Podany adres email jest błędny
Pole wymagane

Nie masz konta? Zarejestruj się za darmo!

Dolny Śląsk z dzieckiem

 

Spędzając wakacje z dzieckiem na Dolnym Śląsku dobrym pomysłem jest przygotowanie przed wyjazdem kilku miejsc, które można odwiedzić razem z nim, a w zależności od ilości czasu: poświęcić temu cały dzień, lub zatrzymać się przejazdem na pół godziny.

 

10 atrakcji dla dzieci na Dolnym Śląsku

Dolny Śląsk to region, który wyróżnia się niezwykle bogatą ofertą atrakcji dla najmłodszych. Poniżej przedstawiamy te najciekawsze, które z pewnością przypadną do gustu zarówno rodzicom, jak i maluchom.

 

1.Cis henrykowski

Przejeżdżając przez okolice Lubania, warto zatrzymać się, choć na chwilę, w Henrykowie Lubańskim, aby zobaczyć jedno z najstarszych drzew w Europie. Niepozorny cis wspierający się o murowany domek liczy sobie ponad 1200 lat, co oznacza, że jest starszy od państwa Polskiego! Dla dziecka stanowić to może cenną lekcję historii. Na jego wyobraźnię może zadziałać fakt, że to drzewo pamięta samego Mieszka I…

 

2.Wrocławskie krasnale

Krasnal znajdujący się na wrocławskim rynku
Krasnal na wrocławskim rynku

 

O krasnalach wrocławskich słyszał już niemal każdy, jednak nie każdy wie, że jest ich… ponad trzysta. Piesza wycieczka po Wrocławiu pozwala najmłodszym na podjęcie interesującego wyzwania: znalezienia jak największej ilości krasnali, kryjących się w najróżniejszych zakamarkach. Skradają się i przemykają wszędzie w całym mieście, a każdy jest inny (chyba że trafią się bliźniacy).

 Połącz z dzieckiem siły i przespacerujcie się do celu dłuższą drogą, wypatrując po drodze małych mieszkańców Wrocławia. Jeżeli uda wam się jakiegoś wypatrzyć - zachwyt dziecka gwarantowany.

 

3.Anomalia grawitacyjna w Karpaczu

Jeżeli maluch interesuje się przyrodą, warto przejeżdżając  w okolicy zatrzymać się w Karpaczu na ulicy Strażackiej. Wysiądźcie z samochodu i połóżcie na ziemi przygotowane wcześniej kulki lub pustą butelkę i… obserwujcie, jak wtaczają się pod gó! Podobnie uczyni wylana woda z butelki lub samochód pozostawiony 'na luzie' (chociaż wtedy lepiej, żebyście siedzieli bezpiecznie w środku).  Dziecko będzie zachwycone tym pozornym złamaniem praw fizyki, a i wy sami również będziecie mieli z tego nie lada frajdę.

Na tym lekko pochyłym odcinku drogi dochodzi do ciekawego i rzadkiego zjawiska, dla którego trudno znaleźć wytłumaczenie, nazywanego anomalią grawitacyjną. Opracowano wiele teorii próbujących to wyjaśnić, włącznie ze złudzeniem optycznym, jednak do dzisiaj naukowcy nie są pewni co jest tego przyczyną.

 

4.Afrykarium we Wrocławiu

Hipopotam w zoo
Hipopotam w zoo

 

Świetna atrakcja dla małych (i dużych) wielbicieli zwierząt. Afrykarium stanowi część wrocławskiego zoo, które już samo w sobie stanowi wartościowy punkt wycieczki. Na zwiedzanie najbardziej zróżnicowanego pod kątem zwierząt (w tym wielu rzadkich) parku zoologicznego w Polsce warto przeznaczyć cały dzień.

