Podany adres email jest błędny
Pole wymagane

Nie masz konta? Zarejestruj się za darmo!

    Gdzie: Wrocław
    pl. Powstańców Warszawy 5
    Kiedy: Godziny do ustalenia
    Cena: od 0,00
    do 25,00 zł/osoba
    Kategoria: Muzea, zamki i pałace
    Tel:48 71 343 56 43, 48 71 372 51 50
    E-mail:sekretariat@mnwr.art.pl

    Muzeum Narodowe we Wrocławiu

    Neorenesansowy budynek Muzeum Narodowego we Wrocławiu usytuowany jest nad malowniczym, południowym brzegiem Odry. Oprócz gmachu głównego, w skład Muzeum wchodzą trzy oddziały: słynna Panorama Racławicka ukazująca obraz zwycięskiej bitwy pod Racławicami, Muzeum Etnograficzne mieszczące się w dawnym Białym Folwarku i stosunkowo młode Muzeum Sztuki Współczesnej ulokowane w modernistycznym Pawilonie Czterech Kopuł. Muzeum Narodowe wliczane jest w poczet największych i najważniejszych muzeów sztuki w Polsce; w wyjątkowy sposób zaprezentowana tu została historia sztuki śląskiej, polskiej i europejskiej. W liczącej ponad 200 tys. eksponatów kolekcji znajdują się: śląskie rzeźby kamienne i drewniane, obrazy prezentujące malarstwo śląskie, polskie i europejskie, rysunki, grafiki i zbiory rzemiosła artystycznego z różnych epok, a także zbiory książek i dokumentów. Znaczna część obiektów powstawała we Wrocławiu i okolicach Dolnego Śląska, ale znajdziemy tutaj także dzieła z muzeów lwowskich i dawnych zbiorów niemieckich. Od lipca 2018 roku, we wrocławskim Muzeum zagościła na stałe wystawa 'Cudo-Twórcy', prezentująca sztukę Bliskiego i Dalekiego Wschodu, przykłady rękodzieła i szkła artystycznego oraz współczesnej ceramiki. 

     

    Figury słoni z wazami na grzbietach, Chiny, Dynastia Qing (1644-1911) - eksponaty z wystawy  'Cudo-Twórcy'.
    (materiały graficzne Muzeum Narodowego we Wrocławiu) 

     

    Sztuka opowiadająca historię

    W gmachu głównym Muzeum Narodowego zapoznać się można z wystawami stałymi skupionymi wokół historii sztuki śląskiej, polskiej i europejskiej. Całość prezentowanej tutaj sztuki śląskiej ukazuje jak niezwykłym ośrodkiem artystycznym na przestrzeni wieków był Śląsk. 

     W ulokowanej nieopodal rotundzie Panoramy Racławickiej podziwiać możemy ogromne malowidło Styki i Kossaka. Burzliwa historia płótna i fantastyczny sposób jego prezentacji po dziś dzień przyciągają rzesze odwiedzających, zaś sama Rotunda uważana jest za jedną z głównych atrakcji miasta. 

    Niewielkie Muzeum Etnograficzne przybliża zwiedzającym problem zderzenia się tradycji miejscowej z tradycją osób przyjezdnych. Niemal całkowita wymiana ludności na obszarach Dolnego Śląskiego zapoczątkowała ciekawe procesy kulturowe w tym regionie. W Muzeum zobaczyć możemy zarówno zabytki kultury ludowej, jak i wytwory kultury związane z powojenną ludnością napływową. 

    Wrocławskie Muzeum Narodowe posiada jedną z największych w Polsce kolekcji polskiej sztuki współczesnej - najstarsze eksponaty kolekcji pochodzą z lat 60. XX w. W Pawilonie Czterech Kopuł oglądać można dzieła z zakresu malarstwa, grafiki i rzeźby, a także projekty konceptualne, dokumentacje happeningów oraz sztukę wideo. 

     

    Muzeum przyjazne dzieciom

    W ofercie muzealnej znajdują się także projekty edukacyjne skierowane do dzieci i rodzin, uwzględniające dziecięcą żywiołowość i ciekawość. Wśród nich znalazły się liczne wakacyjne warsztaty rodzinne, oprowadzania, cykle edukacyjne i lekcje sztuk dla grup szkolnych. Dzieci odwiedzające Muzeum Narodowe mają możliwość postawienia pierwszego kroku w bogatym i różnorodnym świecie sztuki. 

     

    godziny otwarcia:

    sezon letni (1.04-31.10) sezon zimowy (1.11-31.03)
    poniedziałek - nieczynne poniedziałek - nieczynne
    wtorek-piątek 10:00 - 17:00 wtorek-piątek 10:00 - 16:00
    sobota - niedziela 10.30 - 18:00 sobota - niedziela 10.00 - 17:00