Podany adres email jest błędny
Pole wymagane

Nie masz konta? Zarejestruj się za darmo!

Sportowe atrakcje dla dzieci - parki trampolin

 

Parki trampolin to prawdziwy ratunek dla rodziców zmęczonych wymyślaniem coraz to nowych atrakcji dla swoich pociech. Nawet niechętne aktywnościom fizycznym dzieci zakochają się w możliwościach, jakie dają trampoliny, a te o niespożytych pokładach energii będą miały wreszcie okazję dać jej solidny upust, i to bez szkód dla siebie czy otoczenia!

 

W Polsce parki trampolin są prężnie rozwijającą się gałęzią rynku usługowego. Powstaje u nas coraz więcej sieci parków, zazwyczaj w stolicach wojewódzkich i innych większych miastach. Jednocześnie rozwijają się też lokalne parki trampolin, co tylko potwierdza sukces, jaki osiągnęła ta forma rozrywki.

 

Co zatem wpłynęło na owy sukces i dlaczego warto odwiedzić park trampolin?

 

Atrakcje dla najmłodszych, starszych i najstarszych

Urok parków trampolin tkwi przede wszystkim w tym, że nikt nie będzie się tu nudził (więc przyjdź z dzieckiem i baw się równie dobrze jak ono!). Bo jak się nudzić przy takim wyborze! Parki, choć w niedużym stopniu, rzecz jasna różnią się od siebie - poniżej przedstawiamy najbardziej popularne atrakcje.

 

  • Strefa do gry w zbijaka - czyli trampolinowe boisko wyposażone w miękkie piłki. Skoczne akrobacje wykonywane w celu uniknięcia ciosu lub trafienia przeciwnika (albo jedno i drugie!) przydają atrakcyjności grze znanej od pokoleń. Poza tym to już żaden pospolity zbijak - według trampolinowej terminologii to dodgeball!
  • Basen z gąbkami - skok z saltem, z rozbiegu czy po prostu na nogi? W każdym wypadku czeka Cię miękkie lądowanie i trening mięśni, gdy będziesz wydostawać się z powrotem na górę. Popularne jest umieszczanie nad basenem tak zwanej slackline - wąskiej taśmy, po której należy przejść z jednego końca na drugi - ćwiczenie równowagi przy braku ryzyka (do tego satysfakcja płynąca z wykonania zadania pozwala nam czuć się jak największy mistrz akrobatyki)! Nad gąbkami znajdziemy też często równoważnię, na której, za pomocą bezpiecznej 'broni', można stoczyć z przeciwnikiem walkę o niepodzielne panowanie nad urządzeniem. W niektórych obiektach przy basenie możemy także skorzystać z małej ścianki wspinaczkowej, która będzie stanowić dla naszych pociech łagodny początek przygody ze wspinaniem (albo po prostu dobrą zabawę).
  • Strefa koszykówki - trasy trampolinowe zakończone koszami. Przy takich możliwościach nawet niski wzrost nie przeszkodzi Ci w przyćmieniu zasług Michaela Jordana!

W parkach znajdziemy także trampoliny o większych rozmiarach, często z przeszkodami i możliwością odbijania się od ścian. Są one doskonałe zarówno dla początkujących 'skakaczy', jak i dla zaawansowanych 'lataczy', pragnących podszkolić się w akrobatyce.

 

A skoro o szkoleniu mowa… Niektóre parki oferują zajęcia z gimnastyki czy akrobatyki prowadzone przez profesjonalnych instruktorów. Można spotkać się także z ogólnorozwojowymi zajęciami z WF-u (czasem kryjącymi się pod inną nazwą).

 

Dziewczynka skacząca na trampolinie
Dziewczynka skacząca na trampolinie

 

Urodziny? Trampoliny!

