Podany adres email jest błędny
Pole wymagane

Nie masz konta? Zarejestruj się za darmo!

    Gdzie: Katowice
    plac Sejmu Śląskiego 2
    Kiedy: Godziny do ustalenia
    Cena: do uzgodnienia
    Kategoria: Domy Kultury i biblioteki
    Tel:(32) 609-03-00, (32) 609-03-11,
    E-mail:sekretariat@miasto-ogrodow.eu

    Katowice Miasto Ogrodów

     

    To dość młode miejsce na mapie kulturalnej Katowic, bowiem powstałe w lutym 2016 roku. Jego utworzenie jest efektem połączenia Instytucji Kultury Katowice - Miasto Ogrodów z Centrum Kultury Katowice imienia Krystyny Bochenek. Centrum zostało z kolei utworzone dzięki integracji Estrady Śląskiej i Górnośląskiego Centrum Kultury w 2010 roku. Miasto Ogrodów ma swoją siedzibę w gmachu budynku znajdującego się przy ulicy Placu Sejmu Śląskiego 2. 

     

    Przede wszystkim muzyka

    Podstawowym filarem działalności Miasta Ogrodów jest szeroko pojęta kultura i edukacja oraz organizacja różnorodnych eventów artystycznych. Jednym z czołowych zadań jest realizacja programu UNESCO, do którego Katowice dołączyły jako Miasto Kreatywne w dziedzinie muzyki. Jest to obok Krakowa (wyróżnionego w dziedzinie literatury) drugie miasto w Polsce, które może poszczycić się tak prestiżowym wyróżnieniem. W swojej kategorii Katowice są pierwszym miastem w Europie Środkowo-Wschodniej! Łącznie w Katowicach odbywa się 27 festiwali, wśród których należy wyszczególnić Katowice Jazz Festiwal. Miasto posiada:

    • 24 sale koncertowe,
    • 30 mniejszych miejsc koncertowych,
    • 7 lokalnych wytwórni fonograficznych,
    • 12 studiów nagrań.

    W październiku 2017 roku Katowice będą organizatorem jednego z najbardziej prestiżowych wydarzeń w Europie, czyli Targów Muzyki Świata WOMEX - World Music Expo. Wydarzenie ma charakter międzynarodowy, skupiając wystawców, przedstawicieli branży muzycznej oraz wielbicieli muzyki. 

     

    Miasto Ogrodów oprócz programu UNESCO realizuje również autorskie projekty muzyczne. Jednym z nich jest Baroque Factory. Impulsem do jego powstania było wzrastające zainteresowanie muzyką dawną. Koncerty odbywają się w przestrzeniach miejskich na terenie miasta, ale również w sali koncertowej Instytutu Miasta Ogrodów. Kolejny autorski projekt to Biuro Dźwięku Katowice. Jego uczestnicy wspólnie tworzą muzykę elektroniczną. Ważnym miejscem powstałym w wyniku tych działań jest Klub Tempo! znajdujący się w Galerii Miasta Ogrodów. Dedykowana przestrzeń umożliwia wspólne poszukiwanie nowych dźwięków i ich testowanie podczas prób i mikrokoncertów. Efekty pracy można również usłyszeć na płytach CD i w sieci. Dzielnica brzmi dobrze to inicjatywa mająca na celu promocję muzyków amatorów, którzy podkreślają swoje pochodzenie z Katowic i utożsamiają się z konkretnymi dzielnicami miasta. Konkurs ma charakter otwarty,a pierwszym etapem eliminiacji jest nadsyłanie zgłoszeń, spośród których zostają wyłonieni uczestnicy przesłuchań. Wybrani artyści mają okazję rozwijać swoje umiejętności dzięki udziałowi w warsztatach oraz studyjnych nagraniach. Możliwość obcowania z muzyką stwarza również Festiwal Muzyki Świata Ogrody Dźwięków. Natomiast wyszukiwanie najciekawszych klubów muzycznych na Śląsku umożliwia aplikacja Szlak Śląskiego Bluesa. Wybór tego gatunku muzycznego jest podyktowany istotną rolą, jaką odegrał on  w kształtowaniu tożsamości muzycznej tego regionu. W większości tutejszych klubów koncertowały dawniej takie legendy polskego blues’a jak Adam i Beno Otręba, Leszek Winder, Irek Dudek czy Józef Skrzek. Pomimo upływu lat, echa bluesa i twórczości tych artystów są słyszalne do dziś. Warto zaznaczyć, że aplikacja jest bezpłatna. Miasto Ogrodów jest też organizatorem licznych koncertów oraz konkursów takich jak Międzynarodowy Konkurs na Kompozycję Jazzową.          

