Podany adres email jest błędny
Pole wymagane

Nie masz konta? Zarejestruj się za darmo!

Zdrowe słodycze dla dzieci

 

Słodycze, ach te słodycze! Które dziecko ich nie lubi? Większość naszych milusińskich z ogromną chęcią sięga po wszelkiego rodzaju słodkości. Trudno się im oprzeć, tym bardziej, że są na każdej półce sklepowej. Niestety większość z nich jest pełna konserwantów i chemii, a dodatkowo są to puste kalorie, które tylko na pozór dodają energii. Na szczęście możemy sami przyrządzić zdrowe odpowiedniki popularnych słodkości w domowych pieleszach. Poniższe przepisy są dedykowane także wegetarianom oraz weganom, zatem zapraszam do lektury!

 

 

1. WEGAŃSKI KREM A'LA MILKY WAY 

Milky Way jest kojarzony głównie z batonikami oraz dwukolorowym kremem. Z powodzeniem sami możemy przygotować jego słoiczek w domu. Do tego potrzebne będą następujące składniki:

  • masło kakaowe(60 g),
  • syrop z agawy(150 g),
  • aromat waniliowy,
  • sproszkowane mleczko kokosowe(40 ml),
  • kilka kropli cytryny.

Zaczynamy od podgrzania masła kakaowego, a następnie dodajemy do niego kolejne wymienione wyżej składniki wraz z odrobiną soli. Ważne jest to, aby wszystkie produkty całkowicie się rozpuściły. Mieszamy do momentu uzyskania idealnie gładkiej konsystencji. Tak powstałą masę musimy schłodzić. W tym celu umieszczamy ją na około 4 godziny w lodówce. Po jej wyjęciu przystępujemy do miksowania. Następnie z całej masy wyodrębniamy 1/3 kremu i mieszamy z około 3 łyżkami kakao. Ostatni etap stanowi ułożenie warstw w słoiczku - na przemian białej oraz kakaowej. W ten sposób powstanie pyszny krem bez nabiału, laktozy oraz sztucznych składników

krem a'la milky way
Pyszny deser na bazie kremu a'la Milky Way

 

 

2. WEGE JAJKO Z NIESPODZIANKĄ

Nadeszła pora na wegańską i bezglutenową wersję popularnego jajka 'Kinder niespodzianka'. Do jego sporządzenia potrzebne będą zaledwie 2 składniki:

  • gorzka, ciemna czekolada
  • biała czekolada.

Zadbajmy jednak o to, żeby były one bez cukru oraz innych substancji chemicznych. Dlatego na zakupy warto udać się do sklepu ze zdrową żywnością. Nie zapominajmy również o zaopatrzeniu się w specjalne formy w kształcie jajka. Najpierw rozpuszczamy gorącą czekoladę i pokrywamy nią nasze foremki, po czym wkładamy na pół godziny do zamrażarki - pozwoli to uzyskać odpowiedni stopień gęstości masy. Teraz nadeszła kolej na rozpuszczenie białej czekolady. Szybko polewamy nią czekoladową warstwę i znowu odkładamy do zamrażarki. Wyjmujemy, gdy całość będzie odpowiednio twarda. Potem możemy je wyjąć z form i przechowywać w lodówce. W jajko można włożyć zdrowe przekąski - orzechy, suszone owoce bądź wegańskie żelki, które są już dostępne w wielu sklepach stacjonarnych, jak również w sprzedaży online.

 

 

3. DAKTYLOWE PRALINKI

Każda mama małego wegetarianina lub weganina powinna wiedzieć, jak ważnym składnikiem diety są orzechy. Są one nie tylko doskonałym źródłem kwasów nienasyconych, ale również regulują pracę przewodu pokarmowego, układu krwionośnego, a także korzystnie wpływają na pracę mózgu. Dzieci często jednak nie chcą ich jeść w czystej postaci i preferują przekąski, w które będą umiejętnie wkomponowane orzechy. Właśnie dlatego przytoczę tu pomysł na pralinki daktylowe. Do ich przyrządzenia potrzebujemy następujących rodzajów orzechów:

  • daktyle (300 g),
  • migdały (150 g),
  • nerkowce (50g),

a także:

  • 2 pomarańcze,
  • 5 łyżek kakao lub karobu (czyli mączki chleba świętojańskiego),
  • szczypta soli.