Afrykarium składa się z pięciu wystaw tematycznych, z których każda przenosi zwiedzających w inną część Afryki:

  • Morze Czerwone - wystawa przedstawia barwne życie rafy koralowej, podziwiać na niej można wielobarwność i zróżnicowanie gatunków ryb i innych zwierząt żyjących w wodach przybrzeżnych Morza Czerwonego;
  • Afryka wschodnia - za przeszklonymi wolierami dzieci poznać mogą mrówniki, i golce - gryzonie żyjące w kolonii przypominającej mrówki - oraz potężnego hipopotama nilowego. Afrykarium umożliwia obserwowanie tego pięknego zwierzęcia pod wodą, gdzie zyskuje niezwykłą lekkość, tak inną od jego zachowania na lądzie;
  • Wybrzeże Szkieletów - na tych wybiegach dzieci podpatrzeć piękne zwierzęta ze wschodniego wybrzeża Czarnego Lądu, słynnego z zabawnych pingwinów przylądkowych, inteligentnych kotików afrykańskich oraz wielu barwnych i fascynujących ryb;
  • Kanał Mozambicki - zbiornik stanowiący centralny punkt ekspozycji pozwala na zwiedzenie drugiej pod względem zróżnicowania gatunkowego rafy koralowej na świecie z jej dna. Środkiem zbiornika prowadzi bezpieczny, przezroczysty akrylowy tunel, pozwalający podziwiać pływające wokół i ponad głową dziecka płaszczki, rekiny oraz żółwia morskiego;
  • Dżungla nad rzeką Kongo - wreszcie przenosimy się do serca Afryki. Dzieci mogą obserwować tutaj zarówno manaty, czyli wodne ssaki zwane też syrenami, krokodyle, jak i doświadczyć ferii barw i dźwięków z prawdziwego afrykańskiego gąszczu, pełnego egzotycznych roślin i ptaków;

Wybierając się do Afrykarium, dobrze jest zaplanować wycieczkę na godziny popołudniowe: od rana do wczesnego popołudnia na wejściu występują długie kolejki. Trzeba również przygotować się na wydatki: same bilety kosztują swoje, a i trudno oczekiwać, żeby dzieci, zachwycone zwierzętami nie chciały zabrać pluszowej wersji ze sobą do domu.

 

5.Park Miniatur  Zabytków Dolnego Śląska

Przejeżdżając w okolicy Kowar, koniecznie zajrzyjcie z dzieckiem do Parku Miniatur Zabytków Dolnego Śląska, zwłaszcza jeżeli macie w planach zwiedzanie któregoś z przedstawionych w nim zabytków. Będzie to stanowić dla dziecka fascynujące doświadczenie: najpierw poczuje się jak olbrzym, obserwując miniaturowe budynki, których następnie możecie pojechać, zobaczyć pełnowymiarową wersję!

Przechadzając się alejkami Parku, podziwiać można między innymi Śnieżkę (tak, całą górę!), kościół Wang, pałac Łomnicę, zamki Chojnik oraz Książ, pałac w Dąbrownicy i Ratusz Wrocławski.

 

6.Hydropolis - Centrum wiedzy o wodzie

Kolejna gratka dla rodziców z dziećmi interesującymi się przyrodą. W Hydropolis można spędzić przyjemnie czas z pociechami, jednocześnie wpajając im, jak istotna jest woda w ekosystemie naszej planety. Centrum wiedzy o wodzie wykorzystuje rozmaite zdobycze nowoczesnej technologii, aby wytłumaczyć między innymi, jaką rolę odgrywa woda w przyrodzie, jak układa się współistnienie człowieka i oceanu czy historię odkrywania największych głębin na świecie.

Hydropolis organizuje również wiele warsztatów edukacyjnych dla dzieci oraz prowadzi bardzo dobrze zorganizowaną stronę internetową, gdzie możecie zajrzeć, aby zaczerpnąć informacji o terminie najbliższych warsztatów.

