Podany adres email jest błędny
Pole wymagane

Nie masz konta? Zarejestruj się za darmo!

  • Pod dachem
Gdzie: Katowice
Tadeusza Dobrowolskiego 1
Kiedy:
Pn. nieczynne
Wt. 10:00 - 20:00
Śr. 10:00 - 20:00
Czw. 10:00 - 20:00
Pt. 10:00 - 20:00
Sob. 10:00 - 20:00
Niedz. 10:00 - 20:00
Wiek: Przedszkolak
Uczeń podstawówki
Nastolatek
Cena: od 13,00
do 70,00 zł/osoba
Kategoria: Muzea, zamki i pałace
Tel:32 779 93 90
E-mail:dyrekcja@muzeumslaskie.pl

Zamknięte

Muzeum Śląskie

Mieszczące się w Katowicach Muzeum Śląskie pielęgnuje bogate dziedzictwo kulturowe Aglomeracji Górnośląskiej. Jest to jedna z najważniejszych instytucji kulturalnych w województwie, zajmując także zasłużone miejsce wśród najbardziej uznanych ośrodków kultury w Polsce. Lokalizacja Muzeum nie pozostaje bez znaczenia - usytuowane na terenach należących dawniej do kopalni węgla, nie tylko jest świadectwem znaczącej dla regionu roli przemysłu, ale wykorzystuje także możliwości pokopalnianych przestrzeni -  na głębokości 14 metrów pod ziemią zwiedzający znajdą  wystawy, bibliotekę i sale edukacyjne dla dzieci. Z kolei wjazd na wieżę widokową umożliwia spojrzenie na panoramę Katowic z wysokości 40 metrów nad ziemią.  


 

Nowa siedziba Muzeum Śląskiego na terenie byłej kopalni 'Katowice' (materiały Muzeum)

 

wystawy

Wystawy stałe w muzeum prezentują dzieła sztuk plastycznych i teatralnych, a także zapraszają zwiedzających do zapoznania się z osiągnięciami przemysłu zbrojnego i z historią Górnego Śląska. Największą dumą Muzeum Śląskiego jest zbiór obrazów wybitnych malarzy, m.in. Jacka Malczewskiego, Jana Matejki, Stanisława Ignacego Witkiewicza, Leona Wyczółkowskiego i Stanisława Wyspiańskiego. Poza dorobkiem malarskim, katowickie muzeum udostępnia dzieła z zakresu grafiki, plakatu, rzeźby i fotografii artystycznej. Godne uwagi są także zbiory archeologiczne (oprócz prezentacji eksponatów, muzeum prowadzi też we współpracy z Uniwersytetem Warszawskim prace wykopaliskowe) i etnologiczne. Zrewitalizowana stolarnia stała się miejscem dedykowanym najmłodszym gościom - nowoczesna i bardzo atrakcyjna w swojej formie wystawa 'Na tropie Tomka' zaprasza dzieci z opiekunami do wspólnych poszukiwań bohatera popularnych opowieści Alfreda Szklarskiego.

 

Goście muzeum mogą korzystać z poniższych ekspozycji stałych:

  • Na tropie Tomka,

  • Galeria sztuki polskiej 1800-1945,

  • Galeria sztuki polskiej po 1945,

  • Galeria plastyki nieprofesjonalnej,

  • Laboratorium przestrzeni teatralnych. Przeszłość w teraźniejszości,

  • Światło historii. Górny Śląsk na przestrzeni dziejów.

  • Galeria śląskiej sztuki sakralnej,

  • Wystawa przemysłu śląskiego.

Muzeum nie tylko oferuje zwiedzającym możliwość obcowania ze sztuką i kulturą -  rozwój i nauka również odgrywają istotną rolę w działalności katowickiej instytucji.

 Muzem Śląskie jest organizatorem wielu ciekawych projektów edukacyjnych, obejmujących zajęcia cykliczne dla najmłodszych mieszkańców Śląska, a także jednorazowe wydarzenia dla dzieci i dorosłych - imprezy muzyczne, filmowe i sportowe.


 

Na tropie Tomka, fot. M. Jędrzejowski 

 

Cennik:

Bilet normalny

Bilet ulgowy

Bilet grupowy normalny

Bilet grupowy ulgowy

Bilet rodzinny

27 zł 18 zł 21 zł 13 zł 70 zł