Podany adres email jest błędny
Pole wymagane

Nie masz konta? Zarejestruj się za darmo!

Jaskinie solne - zdrowotny plac zabaw

 

Jaskinie lub też groty solne to świetne miejsce do odwiedzenia z dziećmi, jest to bowiem idealny sposób na łączenie przyjemnego z pożytecznym. Dla dzieci jest to świetna okazja do zabawy, a dla rodziców do relaksu. Dodatkowo przebywanie w grocie pomoże nam zwalczyć różne infekcje.

 

Zbawienny wpływ na zdrowie

Ściany i sufit groty solnej pokryte są bryłami soli, a podłoga wysypana jest jej drobnymi kryształkami. Pomieszczenie oświetlane jest lampami solnymi dającymi delikatnie różową poświatę, w powietrzu unosi się zapach soli a od ścian odbijają się subtelne dźwięki szumu fal lub muzyki relaksacyjnej. Sesje w takiej jaskini trwają minimum 45 minut; w tym czasie wraz z powietrzem wdychamy drogocenne dla naszego organizmu mikroelementy tj. jod, wapń, magnez i sód. Częste odwiedziny w grocie solnej powodują ograniczenie infekcji u dzieci, dobry wpływ mają również na alergików.

 

Musimy jednak pamiętać, że nie w każdych okolicznościach przebywanie w grocie solnej jest wskazane. W przypadku stanu zapalnego czy gorączki koniecznie odłóżmy wizytę.

 

Warto również sprawdzić wcześniej, czy dziecko nie posiada 'pamiątek' po zabawie w postaci skaleczeń lub zadrapań - do groty solnej wchodzi się na boso, a sól może podrażnić świeże drobne rany.

 

Zabawa w grocie solnej

Większość grot solnych dostosowuje swoją ofertę do dzieci. Podczas sesji  lampy solne święcą jaśniej, a dzieci mogą bawić się kryształkami soli niczym piaskiem w wielkiej piaskownicy; dodatkowo niektóre groty oferują także zabawę z animatorem lub organizację urodzin. Niektóre miejsca proponują zamiast muzyki relaksacyjnej piosenki dla najmłodszych.

 

Oprócz budowania z soli kopców i innych wymyślnych budowli, zabawa może również przybrać inny charakter. Zaangażujmy dziecko w małą gimnastykę i zaproponujmy zabawę polegającą na łapaniu paluszkami u stóp kryształków soli i przenoszeniu ich. Dodatkową frajdą może być np.: wyścig z rodzeństwem.

 

Dla każdego coś dobrego! Rodzice mogą skorzystać z seansów relaksacyjnych, z muzyką przypominającą szum morza. Na wygodnych leżakach każdy może sięgnąć po chwilę błogiego relaksu.

 

Każda pora jest dobra

Dodatkowym plusem jaskiń solnych jest to, że to świetna propozycja na każdą porę roku. Temperatura w grocie utrzymywana jest między 23-26 °C, jest to atrakcja, z której korzystanie nie jest zależne od pogody i jest coraz łatwiej dostępna. Liczba grot solnych w całej Polsce jest bardzo duża, a jaskinie obecne są również w mniejszych miastach.

 

Jaskinia solna to również świetne miejsce na odpoczynek od ciągłego hałasu. Sama grota, dzięki blokom solnym jest wyciszona, nie należy również do zatłoczonych miejsc ze względu na ich dużą liczbę i relatywnie małą popularność.

 

W cieplejsze miesiące możemy się w grocie schłodzić, a w chłodniejsze walczyć z zimowymi infekcjami i długimi ciemnymi wieczorami.

 

 

 

 

Zobacz również

Arteterapia - wychowanie przez sztukę

Arteterapia - wychowanie przez sztukę

Arteterapia wcale nie brzmi już dziś jak alternatywna metoda leczenia, bo przez psychologów i pedagogów jest stosowana coraz częściej. Może nawet i ty podczas zabawy ze swoim dzieckiem nieświadomie wykorzystujesz jej...

czytaj więcej

10 pomysłów na zabawę z małym dzieckiem

10 pomysłów na zabawę z małym dzieckiem

Zastanawiasz się, jak kreatywnie i wesoło spędzić czas z przedszkolakiem w domu? Chcesz, aby zabawa wpływała pozytywnie na jego rozwój? W tym artykule znajdziesz inspiracje, dzięki którym słowo ,,nuda' przestanie...

czytaj więcej

Domowe sposoby na kreatywne zabawy dla dzieci

Domowe sposoby na kreatywne zabawy dla dzieci

Niektórzy rodzice mają tendencję do zasypywania dzieci drogimi sklepowymi zabawkami. Tymczasem świecące, grające, plastikowe cudeńka szybko się dzieciakom nudzą i lądują w kącie. . Po co wydawać pieniądze, skoro...

czytaj więcej

Powietrze, z którego cieknie, czyli o wilgoci słów kilka

Powietrze, z którego cieknie, czyli o wilgoci słów kilka

Jak zwalczyć wilgoć, która szkodzi naszemu zdrowiu? 

czytaj więcej