Rozpoczynamy od pokrojenia daktyli, co w dużym stopniu ułatwi ich wcześniejsze namoczenie w cieplejszej wodzie. Wyciskamy sok z pomarańczy, a następnie obydwa składniki gotujemy około 15 minut aż do odparowania soku. Na patelni prażymy migdały, a następnie je blendujemy. Tak rozdrobnione miksujemy z otrzymaną masą pomarańczowo - daktylową wraz z kakao lub karobem. Tak powstałą mieszankę wsadzamy na 15 minut do lodówki. W międzyczasie siekamy nerkowce. Po wyjęciu masy z lodówki formujemy z niej małe kuleczki i obtaczamy we wcześniej posiekanych orzechach. Proste i szybkie, nieprawdaż? Pamiętajcie, że do pralinek można dodać również inne rodzaje orzechów. Jest to kwestia naszych indywidualnych preferencji.

 

Słodkie pralinki
Zdrowe i pożywne pralinki

 

4. SERNIK JAGLANY

Od czasów powstania mody na bycie 'wege' sernik jaglany cieszy się ogromną popularnością, a niektórzy sięgają po niego nawet częściej aniżeli po ten tradycyjny. Jak zatem go zrobić? Potrzebne będą:

  • szklanka kaszy jaglanej (gotowana na wodzie lub mleku krowim bądź pochodzenia roślinnego - może być sojowe, ryżowe lub migdałowe),
  • 4 łyżki mąki ziemniaczanej,
  • 5 łyżek ksylitiolu (cukier brzozowy, zdrowa alternatywa dla cukru),
  • laska wanilii (przekrawamy ją i wyskubujemy czarne drobinki),
  • starta skórka cytryny (najlepiej bio).

Robienie sernika rozpoczynamy od zagotowania kaszy do miękkości, następnie czekamy aż wystygnie i miksujemy z pozostałymi składnikami. Musimy pilnować stopnia gęstości, który powinien być duży, ale nie może być jednocześnie za gęsty, bowiem musimy wypełnić masą foremkę. Jeśli jest jednak za gęsty, dodajmy odrobinę mleka bądź wody. Masę układamy w blasze i pieczemy przez około 35 minut. Dla urozmaicenia możemy położyć na serniku nasze ulubione owoce. Wspaniale smakuje również z owocową konfiturą, najlepiej tą domowej roboty.

 

 

5. KNOPPERS DOMOWEJ ROBOTY

Pora na zdrową wersję popularnej mleczno - orzechowej przekąski, bez utwardzaczy, utleniaczy i konserwantów. Żeby taki przygotować, musimy zaopatrzyć się w następujące produkty:

  • 1 wafel tortowy(najlepiej bezglutenowy),
  • 1 mała puszka mleka kokosowego (200 ml),
  • 2 łyżki kakao w proszku,
  • 2 łyżki posiekanych orzechów włoskich,
  • 2 łyżki syropu z agawy.

Puszkę z mleczkiem kokosowym należy wstawić na noc do lodówki, a po jej otwarciu musimy odlać z niej wodę. Szykujemy dwie miseczki, które równomiernie napełniamy mleczkiem kokosowym. Do mleka w pierwszej miseczce dodajemy kakao oraz agawę, zaś do drugiej agawę i orzeszki. Po dodaniu składników całość mieszamy. Wafel kroimy na ćwiartki, które przekładamy na przemian białym oraz ciemnym kremem, całość przykrywając wafelkiem. Kroimy wedle uznania w taki kształt, który będzie najbardziej poręczny.

 

Aleksandra Kowalczyk

 

 

Zobacz również

Dieta wegetariańska dla dzieci - zalety i wady

Dieta wegetariańska dla dzieci - zalety i wady

Pomimo rosnącej popularności i uzyskania pozytywnej opinii Instytutu Żywności i Żywienia oraz Ministerstwa Zdrowia, wegetarianizm budzi wiele kontrowersji. Jest to spowodowane obecnością wielu mitów, które krążą...

czytaj więcej

Jak nauczyć dziecko gotować?

Jak nauczyć dziecko gotować?

Czego Jaś się nie nauczy, tego Jan nie będzie umiał - głosi popularne porzekadło. Jeśli nie zaczniesz od małego wdrażać dziecka w świat kuchenny, nie poradzi sobie z gotowaniem w dorosłym życiu i będzie stołować...

czytaj więcej

Warsztaty kulinarne we Wrocławiu

Warsztaty kulinarne we Wrocławiu

Zebraliśmy dla Was najciekawsze pomysły warsztatów kulinarnych organizowanych przez różne instytucje we Wrocławiu. Przejrzyj poniższe propozycje, wybierz coś dla siebie i Twojej pociechy i delektuj się życiem!

czytaj więcej

Warsztaty kulinarne dla dzieci na Śląsku

Warsztaty kulinarne dla dzieci na Śląsku

Zapewne niejeden rodzic, oglądając program 'Master Chef: Junior', zastanawiał się, skąd w tak małych dzieciach tak duży talent kulinarny? Jeśli przy okazji, w głowie pojawiło się marzenie, by z jego pociechy...

czytaj więcej