Podany adres email jest błędny
Pole wymagane

Nie masz konta? Zarejestruj się za darmo!

  Gdzie: Katowice
  Traktorzystów 5
  Kiedy: Godziny do ustalenia
  Cena: darmowe
  Kategoria: Muzea, zamki i pałace
  Tel:695 412 466
  E-mail:zygmunt.szkocny@onet.pl

  Muzeum Najmniejszych Książek Świata

  Muzeum Najmniejszych Książek Świata jest bardzo ciekawą, aczkolwiek mało znaną propozycją dla zwiedzających Katowice. Co jest w nim tak nietypowego? Miniaturowe wersje dzieł literatury, z których najmniejsza, o tytule 'Alfabet Łaciński' trafiła do księgi rekordów Guinnessa. Wymiary tego dzieła to...0,8 na 1 milimetr!

  W zbiorach znajdziemy ok.100 książek, tworzonych od 1935 roku aż do śmierci autora (ostatnie dzieło pozostało niedokończone). Do artysty nieraz zgłaszały się chętni do zakupu kolekcji (m.in. Muzeum Narodowe w Chicago), Zygmunt Szkocny konsekwentnie jednak odmawiał sprzedaży, dzięki czemu zbiory pozostały na Śląsku i są nieodpłatnie udostępniane wszystkim chętnym.

  Tematami książek są najczęściej bibliografie noblistów lub znaczące wydarzenia historyczne. Powstały książki o Fryderyku Liszcie, Mikołaju Koperniku, Alfredzie Noblu, Leonardzie da Vinci, Napoleonie i Enrico Caruso. Każda z książek posiada prawdziwą introligatorską oprawę oraz dokładną informację o rozmiarach dzieła, liczbie znaków i liczbie stron.

  Artysta wpadł również na inne pomysły - na ziarnku grochu napisał słowa trzech modlitw: 'Zdrowaś Mario', 'Wierzę w Boga' oraz 'Ojcze Nasz'. Z kolei na zwykłym znaczku pocztowym spisana została 'ustawa budowlana'. W katowickim muzeum można zobaczyć również pamiątki po autorze. 

   

  Muzeum  mieści się w domu twórcy, przy ulicy Traktorzystów 5 w Katowicach. Po śmierci artysty, jego syn kontynuuje bezpłatne udostępnianie zbiorów zwiedzającym. Wystawę można obejrzeć wcześniej rezerwując wejście.