Podany adres email jest błędny
Pole wymagane

Nie masz konta? Zarejestruj się za darmo!

  • Parking
  • Płatność kartą
  • WC
  • Pod dachem
  • Na zewnątrz
  • Jedzenie / picie
  • Szatnia
Gdzie: Wrocław
Wróblewskiego 1-5
Kiedy:
Pn. - Pt. 09:00 - 17:00
Sob.09:00 - 17:00
Niedz. 09:00 - 17:00
Cena: od 0,00
do 45,00 zł/osoba
Kategoria: Świat zwierząt
Tel:+ 48 71 340 71 19, +48 691 674
E-mail:pok@zoo.wroc.pl

Zamknięte

Afrykarium

We wrocławskim zoo znajduje się interesująca budowla o nazwie Afrykarium. Zapewne zastanawiacie się cóż to takiego jest? Odpowiedź brzmi: unikatowe na skalę światową oceanarium, gdzie mieszkają zwierzęta z Afryki, nie tylko wodne. Jest to nie lada gratka dla dzieci zafascynowanych Królestwem Zwierząt.

 

Hipopotam nilowy w Afrykarium

 

Pierwsze kroki, czyli początki Afrykarium

Pomysłodawcą wszelkich koncepcji, w tym samej nazwy Afrykarium, która powstała z połączenia słów Afryka i Akwarium, jest Radosław Ratajczak będący prezesem spółki Zoo Wrocław. Główną ideą Afrykarium jest prezentacja różnych ekosystemów wodnych Czarnego Lądu pod hasłem "życiodajne wody Afryki". Na konkurs architektoniczny, rozpisany w 2008 roku, nadesłano aż 14 projektów. Wybrany został pomysł wrocławskiej Fabryki Projektowej ArC2. Przygotowanie projektów wykonawczych trwało 4 lata, a ostateczna budowa rozpoczęła się w 2012 roku.

 

Mieszkańcy Afrykarium

W tym wyjątkowym miejscu zaaranżowano pięć zróżnicowanych środowisk występujących na terenie Afryki. Pierwszym z nich jest ekosystem Morza Czerwonego, w którym znajduje się rafa koralowa. Można tam podziwiać ponad 70 gatunków kolorowych ryb. Sam zbiornik wodny mieści milion litrów wody. W Afryce Wschodniej dzieci mogą oglądać hipopotamy nilowe, mrówniki, golce oraz jedne z najmniejszych antylop świata - dikdiki.. Znajdują się tutaj również dwa akwaria z rybami z jezior Tanganiki i Malawi. Kolejny ekosystem to Kanał Mozambicki, gdzie można podziwiać żółwia zielonego, rekiny czy płaszczki. Największą atrakcją tego miejsca jest 18-metrowy przezroczysty tunel, dzięki któremu i mali, i duzi mają możliwość zachwycania się tymi zwierzętami. Wybrzeże Szkieletów to nazwa jednego ze środowisk, w którym występują często mylone z fokami kotiki afrykańskie, pingwiny przylądkowe, meduzy, mureny oraz inne gatunki ryb. Ostatnie miejsce to Dżungla nad rzeką Kongo, w której mieszkają krokodyle i manaty oraz liczne gatunki ptaków.

W kompleksie Afrykarium Twoja pociecha znajdzie także salę edukacyjną na około 30 osób, restaurację typu bistro czy sklep z pamiątkami, a Ciebie, Drogi Rodzicu, może zainteresuje sala konferencyjna na 160 osób lub sala biznesowa VIP na 30 osób.

 

Goście Afrykarium mogą oglądać mieszkańców Afrykarium z przezroczystego tunelu

 

Ciekawostki dotyczące wrocławskiego Afrykarium

Całkowita kubatura obiektu wynosi ponad 184000 metrów sześciennych. Na budowę Afrykarium zużyto 36000 metrów sześciennych betonu i 4800 ton stali. Budynek posiada trzy kondygnacje, z czego jedna znajduje się pod ziemią. W całym Afrykarium jest w obiegu 15000000 litrów wody, czyli 15000 metrów sześciennych - tyle wody mieści się w sześciu basenach olimpijskich! Sama woda ma masę 15000 ton, czyli tyle co 100 wielorybów lub 3000 dorosłych słoni. Pokazuje to ogrom pracy, który został włożony w stworzenie tego wyjątkowego miejsca. Warto pokazać Afrykarium dziecku, aby doceniło piękno afrykańskiej przyrody, a także ludzki trud włożony w to, aby tę przyrodę pokazywać innym.

 

W 2017 roku, wrocławskie Afrykarium zajęło 4. miejsce wśród wszystkich ogrodów zoologicznych na świecie.

 

UWAGA:

Szczegółowe godziny otwarcia znajdziecie w zakładce po lewej stronie.  

 

Cennik biletów:

Wstęp do Afrykarium jest wliczony w cenę biletu upoważniającego zwiedzanie całego zoo:

 

  • bilet ulgowy 35 zł
  • bilet studencki 40 zł
  • bilet normalny 45 zł
  • bilet rodzinny (2 osoby dorosłe + max. 3 dzieci) 150 zł.

Dzieci do 3 lat oraz osoby, które ukończyły 75 lat mogą zwiedzać zoo za darmo.