Podany adres email jest błędny
Pole wymagane

Nie masz konta? Zarejestruj się za darmo!

  • Parking
  • WC
  • Pod dachem
Gdzie: Katowice
Oswobodzenia 1
Kiedy:
Pn. - Pt. 09:00 - 19:00
Sob.09:00 - 19:00
Niedz. 09:00 - 19:00
Wiek: Wszyscy
Cena: darmowe
Kategoria: Sztuka i kreatywność
Tel:+48 32 730 32 20
E-mail:galeria@szybwilson.org

Zamknięte

Galeria Szyb Wilson

Dawna kopalnia 'Wieczorek' i jej szyb 'Wilson' (wcześniej 'Richthofen' i 'Hulda'), sięgają początkami swojej działalności aż pierwszej połowy XIX wieku. To właśnie na terenie tego zabytkowego, wiekowego szybu, który został zamknięty w 1995 roku, mieści się dzisiejsza Galeria Szybu 'Wilson' - największa prywatna galeria sztuki w Polsce z powierzchnią wystawienniczą wynoszącą ponad 2500 m2.

 

Jest to miejsce niezwykłe, w którym zwiedzający zobaczyć może z bliska wystawy, obrazy, fotografie, grafiki, instalacje wielu różnych artystów (mniej i bardziej znanych), nadal znajdując się w zabytkowym szybie, co samo w sobie stanowi pewien symbol przenikania się dzisiejszej sztuki z gospodarką. W galerii zobaczyć można prace takich artystów jak: Grupa EIA, Balawejder Mirosław, Bożek Magdalena, Garncorz Paweł,  Kołodziejczyk Lech, Koniakowski Andrzej, Lewczuk Sławomir, Łazowski Naso, Maciejska Justyna, Siek Andrzej, Sówka Erwin, Stańczyk Marek, Tobis Andrzej, Wieczorek Karol i wielu więcej. Galeria Szybu 'Wilson' otwarta jest na promocję nowych, młodych artystów, jak i również na różne pozostałe formy współpracy. Placówka udostępnia swoje pomieszczenia na organizację koncertów, festiwali, konferencji, wykładów, spektakli, pokazów mody, sesji fotograficznych i innych, licznych wydarzeń. Jednym z najważniejszych przedsięwzięć galerii jest coroczny Art Naif Festiwal, który przyciąga do siebie oddanych fanów sztuki naiwnej i nie tylko.

 

Godziny otwarcia:

poniedziałek - niedziela 09:00 - 19:00

 

  • Wstęp bezpłatny,
  • Zwiedzanie z przewodnikiem (również w języku angielskim), a także pomoc osobom niepełnosprawnym w poruszaniu się po obiekcie, oferowana jest od poniedziałku do piątku, między 9.00 a 16.00. Prosimy o wcześniejszy kontakt,
  • Zwiedzanie Galerii, a także udział w zajęciach i wydarzeniach organizowanych przez Galerię Szyb Wilson są równoznaczne z wyrażeniem zgody na rejestrację fotograficzną oraz filmową i wykorzystanie zdjęć i filmów na potrzeby Galerii.

Zapraszamy przez cały rok!

 

 

Obiekt ten jest częścią Szlaku Zabytków Techniki.

 

(źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, zabytkitechniki.pl)