     

    Katowice to miasto muzyki. Szczególnie silne są tu tradycje jazzu i bluesa

     

    a poza muzyką...

    Działalność Instytucji Kultury im. Krystyny Bochenek nie ogranicza się jedynie do sfery muzyki. Placówka jest również organizatorem Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Reżyserskiej pod nazwą Interpretacje. Ponadto miłośnicy filmu oraz animacji mogą uczestniczyć w Ars Independent Festival. Konkurs ma wyłonić 'Czarne Konie' w czterech kategoriach:

    • Animacji (animacje krótkometrażowe),
    • Filmu (fabularne filmy pełnometrażowe),
    • Gier Wideo, 
    • Wideoklipu (gry i teledyski).

    Program Festiwalu uwzględnia projekcje filmów i animacji, prezentacje oraz panele dyskusyjne z udziałem międzynarodowych twórców.

    Katowice Street Art Festiwal realizuje wszelkie formy artystyczne działań ulicznych takie jak: murale, instalacje przestrzenne, graffiti, painting. Festiwal to odkrywanie nowych kształtów i podejmowanie działań wymykających się schematom i prostej klasyfikacji. Instytucja Kultury im. Krystyny Bochenek realizuje też program Mikrogranty, który pomaga organizacjom pozarządowym pozyskiwać środki finansowe konieczne do realizacji określonych projektów. Ponadto placówka posiada własną galerię, w której znajdują się podgalerie: Engram, Pojedyncza i Galeria Pusta. W Galerii Miasta Ogrodów odbywają się wernisaże malarskie i fotograficzne w których uczestniczy także tłumacz języka migowego, co sprawia, że wydarzenie jest dostępne dla osób niesłyszących. 

     

    dla dzieci i młodzieży

    Miasto Ogrodów podejmuje rozmaite działania edukacyjne. Jeden z przykładów stanowią zajęcia FUTURE ARTIST. Są one dedykowanie dzieciom i młodzieży w wieku od 6 do 12 lat i są bezpłatne. Zamysłem towarzyszącym zajęciom jest kompleksowa edukacja i wykształcenie świadomego odbiorcy sztuki. Dzięki wykorzystaniu różnych technik artystycznych, na które składają się fotografia, malarstwo, grafika i rzeźba, zajęcia angażują młodych uczestników i rozbudzają ich kreatywność. Innym, bardzo ciekawym projektem jest Muzykodrom Asi Miny -  zajęcia podczas których Joanna Bronisławska, znana jako Asi Mina, zabiera maluchy i starsze dzieci w kosmiczną podróż do świata rytmów i dźwięków. Oferta edukacyjna uwzględnia również zajęcia z tańca nowoczesnego połączonego z elementami baletu oraz lekcje śpiewu. Miasto Ogrodów prowadzi też tak zwaną 'Akademię Doświadczenia', która pielęgnuje istotę międzypokoleniowego dialogu. Projekt umożliwia zdobycie nowych, oryginalnych umiejętności w towarzystwie osób w różnym wieku. Na zajęciach można zgłębić tajniki japońskiego szydełkowania czy produkcji kosmetyków naturalnych. Prawda, że oryginalne ?  Wizyta w Mieście Ogrodów to również możliwość uczestnictwa w wykładach poświęconych sztuce współczesnej oraz historii Katowic.