Centralne Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach

Kto będąc dzieckiem, ani razu nie chciał zostać strażakiem, niech pierwszy rzuci kamieniem! Kolejna pozycja pochodzi z listy śląskiego Szlaku Zabytków Techniki. Mysłowickie Muzeum Pożarnictwa zaprasza dzieci i dorosłych do poznania historii straży pożarnej. Na wystawie możemy zobaczyć, jak wyglądały sztandary jednostek z całej Polski, porównać umundurowanie polskich strażaków z zagranicznymi czy podziwiać kolekcję hełmów pochodzących z XIX i XX wieku. Znajdziemy tam również pokaźny zbiór motopomp od okresu międzywojnia do lat 80. ubiegłego wieku oraz samochody straży pożarnej, ukazujące w przekroju technikę pożarniczą od początku XX wieku po teraźniejszość. Najbogatszym zbiorem tego muzeum jest ekspozycja sikawek ręcznych i powozowych, z których najstarsza pochodzi z 1717 roku! Wystawa raczej dla starszych dzieci - brak na niej multimediów, możliwości wejścia do środka pojazdów czy dotykania eksponatów, dlatego maluchy niestety mogą się odrobinę nudzić. Mimo to, serdecznie polecamy - samo oglądanie błyszczących wozów strażackich może być dla nich dużą frajdą!

Zobacz również

10 najlepszych atrakcji dla dzieci na Śląsku

10 najlepszych atrakcji dla dzieci na Śląsku

Park Miniatur, Studio Filmów Rysunkowych, zagroda żubrów, a może park trampolin... Sprawdź zestawienie najlepszych atrakcji na Górnym Śląsku dla dzieci i rodziców, które gwarantują niezapomniane wrażenia.

czytaj więcej

9 najlepszych miejsc do zabawy dla dzieci na Górnym Śląsku

9 najlepszych miejsc do zabawy dla dzieci na Górnym Śląsku

Nawet najlepsza zabawa w domu może się znudzić. Dlatego warto od czasu do czasu zabierać nasze pociechy do miejsc, w których mogą poznać swoich rówieśników, rozwinąć kreatywność i porządnie się wyszaleć. Poniżej...

czytaj więcej

Najlepsze sale zabaw dla dzieci na Górnym Śląsku

Najlepsze sale zabaw dla dzieci na Górnym Śląsku

W aglomeracji górnośląskiej znajdziemy mnóstwo sal zabaw, które kuszą atrakcjami maluchy. Wybraliśmy 9 propozycji, które na pewno warto wziąć pod uwagę przy planowaniu czasu wolnego dzieciom.

czytaj więcej