Sesja zdjęciowa dziecka w domu
Pierwsze lata życia malucha to czas na wagę złota. Każdy rodzic chce obserwować kolejne kroki rozwoju swojego dziecka. Niestety, nadmiar pracy i obowiązków utrudniają to zadanie. Pierwsze lata życia dziecka to z pewnością najpiękniejszy czas w życiu większości rodziców, przepełniony miłością i troską, ale także pewnego rodzaju beztroską i radością. Ten okres nawet po wielu latach będziemy wspominać z uśmiechem na twarzy. Idealnym uzupełnieniem pięknych wspomnień będą fotografie naszego malucha. Krótko mówiąc, najlepszym sposobem na uchwycenie i utrwalenie najpiękniejszych chwil z życia jest fotografowanie dziecka już od najmłodszych lat.
Jak wiadomo - dzieci są różne i nie każde z nich potrafi na tyle otworzyć się przed obcą osobą, aby zdjęcia wyszły spontanicznie i naturalnie. Dodatkowo, profesjonalne sesje zdjęciowe w studio są kosztownymi przedsięwzięciami. Najkorzystniejszym wyjściem z tej sytuacji jest robienie zdjęć w domowym zaciszu, gdzie maluch czuje się bezpiecznie i swobodnie. Oczywiście nikt nie każe nam porównywać swojej pracy do profesjonalnie wykonanych fotografii, ale tych cudownych uchwyconych momentów nikt nam już nie odbierze.
Jak krok po kroku przygotować i wykonać sesję zdjęciową dziecka?
Już na samym początku nastaw się na to, że o ile dziecko nie śpi - sesja zdjęciowa nie będzie łatwym zadaniem! Kilkulatek z pewnością nie usiedzi zbyt długo w miejscu. Tu się obróci, tam z płaczem przewróci, a następnie schowa pod stołem i z naburmuszoną miną zarządzi koniec zdjęć. Dlatego uzbrój się w cierpliwość i uśmiech na twarzy!
Czas nie może być ograniczeniem
Zapewnij sobie odpowiednią ilość wolnego czasu, niech to będzie dzień wolny - nie możesz się spieszyć i stresować. Wyłącz telefon, Internet i wszystko inne, co może rozproszyć twoją uwagę.
Odpowiednio opracowany plan działania
Jeśli nie masz wizji, nie wiesz od czego zacząć - zajrzyj do sieci. W Internecie znajdziesz niezliczoną ilość pomysłów i inspiracji na sesję dziecięcą. Pomoże ci to zebrać myśli.
Efektywny model
Dziecko musi być przede wszystkim wyspane i nakarmione. Istnieje wtedy większe prawdopodobieństwo, że do zdjęć będzie pozowało z niewymuszonych uśmiechem. Wypoczęte dziecko ma w sobie mnóstwo energii, dzięki czemu zdjęcia na pewno nie będą nudne.
Odpowiednie oświetlenie
Najlepsze zdjęcia to te zrobione w naturalnym, dziennym świetle. Rozświetlona buzia malucha będzie promieniała na fotografii. Jeśli nie posiadasz profesjonalnych lamp i odpowiednio jasnego obiektywu (co zależy od możliwości otwierania przysłony odpowiedzialnej za ilość wpadającego światła), unikaj robienia zdjęć w pochmurny dzień lub wieczorem.
Pomocnik - rozśmieszacz
Dobrym pomysłem jest "zatrudnienie" dodatkowej osoby do pomocy - w tej roli na pewno doskonale sprawdzi się tatuś. Kiedy on będzie rozśmieszał malucha i próbował go czymś zainteresować, ty będziesz miała odpowiednio dużo czasu na zrobienie dobrych ujęć.
Dostosowanie tła
Najlepszym wyborem będzie jednolite tło. Może to być ściana lub rozwieszone prześcieradło. Postaraj się, aby w zasięgu kadru nie było bałaganu lub innych niepotrzebnych przedmiotów.
Kreacja małego modela
Nie zakładaj dziecku pstrokatych ciuszków. Paseczki, kropeczki i inne wzorki niepotrzebnie odciągają uwagą od naszego modela. Najlepiej, jeśli założysz dziecku ubranie o stonowanym kolorze. Ta sama zasada dotyczy ewentualnych dorosłych pozujących wspólnie z maluchem.
Oswojenie z aparatem
Pokaż kilkulatkowi jak działa aparat, w jaki sposób wykonuje się zdjęcia. Pozwól, aby sam zrobił kilka ujęć. Jeśli maluch oswoi się z nieznanym sprzętem, nie będzie czuł się skrępowany i chętniej zapozuje przed obiektywem.
Opcje aparatu
Podczas fotografowania dziecka warto wykorzystać opcję wykonywania zdjęć seryjnych. Maluch jest cały czas w ruchu, przez co ciężko jest zdążyć uchwycić dobry moment. Dzięki tej funkcji pozyskasz kilka wersji tej samej fotografii i jedynym problemem będzie wybranie tej najkorzystniejszej.
Pomocne triki
Postaraj się robić zdjęcia na wysokości oczu dziecka lub ostatecznie z góry. Fotografowanie "z dołu" często doprowadza do zaburzenia proporcji na zdjęciu. Staraj się również nie ucinać na fotografii rąk, nóg czy czubka głowy. Takie ujęcia po wywołaniu rzadko wyglądają korzystnie.
Naturalność
Uśmiech twojego malucha jest na pewno uroczy, ale nie zmuszaj go do ciągłego uśmiechania się, bo z czasem przestanie on być naturalny i wiarygodny. Dziecko ma szeroką gamę emocji, które warto uwiecznić na fotografiach.
Fotografowanie nie jest jednak takie trudne, prawda? Jeśli chcesz stworzyć swojemu dziecku wspaniałą pamiątkę z dzieciństwa - do dzieła!
A jeżeli chciałbyś zainteresować swoje dzieci fotografią skorzystaj z naszej wyszukiwarki miejsc, w której znajdziesz wystawy fotograficzne, szkółki fotograficzne oraz szereg atrakcji dla małych fotografów.
Najnowsze artykuły
- Inspirowane klasyką poezji dziecięcej - Aleksander Fredro
- Inspirowane klasyką poezji dziecięcej - Julian Tuwim
- Inspirowane klasyką poezji dziecięcej - Jan Brzechwa
- Inspirowane klasyką poezji dziecięcej - Maria Konopnicka
- Jak rozbudzić w dziecku pasję? Poradnik w pięciu krokach
- Odporność w czasach pandemii