Podany adres email jest błędny
Pole wymagane

Nie masz konta? Zarejestruj się za darmo!

Mały mistrz kuchni - nauka gotowania

Czego Jaś się nie nauczy, tego Jan nie będzie umiał - głosi popularne porzekadło. Jeśli nie zaczniesz od małego wdrażać dziecka w świat kuchenny, nie poradzi sobie z gotowaniem w dorosłym życiu i będzie stołować się na mieście. A co, jeśli osiągnie wiek, w którym zechce trafić przez… czyjś żołądek do serca i nie będzie wiedzieć, jak to zrobić?

 

Metoda małych kroczków

Dzieci najszybciej uczą się przez zabawę. Warto więc może na początku zainwestować w interaktywną kuchenkę? Lub zestaw małego kucharza? Producenci zabawek wprost prześcigają się w ofertach dla małych gospodyń domowych. To z całą pewnością pomoże dziecku poznać pierwsze tajniki pracy w kuchni, rozwinie wyobraźnię i kreatywność.

 

Tłumacz, co robisz

Gdy już zdecydujesz się włączyć pociechę w pracę kuchenną, pamiętaj:

1. Wytłumacz, co do czego służy: jeśli nie zainwestowaliście wcześniej w zabawkową kuchenkę, dziecko nie będzie wiedzieć, do czego służą poszczególne narzędzia, dlatego pomocne będą twoje wyjaśnienia. Pokaż też, jak czyta się przepis.

2. Wspomnij o zasadach bezpieczeństwa: wyjaśnij, dlaczego nie można dotykać gorącego czajnika, wytłumacz, dlaczego przed przystąpieniem do gotowania a później - próbowania potraw, trzeba zawsze myć ręce.

3. Nie denerwuj się! Dorosłym też zdarza się narozlewać i nabrudzić w kuchni w trakcie gotowania.

4. Zachęć do pracy! Może pomocne będą czepek małego kucharza i zabawny fartuszek?

 

Dostosuj zadania do wieku

Przede wszystkim, nie bój się powierzać swojemu dziecku zadań do wykonania. Dwuletnie dziecko da radę wymieszać składniki w misce. Trzylatek może już np.:

- pomóc Ci podczas zakupów niezbędnych produktów w sklepie,

- wbijać jajka,

- wyrabiać ciasto drożdżowe,

- przekręcać przez maszynkę,

- pomóc kroić warzywa.

Wielką frajdą dla dzieci jest wyrabianie ciasta na knedle i pierogi, wspólne wypiekanie babeczek.

 

Chłopiec gotujący w kuchni
Chłopczyk wbijający jajko do miski

 

Wiedza w praktyce - przepisy dla małych kucharzy

Wiadomo oczywiście, że najwięcej umiejętności daje praktyka. Dlatego też śpieszymy z przepisami na proste dania, przy których pomóc Ci może Twoja pociecha!

 

1. Sałatka owocowa

Potrzebne będą:

  • 2 banany,
  • 2 jabłka,
  • 2 owoce kiwi,
  • 2 kawałki ananasa (może być z puszki),
  • rodzynki.

Taka sałatka nie wymaga dużego nakładu pracy. Obierz umyte jabłka i kiwi, po czym pokaż dziecku, na jakie kawałki kroić owoce i zachęć, by zrobiło to samodzielnie. Następnie wsyp składniki do miski i podaj dziecku do wymieszania.

 

2. Pieczone jabłka ze śmietaną i cynamonem

Wspólnie z dzieckiem, umyjcie i ubierzcie jabłka (dowolną ilość). Pokrójcie je na krążki. Poproś pociechę o pomoc w wyłożeniu blachy papierem do pieczenia i wyłóżcie krążki. Wstawcie blachę do piekarnika. Gdy jabłka będą gotowe i trochę przestygną, poproś dziecko o udekorowanie ich śmietaną i cynamonem.

