Podany adres email jest błędny
Pole wymagane

Nie masz konta? Zarejestruj się za darmo!

Warsztaty fotograficzne i filmowe dla dzieci i młodzieży w Krakowie

Twoje dziecko pasjonuje się fotografią? Sprawdź niezwykle ciekawą ofertę warsztatów fotograficznych i filmowych dla dzieci w Krakowie. Polecamy 5 najlepszych ośrodków, które przygotowały specjalny program zajęć dla najmłodszych.

 

 

1. Kurs fotografii w Akademii Fotografii

Akademia Fotografii jest niepubliczną placówką, która funkcjonuje w Krakowie od 2007 roku. Jej siedzibą jest urokliwa XIX-wieczna kamienica usytuowana przy Grodzkiej, należącej do najstarszych ulic Krakowa. Są tu prowadzone trzy rodzaje kursów: podstawowy, praktyczny oraz zaawansowany. Ich uczestnikiem może być każdy absolwent szkoły ponadpodstawowej. Głównym celem zajęć jest kompleksowa edukacja słuchaczy. Ta obejmuje oczywiście wiedzę teoretyczną, ale przede wszystkim duży nacisk jest kładziony na zajęcia praktyczne. Te dwa elementy są uzupełnione o zajęcia z grafiki komputerowej, podczas których uczniowie mają szansę opanować podstawową umiejętność obróbki i retuszu zdjęć w programie Photoshop. Akademia Fotografii prowadzi również warsztaty wideo, które umożliwiają tworzenie krótkich form audiowizualnych takich jak:

  • teledyski,
  • wideorelacje,
  • klipy modowe
  • reportaże z różnego rodzaju eventów.

Cechą wyróżniającą placówkę jest bardzo wysoki poziom nauczania, co potwierdzają prestiżowe nagrody zdobywane przez absolwentów szkoły.

 

Fotografia to doskonała forma spędzania czasu wolnego, która kształtuje wrażliwość artystyczną młodego człowieka

 

2. Centrum Młodzieży w Krakowie

To największy dom kultury w Małopolsce. Powstał w 1952 roku i od tej pory jest jedną z  najprężniej działających publicznych placówek w tym regionie. Jej celem jest wskazanie sposobów na spędzanie wolnego czasu i umożliwienie rozwoju talentu. Jedną z propozycji zajęć dla dzieci (od 7 lat) i młodzieży są zajęcia z filmu animowanego lub fotografii. Celem pierwszych z nich jest opanowanie podstawowych technik animacyjnych, a w konsekwencji samodzielne tworzenie dzieł przy ich użyciu. Warsztaty rozbudzają kreatywność oraz stymulują wyobraźnię dziecka. Najmłodsi mają szansę rozwijać różnorodne umiejętności i uzdolnienia w takich dziedzinach jak: plastyka, pisarstwo, operatorstwo i montaż filmowy. Samodzielne opracowanie scenariusza oraz jego realizacja od początku do końca, uczy dzieci cierpliwości, jak również konsekwencji w dążeniu do celu. Alternatywą są zajęcia z fotografii, których standardowy program został wzbogacony o takie elementy jak: praca w ciemni, fotografia cyfrowa czy grafika komputerowa.

 

 

3. Młodzieżowy Dom Kultury w Krakowie

MDK w Krakowie organizuje warsztaty fotograficzne dla młodzieży w wieku od 11 do 15 lat. Zajęcia są okazją do zaznajomienia się z podstawowymi pojęciami obecnymi w teorii fotografii, które są niezbędne do zrozumienia jej praktycznych aspektów. Program zajęć obejmuje elementy fotografii analogowej, pracę zarówno we wnętrzach studyjnych, jak również w plenerze. Każdy z uczestników ma możliwość stworzenia własnego, internetowego portfolio oraz wzięcia udziału w przeglądach i konkursach fotograficznych.