Czyli kolejna forma zorganizowanej przez instruktora rozrywki. Prezent i aranżacja imprezy w jednym? Urodziny w parku trampolin z pewnością nadają się do tej kategorii. Jedyne, co musisz zrobić, to imprezę opłacić i rozesłać zaproszenia (sprawdź, czy nie można ich wydrukować ze strony internetowej parku) - o resztę zadbają pracownicy obiektu. Ilość zapewnionych w ramach urodzin atrakcji zależy od wybranej opcji, podobnie sprawa wygląda z ewentualnym poczęstunkiem.

 

Gotowy na pojedynek z grawitacją? Poczekaj - mamy kilka wskazówek!

Poniżej zamieszczamy kilka podpowiedzi, które pozwolą Ci jak najlepiej wykorzystać czas spędzony na skakaniu:

 •    Rezerwacja - większość parków trampolin posiada opcję rezerwacji i zdecydowanie warto z niej skorzystać, żeby nie rozczarować się brakiem miejsca do zabawy. Polecamy nawet pójść o krok dalej i kupić bilety online, ponieważ często w takich wypadkach przysługuje zniżka.

 •    Zmienny strój sportowy - wygodny, niekrępujący ruchów, de facto warunek dobrej zabawy. Parki wymagają także skarpetek antypoślizgowych - można je nabyć na miejscu (jednorazowy koszt to około 5 złotych).

 •    Rozgrzewka - często narzucony odgórnie punkt programu. Nawet jeśli nie jest ona w parku obowiązkowa, warto przeprowadzić ją we własnym zakresie. Podstawowe skłony czy rozgrzanie stawów zminimalizują ryzyko kontuzji.

 •    Jeśli skakanie to mimo wszystko nie jest coś dla Ciebie, sprawdź, czy wybrany przez Ciebie park ma wydzieloną strefę, gdzie opiekunowie mogą napić się kawy w oczekiwaniu na swoje pociechy. Upewnij się jednak, czy Twoje dziecko jest w odpowiednim wieku, aby wejść na trampoliny bez Twojej opieki albo czy nie jest do tego potrzebna Twoja pisemna zgoda (otrzymywana do wypełnienia na miejscu lub czasem do pobrania ze strony internetowej parku).

 •    I ostatnia rada - przygotuj się na zakwasy, dzięki którym poczujesz mięśnie, o których wcześniej nie miałeś pojęcia!

 

Kinga Żebryk

 

Zobacz również

Zimowe parki rozrywki w Polsce

Zimowe parki rozrywki w Polsce

Brrr… Na dworze mróz i śnieg. Uważacie, że zimowa aura nie zachęca do spacerów i spędzania czasu na świeżym powietrzu? Nic bardziej mylnego! Dość nudnego siedzenia w domu. Przedstawiamy ciekawe parki rozrywki...

czytaj więcej

Najlepsze sale zabaw dla dzieci na Górnym Śląsku

Najlepsze sale zabaw dla dzieci na Górnym Śląsku

W aglomeracji górnośląskiej znajdziemy mnóstwo sal zabaw, które kuszą atrakcjami maluchy. Wybraliśmy 9 propozycji, które na pewno warto wziąć pod uwagę przy planowaniu czasu wolnego dzieciom.

czytaj więcej

10 pomysłów na wycieczkę z dzieckiem

10 pomysłów na wycieczkę z dzieckiem

Nie masz pomysłu na organizację wycieczki dla dzieci? Polecamy zestawienie najciekawszych miejsc w Polsce, które oferują całe mnóstwo atrakcji dla najmłodszych.

czytaj więcej

Ogrody zoologiczne i obiekty przyrodnicze dla dzieci

Ogrody zoologiczne i obiekty przyrodnicze dla dzieci

Jeśli chcesz, aby Twoja pociecha była radosna cały dzień, to warto wybrać się do ZOO. Sprawdź ofertę najciekawszych ogrodów zoologicznych w Polsce i odkryj razem z dzieckiem fascynujący świat zwierząt.

czytaj więcej