 

jabłka przeznaczone do obrania
Obranie jabłek to prosta czynność, którą może wykonać dziecko

 

3. Ciasto Kinder Country

Wybierzcie się wcześniej po zakupy. Będziecie potrzebować:

  • 175 ml śmietanki słodkiej 30%,
  • 125 g herbatników,
  • białą czekoladę,
  • mleczną czekoladę,
  • 1,5 szklanki ziaren pszenicy w miodzie (np. Nestle Kangus)

Rozpuść w kąpieli wodnej białą czekoladę. Poproś dziecko, aby ubiło śmietanę, dodało serek mascarpone, a Ty dolewaj pomału ostudzoną czekoladę. Wsyp miodowe ziarna pszenicy i wymieszaj. Rozpuść w kąpieli wodnej czekoladę mleczną i poproś dziecko, aby ubiło resztę śmietany. Dodaj wszystko do mlecznej czekolady - ale poczekaj, aż ta najpierw ostygnie. Wymieszaj wszystko ze sobą. Poproś dziecko, aby wyłożyło formę do pieczenia papierem i ułożyło herbatniki koło siebie. Wylej jasną masę. Poproś dziecko o wyłożenie herbatników raz jeszcze i wylej drogą masę. Następnie niech dziecko weźmie garść pozostałej pszenicy w miodzie i posypie nimi po wierzchu. Tego ciasta nie pieczemy - wkładamy je do lodówki na minimum 2 godziny. Najlepiej jednak - na całą noc.

 

Prawda, że proste? Zatem - do dzieła!

Jeżeli natomiast nie lubisz prac kuchennych i gotowanie nie sprawia Ci frajdy, możesz zapisać swoje dziecko na ciekawe warsztaty kulinarne. Takie zajęcia będą nie tylko praktyczną nauką gotowania, ale także inspiracją do sięgania po zdrowe jedzenie. Zachęcamy do skorzystania z zasobów wyszukiwarki atrakcji dla dzieci Pozytywka. Na naszym blogu znajdziesz także zestawienia najciekawszych warsztatów dla dzieci w wybranych miastach, np. Warsztaty kulinarne dla dzieci w Poznaniu, czy też zajęcia z gotowania na Śląsku lub warsztaty we Wrocławiu.

 

 

Zobacz również

Warsztaty kulinarne we Wrocławiu

Warsztaty kulinarne we Wrocławiu

Zebraliśmy dla Was najciekawsze pomysły warsztatów kulinarnych organizowanych przez różne instytucje we Wrocławiu. Przejrzyj poniższe propozycje, wybierz coś dla siebie i Twojej pociechy i delektuj się życiem!

czytaj więcej

Warsztaty kulinarne dla dzieci na Śląsku

Warsztaty kulinarne dla dzieci na Śląsku

Zapewne niejeden rodzic, oglądając program 'Master Chef: Junior', zastanawiał się, skąd w tak małych dzieciach tak duży talent kulinarny? Jeśli przy okazji, w głowie pojawiło się marzenie, by z jego pociechy...

czytaj więcej

Warsztaty kulinarne dla dzieci w Poznaniu

Warsztaty kulinarne dla dzieci w Poznaniu

Zdrowa i zbilansowana dieta to już nie tylko wymysł świata celebrytów, lecz styl życia wielu zwykłych ludzi. Jeśli Twoje dziecko uwielbia pitrasić i eksperymentować w kuchni to może warto pomyśleć o rozwijaniu tej...

czytaj więcej

Dieta wegetariańska dla dzieci - zalety i wady

Dieta wegetariańska dla dzieci - zalety i wady

Pomimo rosnącej popularności i uzyskania pozytywnej opinii Instytutu Żywności i Żywienia oraz Ministerstwa Zdrowia, wegetarianizm budzi wiele kontrowersji. Jest to spowodowane obecnością wielu mitów, które krążą...

czytaj więcej