Podany adres email jest błędny
Pole wymagane

Nie masz konta? Zarejestruj się za darmo!

  Gdzie: Żory
  Katowicka 3
  Kiedy:
  Pn. nieczynne
  Wt. 09:00 - 16:00
  Śr. 09:00 - 16:00
  Czw. 09:00 - 16:00
  Pt. 09:00 - 16:00
  Sob. 10:00 - 17:00
  Niedz. 10:00 - 17:00
  Cena: od 0,00
  do 16,00 zł/osoba
  Kategoria: Muzea, zamki i pałace
  Tel:+48 32 307 27 98, +48 32 426 08
  E-mail:biuro@muzeumognia.zory.pl

  Zamknięte

  Muzeum Ognia

  Umiejętność wykorzystywania, a następnie rozniecania ognia to bez wątpienia jeden z kroków milowych w historii ludzkości. Poszło nam to jednak na tyle dobrze, że kolejnym ważnym osiągnięciem było… udoskonalanie technik jego gaszenia! Ogień to nie tylko zjawisko fizyczno-chemiczne; to także niezwykle ważna część naszej cywilizacji oraz rozmaitych kultur świata. Wybierz się ze swoją pociechą w niezwykłą podróż przez wieki w Muzeum Ognia w Żorach!

   

  Uczta dla oczu, wysiłek dla głowy, czyli co oferuje muzeum

  Interesująca jest już sama elewacja - wykonana z żółtej blachy, przy czym budynek kształtem przypomina płomień, może nieco futurystyczny. Po wejściu i obejrzeniu krótkiego filmu udacie się na wycieczkę, która początek ma u zarania ludzkości:

  • 'Okiełznanie Żywiołu' - cóż, w teorii jaskiniowcy nie porozumiewali się za pomocą słów… a już na pewno nie współczesną polszczyzną. Ale w Muzeum Ognia przemówili - w tej części sami opowiedzą Wam o początkach wykorzystywania ognia przez człowieka. Dzieciaki będą mogły też spróbować swoich sił w wykrzesaniu płomienia z użyciem krzesiwa i światła słonecznego - oczywiście w wersji wirtualnej,
  • 'Przez Antyk i Wieki Średnie' - tu dowiecie się więcej o metodach walki z żywiołem, a także będziecie mieć okazję ugasić go samodzielnie - wystarczy tylko ruszyć głową!
  • 'Pali się' - niezwykłe przeżycie - przejście przez ścianę ognia, prawie jak na filmach!
  • 'Obszar Duchowości' - nie tylko woda jest symbolem oczyszczenia - ogień również. Dlatego więcej na temat obecności gorącego żywiołu w kulturze dowiecie się w 'Sali Oczyszczenia',
  • 'Mędrca Szkiełko i Oko' - ogień to przeszłość, ale też przyszłość, o czym dowiecie się w ostatnim pomieszczeniu. Tutaj poznacie profesora Pożogę, który pozwoli Wam wziąć udział w eksperymencie z wirtualnym palnikiem. Nie zapomnijcie o szafie grającej, z której usłyszycie wybrany utwór - również dzięki mocy żywiołu!

  Na terenie całego Muzeum Ognia znajdziecie zatem nie tylko całą masę ciekawych informacji na temat żywiołu, ale też mnóstwo doświadczeń multimedialnych - w sam raz zarówno dla malucha, który pragnie poznawać świat i potrzebuje wielu bodźców, jak i dla nieco starszych dzieci, które doświadczenia, o których uczą się w szkole, będą mogły przeprowadzić samodzielnie w bezpieczny sposób. Kto wie, może spodoba im się to na tyle, że kiedyś postanowią rozpocząć karierę naukową? A na razie zachwyconej miejscem latorośli możesz wyprawić urodziny w muzeum!