Dolny Śląsk - top 10 pomysłów na rodzinny wypad
Wiele atrakcyjnych dla dorosłych rzeczy, według dzieci są okropną nudą - i vice versa. Żeby zadowolić każdego członka rodziny przy wyborze atrakcji na wspólne spędzanie czasu, trzeba się nieźle nagłowić.
10 najlepszych miejsc dla rodzin na Dolnym Śląsku
Przygotowaliśmy listę dziesięciu pomysłów na rozrywkę dla całej rodziny na Dolnym Śląsku. Znajdują się tu pozycje dla fanów sportu, poszukiwaczy skarbów, ruchliwych, ciekawskich, wielbicieli zwierząt i amatorów natury. Każdy znajdzie coś dla siebie.
1. Zoo i Afrykarium we Wrocławiu
Wrocławskie Zoo stało się znane w całym kraju ze względu na pierwsze w Polsce oceanarium - Afrykarium. Gigantyczny pawilon znajduje się na terenie ogrodu zoologicznego i nieważne, jaka pogoda jest na zewnątrz - w środku zawsze panuje tropikalna atmosfera Czarnego Lądu.
Możemy spacerować w dżungli, słuchając krzyku papug latających nieustannie nad naszą głową, lub przejść podwodnym tunelem. W wielkim zbiorniku wodnym wśród rafy koralowej, na wyciągnięcie ręki pływają rekiny, płaszczki, żółwie i setki kolorowych ryb. Na wybrzeżu sztucznego morza wylegują się hipopotamy, skaczą do wody kotiki - zwierzęta podobne do fok - i pingwiny. Stada kolorowych ptaków latają wśród tropikalnych roślin.
2. Kopalnia złota w Złotym Stoku
Bardzo tajemnicze miejsce zaraz pod granicą z Czechami. Stara kopalnia złota, gdzie w podziemiach czeka na nas wiele legend i czarnych historii. Możemy spotkać gnomy, które pomagały niegdyś przy wydobywaniu złota, przejść podziemnymi korytarzami i obejrzeć skarbiec, w którym jest 16 ton 'złota' wydobytego przez cały okres pracy kopalni - prawie tysiąc lat!
Żądni przygód mogą kawałek trasy odbyć zjeżdżając na ośmiometrowej zjeżdżalni lub obejrzeć chodniki kopalni z łódki, płynącej podziemną rzeką. W sztolniach znajduje się także podziemny wodospad. Legenda głosi, że gdzieś w kopalniach Złotego Stoku po II wojnie światowej Niemcy ukryli swój skarb, którego do dziś nie odnaleziono...
3. Aquapark - Wrocław
Doskonałe miejsce, gdzie można się wyszaleć w wodzie, a następnie zrelaksować w SPA, jacuzzi lub basenie solankowym. Na wielbicieli aktywności czekają zjeżdżalnie, basen z falami lub basen pływacki. Dla najmłodszych przygotowano brodzik z okrętem pirackim, a dorośli mogą wybrać się na siłownię lub zajęcia fitness.
4. Błędne Skały - Kudowa Zdrój
W Parku Gór Stołowych natura stworzyła niezwykły labirynt z wysokich skał, gdzie można poczuć się jak na innej planecie. Trasa prowadzi wąskimi korytarzami i szczelinami pomiędzy głazami. Uwaga! Czasem trzeba będzie ściągnąć plecak lub wciągnąć brzuch, by móc przejść dalej. Mniejsi mają zdecydowaną przewagę!
Oprócz labiryntu, dla tych mniej odważnych, są jeszcze trasy widokowe, gdzie można po prostu skupić się na podziwianiu niezwykłych widoków.
5. Hydropolis - Wrocław
Wiedziałeś, że ciało człowieka składa się w 60% z wody? Chciałbyś dowiedzieć się, jakie funkcje pełni woda w przeróżnych kulturach i religiach? Jakie przerażające stworzenia można znaleźć w morskich głębinach? Ile litrów dziennie zużywają mieszkańcy Ziemi w różnych jej miejscach? Jak przewidywać pogodę analizując chmury? Hydropolis jest miejscem, gdzie znajdują się odpowiedzi na wszystkie pytania dotyczące wody, jakie mogą tylko przyjść Wam do głowy. Zapomnijcie o nieciekawych eksponatach i suchej naukowej wiedzy. Tutaj rządzą interaktywność i nowoczesne technologie!
