Podany adres email jest błędny
Pole wymagane

Nie masz konta? Zarejestruj się za darmo!

Zajęcia taneczne dla dzieci

W dzisiejszych czasach wysoko ceni się wszechstronny rozwój i samodzielność. Aby nauczyć tego dziecko, warto zapisać je na dodatkowe zajęcia. Jedną z ciekawych propozycji jest nauka tańca. Rodzaj tańca - balet, hip-hop, taniec towarzyski i wiele innych - możemy dopasować do zainteresowań i możliwości pociechy. Jednak, w jaki sposób w ogóle zachęcić dziecko do tańca? Oto kilka porad, jak tego dokonać.

 

Nie zmuszaj dziecka do tańca

Często jest tak, że ambicje czy niespełnione marzenia rodziców są przenoszone na dzieci, których zainteresowania zupełnie nie pokrywają się z zamysłem rodziców. Pamiętaj więc, aby nie wywierać presji na maluchu czy nastolatku, bo to tylko zniechęci go do tego rodzaju aktywności. Taniec nie będzie dla niego radością i formą zabawy, tylko nieprzyjemnym obowiązkiem. Jeśli chcesz, aby Twoje dziecko było szczęśliwe,  pozwól mu iść własną drogą. Lubi gotować? Poślij je na warsztaty kulinarne. Uwielbia rysować? Może odpowiedni będzie kurs rysunku. Jego pasją jest sport? Drużyna piłkarska czy koszykarska będą strzałem w dziesiątkę. Drogi Rodzicu, nie zapominaj, że każdy jest indywidualną jednostką, która ma własne pragnienia, marzenia i potrzeby.

 

Dziewczynka tańcząca na trawie
Mała dziewczynka tańcząca na ogródku

 

Nie przekupuj

Wszelkiego rodzaju przekupstwa i kary są zdecydowanie złym pomysłem. Taka "łapówka" nauczy dziecko wyłącznie wykonywania konkretnej czynności, bo dostanie coś w zamian. Twoja pociecha wyuczy się takiej postawy i będzie ją stosować w dorosłym życiu. Przekupstwo osłabia również wewnętrzną motywację - dziecko nie robi czegoś dla siebie, swojego rozwoju czy przyjemności, lecz w oczekiwaniu na nagrodę za udział w lekcjach tanecznych. Pewne bonusy nie są zupełnie wykluczone, jednak nie można ich nadużywać. Słowna pochwała czy wizyta w lodziarni po osiągnięciu konkretnego celu będzie miała charakter wspólnego świętowania. Najlepiej, aby taka gratyfikacja nastąpiła zaraz po odniesionym sukcesie.

 

Wspieraj i motywuj Swoją pociechę

Zapisanie dziecka na dodatkowe zajęcia nie zwalnia Ciebie z interesowania się jego postępami. Pomyślisz, przecież od tego jest trener, ja jako rodzic zapisałem dziecko, a od reszty umywam ręce. Takie rozumowanie to błąd. Maluchy potrzebują akceptacji
i wsparcia rodziców. Okaż zainteresowanie postępami w tańcu! Niech dziecko zaprezentuje Ci nowy układ taneczny, którego się nauczyło. Przyjdź czasem na zajęcia  i popatrz, jak Twoja pociecha radzi sobie wśród rówieśników. Na każdym kroku zapewniaj malucha o swojej uwadze oraz wsparciu, a także rozmawiaj o jego słabych i mocnych stronach.

 

Pokaż, co może zyskać

Jeśli dziecko nie jest do końca przekonane do zajęć tanecznych, to może warto przedstawić  mu zalety wynikające z nauki tańca? Jednym z pozytywów przemawiających za trenowaniem tej aktywności, jest sprawność fizyczna, dobra kondycja oraz brak problemów z nadwagą. Dodatkowo, taniec świetnie rozładowuje nadmiar energii, negatywne emocje oraz stres. Pomaga rozwijać pewność siebie oraz niweluje nieśmiałość i lęk przed publicznymi występami - dzięki nauce tańca, maluch nie powinien mieć problemów z nawiązywaniem nowych znajomości oraz samodzielnością. Ponadto taniec nauczy Twoje dziecko pokory, gdy przegra rywalizację, samodyscypliny oraz wytrwałości w pracy nad sobą.

 

Dziewczynki podczas baletowych zajęć tanecznych
Dziewczęcy zespół baletowy w czasie występu na scenie

 

Pokaż dziecku różne style taneczne

To tylko niektóre pomysły, w jaki sposób możesz zachęcić swoje dziecko do nauki tańca. Drogi Rodzicu, sam znasz swoją pociechę najlepiej i wiesz, w jaki sposób ją motywować. Najważniejsze to nie zmuszać dziecka do niczego, na co nie ma ochoty. Warto też pokazywać dziecku różne formy tańca - w telewizji, operze czy teatrze. Daj dziecku możliwość spróbowania różnych styli tanecznych. W tym celu możesz skorzystać z wyszukiwarki atrakcji dla dzieci i znaleźć ciekawe warsztaty i szkoły taneczne w Twoim mieście. Aby nie znudziło się kursem tańca, przedstaw różne możliwości związane z tego typu aktywnością. Niech dziecko będzie otwarte na nowe bodźce i wrażenia, aby wyrosło na mądrego i pewnego siebie dorosłego człowieka, który wie, czego pragnie w życiu.

 

Zobacz również

10 szkoł tańca we Wrocławiu

10 szkoł tańca we Wrocławiu

Chcesz zapisać dziecko na zajęcia taneczne we Wrocławiu, ale nie masz pojęcia, jaką szkołę wybrać? Zestawiliśmy dla Ciebie 10 najbardziej atrakcyjnych szkół tańca, oferujących różnorodne zajęcia taneczne.

czytaj więcej

Szkoły tańca dla dzieci i młodzieży w Krakowie

Szkoły tańca dla dzieci i młodzieży w Krakowie

Jeśli Twoje dziecko zaczyna podrygiwać, gdy tylko usłyszy muzykę oraz uwielbia zabawy taneczne, to może warto zapisać je do szkoły tańca? Taniec to dobre rozwiązanie nie tylko dla jego miłośników, ale również dla...

czytaj więcej

Szkoły tańca w Gdańsku dla dzieci

Szkoły tańca w Gdańsku dla dzieci

Salsa, balet, taniec współczesny, zumba, jazz, dancehall, hip-hop, a może taniec towarzyski? Polecamy najciekawsze propozycje taneczne dla dzieci i młodzieży w Gdańsku.

czytaj więcej

Szkoły Tańca w Łodzi

Szkoły Tańca w Łodzi

Taniec to nie tylko dobra zabawa, ale również sposób na wykształcenie u dziecka gibkości, koordynacji ruchowej oraz ukształtowania prawidłowej postawy. Oprócz korzyści fizycznych, kształtuje również charakter i...

czytaj więcej

Taniec dla dzieci w Lublinie

Taniec dla dzieci w Lublinie

Rodzicu! Jeśli jesteś z Lublina i marzysz o tym, by zobaczyć kiedyś swoje dziecko w programie 'Taniec z Gwiazdami', koniecznie zapoznaj się z naszym rankingiem dziewięciu lubelskich placówek, w których Twoja...

czytaj więcej