Podany adres email jest błędny
Pole wymagane

Nie masz konta? Zarejestruj się za darmo!

Sesja zdjęciowa dziecka w domu

Pierwsze lata życia malucha to czas na wagę złota. Każdy rodzic chce obserwować kolejne kroki rozwoju swojego dziecka. Niestety, nadmiar pracy i obowiązków utrudniają to zadanie. Pierwsze lata życia dziecka to z pewnością najpiękniejszy czas w życiu większości rodziców, przepełniony miłością i troską, ale także pewnego rodzaju beztroską i radością. Ten okres nawet po wielu latach będziemy wspominać z uśmiechem na twarzy. Idealnym uzupełnieniem pięknych wspomnień będą fotografie naszego malucha. Krótko mówiąc, najlepszym sposobem na uchwycenie i utrwalenie najpiękniejszych chwil z życia jest fotografowanie dziecka już od najmłodszych lat.

 

Jak wiadomo - dzieci są różne i nie każde z nich potrafi na tyle otworzyć się przed obcą osobą, aby zdjęcia wyszły spontanicznie i naturalnie. Dodatkowo, profesjonalne sesje zdjęciowe w studio są kosztownymi przedsięwzięciami. Najkorzystniejszym wyjściem z tej sytuacji jest robienie zdjęć w domowym zaciszu, gdzie maluch czuje się bezpiecznie i swobodnie. Oczywiście nikt nie każe nam porównywać swojej pracy do profesjonalnie wykonanych fotografii, ale tych cudownych uchwyconych momentów nikt nam już nie odbierze.

 

Jak krok po kroku przygotować i wykonać sesję zdjęciową dziecka?

Już na samym początku nastaw się na to, że o ile dziecko nie śpi - sesja zdjęciowa nie będzie łatwym zadaniem! Kilkulatek z pewnością nie usiedzi zbyt długo w miejscu. Tu się obróci, tam z płaczem przewróci, a następnie schowa pod stołem i z naburmuszoną miną zarządzi koniec zdjęć. Dlatego uzbrój się w cierpliwość i uśmiech na twarzy!

 

Czas nie może być ograniczeniem

Zapewnij sobie odpowiednią ilość wolnego czasu, niech to będzie dzień wolny - nie możesz się spieszyć i stresować. Wyłącz telefon, Internet i wszystko inne, co może rozproszyć twoją uwagę.

 

Odpowiednio opracowany plan działania

Jeśli nie masz wizji, nie wiesz od czego zacząć - zajrzyj do sieci. W Internecie znajdziesz niezliczoną ilość pomysłów i inspiracji na sesję dziecięcą. Pomoże ci to zebrać myśli.

 

Dziecko podczas sesji fotograficznej
Zainspiruj się pomysłami na stworzenie oryginalnej scenografii

Efektywny model

Dziecko musi być przede wszystkim wyspane i nakarmione. Istnieje wtedy większe prawdopodobieństwo, że do zdjęć będzie pozowało z niewymuszonych uśmiechem. Wypoczęte dziecko ma w sobie mnóstwo energii, dzięki czemu zdjęcia na pewno nie będą nudne.

 

Odpowiednie oświetlenie

Najlepsze zdjęcia to te zrobione w naturalnym, dziennym świetle. Rozświetlona buzia malucha będzie promieniała na fotografii. Jeśli nie posiadasz profesjonalnych lamp i odpowiednio jasnego obiektywu (co zależy od możliwości otwierania przysłony odpowiedzialnej za ilość wpadającego światła), unikaj robienia zdjęć w pochmurny dzień lub wieczorem.

 

Ojciec wykonujący zdjęcie
Dbając o odpowiednie oświetlenie zapewnimy wysoką jakość zdjęć

 

Pomocnik - rozśmieszacz

Dobrym pomysłem jest "zatrudnienie" dodatkowej osoby do pomocy - w tej roli na pewno doskonale sprawdzi się tatuś. Kiedy on będzie rozśmieszał malucha i próbował go czymś zainteresować, ty będziesz miała odpowiednio dużo czasu na zrobienie  dobrych ujęć.

 

Dostosowanie tła

Najlepszym wyborem będzie jednolite tło. Może to być ściana lub rozwieszone prześcieradło. Postaraj się, aby w zasięgu kadru nie było bałaganu lub innych niepotrzebnych przedmiotów.

 

Kreacja małego modela

Nie zakładaj dziecku pstrokatych ciuszków. Paseczki, kropeczki i inne wzorki niepotrzebnie odciągają uwagą od naszego modela. Najlepiej, jeśli założysz dziecku ubranie o stonowanym kolorze. Ta sama zasada dotyczy ewentualnych dorosłych pozujących wspólnie z maluchem.

 

dzieci leżące na łóżku
Domowa sesja zdjęciowa dzieci

Oswojenie z aparatem

Pokaż kilkulatkowi jak działa aparat, w jaki sposób wykonuje się zdjęcia. Pozwól, aby sam zrobił kilka ujęć. Jeśli maluch oswoi się z nieznanym sprzętem, nie będzie czuł się skrępowany i chętniej zapozuje przed obiektywem.

 

Opcje aparatu

Podczas fotografowania dziecka warto wykorzystać opcję wykonywania zdjęć seryjnych. Maluch jest cały czas w ruchu, przez co ciężko jest zdążyć uchwycić dobry moment. Dzięki tej funkcji pozyskasz kilka wersji tej samej fotografii i jedynym problemem będzie wybranie tej najkorzystniejszej.

 

Pomocne triki

Postaraj się robić zdjęcia na wysokości oczu dziecka lub ostatecznie z góry. Fotografowanie "z dołu" często doprowadza do zaburzenia proporcji na zdjęciu. Staraj się również nie ucinać na fotografii rąk, nóg czy czubka głowy. Takie ujęcia po wywołaniu rzadko wyglądają korzystnie.

 

Naturalność

Uśmiech twojego malucha jest na pewno uroczy, ale nie zmuszaj go do ciągłego uśmiechania się, bo z czasem przestanie on być naturalny i wiarygodny. Dziecko ma szeroką gamę emocji, które warto uwiecznić na fotografiach.

 

Fotografowanie nie jest jednak takie trudne, prawda? Jeśli chcesz stworzyć swojemu dziecku wspaniałą pamiątkę z dzieciństwa -  do dzieła!

A jeżeli chciałbyś zainteresować swoje dzieci fotografią skorzystaj z naszej wyszukiwarki miejsc, w której znajdziesz wystawy fotograficzne, szkółki fotograficzne oraz szereg atrakcji dla małych fotografów.

 

Zobacz również

Warsztaty fotograficzne i filmowe dla dzieci i młodzieży w Warszawie

Warsztaty fotograficzne i filmowe dla dzieci i młodzieży w Warszawie

Twoje dziecko uwielbia robić zdjęcia, a może interesuje się filmem? Pomóż mu realizować pasję i zapisz je na warsztaty. Dzięki nim będzie mogło pielęgnować swój talent, jednocześnie świetnie się przy tym bawiąc!...

czytaj więcej

20 pomysłów na imprezę urodzinową dziecka

20 pomysłów na imprezę urodzinową dziecka

Jeżeli nie chcesz, aby kolejne urodziny Twojego dziecka wyglądały dokładnie tak samo, jak te poprzednie, skorzystaj z naszej bazy pomysłów na organizację imprezy urodzinowej.

czytaj więcej