6. Park trampolin - Wrocław
Na mapie Wrocławia pojawia się coraz więcej miejsc, gdzie chodzenie jest niedozwolone - trzeba skakać! Wielka hala sportowa wypełniona jest tylko i wyłącznie trampolinami. Oprócz zwyczajnego skakania można pograć w koszykówkę, robić salta wprost do basenu wypełnionego miękkimi gąbkami i spróbować swoich sił w akrobatyce. Niektóre parki trampolin mają w swojej ofercie skoki na snowboardzie lub nartach - cały czas jest oczywiście mowa o trampolinach wewnątrz hali! Brak ograniczeń wiekowych. Nad bezpieczeństwem podczas zabawy dbają przeszkoleni trenerzy. Wielki skok adrenaliny i endorfin gwarantowany!
7. Kolejkowo - Wrocław
Kto chce zobaczyć Dolny Śląsk z lotu ptaka? Co prawda, nikt nie proponuje tutaj lotów w powietrzu, lecz rzut oka na miniaturową wersję regionu. Dworzec Świebodzki w swoim wnętrzu kryje największą w Polsce makietę kolejową. Dolny Śląsk w miniaturze tętni życiem. Oprócz jeżdżących bez ustanku pociągów, możemy zaobserwować życie mieszkańców i podróżnych. Wystawa nie jest interaktywna, lecz jest wykonana z niezwykłą starannością i każdy detal zachwyca niepowtarzalnością. Szyby i barierki nie istnieją - można poczuć się jak Guliwer i wcisnąć nos w życie malutkich mieszkańców. Oglądanie ich życia w rytmie mknących maleńkich pociągów i tramwajów jest naprawdę wciągające!
8. Góra Śnieżka - Karkonosze
Karkonosze i ich najwyższy szczyt - Śnieżka - są doceniane w całej Polsce ze względu na piękno natury, przepiękne krajobrazy i mnogość szlaków, dostosowanych do nawet najmniej zaawansowanych turystów. Tereny te powstały po przejściu lodowca - stąd właśnie wzięła się rzeźba tych gór oraz roślinność, która spotykana jest poza tym miejscem jedynie w Skandynawii. W centrum regionu znajduje się Karpacz, świetna baza wypadowa i bardzo dobrze wyposażony ośrodek noclegowy dla miłośników przyrody.
9. Szlak krasnali - Wrocław
Specjalne wyzwanie dla poszukiwaczy skarbów. Przygotuj prowiant i specjalną mapę, gdzie zaznaczona będzie trasa… jaka? Do wyboru jest ich wiele, a wszystkie prowadzą tropem małych krasnali zamieszkujących Wrocław. Każdy z nich (a jest ich prawie 320) ma swoje imię, swój charakter i swoją własną, niepowtarzalną historię. Jeśli nie możecie zlokalizować wszystkich krasnali (co jest trudnym zadaniem), pomoże wam w tym strona internetowa krasnale.pl.
10. Park Szczytnicki - Wrocław
Istnieje wiele powodów, dla których warto odwiedzić Park Szczytnicki we Wrocławiu. Między wiosną a jesienią, fontanna w środku parku przemienia się w niezwykłe widowisko.
Jest to największa fontanna multimedialna w Polsce i jedna z większych na całym kontynencie. Z dysz znajdujących się na całej powierzchni tafli wystrzeliwują w górę strumienie wody na wysokość aż do 40 metrów. Na takim wodnym ekranie, za pomocą kolorów, ludzie zgromadzeni na brzegu oglądają wizualizacje, którym towarzyszy muzyka. Tematyka pokazów jest przeróżna - od gwiazd kina po krasnale, wrocławski symbol. W ciągu dnia odbywają się też koncerty. Pokazy specjalne mają miejsce w weekendy.
Katarzyna Strauchmann
Najnowsze artykuły
- Inspirowane klasyką poezji dziecięcej - Aleksander Fredro
- Inspirowane klasyką poezji dziecięcej - Julian Tuwim
- Inspirowane klasyką poezji dziecięcej - Jan Brzechwa
- Inspirowane klasyką poezji dziecięcej - Maria Konopnicka
- Jak rozbudzić w dziecku pasję? Poradnik w pięciu krokach
- Odporność w czasach pandemii