Pomysł na dzień dziecka - Jura Krakowsko-Częstochowska
Zbliża się Dzień Dziecka, a wraz z nim nurtujące rodziców pytanie: jaki prezent przygotować dla bohaterów tego dnia? Co sprawi im prawdziwą radość?
Możemy po prostu pójść do sklepu z zabawkami (lub wcześniej, żeby zdążyć przed 1 czerwca, skorzystać z oferty sklepów internetowych) i wybrać jedną z ulubionych przez nasze dziecko zabawek. Różnego rodzaju klocki, ciekawe książki, typowo chłopięce samochody lub ukochane przez większość dziewczynek lalki... sklepowe półki uginają się pod ciężarem przeróżnych upominków. Gry planszowe angażujące całą rodzinę również są niezłym prezentem, ale chcemy Wam podsunąć jeszcze ciekawszy pomysł na wspólne świętowanie Dnia Dziecka.
Na granicy województwa śląskiego i małopolskiego leży urokliwa kraina - Wyżyna Krakowsko - Częstochowska, zwana potocznie Jurą, nie bez powodu okrzyknięta jednym z najpiękniejszych zakątków Polski. Malownicze pagórki z białymi, z daleka widocznymi ostańcami o wymownych nazwach, tajemnicze jaskinie, urodziwe miasta i miasteczka oraz rozsiane po całej Wyżynie zamki i pałace... rodzinna wycieczka do Jury Krakowsko - Częstochowskiej zapewni nam moc pozytywnych i wartościowych wrażeń!
Charakter i różnorodność atrakcji proponowanych gościom Jury umożliwia zwiedzanie tej części kraju na różne sposoby. Mając na uwadze bohaterów pierwszego dnia czerwca, wybraliśmy niewielkie, ale bogate w turystyczne i rodzinne atrakcje miasteczko i jego okolice: Ogrodzieniec. Oto kilka propozycji dla małych i dużych odkrywców:
Lekcja historii
Trudno w Polsce znaleźć miejsce równie obfitujące w zabytki, co Wyżyna Krakowsko - Częstochowska. Przestrzeń między Krakowem a Częstochową zadziwia ilością zamków pamiętających czasy Kazimierza Wielkiego, który inwestował niemałą część polskiego budżetu w budowanie warowni. Ich zadaniem była ochrona granic kraju i szlaków handlowych, fundamentalnych dla rozwoju polskiej gospodarki. Ukształtowanie terenu sprzyjało wznoszeniu obronnych zamków - większość z nich powstała na trudnych do zdobycia stromych skałach. Tak powstał dzisiejszy Szlak Orlich Gniazd, prowadzący turystów przez najciekawsze zabytki Jury.
Zwiedzanie licznych zamków i ruin uzależnione jest od czasu, jakim dysponujemy i od zapału najmłodszych uczestników wyprawy. Dzieci dość szybką tracą cierpliwość i potrzebują urozmaicenia w przedsięwziętych planach; pamiętając więc, że jurajska przygoda ma być prezentem na Dzień Dziecka, wybierzmy jeden lub dwa zamki jako cel naszej edukacyjnej wyprawy.
Jednym z flagowych zabytków Szlaku Orlich Gniazd jest Zamek w Ogrodzieńcu (a właściwie w sąsiedniej wsi Podzamcze), zbudowany w XIV wieku na najwyższym wzniesieniu Jury, Górze Janowskiego, liczącej 516 m n.p.m. Dzisiaj co prawda możemy jedynie sobie wyobrazić, jak wspaniale się prezentował w czasach swojej świetności, jednak zrealizowane prace konserwatorskie pozwoliły na udostępnienie turystom doskonale zachowanych ruin z ciekawymi opisami poszczególnych części niegdysiejszego zamku. Dla fanów polskiego kina ciekawą informacją będzie wykorzystanie ruin zamku do nakręcenia filmowej adaptacji "Zemsty" Aleksandra Fredry, wyreżyserowanej przez Andrzeja Wajdę.
Wspinaczka, jaskinie i skalne labirynty
Jeżeli zdecydujemy się na zwiedzanie ogrodzienieckiego zamku, szkoda byłoby pominąć usytuowane na tym samym wzgórzu Skalne Miasto Podzamcza. Jest to stworzony przez wapienne skały naturalny labirynt, do którego prowadzi spod zamku doskonale opisana ścieżka dydaktyczna. Zabawa wśród białych, pionowych ostańców o ciekawych nazwach (znajdziemy tu Lalkę, Sfinksa i Niedźwiedzia) będzie stanowić świetną rozrywkę dla małych podróżników! Jednym z przystanków przyrodniczej ścieżki jest Jaskinia w Dziurawej, należąca do licznej rodziny jurajskich jaskiń.