 

7.Klocki Karpacz - Interaktywna Wystawa Modeli z Klocków Lego  w  Karpaczu

Prawie każde dziecko, niezależnie od płci i wieku, lubi klocki Lego. Dają one niesamowite możliwości zabawy i układania własnych pomysłów i zawsze jest ich zbyt mało. Ten niedosyt zarówno wy, jak i wasze dzieci możecie zaspokoić w Muzeum Klocków w Karpaczu! Prezentowanych jest tutaj mnóstwo interaktywnych wystaw, utrzymanych w znanych i lubianych przez dzieci motywach: podwodnej przygody, westernów, Gwiezdnych Wojen, Harry’ego Pottera czy Batmana.

 Ciekawym elementem wystawy jest interaktywna makieta regionu z jeżdżącymi kolejkami. Muzeum wyposażone jest również stanowiska do swobodnej budowy, na których możecie spróbować własnych sił w tworzeniu modeli. Jest to atrakcja, która z pewnością zapewni mnóstwo frajdy (lub wytchnienia) nawet na parę godzin.

 

8.Kolejkowo

Model kolejki
Model kolejki

 

Zlokalizowane na terenie Dworca Świebodzkiego Kolejkowo prezentuje ruchome makiety wielu skarbów architektonicznych z całego Dolnego Śląska. Wasze pociechy będą biegać od stołu do stołu, podziwiając kolej parową z Dzikiego Zachodu, przemierzającą skaliste pustkowia Arizony, tętniący życiem i światłami Wrocławski Rynek, czy dworzec kolejowy. Aby dopełnić realizmu przedstawionych makiet, wyposażone one są w mechanizm symulujący zjawisko dnia i nocy. Jeżeli macie czas, koniecznie uwzględnijcie ten punkt w planie zwiedzania Wrocławia!

 

9. Błędne Skały

Kudowa Zdrój
Błędne Skały w Górach Stołowych

 

Błędne Skały stanowią część Gór Stołowych, a ich bajkowy nastrój nie występuje nigdzie indziej w Polsce. Powstały w wyniku specyficznych procesów klimatycznych labirynt zaokrąglonych, wysokich słupów skalnych stanowi nie lada wyzwanie dla małych wspinaczy. Jeżeli planujecie nocleg w Kudowie i chcielibyście dotrzeć do Błędnych Skał pieszo,  musicie poświęcić na dojście ok. 2 godzin (podróż samochodem zajmie wam 20 minut).  Warto uczynić to jednak punktem kulminacyjnym wycieczki; załomy i szczeliny tego owianego wieloma legendami miejsca dostarczą wielu wrażeń lubiącym aktywność i przyrodę dzieciom.

 

10.Zamek Książ

Zamek Książ
Zamek Książ

 

Biorąc pod uwagę ilość zamków znajdujących się na Dolnym Śląsku, zamek Książ  w Wałbrzychu zasługuje na wyróżnienie ze względu na jego malownicze usytuowanie pośród porośniętych lasami wzgórz, oraz fakt, że jest on trzecim pod względem wielkości zamkiem w Polsce. Zwiedzających udostępniona jest jego część, razem z pięknymi ogrodami i tarasami, a także pobliska palmiarnia, która zapewnia interesującą alternatywę dla rodziców z dziećmi. Wizytę może poprzedzić (lub podsumować) wizyta w Parku Miniatur, gdzie makietę zamku obejrzeć można 'z lotu ptaka'.

Zobacz również

Muzea dla dzieci we Wrocławiu

Muzea dla dzieci we Wrocławiu

Muzeum już dawno przestało być nudnym miejscem, w którym niczego nie wolno dotknąć. Przedstawiamy wrocławskie muzea, w których najmłodsi znajdą wiele ciekawych wystaw oraz zajęć przygotowanych specjalnie dla...

czytaj więcej

Kawiarnie dla dzieci we Wrocławiu

Kawiarnie dla dzieci we Wrocławiu

Uff - jak gorąco, puff - jak gorąco… Wakacyjne upały skutecznie zmniejszają chęć do zabawy przy palącym słońcu na placu zabaw lub w parku. Co zatem zrobić, kiedy lato spędzamy w mieście? Pozytywka specjalnie...

czytaj więcej