 

 

4. Warsztaty filmowe i teatralne Pani Bogumiły Góreckiej

Prowadząca warsztaty to teatrolog i pedagog z wykształcenia, ale też z pasji. Jej owocem jest opracowanie autorskiego cyklu zajęć teatralnych i filmowych oraz wykładów z obydwu dziedzin. Warsztaty dla młodszych dzieci to edukacja w myśl nauki przez zabawę.  Ma rozwijać kreatywność oraz kształtować rozmaite umiejętności dziecka. Dlatego program składa się między innymi z ćwiczeń:

  • ruchowych,
  • rytmicznych,
  • logopedycznych
  • muzycznych.

Zajęcia trwają 30 minut, co sprawia, że dziecko jest w stanie utrzymać koncentrację na poziomie umożliwiającym przyswojenie nowych zagadnień. Lekcje dla młodzieży również cechuje kompleksowe podejście, dlatego warsztaty uwzględniają: scenariopisarstwo, umuzykalnienie, a także podstawowe umiejętności sztuki operatorskiej oraz montażu. Udział w zajęciach nie tylko rozbudza kiełkującą pasję, ale również kształci świadomych i zaangażowanych odbiorców sztuki.

 

 

5. Nowohuckie Centrum Kultury

To jedna z najnowocześniejszych placówek kulturalnych na mapie Krakowa. Powstało w 1983 roku z myślą o budowaniu kulturalnego zaangażowania wśród mieszkańców miasta, niezależnie od ich wieku. Wśród bogatej oferty zajęć znajdują się te dedykowane młodzieży, jak na przykład lekcje fotografii. To cykl dziesięciu spotkań warsztatowych, z których każde trwa po 2 godziny. Ich program obejmuje zagadnienia z historii i estetyki fotografii, wykonywanie pozowanych zdjęć portretowych studyjnych oraz plenerowych, a także podstawy obróbki zdjęć w programie Photoshop. Cykl kończy selekcja i prezentacja najlepszych zdjęć w portfolio każdego z uczestników. Zajęcia to również szansa na zawarcie nowych znajomości oraz odkrycie indywidualnego stylu artystycznego.

 

Zobacz również

Muzea dla dzieci w Krakowie

Muzea dla dzieci w Krakowie

Szukasz dobrego muzeum do odwiedzenia z dzieckiem w Krakowie? Chcesz zabrać dziecko do Krakowa, ale nie wiesz gdzie pójść? Przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się, które obiekty muzealne w Krakowie warte są obejrzenia.

czytaj więcej

Najciekawsze zajęcia kreatywne dla dzieci w Krakowie

Najciekawsze zajęcia kreatywne dla dzieci w Krakowie

Jak rozwinąć w dziecku kreatywność i poruszyć wyobraźnię? Jak zachęcić do przedmiotów ścisłych? Nauka przez zabawę to najlepsza alternatywa dla nużących zajęć w szkole. W Krakowie pośród wielu propozycji...

czytaj więcej

Zajęcia muzyczne dla maluchów w Krakowie

Zajęcia muzyczne dla maluchów w Krakowie

Zajęcia rozwijające zainteresowania i talenty muzyczne mogą być świetną formą spędzania wolnego czasu, a w przyszłości zaowocować wykształceniem zdolnego artysty. Znajdź ciekawe propozycje warsztatów muzycznych dla...

czytaj więcej

Zajęcia sportowe dla dzieci w Krakowie

Zajęcia sportowe dla dzieci w Krakowie

Mieszkasz w Krakowie i szukasz zajęcia dla swojego dziecka, dzięki któremu spędzi wolny czas w ciekawy i zdrowy sposób? Aktywność fizyczna jest niezbędnym elementem rozwoju młodego człowieka, dlatego warto pomyśleć o...

czytaj więcej

Jak samemu przygotować i wykonać sesję zdjęciową w domu?

Jak samemu przygotować i wykonać sesję zdjęciową w domu?

Pierwsze lata życia malucha to czas na wagę złota. Każdy rodzic chce obserwować kolejne kroki rozwoju swojego dziecka. Sprawdź w jaki sposób możesz przygotować się i swojego malucha do przeprowadzenia sesji zdjęciowej...

czytaj więcej