Wyżyna Krakowsko - Częstochowska jest wymarzonym i najpopularniejszym w Polsce miejscem do uprawiania wspinaczki skałkowej. Skalne Miasto przyciąga zarówno początkujących, jak i zaawansowanych fanów tego rodzaju aktywności: znajdziemy tutaj wiele dróg wspinaczkowych o różnym stopniu trudności. Jeżeli planujemy wyprawę do Jury z młodym fanem sportów wyczynowych, Skalne Miasto Podzamcza będzie doskonałym miejscem do rozpoczęcia przygody ze wspinaczką. Z łatwością znajdziemy doświadczonych instruktorów, którzy fachowo pomagają stawiać pierwsze kroki na skalnych drogach.
Rodzinna rozrywka pod zamkiem
Po wizycie w zamku i wyjściu ze skalnego labiryntu, czas na aktywny odpoczynek w miejscu, które sprawi radość wszystkim dzieciom, nie tylko najmłodszym. Niewątpliwą atrakcją przygotowaną dla młodych podróżników jest Park - Ogrodzieniec, usytuowany tuż pod zamkiem. Jest to rodzinny park rozrywki, w którym znajdziemy kilka atrakcji dla dzieci w każdym wieku.
Jedną z nich jest Park Rozrywki, w którym zadbano o, jak na Wyżynę Krakowsko - Częstochowską przystało, rycerski charakter miejsca. Ogromny dmuchany zamek zaprasza do zabawy w królów, najeźdźców i dzielnych wojowników! Karuzele, dmuchańce, huśtawki i zjeżdżalnie pozwalają spożytkować dziecięcą energię, a rodzice mogą odpocząć na jednej z ławeczek z widokiem na wznoszący się nad Parkiem Zamek.
Jeżeli nie zaspokoiliśmy do tej pory apetytu na zwiedzanie okolicznych zabytków, ale nie mamy wystarczająco czasu na podróż po Jurze, Park - Ogrodzieniec zaprasza do Parku Miniatur. Jest to Szlak Orlich Gniazd w pigułce, zbudowany z dużą dbałością o szczegóły i stanowiący wierne odzwierciedlenie zabytków w skali 1:25. Konstruktorzy Parku Miniatur zadbali o charakterystyczny dla Wyżyny Krakowsko - Częstochowskiej klimat, umieszczając makiety obiektów na skalistych pagórkach.
Dla żądnych wiedzy gości Park - Ogrodzieniec przygotował Park Doświadczeń Fizycznych, w którym poprzez zabawę mamy szansę zrozumieć prawa fizyki i poszerzyć wiedzę o otaczającej nas rzeczywistości. Znajdziemy tu kilkadziesiąt intrygujących przyrządów, których działanie możemy sprawdzić w praktyce. Symulator lotów, Nurek Kartezjusza, Dzwony rurowe, Kolorowy Krater... brzmi intrygująco, a to jedynie niektóre z propozycji.
Wciąż mało wrażeń? Wsiądź zatem do specjalnego wózka i pomknij Torem Saneczkowym! Wiodąca spod zamku kręta trasa dostarcza dużej dawki adrenaliny i nie jest zarezerwowana tylko dla starszych dzieci; najmłodsi zjeżdżają w towarzystwie osoby dorosłej, która za pomocą hamulca reguluje prędkość tak, aby dla maluchów jazda była przyjemnością.
Wyżyna Krakowsko - Częstochowska słynie z legend i baśni o strzygach, duchach, czarownicach i innych, mrożących krew w żyłach postaciach. Nic w tym dziwnego, skoro najlepszym tłem dla opowieści o zjawach są zamki i ruiny pamiętające mroczne, średniowieczne czasy. Zainspirowani jurajskimi legendami właściciele Parku w Ogrodzieńcu zapraszają do Domu Legend i Strachów, który przenosi gości do pełnego tajemnic i dreszczyku emocji świata wyobraźni. Spotkamy tutaj słynnego czarnego psa, który nocą krąży po zamku pilnując skarbów i Białą Damę, czyli piękną Olimpię, która z rozpaczy po śmierci ukochanego rzuciła się w przepaść z jednej z wieży i po zmierzchu błąka się po zamkowych murach w białej sukni... Wizyta w Domu Legend i Strachów może odbyć się przy zapalonym lub wyłączonym świetle - do nas należy decyzja, w jakim stopniu chcemy doświadczyć proponowanych nam wrażeń.
Podsumowując...
Ogrodzieniec i jego okolice doskonale oddają klimat Jury. Prezent w postaci wycieczki w ten przepiękny zakątek może rozbudzić w dzieciach chęć poznania innych, równie fascynujących terenów należących do Wyżyny Krakowsko - Częstochowskiej. Bogate bazy noclegowe i gastronomiczne ułatwiają zaplanowanie dłuższego pobytu, a możliwość zwiedzania pieszo, na rowerze lub samochodem sprawia, że każdy spędzi tu czas w ulubiony przez siebie sposób.
Najnowsze artykuły
- Inspirowane klasyką poezji dziecięcej - Aleksander Fredro
- Inspirowane klasyką poezji dziecięcej - Julian Tuwim
- Inspirowane klasyką poezji dziecięcej - Jan Brzechwa
- Inspirowane klasyką poezji dziecięcej - Maria Konopnicka
- Jak rozbudzić w dziecku pasję? Poradnik w pięciu krokach
- Odporność w czasach pandemii