Podany adres email jest błędny
Pole wymagane

Nie masz konta? Zarejestruj się za darmo!

  • WC
  • Udogodnienia dla niepełnosprawnych
  • Strefa matki z dzieckiem
Gdzie: Mysłowice
Stadionowa 7a
Kiedy:
Pn. nieczynne
Wt. 10:00 - 16:00
Śr. 10:00 - 16:00
Czw. 10:00 - 16:00
Pt. 10:00 - 16:00
Sob. 10:00 - 16:00
Niedz. 10:00 - 16:00
Wiek: Wszyscy
Cena: od 3,00
do 5,00 zł/osoba
Kategoria: Muzea, zamki i pałace
Tel:(32) 222-37-33
E-mail:sekretariat@cmp-muzeum.pl

Zamknięte

Centralne Muzeum Pożarnictwa

Od uroczystego otwarcia Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach minęło już ponad 40 lat. Przez ten czas CMP zgromadziło przeszło cztery tysiące zabytkowych eksponatów, przyjęło wielu wyjątkowych gości, otworzyło sporo wystaw, zorganizowało liczne wydarzenia naukowo-historyczne, a co najważniejsze, przyciągnęło swoimi atrakcyjnymi zasobami mnóstwo turystów, chętnych do zwiedzania i poznania pożarnictwa z nieco bliższej perspektywy.

 

Muzeum oferuje zwiedzającym obszerną ekspozycję stałą, jak i również proponuje zapoznanie się z kilkoma ciekawymi ekspozycjami czasowymi. Zbiory tej instytucji na pewno robią niemałe wrażenie, a wśród nich zobaczyć można samochody pożarnicze, autodrabiny, sikawki ręczne i konne (nawet z 1717 roku), konne wozy pogotowia, drabiny konne, motopompy, mundury, hełmy, fotografie, czy też sylwetki strażaków, którzy wyróżnili się istotnymi zasługami dla polskiej służby pożarniczej.

 

Nie licząc samego zwiedzania ekspozycji, Centralne Muzeum Pożarnictwa występuje z propozycją lekcji muzealnych, które przystosowane są dla wszystkich typów szkół. Tematami takich lekcji są: 'Pierwsza pomoc', 'Europejski numer alarmowy 112', 'Jak zostać strażakiem i jak bezpiecznie poruszać się na drodze? Osobiste ubranie strażaka', 'Historia śląskiego pożarnictwa', 'Historia straży pożarnych w Zagłębiu Dąbrowskim', 'Historia motopomp strażackich w Polsce'. Istnieje także możliwość skorzystania z biblioteki, w której gromadzone są teksty, dotyczące polskiego oraz światowego pożarnictwa, lecz potrzebna jest do tego pisemna zgoda od dyrektora, a termin należy wcześniej skonsultować.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zapraszamy przez cały rok!

 

 

Obiekt ten jest częścią Szlaku Zabytków Techniki.

 

(źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, zabytkitechniki.pl)