Podany adres email jest błędny
Pole wymagane

Nie masz konta? Zarejestruj się za darmo!

  Gdzie: Złoty Stok
  Złota 7
  Kiedy: Godziny do ustalenia
  Cena: od 10,00
  do 19,00 zł/osoba
  Kategoria: Adrenalina
  Tel:+48 74 817 55 08
  E-mail:biuro@kopalniazlota.pl

  Kopalnia Złota

  Kopalnia Złota w Złotym Stoku, laureat Złotego Certyfikatu, od wielu lat przyciąga poszukiwaczy przygód i miłośników legend. Kopalnia ulokowana jest tak blisko czeskiej granicy, że zwiedzając jej korytarze, natrafić możemy na chodnik wiodący prosto do naszych sąsiadów. Głównie sztolnie kopalni, które przemierzamy na podziemnej trasie turystycznej to Sztolnia Gertrudy i Sztolnia Czarnej z jedynym w Polsce podziemnym wodospadem. Dodatkowo poza trasą znajduje się udostępniona zwiedzającym Sztolnia Książęca, a zaraz za nią sztolnia Błotna ze źródełkiem miłości - dla tych, którzy chcą zatrzymać na zawsze swoją drugą połówkę. Prawdziwym klejnotem górnictwa jest otwarta dla turystów Sztolnia Ochrowa z niezwykłą kolorystyką rodem z Marsa.

   

  Na koniec podziemnej przygody czeka was podróż Podziemnym Pomarańczowym Tramwajem (źródło zdjęcia)

   

  Atrakcje podziemnych tras turystycznych

  Złotostockie korytarze podziemnej trasy zwiedzamy z przewodnikiem, zaczynając od Sztolni Gertrudy. Jej nazwa odnosi się do dzielnej żony górnika, które wedle legendy zeszła do podziemi ratować męża zasypanego wraz z innymi górnikami. Choć historia w legendzie nie skończyła się dobrze, Getruda została jednym z opiekuńczych duchów kopalni, wyprowadzającą na zewnątrz zagubionych. Innymi życzliwymi duchami, na jakie natrafić możemy podczas zwiedzania, są gnomy. Idąc za przewodnikiem, zobaczymy narzędzia górnicze i hutnicze, piec, w którym przetapiano złoto oraz przejdziemy przez Chodnik Śmierci i zajrzymy do skarbca. W jednym z bocznych chodników sztolni poznamy historię J. Schärfenberga i zobaczymy laboratorium, w którym badacz, w poszukiwaniu metody na długowieczność, wytwarzał arszenik.

   Nim trafimy na koniec trasy i zapoznamy się z Muzeum Przestróg, Uwag i Apeli, czeka na nas jeszcze ośmiometrowa zjeżdżalnia. Część trasy w sztolni zwiedzić możemy, płynąc łódką o filmowej nazwie 'Titanic'. 

   

  Sztolnia Czarna znajduje się pod Górą Stołtysią, a wejść do niej możemy przez Złoty Jar. Wycieczka przez tę sztolnię pozwoli nam lepiej poznać różne techniki wydobywania minerałów. Trasa podziemna przez Sztolnię Czarną to potężne komory i widok na, wspominany wcześniej, wyjątkowy podziemny wodospad, zaś pod nim czekają na nas poszukiwania skarbów III Rzeszy. Niesamowite jest nawet opuszczanie tego poziomu kopalni, gdyż turyści wyjeżdżają stąd… Pomarańczowym Tramwajem

   

  Na tym jednak nie koniec atrakcji, które zapewnia nam wizyta w Kopalni Złota. Indywidualnie zwiedzać możemy Sztolnię Książęcą. Chodnik ten polecany jest osobom odważnym, gdyż ze względu na brak oświetlenia badamy go z latarką w ręce. W nagrodę za odwagę, wychodzimy ze Sztolni, by zobaczyć źródełko miłości. 

  W ofercie Kopalni znajduje się także wystawa minerałów, zwiedzanie Izby Pamięci, możliwość płukania złota lub poszukiwania minerałów na Polu Diamentów, a także wiele, wiele innych inicjatyw. Do dodatkowych atrakcji kopalni zaliczają się pokazy wybijania pamiątkowych monet oraz pokazy odlewania pamiątkowych sztabek. Kto powiedział, że wychodząc z kopalni złota, nie mielibyśmy zabrać ze sobą pamiątkowej sztabki?

   

  Ubierzcie się ciepło! Temperatura w Kopalni wynosi 7 ° C.

   

  Źródło zdjęcia Podziemnego wodospadu na kafelku